build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мостови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 25>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #321 Posted: 09-Aug-2014 at 21:20
Originally posted by jyvation

Originally posted by zabegan

а зошто во санацијата не влегува префарбување на ивиците и реновација на оградата?и зошто мора секој проект во македонија да завршува без чистење на улицата со една најпроста метла?Горе доле оној најкрупен проблем се заврши.Оградата се решава со 2 канти боја.На секои 2-3 години ја освежуваат нема да ја остават така.
па баш поради тоа и се бунам, го лишиле мостот од тоа да свети во сјај како нов, само поради тоа што не сакале да трошат пари и време на две канти боја
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #322 Posted: 09-Aug-2014 at 21:30
Originally posted by zabegan


Originally posted by jyvation

Originally posted by zabegan

а зошто во санацијата не влегува префарбување на ивиците и реновација на оградата?и зошто мора секој проект во македонија да завршува без чистење на улицата со една најпроста метла?Горе доле оној најкрупен проблем се заврши.Оградата се решава со 2 канти боја.На секои 2-3 години ја освежуваат нема да ја остават така.
па баш поради тоа и се бунам, го лишиле мостот од тоа да свети во сјај како нов, само поради тоа што не сакале да трошат пари и време на две канти боја


А кој рече дека е скроз готов мостот!!Пресечена е лентата и пуштен е за сообраќај иначе стојат скелињата
Не научивте како се работи кај нас.Да види рајата црвена лента пресечена и да мисли дека е завршен во предвидениот рок, ама и после тој рок се доработува нешто
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #323 Posted: 09-Aug-2014 at 21:41
негде читав дека свечено пуштање ќе биди во септември,па така вероватно ќе се има време за финесите
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #324 Posted: 10-Aug-2014 at 15:17
На другиот крај оградата ја средиле и изгледа сосема пристојно.Останува уште само на другата страна.Како што реков само половична изведба ама лентата е пресечена
миа.мк
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #325 Posted: 10-Aug-2014 at 18:02
Previous
класика, сигурно градоначалникот доаѓа да се слика со секое ново штрафче
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #326 Posted: 26-Aug-2014 at 16:33
Еве слики и од под мостот.Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #327 Posted: 26-Aug-2014 at 17:41
зошто во 21-ви век имаме вакви шпагети по бандери и инсталации на мостови кои мора да се гледаат Dump
и тоа се работи за нешто најефтино на цел свет, ако не сакаат да реновираат инфраструктурата, тогаш барем нека ја маскираат
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #328 Posted: 30-Aug-2014 at 21:00
Кабливе се на телекомуникацискиве оператори.Само Близу беа присутни во Велес а сега гледам и Телекабел коли.Калакурница е под мостов.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #329 Posted: 04-Sep-2014 at 20:51
Изградба на мост на Дрвошка Река во општина Босилово
извор:општина Босилово

Edited by jyvation - 04-Sep-2014 at 20:51
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #330 Posted: 20-Oct-2014 at 17:33
Завршена санацијата и реконструкцијата на новиот мост „Гемиџии“ во ВелесЈавното претпријатие за државни патишта со буџетски средства од околу 34 милиони денари за седум и пол месеци, или четири и пол месеци пред истекот на рокот целосно ја заврши санацијата и реконструкцијата на мостот „Гемиџии“ во Велес, а во кој ништо не било вложувано во последниве 50-тина години. Должината на мостот изнесува 172 метри и широчина 11,3 метри, со коловоз широк 7 метри.
Како што информира за медиумите Љупчо Георгиевски, директор на ЈП за државни патишта, првично завршувањето на работите беше планирано за една година што значи до март 2015, а сега е завршено дури четири ипол месеци пред време на 17 октомври годинава кога е извршен и технички прием.
Градоначалникот Славчо Чадиев потенцира дека Општина Велес успеала да реализира уште еден важен проект за градот во соработка со ЈП за државни патишта.
- Со оваа реконструкција имаме многу подобар и постабилен мост кој е крвотокот на Велес, потенцира Чадиев.
Воедно Чадиев информира дека Општина Велес во соработка со ЈП за државни патишта изработила уште еден проект за поврзување со тротоар на населбата Тунел со населбата Превалец, вреден над 5 милиони денари.
- Моментално разговараме и за проширување на патот покрај езерото „Младост“ на делницата од ресторанот „Брод“ до двата мотела покрај езерото „Младост“. Воедно привршуваат и работите на кружниот тек на влезот во Велес од кај Штипско џаде,а се како резултат на добрата соработка со ЈП за државни патишта,за што им искаажуваме голема благодарност, потенцира Чадиев.

http://www.porta3.mk/zavrshena-sanacijata-i-rekonstrukcijata-na-noviot-most-gemidzhii-vo-veles/
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #331 Posted: 20-Oct-2014 at 19:06
пред некоја ден се фарбаше оградата

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #332 Posted: 11-Nov-2014 at 12:40
Поставен и третиот пешачки мост на р.Отиња

Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #333 Posted: 12-Dec-2014 at 15:03
Почна да се гради мост во Kадино

Во Kадино почна изградбата на бетонски мост, на местото на постојниот дотраен мост кој го попречуваше нормалниот проток на атмосферските води од постојниот канал и беше пречка за нормално одвивање на сообраќајот. Од Општина Илинден информираат дека вчера ја дислоцирале водоводната цевка и работеле на алтернативно решение за проодност на овој дел од патот.

