build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мостови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 24>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 14-Apr-2009 at 13:17
без зафрканција, фарбањето на ограда е комплицирана и макотрпна работа која бара многу многу боја LOL
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 30-Apr-2009 at 12:09

Нов асфалт за кратерите на мостот Обединети нации

На градските власти конечно им текна да ги закрпат дупките на пешачката патека на мостот Обединети нации. Мостот речиси една година беше раскопан, со огромни дупки на секој чекор. Граѓаните од овој дел на градот се жалеа дека навечер дупките не се гледаат, па честопати пропаѓаа во нив.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=394E6E4828723748AAFBB1FB8FF1D84E


Edited by lslcrew - 30-Apr-2009 at 12:10
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 01-Jul-2009 at 03:33
 

Само два моста годинава ќе добијат нови пешачки патеки

Градот нема пари за обновување на пешачките патеки на мостовите кај „Холидеј ин“ и кај НБМ

Градот Скопје нема да инвестира во обновувањето на пешачките патеки на мостовите кај „Холидеј ин“ и кај Народна банка. Иако се во лоша состојба, сепак, овие мостови не влегуваат во финансиските планови на градската администрација. За годинава, подновени пешачки делови ќе имаат само мостовите кај „Александар палас“ и „Обединети нации“ во Влае. За нив од градскиот буџет се издвоени околу 5 милиони денари.

Моментно градежните работи се одвиваат паралелно и на двата моста, а екипи на „Улици и патишта“ обновуваат вкупна површина од близу 1.400 квадратни метри. Во иднина, информираат од јавното претпријатие, пешачките делови од мостовите ќе бидат заградени со столпчиња. Овие делови од мостовите се наменети за движење на велосипеди и на пешаци, велат од „Улици и патишта“, поради што мора да се спречат тешките возила да го оштетуваат асфалтот.

„Моментно во тек е реконструкцијата на велосипедската патека на мостот ’Обединети нации‘. Се обновува само едната страна од мостот, зашто другата страна е во добра состојба. Заменети се оштетените армирани бетонски капаци со нови, а деновиве, по подобрувањето на временските услови, ќе биде нанесен и последниот слој асфалт“, велат од Градот.

Раскопани се и тротоарите на мостот „8 Септември“ кај хотелот „Александар палас“, каде што е завршена демонтажата на оштетените бетонски капаци. Во тек е леењето на капаците, што се работи на мостот, а е започнато и поставувањето на заштитни столпчиња. (С.Н.)

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 30-Jul-2009 at 00:14
Мостот на револуцијата и „Гоце Делчев“ ќе блескаат како Камени

Од Градот велат дека мостовите генерално се дотраени и неугледни, па затоа ќе ги разубавуваат со нови огради и илуминација

Мостот на револуцијата кај МАНУ и мостот Гоце Делчев ќе добијат нова ограда, но и сосема ново осветлување со кое Градот Скопје сака да ги разубави овие објекти и да им даде нов лик. Неодамна Камениот мост доби ново осветление кое ги воодушеви граѓаните зашто им се отвори поинаква перспектива за значајното обележје. Веќе се распишани конкурси за идејни решенија за нови заштитни огради и илуминација на мостовите. Рокот за доставување на предлозите од авторите е 4 септември.

Она што е нејасно е зошто Градот се решил на ваков чекор, имајќи предвид дека годинава веќе беа санирани оградите на сите мостови во Скопје, односно тие беа поправени и бојосани. Од градското одделение за односи со јавност објаснуваат дека причината за сосема нови решенија за оградите и осветлението лежи во нивната старост.

- Дотраените и неугледни мостови во Скопје беа основна причина поради која градоначалникот Коце Трајановски распиша јавни конкурси со кои треба да се изработи идејно-обликовно решение за заштитна ограда и илуминација на Мостот на револуцијата и на мостот Гоце Делчев. Оградите на мостовите датираат од нивната изградба и не кореспондираат со естетско-урбанистичките потреби на градот Скопје, како престолнина на Република Македонија - изјавија од Градот.

За тоа каков ќе биде обликот, бојата, формата на оградите и илуминацијата, ќе се знае по изборот на најдобро конкурсно решение. Конкретните решенија, велат градските власти, треба да произлезат од трудовите на анонимните учесници, кои ќе ги оценува посебна комисија.

