build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мостови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мостови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Мостови (општо)
    Posted: 03-Feb-2008 at 23:59

ПЕШАЧКИОТ МОСТ КАЈ СТАДИОНОТ ГОДИНАВА НЕМА ДА СЕ ГРАДИ

Градскиот стадион ќе остане без паркинг

Од Општина Центар се надеваат дека северната трибина нема да се изгради до 2009 година и затоа не ја предвиделе изградбата на мостот што треба да го поврзе стадионот со паркиралиштетоПешачкиот мост преку Вардар, кој треба да го поврзува паркингот што ќе се гради на улицата Лазар Личеноски под Кале и Градскиот стадион, чија северна трибина е во изградба, нема да се гради годинава зашто Општина Центар не го предвидела во програмата за работа. За сметка на тоа, како приоритетна за Општината е изградбата на Мостот на цвеќето, што ќе ги спои Градскиот трговски центар и платото пред Македонската опера и балет.

Изградбата на мостот кај стадионот е од исклучително значење за спортскиот објект, бидејќи според детаљниот урбанистички план, паркирањето за посетителите е предвидено од другата страна на реката, на паркингот што треба да се гради на „Лазар Личеноски“. Доколку Општина Центар не го изгради мостот до 2009 година, до кога е предвидено да се заврши северната трибина, неизвесно е каде ќе паркираат посетителите, оти стадионот ќе биде недостапен од предвиденото место за паркинг.Од Општина Центар велат дека мостот е предвиден во урбанистичката документација, но за оваа година неговата изградба не е предвидена.

- Овој пешачки мост не е предвиден за годинава. За него нема ниту проектна документација, а во нашата Програма за работа во 2008 година како приоритетен е ставен Мостот на цвеќето, што ќе ги спојува ГТЦ со Македонската опера и балет. Се надеваме дека северната трибина нема да биде изградена до 2009 година, па поради тоа и овој мост не е предвиден. За изградбата на трибината, сепак, е потребен подолг временски период. Засега не знаеме ниту колкав ќе биде ниту колку ќе чини мостот кај стадионот - вели Лидија Неделковска, шеф на кабинетот на градоначалничката на Центар, Виолета Аларова.

Директорот на Јавното претпријатие за стопанисување со станбен и деловен простор (ЈПССДП), Ивица Коневски, кое ја води изградбата на трибината, не сакаше многу да коментира околу пешачкиот мост.

- Се надевам дека тој мост ќе биде изграден во 2009 година, бидејќи е предвиден во детаљниот план, а за него постојат и локациски услови. Неговата изградба е обврска на општинските власти - вели Коневски.

Додека пешачкиот мост кај стадионот не е ниту под точката разно во плановите на Центар, таму веќе наголемо се изработува проектната документација за Мостот на цвеќето. За изградбата на овој мост, со кој градоначалничката Аларова сака да го одбележи вториот мандат, во општинскиот буџет се предвидени 450 илјади евра. Во изградбата со 70 отсто од потребните пари ќе учествува и Комерцијална банка, која има интерес овој објект што поскоро да се изгради, бидејќи така централата на банката ќе биде подостапна.

За изградбата на Мостот на цвеќето, кој од двете страни ќе биде преполн со цвеќиња, се зборува со години, но тој дури неодамна беше внесен во урбанистичкиот план за локалитетот „Пресвета Богородица“. Мостот кај стадионот, пак, е предвиден во плановите во 2004 година.

Анела Петроваhttp://www.dnevnik.com.mk/?itemID=5CD73D3480B32143859B0FD3350630B1&arc=1
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 12-Mar-2008 at 01:46

ГРАД СКОПЈЕ


Санација на 12 мостови


Градските власти ги подготвуваат проектите за санација на мостовите во Скопје. Според надлежните се работи за 12 мостови, од кои 2 се пешачки и десет се за автомобилски сообраќај.

