build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мостови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мостови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 23>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #341 Posted: 12-Apr-2015 at 23:21
Zabegan, vekje se slucilo, a seriozno da ti kazam skoro celosno se soglasuvam so tebe.
Mislam deka kultuzin e covek sto bi trebal da diskutira so mene, toj prasuva dali e ostranet ne ti
Ne e negativno misleno do tebe, no ako se soglasuvame togas nema za sto da diskutirame.

Edited by my Macedonia - 12-Apr-2015 at 23:23
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7158
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #342 Posted: 12-Apr-2015 at 23:27
Originally posted by my Macedonia

Zabegan, vekje se slucilo, a seriozno da ti kazam skoro celosno se soglasuvam so tebe.
Mislam deka kultuzin e covek sto bi trebal da diskutira so mene, toj prasuva dali e ostranet ne ti
Ne e negativno misleno do tebe, no ako se soglasuvame togas nema za sto da diskutirame.
ама и јас сум човек што вика дека треба да биде отстранет, само што за разлика од kultuzin, ја би отстранил уште многу работи заедно со него, во иста корпа
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #343 Posted: 12-Apr-2015 at 23:41
Zabegan problemot e tuka sto ostranuvanje na spomenik/ simbol na SAMO edna etnicka grupa e povekje od neprifatliv. I jas bi mozel da prasam dali seuste ne se ostranuvani spomenicite na plostadot. Kako i da e za mene toa e provokativen i nezrel komentar.
Back to Top
pedza View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 27-Mar-2015
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote pedza Quote  Post ReplyReply #344 Posted: 12-Apr-2015 at 23:50
Цар Душан лајк дис
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #345 Posted: 13-May-2015 at 09:10
Изграден нов мост и асфалтирана улица во Општина Илинден
     
Општина Илинден преку изградба, реконструкција, санација и рехабилитација на локалната улици и патишта продолжува со интензивното инвестирање во патната инфраструктура.

Во таа насока, во рамките на реализацијата на проектот „Изградба и реконструкција на 10 мостови“ (сообраќајни и пешачки) изграден е нов мост на улица „6“ во н.м.Кадино. Мостот долг 8 метри, со широчина од исто така 8 метри, од кои 6 метри е коловозна површина, и по 1 метар тротоари од двете страни, е изграден на местото на стариот и дотраен руиниран мост кој што го попречуваше нормалниот проток на атмосферски води од постоечкиот канал и беше пречка за нормалното одвивање на сообраќајот. Истовремено се асфалтирани и пристапите кон мостот, како и локалниот пат што води кон црквата „Свети Илија“, во должина од 240 метри.

Со реализацијата на овој проект се придонесува за поголема безбедност на учесниците во сообраќајот, а и значително се олеснува движењето на граѓаните во овој дел од општината

Подобрувањето на патната инфраструктура, останува приоритет на Општина Илинден во насока на подобрување на условите за живот и животниот стандард на граѓаните во сите 12 населени места.http://ilinden.gov.mk/nastani/izgraden-nov-most-i-asfaltirana-ulica-vo-opshtina-ilinden
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #346 Posted: 28-May-2015 at 11:48
PREKRASNO izgleda od videoto. Za ovoj most ne sum znael.

Свечено пуштен во употреба реновираниот Стар Мост во Радовиш


28.05.2015 | 12:34
Извор: Нетпрес
Прочитано: 36 пати
Испрати на пријател
Зголеми го фонтот
Намали го фонтот

Мостот симбол на Радовиш кој ги спојува минатото и сегашноста на градот и кој ќе биде нов препознатлив белег на Градот во иднината – свечено е пуштен во употреба.

– Овој некогашен и сегашен симбол на Радовиш ке биде уште еден бисер во туристичката карта на градот наш убав по кој во иднина ке се распознава Радовиш, истакна Градоначалникот Николов.