Првата награда за најдобро авторско решение изнесува 60.000 денари, втората 40.000 денари, а третата 20.000 денари. Ќе бидат откупени и три труда со 15.000 денари.

Градските власти велат дека при кроењето на Буџетот за 2010 година ќе се обидат да одвојат пари за разубавување и на другите позначајни мостови на Вардар.

Пред неколку месеци Градот го спроведе проектот за уредување на коловозните и на тротоарските површини на мостовите. Беа санирани 10 моста за сообраќај, плус два пешачки. Се обновија оградите, осветлението и поголемите оштетувања на тротоарите и на коловозите за да се зголеми безбедноста на возачите и пешаците.

Скопските мостови со години, како што многупати информирале и самите градски власти, не се во добра состојба. Проблемот со оградите, пукнатините и искршените тротоари делумно се реши годинава, но она што е поголем проблем се целосните реконструкции за кои се потребни многу пари. Градските власти не милуваат да зборуваат многу на оваа тема бидејќи со години се занимаваат само со „козметика“. Еден од мостовите во Скопје, кој се води како критичен и одамна е посочен за реконструкција, е мостот Обединети нации во Карпош 4, а ништо подобар не е и железниот мост во Сарај.

http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=F576C83257926F42A315A26EC08A518E

Неможе новинарски текст да пројде, абарем малку да не се начне во материјална расправа барем во последната реченица. Еве начнале, ама се гледа дека не се упатени. Мостот UN лани се санинараше и може им промакнало на новинариве, а мостото во Сарај треба долгорочно да остане пешачки или па да се сруши како опасен поради тоа што веднаш до него треба да се гради нов.
Back to Top
vendetta View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 18-Jul-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote vendetta Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 31-Jul-2009 at 01:12

ГРАД СКОПЈЕ РАСПИША КОНКУРС ЗА ИДЕЈНО РЕШЕНИЕ ЗА ОГРАДА И ИЛУМИНАЦИЈА НА ДВА МОСТА


1000 евра награда за нов имиџ на Мостот "Гоце Делчев"

Дотраените заштитни огради на овој, но и на Мостот на револуцијата кај МАНУ ќе се заменат со нови, но како ќе изгледаат, ќе се знае на почетокот на идниот месец


Дотраените заштитни огради на Мостот "Гоце Делчев" и "Мостот на револуцијата" кај МАНУ ќе се заменат со нови, но како ќе изгледаат ќе се знае на почетокот на идниот месец. До тогаш е отворен анонимниот конкурс за избор на идејно решение за ограда и илуминација на мостовите кој деновиве го објави Град Скопје. Пристигнатите трудови ќе ги разгледува специјално формирана жири-комисија која најдобрите ќе ги награди со по 60.000 илјади денари, на второ и треторангираниот ќе им додели по 40.000, односно по 20.000 денари, а ќе откупи и три труда од по 15.000 денари.

Од Град Скопје информираат дека со изборот на најдобро идејно решение, според кое ќе се знае во каков облик, боја и специјални светла ќе се изработат, ќе се направи првиот чекор за обнова на двата моста кои се наоѓаат во централното градско подрачје а кои се во многу лоша состојба.
- Откако се изградени, заштитните огради на мостовите само се санирале, никогаш не се заменети со нови. Овојпат ќе се обидеме да побараме модел што најмногу ќе одговара на намената, но и на целокупниот амбиент. Сепак, кога конкретно ќе се реализира проектот не можеме да кажеме бидејќи тоа е долга процедура, а зависи и од финансиските средства - велат одговорните од Градот. Тие потсетуваат дека во изминатиов период работеа на реконструкција на мостовите, комплетно ги санираа пешачките патеки и коловозите на мостовите, ги крпеа оштетените делови од оградите, ги пребојадисаа, а го реконструираа и осветлувањето.