- Градежните зафати што ќе се преземат се однесуваат на неколку фази како што се санација и заштита на конструкцијата и евентуална замена на коловозните површини и тротоарите. Со проектот се планира и нивната илуминација и евентуален простор за рекламирање, вели Аљоша Шопар, раководител на секторот за планирање во Град Скопје. Тој вчера најави и проект за уредување на левата страна од мајор корито на Вардар. Според Шопар, се работи за две локации, од кои едната е спроти кајак клубот каде што се влева Лепенец и втората, е на потегот од Камени мост до МАНУ. На овој дел, како што вели тој, ќе се решава пристапноста како главен проблем, а ќе се внесат и нови содржини во соработка со студентите на архитектонски факултет.

Во дел од проектите што вчера беа најавени е и изградба на околу 5 пешачки надвозници кои би биле типски и исти за сите булевари. Проектот треба да биде готов до крајот на неделата.http://vecer.com.mk/?ItemID=61C97304B541E34ABF4124F64342B585
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Apr-2008 at 23:47
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=8C82019B835AF948B1B39EF06B56D3D9

Градот ќе ги санира оштетените мостови на Вардар

Во текот на следните два месеца повеќе фирми ќе изготват проекти за идните реконструкции

Сања Наумовска

Градот Скопје ќе реконструира 12 моста на Вардар, од кои четири се пешачки. На сите мостови веќе е направена обиколка и е подготвена фотодокументација врз основа на која во текот на следните два месеца повеќе фирми ќе изготват проекти за идните реконструкции. Со проектите, велат во Градот, ќе се знае колку време и финансии ќе бидат потребни за секој мост поединечно, од што ќе зависат и динамиката и редоследот на реконструкциите. Се очекува во почетокот на летото да започне обновата на дел од мостовите кои се во најтешка состојба.

Најголеми оштетувања, според првичните забелешки на стручњаците, имаат постарите мостови, оној кај „Холидеј ин“, кај Народна банка, мостовите „8 Септември“ и „Обединети нации“. Кај сите е регистрирано оштетување на коловозот, тротоарите, оградата и конструкцијата, а во голем дел ќе треба да се менува или дополнува и осветлението. Во план на градските власти е и декоративно осветление, кое на мостовите „Обединети нации“ и „8 Септември“ може да се комбинира и со додавање реклами.

Во подобра состојба се поновите мостови, кај Транспортниот центар, мостот „Близнак“ на булеварот „Србија“ и скоро обновуваните „Гоце Делчев“ и железничкиот мост на „Адолф Циборовски“. Тие ќе се декорираат само со помодерно осветление и реклами, а на „Близнак“ ќе му се менуваат и рабниците на тротоарите.

Што се однесува до четирите пешачки моста на Вардар, „Газела“, мостот кај автополигонот, под Кале и кај Топланата Исток, освен „Газела“, кој е понов и само ќе се осветлува, на сите други им претстои реконструкција на конструкцијата, оградата и осветлението.

„Проектот за реконструкција на мостовите на Вардар е во почетна фаза. Откако е направена обиколка на сите мостови, ќе следува изработка на проекти за секој поединечно. Очекуваме до лето да знаеме од кои мостови ќе започне реконструкцијата“, вели Алјоша Шопар, раководител на Секторот за урбанизам во Град Скопје, нагласувајќи дека во меѓувреме ќе се соработува и со Министерството за внатрешни работи заради обезбедување согласност за работа на мостовите кои се објекти од висок приоритет. Реконструкцијата ќе биде под надзор и на ИЗИИС, институција што има обврска секоја година да ја проверува и следи состојбата во која се наоѓаат мостовите.

Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 18-Apr-2008 at 00:10
Првпат слушам вакво нешто Question
 

ГРАДСКИТЕ ВЛАСТИ ГИ ПРИВРШУВААТ АНАЛИЗИТЕ ЗА САНАЦИЈА

Скопските мостови ќе добијат козметички третман

Предмет на анализа се 12 моста, на кои ќе бидат обновени коловозите, тротоарите, оградите и осветлението

Мостовите во целиот град ќе се санираат и ќе се проверува нивната безбедност. Не се работи за нивна целосна реконструкција,што подразбира и зацврснување на конструкцијата и на носечките столбови, туку за обнова на некои делови. Ќе се поставува нов коловоз онаму каде што треба, искршените огради ќе се заменат со нови и ќе се поправат пукнатините на тротоарите. Ќе бидат санирани само мостовите во градското подрачје, но не и во неговата околина.

