build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Егејска Македонија - Aegean Macedonia

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 15-Nov-2014 at 17:06

nego ne mi pagja na pamet koja e najizvorna pesna za Solunskite Atentatori, odnosno iznedrena vo narodot posle Sabotazite vo 1903, ustvari posto bile sindikalci neli simbolichno napadnale na 1 maj toa carskite azna na Solun ta sigurno narod gi opeal i preku nekoja zanaetchiska pesna, zavisno koj kade kako ja kalemel legendata, ova novokomponiranive kade se opejuvaat gemidziite mislam deka se samo potsmev za Saboteri ko niv dokolku nekoj znae soodvetna izvorna-gemidziska pesna slobodno neka kaze ushte taa mi fali u arhiva

~

nego pak za Vera i nejzinata Ljubojna, chupava na shala na smea go prevela bukvalno na makedonski narodnoto predanie za etimologijata na zborot Balkan [1] shto mene nikako ne mi e razbirlivo [2] a znaejki deka balkan e italjanska srednovekovna etiketa za nashiov poluostrov a ne nekoja avtohtona misla

nejse, moram da priznaam deka so ova albumov Brass Fantasy me iznenadija, iako ova amerikaniziraniov naslov malku bode ochi nebare za natovci go sklepale vakov ta polesno da razberat deka egejcite seushte im pamtat shto vo gragjanskata vojna gi bea peplosale so napalm, inaku site traki se top svadbarski a ima edna Kitka t.n. Medley nebare Marli im solel ruchekot dodeka gi miksale trakive [3] da ne znae nekoj Vera rodum od koj grad e, mozebi Voden

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 15-Nov-2014 at 18:33

neshto linkot zeza

eve go i tagiranEdited by +Protagorist - 15-Nov-2014 at 18:34
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Nov-2014 at 19:38

вчера в Петок бидејќи денот на бесребрениците Свети Козма и Дамјан не го испочитував, еве и адекватно извинување, ова е Црквата посветена на нив в Костур инаку дедо ми е од Костур та и него му Благодарам за сите Уки и пред се неизмерна Љубов која само Костурци според мене ја имаат во изобилство на егејотhttp://pesna.org/song.php?id=2

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 18-Nov-2014 at 18:06

е ова е Искрена Маченичка Љубов препејана од егејки, просто појака мотивациона песна за Верност и Решителност - Здравје!

да имаат денес бар 1% чалам невестиве ко Тинка некогаш, светов ќе биде саде само искрена љубов, а ова денес све на распродажба, што би се рекло културно невестите освен главен постојано бараат и технички спонзор, после се чудат зошто на крај остануваат и без медиумскидека ти е Тинке x3 мори твојто момче
мојто момче бегу x3 море гурбетчија
пукни тресни Тинке не ме мами
твојто момче Тинке мори баш Војвода

тој помина Тинке преку Вардар
и со негу Тинке мори триста мина
први беа Тинке Костурчани
втори беа Тинке мори Леринчани
заминаја за Костурско
го убија Тинке мори Ах-мет бегот

ајде Тинке мори да те земам
да те земам Тинке мори на чифликот
да ми седиш Тинке на колено
на колено Тинке мори до срцето

чива бегу море не се давам
Јунак Митре бегу море не оставамEdited by Max - 18-Nov-2014 at 18:16
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 20-Nov-2014 at 15:23

op nov dijalekticki trud, kamo da im dozvolea grcite da ucat na majchin jazik na nashite ne e voopshto mala brojka 700k posle site pogromi, proteruvanja, raseluvanja i asimilacija od minatiot vek, a sigurno so se atika vkupno ima milion makedonci v grcija ta ako se ima predvid deka chamite se isto tolku ako ne i povekje toa e dobar teren grcija konecno da bide od eu primorana da gi priznae ko etnicki a ne samo jazicni malcinstva, ne mi se veruva zosto i kako nasite i ova nego stavat so vreme kako nash uslov vo razgovorite za imeto, ta ako nekako se odroduvame bar za toa da izdejstvuva brakjata v grcija da im simnat toa asimilatorskiot jarem

koj bi rekol deka seushte mu e gajle nekomu za dijalektite od egejot

Обjавена „Македонистички студии за Егеjот“ на Дрвошанов

„Македонистички студии за Егејот“ е насловена новата книга на Васил Дрвошанов, која неодамна излезе во издание на „Бата прес“. Во книгата се објавени 14 прилози од областа на дијалектологијата на македонскиот јазик, посветени на говорите во егејскиот дел на Македонија, а работени во последниве три децении