Реновираниот мост е ново прекрасно здание комплетно реновирано со високо квалитетен травертин камен и осветлен со квалитетно и економично лед осветлување.

Мостот во употреба го пушти Градоначалникот Сашко Николов и Претседателот на Советот Никола Миовски.
http://tocka.com.mk/1/160750/sveceno-pusten-vo-upotreba-renoviraniot-star-most-vo-radovis

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #347 Posted: 28-May-2015 at 16:19
фото: radovis.gov.mk
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #348 Posted: 29-May-2015 at 14:48
Уште еден пешачки мост во Скопје под скелиња:За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #349 Posted: 08-Jun-2015 at 16:44
СЕ БАРА ИМЕ ЗА НОВИОТ МОСТ КАЈ СИСТИНА

Почна изградбата на новиот пешачки мост преку Вардар, кој треба да ја поврзе клиничката болница "Аџибадем Систина" со спортскиот центар "Борис Трајковски". Мостот е донација на Град Скопје од компанијата "Орка холдинг", во чест на 25-годишнината од нејзиното основање."Со овој мост сакаме да им излеземе во пресрет на нашите вработени, на пациентите и на сите останати кои, за да стигнат од едната до другата страна на Вардар, принудени се пеш да одат по сообраќајниот мост кај "Александар палас", кој е единствен во овој дел од градот. Мостот ќе биде модерен, а за неговото име ќе одлучат граѓаните. Ќе направиме конкурс кој ќе биде објавен на веб страницата на 'Орка' каде што ќе ги очекуваме и предлозите за името", вели Катерина Зафировска, шеф на кабинет на директорот на "Орка холдинг" АД Скопје.

Таа најави дека мостот ќе биде единствен во Македонија, со специјални светлосни ефекти по примерот на мостовите во светските метрополи. Светлата ќе бидат поставени во три зони, односно на пешачката патека, во подножјето на мостот и на носечките столбови во височина. Мостот ќе биде долг 115 метри, а широк 3,5 метри. Ќе биде поставен на два бетонски столба, изработен ќе биде со челична конструкција, завршно обработена со алуминиумски панели во боја. Проектот предвидува мостот да биде украсен со иноксни сајли кои ќе се исплетат во мрежа. Пешачката патека ќе биде изработена со терацо под.
Идејниот проект за новиот мост преку Вардар е на архитектот Мето Стојчески, а главниот проект го изработи "Стоун дизајн". На влезовите на мостот ќе има скулптури од уметникот Владо Костов, а од двете страни на мостот во Вардар предвидени се и фонтани.
Градежните работи ги изведува "Бетон - Штип", а мостот, со целосната изведба чини 700.000 евра. Изградбата, која е во почетна фаза, од компанијата очекуваат да заврши до есента.

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=F136DA79F78F0141B6E147CEFE166ABA

Мене ми се допаѓа мостов само ако се изгради вака според рендерот

Edited by jyvation - 09-Jun-2015 at 10:26
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #350 Posted: 08-Jun-2015 at 18:18
Штом мостот е дизајниран од студиото Stone Design, мислам дека ќе испадне добар (барем визуелно), но само ако изведувачите се придржуваат до нивната замисла. Ако почнат да импровизираат, како што обично се прави кај нас, ќе упропастат уште еден добар проект.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #351 Posted: 09-Jun-2015 at 10:06
„Орка Холдинг“ донира пешачки мост кај болницата Систина

Започна изградбата на нов пешачки мост што ќе ја премости реката Вардар кај клиничкиот центар „Аџибадем Систина“ во скопската општина Карпош. Инфраструктурниот објект со должина од 115 метри и ширина од 3,5 метри е донација на „Орка Холдинг“ и во неговата реализација ќе бидат вложени 700.000 евра. Пешачкиот мост ќе ја поврзе десната страна од реката со здравствениот објект и со тоа ќе го олесни движењето на граѓаните. Изведувач на градежните работи е фирмата „Бетон“ од Штип, која треба да го комплетира проектот до претстојната есен.Mостот ќе биде поставен на два бетонски столба и ќе биде изработен од челична конструкција, со алуминиумски панели во боја како завршна обработка, а ќе биде украсен со иноксни сајли. Илуминацијата ќе биде изведена со помош на специјални светлосни ефекти. Автор на идејното решение за пешачкиот мост е архитектот Мето Стојчески, додека главниот проект го изработи студиото „Стоун дизајн“ од Скопје.