ОБНОВА НА 12   МОСТА
 

Екипи од Градот веќе се на терен и прават детаљни анализи на дванаесетте моста што ќе бидат санирани, по што ќе почнат планираните активности. Од Градот не прецизираа кога тоа ќе се случи, оти за тоа ќе можат да зборуваат по завршувањето на анализите. Не прецизираат ниту колку ќе чини обновата, бидејќи не се завршени проектите.Градоначалникот Трифун Костовски му издаде налог на Секторот за урбанизам да направи проект за санација на сите мостови во Скопје. Со проектот се опфатени 10 сообраќајни и два пешачки моста, а проектната анализа треба да покаже во кој обем тие ќе се санираат. При правењето на анализата стручните екипи ја утврдуваат состојбата на коловозот, тротоарите, оградите, осветлението, илуминацијата и конструкцијата на објектите - велат во одделението за односи со јавноста во Градот. Заедно со мостовите, ќе се врши проверка и обнова на неколку надвозници во Скопје. Во моментов, како што информираа градските власти, се менува оградата на надвозникот „Дијамант“ во населбата Автокоманда.

ДУПКИ И СЛАБИ ОГРАДИ

Скопските мостови со години се во лоша состојба, а тоа многупати досега го потенцираа токму и градските власти. На некои оградата не им е безбедна, други со години се со искршени тротоари, трети се со пукнатини на коловозот. Таков пример е Мостот Гоце Делчев, кој, иако пред пет години беше целосно реконструиран со француска донација, сега има големи пукнатини што будат сомнеж за неговата безбедност. Во најочајна состојба е Мостот Обединети нации во населбата Карпош 4. Пред крајот на мандатот на претходниот градоначалник Ристо Пенов, неговата администрација тврдеше дека Мостот Обединети нации „плаче“ за целосна реконструкција, но дека не можат никако да најдат пари за реализација на таков скап зафат. Еден од мостовите на кои му треба поиздржлива ограда е Мостот Слобода кај хотелот „Холидеј ин“, каде што често се случуваат сообраќајни несреќи.Обновата на мостовите и на надвозниците е дел од Акцискиот план на градоначалникот Костовски за годинава, најавен пред два месеца.

Јорданка Ивановска
Фото: Маја Златевска

 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 18-Apr-2008 at 00:35
Originally posted by vardar

Првпат слушам вакво нешто Question
 

 
Види само малку погоре Bash Big%20smile
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 18-Apr-2008 at 00:42
Suicide  Runaway 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 26-Apr-2008 at 10:42
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=F08E10265442AA42BC0152681EEDDDAA

Ограничен сообраќајот на мостот „Гоце Делчев“

Од 30 април, среда, поради реконструкција на мостот „Гоце Делчев“, Градот Скопје ќе воведе изменет сообраќаен режим. Во периодот од 30 дена, градежните работи ќе се изведуваат во две фази. Во првата фаза ќе се реконструира коловозот на лентата која води од улицата „Илинденска“ кон Старата чаршија, а во втората фаза коловозот во правец од трговскиот центар „Мавровка“ кон Владата. (С.Н.)

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 26-Apr-2008 at 17:20
30 дена за нов асфалт Crazy

Мислам дека има многу делници во градот (ако 100-200м колку што е долг Гоце Делчев воопшто може да се нарече делница) кои се далеку поургентни за реновирање.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 30-Apr-2008 at 09:54

ВО НАРЕДНИТЕ 30 ДЕНА


Санација на мостот Гоце Делчев


Почнувајќи од денеска, во наредните 30 дена, на мостот "Гоце Делчев" ќе се вршат реконструктивни зафати. Од Градот велат дека се работи за попуштање на фугите на еден дел, односно за мала пукнатина помеѓу мостот и улицата, од страна на Владата, која во наредните денови ќе се санира. Поради градежните работи, на мостот ќе се воведе редуциран режим на сообраќај.