- Доминантна побуда за објавување на оваа книга е љубовта кон јазикот на Македонците и почитта на позитивните духовни и интелектуални карактеристики на благородните Македонци -пишува Дрвошанов. Уште во самиот почеток авторот, врз основа на сопствените истражувања и на истражувањата на други угледни лингвисти, констатира: „Дијалектите во егејскиот дел на Македонија, коишто се наоѓаат во државните рамки на Грција, се дел од дијалектите на македонскиот јазик на крајниот словенски југ на целиот појас од Родопите и реката Места, на исток, па до планината Грамос, на запад. Со распарчувањето на Македонија по судбоносните Балкански војни во 1912 и во 1913 година, пресечени неприродно од македонското јазично ткиво, а подоцна и со низа насилни демографски промени, говорите во егејскиот дел на Македонија продолжија да егзистираат. Меѓутоа, на јазичен план тие не претставуваат единствен дијалектен тип“. Книгата се очекува да биде промовирана набрзо, а објавена е со поддршка од Министерството за култура.

http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1118141411168&id=26&prilog=1&setIzdanie=23327
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 26-Nov-2014 at 10:21

имав чест да го запознаам Сократ Лафазановски и ко дете-бегалец навистина ме изнедади каква кариера направил во Романија прво како балетан а потем и ко уметник, сепак ја немав таа среќа со поетот Васко Караџа беломорец кој својата голгота ја преточувал дури сред Грција соочувајки се со сите свои искушенија што се вели внатре во вителот

покрај поезијата [1] има значаен допринос за младите генерации македонци во егејска Македонија со својот грчко-македонски речник, веројатно се сеќавате на промоцијата во Атина кога упаднаа фашистите од златна зора [2] не дека со тоа ќе го запрат културното ослободување на македонците од егејот туку попрво си ја покажаа својата ранливост односно дека се општество кое сеуште живее во страв од својата ариевска фатаморгана а која луѓе ко Васко или Сократ ја разобличуваат културно наместо политички, сигурно за ова да се тера вака е далеку од лесно а уште помалку безбедно со оглед дека зад политичар колку толку стои некаков грб додека зад уметник или публицист само Слободната Волја

http://www.mn.mk/kultura/8479-Vasko-Karadza-%E2%EF%BF%BD%EF%BF%BD-sovremen-grcko-makedonski-recnik

http://www.florina.org/news/2009/may22c_m.asp
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 25-Dec-2014 at 08:23

да се пофалам дека во корен сум протеран од две страни ко внук на прогонети дедовци, првиот од венизелос в грција а другиот од тито во југославија, егеец по мајчина страна а далматинец по таткова, иако бидејки потеклото на татко ми му е мијачко а знаејки дека мијаците се потака по род егејци и од таткова страна сум егеец ајде доволно е Мијак, просто бегајки од османлиите моите доброволно се иселиле прво од Драч пред шест века во очи инвазијата на балканов, а населувајки се потем в Црна Гора некаде околу Даниловград чинам беше за потем да дотераат до Босна некаде околу Гламоча, за на крај со дозвола на австријката Тереза да ја населат ко ускоци Далмација односно тогашната воена краина во австроунгарија, хм некој ќе рече ова муабетов е тешка ерес против српството арно ама многу што би ја демистифицирало ваквата параноја, почнувајки од народни имиња преку топоними па се до носии и песни - соколарството е типилно за далматинските срби нели ко и за сите македонци [1] а капак тука е и гајдата но и обичаите... ајде битно моите предци ретко кога имале спокоен живот низ вековите! до душа не ни можам да си ги претставам нивните голготи иако за онаа последната на егејските македонци од сведоштва може да се извлече некоја поука [2][3]   