Македонската метропола е една од ретките градови што можат да се пофалат дека лежат на неколку реки, кои придонесуваат за неговиот неповторлив шарм. Некогаш, пишува во аналите, мостовите на Вардар, Треска, но и на Серава, Лепенец, Пчиња, Маркова и Кучевишка Река биле заштитен знак на Скопје, но денеска се повеќе запуштени, стари и неатрактивни, а некои, како Железниот мост во Сарај се во сериозна безбедна состојба. Сите досегашни градски татковци инвестираа во нивно шминкање, но и покрај нивната добра волја и многубројните иницијативи никогаш немаа доволно средства за нивна целосна обнова.

Елизабета АРСОСКА

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=9D8C6CD2E5682A4284B6BA1996B3F537


Edited by vendetta - 31-Jul-2009 at 09:39
------------------------------
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 31-Jul-2009 at 14:16
ova vest mi se dopaga, stvarno toj mostot vo manu e vo katastrofalna sostojba, kako asfaltot taka i ogradite i patekata za pesaci i za tocaci , se nadevam ke imame ubavo idejno reshenie i moderen dizajn za ovoj del od gradot
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 31-Jul-2009 at 16:52
се надевам дека ќе одберат прикладна ограда за модерен мост како Гоце Делчев, и мене не ми се допаѓале никогаш жолтите огради на мостовите, но пак не можам да си замислам какви би им одговарале, од естетски и функционални причини
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 16-Sep-2009 at 10:31

Движењето на кејот ќе биде блокирано најмалку три години

До средината на 2012 година делови од кејот ќе бидат претворени во градилишта

До средината на 2012 година патеките на долниот дел од кејот, делови од левата страна на Вардар во близина на Камениот мост и околината ќе бидат блокирани за речиси каква било комуникација. Поради почнатата изградба на мостот „Око“ и во исчекување на реализацијата на проектот за две фонтани во Вардар, граѓаните не може да минуваат по вообичаените траси за рекреација. Наместа кејот целосно е заграден со лимени тараби, со што е спречено користењето на пешачката и велосипедска патека.

Веќе една година е блокирана и должината на кејот од „Холидеј ин“ до плоштадот, поради изградбата на деловниот објект на аголот. Се чини пешачката и друг вид комуникација во реонот уште толку ќе се усложни и изблокира за речиси една година за кога е најавен почетокот на изградбата на подземната улица која ќе води до деловниот објект што се гради на местото на некогашна Народна банка.

Граѓаните уште отсега реагираат на ваквите состојби на терен. Речиси секојдневно се жалат дека од минатата недела кога се загради дел од кејот поради изградба на „Око“ тие се спречени да се рекреираат. Особено се гневни велосипедистите на кои им е прекината директната велосипедска врска од Центар кон Карпош или, пак, кон Аеродром. Ниту пешаците веќе не можат непречено да ја користат патеката. Сепак, нивните поплаки се безвредни ако се има предвид дека инвеститорите со дозвола од Градот така ги организирале градилиштата.

На маки наскоро ќе бидат и рибарите на кои секојдневјето очигледно ќе им биде нарушено во наредниве месеци поради изградбата на фонтаните во Вардар. Нивната изградба се' уште не е почната, се очекува деновиве а ќе трае седум месеци. Рокот за изградба на мостот „Око“, пак, е 18 месеци.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=ED2ECEA70B90374AAC89405E2531220B


Све, све, ама ова со рибарите не им требало! Crazy
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 23-Sep-2009 at 18:47
Дали ова ја вклучува и „барокната ограда“ на мостот Гоце Делчев? Дали и таа глупост ќе биде репризирана на 5-6 тендери?  Stern%20Smile

ПРОПАДНА КОНКУРСОТ
Нема кој да ги светне мостовите

Град Скопје не избра идејно решение за осветлување и за нова заштитна ограда за мостот „Гоце Делчев“ и „Мостот на револуцијата“. Според градските власти, комисијата така одлучила затоа што пристигнале само три трудови, од кои едниот бил дисквалификуван поради тоа што не ги исполнувал условите. - Предложеното решение за „Мостот на револуцијата“ не го подобрува естетскиот изглед на мостот значајно, а оградата не се разликува од постојната. Трудот за мостот „Гоце Делчев“ не ги исполнува условите за максимална тежина на оградата - велат во Градот. Надлежните повторно ќе го распишат конкурсот, а работата на мостовите планираат да ја почнат в година.