Новиот мост ќе биде долг осум и широк осум метри, од кои шест метри се коловозна површина, а по еден метар се тротоари од двете страни.

http://dnevnik.mk/?ItemID=5D4F424343967F4F89327031283B2B7D
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #334 Posted: 25-Jan-2015 at 10:33
мостот "Обединети Нации" во Влае

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #335 Posted: 28-Jan-2015 at 08:45
Битолски Драгор со редизајнирани мостови

Општина Битола денеска ги промовираше подготвителните активности на терен за отпочнување со реализација на проектот за редизајнирање на мостот на реката Драгор под Безистенот во центарот на градот. Вкупната инвестиција во проектот изнесува 2,6 милиони денари. Покрај новата конструкција на оградата, мостот ќе добие илуминација од двете страни, а ќе се постават клупи за седење и жардиниери. По завршувањето на зафатот, продолжува партерното уредување на потегот од мостот, покрај Борово и ТТК банка до стоковната куќа „Марди“.


извор на фотографија: Општина Битола

Во рамки на проектот „Реконструкција и редизајнирање на мостовите“, во изминатиот период извршена е санација и уредување на мостот кај гимназијата Јосип Броз Тито, музичкото училиште и дрвеното мовче, изграден е нов мост – кружен тек кај Црн мост, редизајниран е стариот мост на истото место и направен е пешачки мост, а мостот кај Безистенот е шеттиот мост по ред врз кој се вршат градежни активности. За реконструкција се предвидени и мостовите кај Карпош и Јенимаале.

http://www.build.mk/?p=42799
За сè има вторпат
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3515
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #336 Posted: 30-Jan-2015 at 00:42

феномени место Битола да тераат барок тие таму футуризам почнувајки од фонтаната па се до оградиве

значи во земјава се' e контра наопаку, до душа и Скопје затераа инвентивно зашвајцувано на мостовите кај Сок и Влада, но ова апла само за у золошка кај тоа парнокопитните животни

сега нека им закачат и некој панел за општонародни кампањи та да излезе дека конструкцииве се стилски држачи за паноа а не екстра арпаџик ограда за во индустриска зона, уф ќе биде весело на ова да накитат и цветни аранжмани
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #337 Posted: 12-Apr-2015 at 22:40
Originally posted by my Macedonia

Ne voopsto, pa vo cdntar ne e mozno
уф, голема штета... преголема
(патем и ова е центар, само што во последно време се навикнавме центарот на градот да се сведува на плоштад)

Edited by zabegan - 12-Apr-2015 at 22:40
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #338 Posted: 12-Apr-2015 at 23:06
Decko sekoj ima pravo na svoe. Koga kje gledame kolku spomenici se gradat/izleguvaat kako pecurki mislam deka voopsto nema zosto da se pravi teatar za eden spomenik. Da bas steta sto ne moze vo centar posto vo vakov nacin zapocnuva skopje da se deli. Da bev funkcioner kje imase skenderbeg vo plostad i aleksandar pred carsijata.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #339 Posted: 12-Apr-2015 at 23:12
Originally posted by my Macedonia

Decko sekoj ima pravo na svoe. Koga kje gledame kolku spomenici se gradat/izleguvaat kako pecurki mislam deka voopsto nema zosto da se pravi teatar za eden spomenik. Da bas steta sto ne moze vo centar posto vo vakov nacin zapocnuva skopje da se deli. Da bev funkcioner kje imase skenderbeg vo plostad i aleksandar pred carsijata.
секој има право на свое, ама со кои задњи глупости се занимава народот, тоа е нешто невидено... стварно не ми требаат џиновски националистички симболи во 21-ви век на секој јавен простор, било да се Албански или Македонски... тоа уште им е тешко на сите да го разберат, ама кога некој ден конечно ќе се излечат националистичките фрустрации кај простата раја, тогаш може да правиме муаабет...
пак ќе ти кажам, и ова е центар, ама одамна сме навикнати таа дивина во тој предел да не ја сметаме како дел од градот, затоа што нели, плоштадот е најсвето нешто во проклетиов свет... скопје е одамна поделено, ама за тоа си се криви баш сите што први се истручуваат да се прават жртви на национално малтретирање... иронично
нити јас го поделив СКопјево, нити вршам агресија врз некој...
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #340 Posted: 12-Apr-2015 at 23:16
Originally posted by Teglarot

Originally posted by my Macedonia

Sekako deka ne. Spomenik e 😂


Каков споменик, што зборуваш!?

Знам дека си припадник на таа етничка заедница и те почитувам како таков, но мора да се сложиш дека тоа нешто е ставено таму за да боде очи, да обележува територија итн.

Пак ќе повторам, немој да се навредиш.


Spomenik e, ili simbol.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1516171819 25>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.