веројатно главниот проблем не е Македонија туку грчкиот страв да го признаат погромот над македонците и во прва и во втора светска војна а особено потем за време граѓанската војна, реално не е лесно да се признае дека со својот ариевски модел ја оствариле сопствената мегали идеја, a сега пак ко за иронија глумејки најправедни демократи кон кои ете ние имаме претензии - за греота - касапот сега е жртва а ние па почнавме да глумиме касапи трчајки по тоа евроатланската фатаморгана наречена отан [1] да незнаеш кој глуми поголемо лудило, а сред истото нема ни правовремен превод од вечноста, може тркалото мора да се врти вака се додека не сконтаме дека светов во кој живееме ни е на поклон а земјата во никој случа не е наше вродено наследство иако наследена породилница, што би рекле инуитите земјата не поседува нас а не ние неа [1]по нивната логика денешен Свети Спиридон треба да е македонец, во секој случај нека го моли Бога Светителот - заштитник на занаетчиите да ни прости Господ за слепилото по земново а особено на гркиот фанатизам и нивната институционална омраза која ко таква се излева посреди тропикалистичкиот табиет на грците а што потем кај нив изнедрува во најмала рака рамнодушност за соживот, но отвора и простор за ксенофобија - зависно колку духовно преку Црквата ќе се протуркува етнофилетизмот, смешно но ако ние Православните сеуште си вадиме очи за парче земја не сакам ни да знам што ако има потреба и причина со различните да се закачиме, веројатно закачката ќе биде за ресурси ко во случајот со Косово додека за иронија ние ко локалци нели со вечно право на балканот ќе гледаат да не' направат мутави а од сматеното друг да си вади аирот, ЗАР од романтизмот навака не сме сите тука политичко-масонски ослепени од западните лордови (деспоти) и џукови (кнезови) настрана што нивните кралиците ни имаат пуштено поздрав да се труеме со тоа етнофилетистичката манџа а кој во грција послушно се отпоздравува

колку е бесмислено да се сотре другиот бидејки нели овој или оној е небесен народ, бидејки ваков или онаков му е коренот, бидејки сега кај што се населил или го населиле за таму немал тапии или истите не му ги издал подобен орган, а откако ќе го протераат додека не се одроди да нема право ни да се врати дома, за имот да му вратат тоа ни збор бидејки нели кога бил протеран не извадил од новата власт нови тапии, слично ко со егејците в грција е и со јуруците в Југославија, единствено на србите од Далмација им е дозволено да се вратат на своите огништа и да имаат право да располагаат со својата земја иако ним пак склетот им е пред се од 'домашните' со оглед дека беа жртвено јагне за да се населат на косово според математиката на сану нели подобро и педа отпојќе косовски лигнит него тоа далматинскиот крш - поинаку равенката никако не вади варијабили и решенијата за тоа како од готовото верисија си сторија далматинските срби одбивајки со [з4] автономија, камо егејците да имале и тронка ваков грб а не па шанса сега на егејско ќе јадевме македонски симитedit: видеото испарило од нет а замена нема, чинам може има врска како извадок од следната книга која дава амерички ракурс во однос Македонците од Егејот и нивната борба за Автономија, иако не е далеку од паметот дека биднале жртви на титоистичкото предавство на сталинистичкита волја да излезе пополека на Егејско Море на што кумува и маркос од југ од кпг истовремено, та она што титоистите им го направија на Ченто и АСНОМци претходно им го донакршија на Македонците од Егејот нешто подоцна, дефакто да имале безрезервна помош од Македонците од Вардарска Македонија до крај ќе издејствувале и повеќе од Автономија иако и тоа би било доволно за да се спречи целосен егзодус кој заради идеолошко геостратешки причини ги мобилизирал британците и американците да застанат зад монархофашистичкиот грчки режим, двојните аршини во овој случај не им пречеле, а тоа треба да ни е поука дека тоа и во иднина нема да им биде проблем но во обратни околности, просто евроатланскиот империјализам не знае за правда или милост туку строго си брка интереси по линија на помал отпор а колатералките не се ни спомнуваат, чудно Сребреница ја игнорираа но потем прогласија за најголем геноцид по втора светска војна каде се тогаш пеплосаните од напалм на Вичо и Грамос во грчката граѓанска војна, дефакто отсуството на подршка за НОФ од сфрЈ прави јаз меѓу титоистите и информбирото по што сфрЈ станува исто прозападна иако навидум неутрална, камо да им било јасно на НОФци дека по сотрувањето на АСНОМци нема што да се надеваат на подршка од сфрЈ иако може се надевале дека тоа ќе биде случај бидејќи Ченто бил и прозападно ориентиан [1] заради Обединета Македонија та затоа и бил отстранет од кормилото на Републиката ...