Р.П.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=1&EditionID=1820&ArticleID=122310
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 24-Sep-2009 at 15:45
Реално потребен проект, само се надевам нема да биде преблиску до предвидениот булеварски мост за поврзување на АВНОЈ со Гоце Делчев, бидејќи со неговата изградба ќе стане бесмислен.
Вака од око ми се чини дека најдобро би било доколку мостот е во правец север-југ, од источната страна на салата МЗТ.

УШТЕ ЕДНА ГРАДБА НА ВАРДАР
Аеродром и Гази Баба ќе се поврзат со мост

Општините Аеродром и Гази Баба ќе градат нов пешачки мост на реката Вардар, кој ќе се наоѓа во близина на спортската сала „МЗТ“ и ќе има цел да ги поврзува двете општини. Според најавите, мостот најверојатно ќе почне да се гради идната година затоа што општините за оваа година немаат издвоено пари за таа намена. - Веќе подолго време се водат преговори за изградба на овој мост затоа што постои реална потреба на тој начин да се поврзат двете општини. Претставници од Аеродром, Гази Баба и од Градот постојано вршат консултации во врска со подготвувањето на проектот и најверојатно тој ќе почне да се гради веќе следната година и“велат од Одделението за односи со јавност на Град Скопје.

Е.М.http://vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=3&tabid=1&EditionID=1821&ArticleID=122386


Edited by Cloverstack - 24-Sep-2009 at 18:42
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 24-Sep-2009 at 18:40
Тука помеѓу МЗТ и Ќерамидница треба да се спои булеварот Гоце Делчев со мост не знам за каков пешачки сега се заговара па таму како прво не е ни урбанизирано. Глупости.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 24-Sep-2009 at 19:44

салата на МЗТ се наоѓа на кривина од реката, колскиот мост ќе биде на западниот крак а пешачкиот мост на источниот крак од свиокот на вардар, блиску еден до друг, но сепак пешачки мост тука не е на одмет, вака директно спортските центри на овој потег кај досегашната бетонска база на маврово, ќе бидат поврзани со автокоманда преку подвозникот кај Ќерамидница!

 

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 24-Sep-2009 at 20:00
доколку е така, тогаш најубаво е да има еден мост, широк, со широк простор за пешаци, не гледам голема потреба да се градат два посебни моста
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12172
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 25-Sep-2009 at 14:03


Додека се изгради булеварскиот мост, низ Вардар ќе протече уште доста вода. А сегашната ситуација е таква што нема никаков мост на сегмент долг точно 2km.
Доколку овој пешачки мост не е преблиску до предвидениот булеварски мост, тогаш нема апсолутно никакви аргументи против него, баш напротив, тој е насушно потребен. Единствена дилема која останува е точната локација. Надлежните тоа веќе требаше да го имаат одговорено... ваљда не се до толку кусогледи за да не го земат во предвид зацртаниот булевар и мостот кој треба да се гради за него.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 28-Sep-2009 at 05:00
 

АРХИТЕКТИТЕ БЕЗ ИНСПИРАЦИЈА ИЛИ БЕЗ МОТИВАЦИЈА


Пропадна конкурсот за нов имиџ на двата моста на Вардар


Нема замена за дотраените заштитни огради, ниту нови светлосни ефекти на Мостот "Гоце Делчев " и "Мостот на револуцијата" кај МАНУ, бидејќи конкурсот за идејно решение Пропадна. Според одговорните од Град Скопје, на јавниот повик се пријавиле само три автори, од кои едниот бил дисквалификуван поради неисполнување на пропишаните услови за учество.

За предложеното решение за "Мостот на револуцијата", комисијата оценила дека не го подобрува естетскиот изглед на мостот и не се разликува од постоечката ограда, а за трудот за мостот "Гоце Делчев" дека не ги исполнува условите за максималната тежина на предложената ограда што, според нивно мислење е особено важен услов за статичката стабилност на мостот. Овој предлог, воопшто не го третирал и специфичното осветлување, односно илуминацијата на мостот.
- Во недостиг на други пријавени на конкурсот, жири-комисијата одлучи да не додели награди и да не предложи откуп на ниеден труд. Со намера да ги уредиме заштитните огради и осветлувањето на овие два моста, како почеток на циклусот на уредување на заштитните огради на мостовите, повторно ќе објавиме конкурс - информираат од Град Скопје. Тие се уште не знаат дали повторната објава ќе претрпи измени, особено за зголемување на вкупниот фонд на награди заради дополнителна мотивиација на идејните творци. На стариот конурс беше понудена парична награда од 60.000 евра за прворангираниот труд, а за второто и третото место 40.000, односно по 20.000 денари, а беше планиран откуп и на три труда од по 15.000 денари.