- Реконструктивните градежни активности ќе се изведуваат во две фази, при што во првата фаза активностите ќе се изведуваат долж коловозот на мостот, кој од булеварот "Илинден" води кон објектот на Судска палата. Во втората фаза градежните зафати ќе се вршат долж коловозот кој од објектот на стоковната куќа "Мавровка" води кон објектот на Владата на Р. Македонија, објаснуваат во Градот.

 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 09-Sep-2008 at 09:49
Реконструкција на железниот мост во Велес

Решение за проблемите со безбедноста на Железен мост
Поради се поголемиот ризик за граѓаните кои секојдневно поминуваат по Железен мост, Општина Велес во соработка со ЈП „Македонски железници“  подготви проект за решавање на проблемот. Проектот за адаптација на Железен мост на пругата Велес-Кочани, на прес конференцијата што се одржа на 3 септември годинава го презентираше градоначалникот Аце Коцевски.  Проектот предвидува изградба на пешачки мост во должина од 244 метри и 12 метри пристап. Пешачкиот мост ќе има приоди од двете страни, а ќе биде со корисна површина во ширина од 1,80м.
 
Средствата за  реализација на проектот чија цел е да ја зголеми безбедноста на граѓаните при преминувањето на Вардар во овој дел од градот се предвидени во Буџетот на општината. Како што најави Коцевски се очекува проектот да се реализира до крајот на годинава. За проектант на овој значаен инфраструктурен зафат е избран Проф д-р. Симеон Танев.


http://www.veles.gov.mk/index.php?option=com_content&task=view&id=807
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 19-Jan-2009 at 23:14
Железни потпирачи го држат да не попушти мостот Гемиџии


Велешани, кои живеат во близина на мостот, се загрижени да не дојде до попуштање на конструкцијата и негово уривање


Состојбата на мостот Гемиџии, кој ја поврзува левата со десната страна на Велес, е се полоша. Надлежните од Општината и од Фондот за регионални и магистрални патишта и натаму не преземаат ништо за да се санираат пукнатините на десната страна на мостот, веднаш до железничката рампа. Иако, мостот во ваква состојба се наоѓа веќе неколку месеци, надлежните засега само со потпирачи го спасуваат мостот да не попушти. Граѓаните на Велес, кои живеат во близина на овој мост, се повеќе ја искажуваат својата загриженост за состојбата.
-Секојдневно ги следиме промените на мостот и сме многу вознемирени.


Апелираме што побрзо да реагираат надлежните, за да се спречат евентуални несакани последици - велат жителите.

Во Фондот за регионални и магистрални патишта, кои се надлежни за состојбата на мостовите, се информирани за случајот. Нивни екипи се појавиле на лице место пред неколку месеци, биле направени одредени мерења, но оттогаш ништо не е направен за да се санираат пукнатините. На мостот Гемиџии, преку кој се одвива речиси целокупниот сообраќај во Велес, според стручњаците, не е алармантна само пукнатината на горниот дел туку во прашање е оштетувањето и на првиот потпорен столб. Стабилноста на столбот, но и на мостот веќе една година се обезбедува со железни потпирачи. Жителите од Велес веруваат дека Фондот, кој целосно е запознат со состојбата на мостот, во најскоро време ќе преземе мерки. Мостот е изграден во шеесетите години на минатиот век.

http://vecer.com.mk/?ItemID=0F5DAD7D52932849BA04DA116DA5290F
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 26-Jan-2009 at 16:19
ПОПУШТА КОНСТРУКЦИЈАТА НА НАЈФРЕКВЕНТНАТА СООБРАЌАЈНИЦА ВО ВЕЛЕС
Распука мостот Гемиџии