https://archive.org/stream/TrueHistoryOfMacedonia/The%20Macedonian%20Question%20and%20the%20guerilla%20war%20in%20Northern%20Greece%20on%20the%20eve%20of%20the%20Truman%20doctrine%20(by%20David%20C%20Van%20Meter)_djvu.txt


Edited by beTon - 21-Jan-2019 at 18:18
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 25-Dec-2014 at 17:18
Originally posted by +Protagorist

егејско село денес во границите на Албанија,од каде се претпоставува дека се населиле овчарите по падините на планината Малимади и пополеко го оформиле пред неколку века селото В'мбелспоред монографијата за Вмбел изворната локација од која вмблени го населиле В'мбел е село СЕЛЦЕ кое се наоѓало под патот меѓу Билишта и Врбник одалечено од В'мбел 7 километри... во времето на Цар Самоил тоа село се викало Божји Град а подоцна во соманлиско е наречено Селце...

Во селото В`мбел, Костурско, Народноослободителниот фронт (НОФ) на Македонците од Егејска Македонија го одржал својот прв конгрес на кој се резимирани постигнатите резултати во тригодишната дејност и тригодишната оружена борба на македонскиот народ за опстанок, за национални и социјални права и слобода и се дадени насоки за натамошно дејствување. [1


Edited by beTon - 21-Jan-2019 at 17:08
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 25-Dec-2014 at 17:57
Каква е поентата од ваква тема кога во Егејска Македонија нема ништо македонско,нити архитектура,нити споменици,нити некаквви културни и институционални објекти,движења...

Ќе слушаме тука лични жалопојки од егејци? (без навреда)
Да не дозволуваме темава да се претвори во клон на Кајгана.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 25-Dec-2014 at 18:21

и јас се прашувам каква е поентатат и од денешниве македонци и денешнава Македонија мислам нали и така се е или турбофолк или барок, та има ли нешто негде изворно, пдури по овој аршин со оглед дека 50% од македонските села во егејска се иселени или опустошени дефакто има и повеќе зачувана традиционална градба

патем во нишкава конкретно жалопојки нема туку трезен приказ на се она што се случува во моментов, евентуално по некој линк или ова последниов документарец но се останато е приказ претежно на културата односно постоењето на македонци во егејска Македонија...

инаку лично ги охрабрувам сите егејци да посведочат за својот корен и за родните огништа на нивните предци, дали преку аплодирање монограии, текстови, песни, музика, нормално фотки и видеа, по можност Патеписи оние кои имале прилика да си ги посетат огништата, исто избегнувајте во оваа нишка дрско вреѓање на грчката политика за тоа ја имате нишката Проблем со ието која е во Офтопик, а веќе ако етикетирате гледајте тоа да биде креативно и насочено кон политичарите бидејки реално грците ко народ не се ни полоши нит подобри од нас евентуално што се под здрав етнофилетистички притисок од своите водачи но тоа ко народ не ги прави во срж наши душмани, напротив кога ќе не вјаса некое заедничко бреме во иднина сигурен сум дека ќе најдеме и братски врски јасно по егејска линија


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 25-Dec-2014 at 18:33
MACEDONIAN traditions still alive in Aegean Macedonia

Koleda 2014 (new calendar) in village Krushari, Enidzevardar (Ampelies, Giannitsa)

Edited by macedonia - 25-Dec-2014 at 18:34
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 25-Dec-2014 at 22:28
Originally posted by beTon


и јас се прашувам каква е поентатат и од денешниве македонци и денешнава Македонија мислам нали и така се е или турбофолк или барок, та има ли нешто негде изворно, пдури по овој аршин со оглед дека 50% од македонските села во егејска се иселени или опустошени дефакто има и повеќе зачувана традиционална градба

патем во нишкава конкретно жалопојки нема туку трезен приказ на се она што се случува во моментов, евентуално по некој линк или ова последниов документарец но се останато е приказ претежно на културата односно постоењето на македонци во егејска Македонија...