Откако се изградени, заштитните огради на мостовите само се санирани, никогаш не се заменети со нови. Градските власти планираа да изберат модел којшто најмногу ќе одговара на намената, но и на целокупниот амбиент и в година тие да се заменат.

РЕКОНСТРУКЦИЈА
Закрпени тротоарите на мостот во Карпош 4

Екипи на ЈП "Улици и патишта" деновиве завршија со асфалтирање на пешачката патека од едната страна на мостот Обединети нации.
- Целосната асфалтирана површина на пешачката патека изнесува 210 квадратни метри, а за нејзиното асфалтирање беа употебени 31 тон асфалтна маса. На патеката во должина од 100 метри и широчина од 210 сантиметри беше вграден асфалтен слој со дебелина од 6 сантиметри.
Со ова, целосно заврши реконструкцијата на мостот "Обединети нации" предвидена во програмата на Град Скопје, што опфати промена на поклопните армирано-бетонски капаци со нови според потребните димензии, санација на гредите и поставување на заштитна столпчиња со амблемот на Град Скопје.

По асфалтирањето на пешачката патека на мостот "Обединети нации", екипите на ЈП "Улици и патишта" наскоро ќе почнат и со асфалтирање на пешачката патека на мостот "8 Септември".

(Е.А.)

 
Vecer
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 28-Sep-2009 at 05:04

АСФАЛТИРАНА ПЕШАЧКАТА ПАТЕКА НА МОСТОТ „ОБЕДИНЕТИ НАЦИИ“

 
 
 
 
 
skopje.gov.mk
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 14-Oct-2009 at 07:05
 
АСФАЛТИРАНИ ПАТЕКИТЕ НА МОСТОТ 8-МИ СЕПТЕМВРИ
 
Екипите на ЈП „Улици и патишта“ го завршија асфалтирањето на пешачките и велосипедските патеки од двете страни на мостот „8-ми Септември“ во близина хотелот „Александар Палас“.
Целосната асфалтирана површина на патеките од двете страни на мостот изнесува 1500 квадратни метри, а за нивното асфалтирање беа употребени вкупно 210 тони асфалтна маса. Патеките се во должина од 126 метри и широчина од 5,74 метри, а вградениот асфалтен слој е со дебелина од 5 саниметри.
Со овие активности, целосно завршува реконструкцијата на мостот „8-ми Септември“ предвидена во програмата на Град Скопје, што опфати промена на поклопните армирано бетонски капаци со нови според потребните димензии, санација на гредите и поставување на заштитна столпчиња со амблемот на Град Скопје по должината на мостот.
 
 
 
 
 
 
skopje.gov.mk
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 10-Nov-2009 at 00:41

Два предлога за оградата и илуминацијата на мостот „Гоце Делчев“

Тројца автори конкурирале за идејно решение за мостот „8 Септември“

За оградите и илуминацијата на мостовите „Гоце Делчев“ и „8 Септември“ има вкупно петмина заинтересирани автори кои ги нудат своите решенија како терк по кој би се извршила обновата на објектите. На јавниот повик за избор на идејно-обликовно решение на заштитните огради и илуминацијата на мостовите, за „Гоце Делчев“ имало двајца заинтересирани, а за другиот мост тројца.

Од Градот информираат дека надлежната комисија се' уште не ги отворила понудите, така што и натаму е неизвесно дали доставените понуди ќе влезат во игра, оти постои можност да не ги исполнуваат бараните критериуми за учество, што беше случај за пропаѓањето на првиот јавен конкурс.

„Очекуваме најдоцна за две недели да заврши целата постапка. Тогаш ќе знаеме дали и по кое решение ќе се обновуваат мостовите. Тоа важи и за идејното решение за хортикултурно и партерно уредување на Градскиот парк. На тој конкурс има доставено една понуда“, вели Неделчо Крстевски, портпарол на градоначалникот Коце Трајановски.