Попушти конструкцијата на мостот Гемиџии во Велес по педесетина години од изградбата. Секојдневно паѓаат камења, бетон и малтер од носечките столбови. На мостот има дупки што зјаат и се големи по десетина сантиметри, но и пукнатини што се простираат одозгора се до темелот на мостот. Железничката пруга Скопје - Гевгелија, која е директно поврзана со мостот, дополнително ја комплицира ситуацијата.
Во овие пет месеци, колку што трае стравот на велешани да не се урне мостот, надлежното ЈП "Македонија пат" интервенираше само еднаш. Постави железни столбови со кои го потпре мостот одоздола, непосредно под железничката пруга. Но тоа не го сопре пропаѓањето на конструкцијата.
Од Општина Велес велат дека уште лани летото побарале помош од Агенцијата за државни патишта и од ЈП "Македонија пат".
"До денеска, за жал, ништо не презедоа. Ме убедуваа дека нема место за паника и за страв, оти дупките и пукнатините не биле толку големи за да влијаат на статиката на мостот. Ми ветија дека следната недела ќе дојдат во Велес со експерти од Градежниот факултет, дека е направена проектна задача и штом временските услови ќе дозволат, ќе се премине кон конкретно санирање на мостовската конструкција", изјави градоначалникот на Велес Аце Коцевски.
Мостот Гемиџии ги поврзува двете страни на Вардар на најфреквентната сообраќајница во градот.


http://www.vest.com.mk/default.asp?id=162599&idg=9&idb=2582&rubrika=Makedonija
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 03-Feb-2009 at 14:06

ЕКСПЕРТИТЕ НАПРАВИЛЕ УВИД

Мостот Гемиџии бил безбеден за сообраќај


Мостот Гемиџии, кој ги поврзува двата дела на Велес, е безбеден за сообраќај. Ова го констатираа стручни екипи од јавното претпријатие Македонија пат, Државната агенција за патишта и експерти кои деновиве направија увид на состојбата на мостот. По медиумските алармирања дека е загрозена безбедноста на мостот бидејќи попуштила конструкцијата, експертите излегоа на терен и утврдија дека одронувањето настанува поради дождовите и солта, која се користи во зимскиот период.

Според експертите, напукнувањето на десната страна, кај првиот столб, не влијае на безбедноста и стабилноста на мостот кој е главната сообраќајна врска во градот преку Вардар.
Експертите, по извршениот увид, ги информираа градоначалникот и другите надлежни служби во општината Велес дека мостот Гемиџии е безбеден за сообраќај и дека нема никаква опасност за нормално одвивање на сообраќајот по него.

Од ЈП Македонија пат и Државната агенција за патишта најавуваат дека во најскоро време ќе подготват проект за санирање на постојните оштетувања на мостот кои ги вознемирија велешани. Санирањата се очекува да бидат извршени во март или почетокот на април, годинава.
Мостот Гемиџии е изграден во шеесетите години на минатиот век и е главната сообраќајна врска, која преку Вардар ги спојува двете страни на Велес.

 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 11-Feb-2009 at 17:33
ЌЕ СЕ БОЈАДИСУВААТ ОГРАДИТЕ НА МОСТОВИТЕ ВО ГРАДОТ

Градот Скопје од утре почнува акција за бојадисување на оградите на 12 – те мостови во Скопје. Оградите на мостовите, како и досега, ќе бидат бојадисани во жолта боја.

Екипите на јавното претпријатие „Улици и патишта“ по налог на Градот Скопје утре ќе работат на мостот „Гоце Делчев“, а доколку послужат временските услови, ќе продолжат со бојадисување на оградите на мостовите кај хотелот „Холидеј ин“, кај комплексот банки и кај хотелот „Александар Палас“. Бојадисувањето ќе продолжи и на другите мостови во градот.

Градот Скопје наредната недела ќе почне со реконструкција и на тротоарите на мостот „Обединети нации“ при што ќе бидат пополнети дупките на асфалтот и другите оштетувања. Ова ќе значи почеток на долгорочната акција на Градот Скопје за санација на пешачките патеки на мостовите во Скопје

 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 16-Feb-2009 at 01:42

Фото вест

Предизборната шминка ги зафати и мостовите. Градот, кој неодамна најави нивна обнова, се чини дека ќе се задоволи само од бојадисување на заштитната ограда. Очигледно темите како безбедност, проодност и реконструкција ќе бидат оставени како материјал за кампањите и почетокотот на некој друг градоначалнички мандат.


http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=9A785F3647B6AE44AD91496676124678

Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 24-Feb-2009 at 23:09
На Железниот мост ќе се прави пешачки премин


Градежната фирма Делта Пром ќе ја гради пешачка патека во Велес преку Железниот мост, со цел да се поврзат жителите од левата и од десната страна на Вардар. Овој избор следува по завршувањето на тендерската постапка за изградба на пешачката патека, за што неодамна дозвола даде и Министерството за транспорт и врски.