инаку лично ги охрабрувам сите егејци да посведочат за својот корен и за родните огништа на нивните предци, дали преку аплодирање монограии, текстови, песни, музика, нормално фотки и видеа, по можност Патеписи оние кои имале прилика да си ги посетат огништата, исто избегнувајте во оваа нишка дрско вреѓање на грчката политика за тоа ја имате нишката Проблем со ието која е во Офтопик, а веќе ако етикетирате гледајте тоа да биде креативно и насочено кон политичарите бидејки реално грците ко народ не се ни полоши нит подобри од нас евентуално што се под здрав етнофилетистички притисок од своите водачи но тоа ко народ не ги прави во срж наши душмани, напротив кога ќе не вјаса некое заедничко бреме во иднина сигурен сум дека ќе најдеме и братски врски јасно по егејска линија
Ова е форум за архитектура а не за снимки од некој збир во некое село...
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 26-Dec-2014 at 06:11

нема да бидам краток за да не сврти на цинизам препискава

~

откако macedonia ја отвори темата и така ја завозе, прво и мене ме зачуди како и зошто администрација не ја сотре, со оглед дека до тогаш ретко имаше простор за културни муабети на форумов, за ова веројатно има многу причини а меѓу кои првата е на гостин од егејска македонија ко што е macedonia да му се овозможи да прати абер од прварака на форумов, со надеж дека ќе пушти и понекоја репортажа, но знаејќи дека во грција сеуште нашите ги третираат ко неподобни разбирливо е што неговиот абер се преточи во културен со видеа од по нет, на ова јас се надоврзав со трезвеноумни културни и историски думи, а единствено што сега фали е муабетот да не прејде во инаетење пример околу твојава дилема, она да се јават кајганџии и да почнат да ти контрираат ко на предавник lol кому колку и каде му сечи иако јас никому не би му зел за зло со оглед дека емоциите се поифрит работа него твојов реализам

на крај краева

ова е форум за архитектура но со оглед дека архитектите нешто слабо се активираат на истиот секоја чест за сите кои некако го држат во форма муабетот, воедно опуштено, а и бидејки самата архитектура е Уметност, негледам зошто на и околу истата не би се надоврзувале креативно и други уметности, бар ко инспирација некому или ко анимација за што поголема посетеност која потем сама по себе би повлекла лиценцирана фела а тие да пеглаат постручни теми, пример фото нишка за Рурална Егејска Калдрма по која некогаш нашите врвеле


Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 16-Jan-2015 at 00:37
Kostur - Kastoria

Edited by macedonia - 16-Jan-2015 at 00:42
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 16-Jan-2015 at 05:01
Одлична тема, одлични слики, а пред се преубава архитектура и природа. Егејска Македонија е најубав дел од Македонија, најбогат и најплоден во секаква смисла. Убаво е да се запознаеме со културата и историското наследство на Македонците што живеат и живееле на овие простори.
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 17-Jan-2015 at 01:09
Мостовите во Гревенско

Кацојани


Портица


Кагелија


Зјака


Азиз ага


Стар мост


Спано


Edited by macedonia - 17-Jan-2015 at 01:13
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 17-Jan-2015 at 01:50
Водопадите во Егејска Македонија

Висалтија, Серско


Палија, Кавалско


Лепида, Драмско


Воден


Скра (Лубница), Кукушко


Пожар, Воденско


Edited by macedonia - 17-Jan-2015 at 02:46
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 17-Jan-2015 at 02:18
Originally posted by Kid_A

Одлична тема, одлични слики, а пред се преубава архитектура и природа. Егејска Македонија е најубав дел од Македонија, најбогат и најплоден во секаква смисла. Убаво е да се запознаеме со културата и историското наследство на Македонците што живеат и живееле на овие простори.


Што точно гледаш како на културно и историјско наследство на македонците?
Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 17-Jan-2015 at 03:21
Originally posted by kiriOK

Originally posted by Kid_A

Одлична тема, одлични слики, а пред се преубава архитектура и природа. Егејска Македонија е најубав дел од Македонија, најбогат и најплоден во секаква смисла. Убаво е да се запознаеме со културата и историското наследство на Македонците што живеат и живееле на овие простори.


Што точно гледаш како на културно и историјско наследство на македонците?
А, ти што не гледаш?
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 17-Jan-2015 at 05:38


@ macedonia

чиста околина


@ kiriOK i Kid_A

со срцето уживајте во природа, акалот мерете си го во биртија, зар немате попаметна работа
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.093 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.