Тој укажува дека и во случај да се избере конечно решение, предвидениот проект годинава сигурно нема да почне да се реализира на терен, со оглед на времето потребно за изработка на основен проект и избор на изведувач.

Ова е повторен обид на градските власти за избор на идејно решение за обнова на оградата на мостовите, откако првиот конкурс беше поништен, бидејќи единственото понудено решение за „Гоце Делчев“ не ги исполнуваше пропишаните услови. Надлежните информираа дека трудот не ги исполнувал критериумите за максимална тежина на предложената ограда, како особено важен услов поради статичката стабилност на мостот, а во решението воопшто не била истретирана илуминацијата.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=B9BE7D50B57C01428E9B1BFDE04AAB00
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 14-Jan-2010 at 06:15

Мостот кај „Холидеј ин“ со орнаменти од културното наследство

Градоначалникот тврди дека во обновата на оградите нема да се користат антички примеси

Деспина Трајковска


Мостовите кај „Холидеј ин“ и кај „Александар палас“ ќе се обноват по теркот на идеите на истите автори според чии идејни решенија се гради музејот на ВМРО и се лијат четирите лава наменети за мостот „Гоце Делчев“. Тоа, според едниот од авторите, но и според тврдењата на градоначалникот Коце Трајановски, не значи дека мостовите ќе имаат антички орнаменти или симболи од времето на Александар Македонски. Иако се' уште не сакаат јавно да ги обелоденат, авторите велат дека станува збор за решенија, според кои, мостовите ќе добијат современ изглед искомбиниран со модерни детали и примеси од богатото македонско културно наследство.

Градоначалникот Трајановски накусо објасни дека и двата моста ќе имаат ограда од ковано железо, најверојатно канделабри кои со својот изглед ќе даваат посебен белег, а на ниту еден од нив нема да има скулптури или други елементи за кои се шпекулира во јавноста. Столбовите на мостот кај „Холидеј ин“ ќе бидат повпечатливи од досегашните и на некои делови ќе има кружни форми.

„Идејното решение, генерално, е изработено со користени елементи од нашето културно наследство. Шпекулација е дека тоа е во антички стил“, ни изјави вчера Константин Јанев, автор на првонаграденото решение за обнова на мостот кај „Холидеј ин“. Тој истовремено е автор и на четирите лава кои ќе го „чуваат“ мостот „Гоце Делчев“, а учествувал и во обновата на Ристиќевата палата.

Авторот на избраното идејно решение за заштитна ограда и илуминација на мостот „8 Септември“, Зоран Јордановски, наводно, веќе работел на одредени корекции на решението. Тој моментално е во Фиренца, на пракса во една компанија. Неговиот татко не' информираше дека за Јордановски ова ќе биде втор голем проект на кој ќе работи и тоа кратко време по магистрирањето. Прв проект му бил објектот на музејот на ВМРО.

Од Градот не сакаат да предвидуваат кога теренски ќе почне реализацијата на проектите. Велат во тек е избор на фирма што ќе ги изработи основните и изведбени проекти врз основа на идејните решенија, по што ќе се распише тендер за изведувач.

Инаку, градските власти велат дека се' уште трае постапката за избор на идејно решение за обнова на мостот „Гоце Делчев“. Тоа е втор обид, откако првиот беше поништен, бидејќи единственото понудено решение не ги исполнуваше условите пропишани со конкурсот. На вториот повик се понудија два труда кои се' уште се предмет на анализа од надлежната комисија.

http://utrinski.com.mk/?ItemID=7DAF731B8C80184B9E4A5BF48BBE54FF

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7441
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 14-Jan-2010 at 21:08
„Иако се' уште не сакаат јавно да ги обелоденат, авторите велат дека станува збор за решенија, според кои, мостовите ќе добијат современ изглед искомбиниран со модерни детали и примеси од богатото македонско културно наследство.“
 
што си замуслуваат бе, дека ние имаме толку многу доверба?
 
и што има фали на столбовите и канделабрите на мостот кај Холидеј ин, во ред, оградата треба да се менува, но зошто упорно да додаваме и додаваме на веќе осмислени простори?
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 24>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.299 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.