build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Егејска Македонија - Aegean Macedonia

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #61 Posted: 17-Jan-2015 at 11:32
Во Егејска Македонија има многу убави гратчиња. Неколку од нив сум ги посетил и пријатно изненадил.
Во продолжение неколку слики:

Костур

КавалаЛеринЕдноставно одете на Google Map и истражете ја и архитектурата и природата..

Edited by martind - 17-Jan-2015 at 18:04
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #62 Posted: 17-Jan-2015 at 13:28


Кога веќе викаш Егејска Македонија, напиши го Костур, а не Касторија

Edited by Teglarot - 17-Jan-2015 at 17:56
Back to Top
martind View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 332
  Quote martind Quote  Post ReplyReply #63 Posted: 17-Jan-2015 at 18:06
Originally posted by TeglarotКога веќе викаш Егејска Македонија, напиши го Костур, а не Касторија


Не приметив дека сум го пишал грчкото име.Но како и да е, исправено е
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #64 Posted: 17-Jan-2015 at 19:12
Originally posted by Kid_A

Originally posted by kiriOK

Originally posted by Kid_A

Одлична тема, одлични слики, а пред се преубава архитектура и природа. Егејска Македонија е најубав дел од Македонија, најбогат и најплоден во секаква смисла. Убаво е да се запознаеме со културата и историското наследство на Македонците што живеат и живееле на овие простори.


Што точно гледаш како на културно и историјско наследство на македонците?
А, ти што не гледаш?


Јас гледам византијска и современа грчка архитектура,грчки бисти,цркви,манастири...едноставно нема трага останато од нас таму.
Затоа те прашувам што гледаш како македонско културно-историско наследство.

Edited by kiriOK - 17-Jan-2015 at 19:13
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #65 Posted: 17-Jan-2015 at 19:59
Езерата во Егејска Македонија

Мало Преспанско езеро


Бутковско езеро


Лагадинско езеро


Бешичко езеро


Островско езеро


Петарско езеро


Руднишко езеро


Костурско езеро


Големо Преспанско езеро


Зазерци
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #66 Posted: 17-Jan-2015 at 20:07
Originally posted by kiriOK

едноставно нема трага останато од нас таму.
Затоа те прашувам што гледаш како македонско културно-историско наследство.


се ви се убацам на кратко, се од византиска архитектура што гледаш наши го кревале, од Цркви преку мостови па се до куќи, костурските ѕидари биле едни од најбараните заедно со мијачките, граделе по цел балкан та и потака - мислам имам чуено конкретно за во Виена, останато од македонски ора и песни се исто типично македонски во цела егејска, просто каде има гарнета рачунај тоа е македонско оро макар било пеено на грчки, грчкатамузика и те како се разликува од македонската итн. итн.

трагите и да ги избришат некој утре пак ќе ги откопа, тие и народ прогонија, и фрески корнеа, и оние што останувале ги асимилирале, но сепак Макеонци сеуште има Егејот, а бидејки македонците се библиски народ нели еден македонец е ко илјада човеци така да на југот не има и отповеќе од што можеме да поверваме, но тоа и толку е е битно што останало и колку не има денес таму, колку што значи дека тоа е родното место на многу наши сонародници


Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #67 Posted: 17-Jan-2015 at 20:44


Originally posted by macedonia

Езерата во Егејска Македонија


http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1727&PID=136192#136192

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1373&PID=123896#123896

од егејските енѕера најубо ми е Бешичко езеро кое со Лагадинското се налик ѓолови-бари ко Дојранското
       

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #68 Posted: 17-Jan-2015 at 23:16
ѓол е турски збор за вир
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #69 Posted: 18-Jan-2015 at 01:29

поезија нит чисто нит прљаво а водено

интересно е дека Бешикско ез. го викаат и Болбе [1] иако болбе се среќава ко блиску до Преспанско во антика [2] а според математиката на бугарскиот ариевски есап каде некогаш живеело маконското племе на Едонците [3]

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #70 Posted: 18-Jan-2015 at 01:30

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #71 Posted: 18-Jan-2015 at 17:40
средновековни тврдини во Егејска Македонија

Солун


Кавала


Платамона


Edited by macedonia - 18-Jan-2015 at 17:42
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #72 Posted: 18-Jan-2015 at 18:20
Влашките села во западниот дел на Егејска Македонија

Влашка Блаца (Власти), Кајларско


Невеска, Леринско


Авдела, Гревенско (родното село на браќата Манаки)

Лехово, Леринско


Клисура, КостурскоEdited by macedonia - 18-Jan-2015 at 18:27
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #73 Posted: 06-Feb-2015 at 00:50
ветерници над село Буф, Леринско

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #74 Posted: 14-Feb-2015 at 02:03
Солун - градските ѕидови и тврдината

Back to Top
Kid_A View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 24-Nov-2014
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Kid_A Quote  Post ReplyReply #75 Posted: 16-Feb-2015 at 22:50
КостурBack to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #76 Posted: 06-Apr-2015 at 23:25
Солун

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #77 Posted: 26-Apr-2015 at 22:02
Костур

Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #78 Posted: 08-Aug-2015 at 16:26
Костур и Костурското езероBack to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #79 Posted: 25-Feb-2016 at 01:58


http://novazora.gr/arhivi/10342

http://wikimapia.org/10467475/mk/Чеган

http://wikimapia.org/10467488/mk/Нов-Чеган

од ова село на падините на Кајмакчалан корен влече  поранешниот судија и јавен обвинител Ставре Џиков ревносен истражувач за македонската голгота низ повеќе трудови, а кој сета историја за селото  Чеган од комитско до распаѓањето на даг ја има преточено по кажување од неговите претци во книгата Прогонети издание на нио-студентски збор од 1991, слични сведоштва има и од други [1]

велат сега битолци таму оделе на скијање оти имало поубава патека него онаа на копанки, дали, има ли некој абер, бил ли на таа страна од Кајмакчалан         


HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #80 Posted: 25-Feb-2016 at 02:40
Денес Чеган (Агиос Атанасиос) е туристичка атракцијаEdited by macedonia - 25-Feb-2016 at 02:44
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2345>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.