http://www.build.mk/?p=44760
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #352 Posted: 09-Jun-2015 at 10:34

telegraf.mk

Edited by jyvation - 09-Jun-2015 at 10:37
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #353 Posted: 11-Jun-2015 at 14:58
Предаден во употреба новоизграден мост во Кадино

Во присуство на голем број граѓани, на улица „6“ во н.м. Кадино на свечен начин беше предаден во употреба новоизградениот мост, како дел од Проектот „Изградба и санација на 10 мостови“. Ова е петтиот мост што Општина Илинден го гради во рамките на овој проект кој опфаќа изградба и санација на 10 мостови (сообраќајни и пешачки) со што се обезбедува подобра и побезбедна комуникација и значително се олеснува движењето на граѓаните.

Новиот мост, изграден на местото на стариот и дотраен руиниран премин кој што го попречуваше нормалниот проток на атмосферски води од постоечкиот канал и беше пречка за нормалното одвивање на сообраќајот, во употреба го предаде градоначалникот на Општина Илинден, Жика Стојановски.

Покрај изградбата на мостот долг 8 метри, со широчина од исто така 8 метри, од кои 6 метри е коловозна површина, и по 1 метар тротоари од двете страни, асфалтирани се и пристапите кон него, како и локалниот пат што води кон црквата „Свети Илија“, во должина од 240 метри.

Вкупната инвестиција што за мостот и улицата ја обезбеди од сопствени средства од Буџетот Општина Илинден, изнесува 5,5 милиони денари.

Со изградбата на мостот покрај овозможувањето на непречен проток на атмосферските води, со што ќе се намали можноста за настанување на поплави и ќе се обезбеди чиста животна средина која е еден од условите за квалитетен живот на населението, се придонесува и за поголема безбедност на учесниците во сообраќајот, а и значително се олеснува движењето на граѓаните во овој дел од општината.
ilinden.gov.mk
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #354 Posted: 20-Jun-2015 at 15:39
За мостот кај Систина се пишуваше во списанието Теа Модерна. Текстот содржи корисни информации, па го сликав... Инаку, и овој мост ќе има скулптури од обете страни.За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #355 Posted: 23-Jun-2015 at 20:33
Пешачкиот мост под кале.

upload by Antonio Galiero, on Flickr
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3864
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #356 Posted: 23-Jun-2015 at 20:35
чудно скелето, можда ќе биде покриен не се знае..
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #357 Posted: 23-Jun-2015 at 20:37
Pogore vo tekstot od TEA Moderna. "KOLOvozot za PESACI e sirok 3,5 m"... neznam sto da kazam no naseto novinarstvo definitivno neznae za DNO.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #358 Posted: 23-Jun-2015 at 20:50
Originally posted by my Macedonia

чудно скелето, можда ќе биде покриен не се знае..


Види го пост #348. На овој мост му ги менуваат цевките од страна, веројатно се поврзани со зградата на владата, бидејќи имаше ископано канал и до таму последниот пат кога поминав. Јас си помислив дека ќе го реновираат мостот. но мислам дека само ќе ги сменат цевките и толку.
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12790
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #359 Posted: 21-Aug-2015 at 11:25
Мелнички мост преку Дебарско езеро, реконструиран во периодот 2013-2014фото: mia.mk
За сè има вторпат
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #360 Posted: 28-Aug-2015 at 05:54
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1617181920 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.