Оваа фирма, според тендерската комисија, дала најповолна понуда во висина од 78.049 евра. Од локалната самоуправа информираа дека изборот е направен помеѓу три градежни фирми. Од тендерот отпаднале скопската фирма Факом, чија понуда изнесувала 140.813 евра и велешкото градежно претпријатие Изгрев со понудени 94.407 евра.

Во Општината велат дека по добиените услови за градба, од Министерството за транспорт и врски сега чекаат дозвола за да почнат градежните активности. Согласност за изградбата на пешачка патека преку железниот мост даде и ЈП Македонски железници. Со изградбата на пешачката патека, жителите од левата страна на влезот во Велес, посебно од населбата Речани, нема да бидат принудени повеќе на десната страна на градот да одат преку новиот, стариот или пак преку малото мовче.

Инаку, до шеесеттите години на минатиот век, Железниот мост беше единствениот преку кој се одвиваше, покрај железничкиот и целокупниот автобуски и патнички сообраќај во Велес. По изградбата на Новиот мост, преку Железниот мост, беше направена мала пешачка патека која претставуваше опасност за минувачите.

http://vecer.com.mk/?ItemID=0FFAB23D817EF64A84FCA464E72239FC

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 15-Mar-2009 at 16:49
Предизборно се средуваат мостовите


Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-Mar-2009 at 17:57
Previous Истото место од 11-03-2009 година


Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Mar-2009 at 01:46
Нови тротоари за мостот „Обединети нации“ и за оној кај „Александар палас“

Тротоарите по асфалтирањето ќе бидат заградени со столпчиња за да се спречи паркирањето

Мостот „Обединети нации“ и оној кај хотелот „Александар палас“ ќе добијат нови тротоари. Градот Скопје започна проект за целосна реконструкција на пешачките зони на овие два моста кои беа многу оштетени. Ќе биде поставен потполно нов асфалт, како и заштитни столпчиња, за граѓаните во иднина да имаат безбедно место за движење. За проектот, од буџетот на Градот се издвоени околу пет милиони денари.

Градежните работи се одвиваат паралелно на двата моста, а екипи на „Улици и патишта“ ќе обноват вкупна површина од близу 1.400 квадратни метри.

Во моментов ископани се двата тротоара на мостот кај „Александар палас“ и еден на „Обединети нации“. Целосно се заштитени подземните инсталации на пешачките патеки, а деновиве ќе се работи на втората фаза од реконструкцијата. Ќе бидат поставени нови армирано-бетонски плочи, кои пред да се асфалтираат ќе стојат отворени дваесетина дена заради сушење на бетонот. Во последната фаза ќе следува асфалтирање и заградување на пешачките зони со столпчиња. Според прогнозите, доколку дозволат временските услови, проектот ќе заврши за триесетина дена.

„Додека траат градежните работи оставен е доволно простор за нормално движење на пешаците, а има и соодветна сигнализација за предупредување. По завршување на реконструкцијата, тротоарите ќе бидат заградени заради безбедност на пешаците, но и за да се оневозможи паркирање на возила, што е и главна причина за уништување на асфалтот“, вели Илија Мартиновски, директор на „Улици и патишта“.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=BE22599E70F00C42AC9781D7A30CE382
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 14-Apr-2009 at 00:51
Crazy
Снема боја за оградата на мостот „Гоце Делчев“

Оградата на мостот Гоце Делчев остана недобоена. Пред повеќе од еден месец ЈП „Улици и патишта“ започна да ја префарбува оградата со нова боја, но набрзо работата застана. Објаснувањето од претпријатието е дека им снемало боја. Најавија дека деновиве ќе продолжи фарбањето на оградата на мостот.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=8972593654565148A5CD50638B17BAFA
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.170 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.