build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Мостови (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Мостови (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 20212223>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 22-Oct-2016 at 16:38
Нов мост што треба да се гради во Струга

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 22-Oct-2016 at 21:17

колку неиновативно и досадно
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 23-Oct-2016 at 10:16
Мене ми е драго што е отфрлено претходното идејно решение за познатиот Мост на Нина. Сегашниот градоначалник направил добра одлука што избрал ново решение, кое го сјајниот излед на некогашната архитектонска творба во центарот на Струга. Ми се чини дека ова е еден добар пример на кој начин треба да се однесуваме кон претходните архитектонски генерации: со почит.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 09-Nov-2016 at 11:37
Пешачкиот мост кај Аџибадем-Систина. фото: Александар Колов (фејсбук)

За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 09-Nov-2016 at 14:25
Takov treba da se napravi i kaj Arenata Filip Vtori Makedonski.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2446
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 09-Nov-2016 at 19:42
Мост во непосредна близина на стадионот веќе има, а на овој горе не му ја знам функцијата моментално... ама некако ми мириса дека ќе ни стане јасна набргу.

Судејќи според фоткиве, насипот кој го попречување движењето е отстранет?
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3869
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 18-Dec-2016 at 22:03
Дрвениот Мост во Струга истовремено се реновира кејот бравооEdited by my Macedonia - 18-Dec-2016 at 22:12
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 07-Feb-2017 at 13:42
И јас сакав да алармирам за ова:

Распука Камениот мост во Скопје во должина од 20 метриПукнатина долга дваесетина метри се отвори на Камен мост, симболот на Скопје. Таа е од десната страна на мостот во правец од Стара чаршија кон Плоштадот Македонија.

На неколку места пукнатината во травертинските плочки е широка и по неколку сантиметри.

Од Град Скопје, носители на последната обнова на мостот која заврши во 2004 година, велат дека мостот не е нивна надлежност.

„Камен мост е утврден како објект од прва категорија национално културно наследство и неговата заштита е во надлежност на Министерството за култура“, велат од Град Скопје и посочуваат дека Министерството е надлежно за сите тековни состојби и активности на мостот.

Травертинот, кој сега е распукан, на мостот беше поставен 2004 година кога градоначалник на Скопје беше Ристо Пенов. Се вадеше од рудникот „Матка“, а се сечеше и се обработуваше во погон во Куманово. Травертинот ја замени старата коцка со која беше поплочен мостот по целата негова должина. Градските власти ја извадија и старата железна ограда и на нејзино место поставија блокови травертин.

Во постапката за замена на оградата, летото 2002 година кога работниците го исекоа железото на оградата, во водите на Вардар се урна Стражарската кула. Обновениот Камен мост беше пуштен во употреба 2004 година, но без Стражарска кула. Таа беше повторно изградена во 2008 година. Од тогаш, досега неколку пати се интервенираше на осветлувањето на мостот. Се осветлуваа арките, а се поставуваше светло и од надворешната страна на оградата.

http://sdk.mk/index.php/makedonija/raspuka-kameniot-vo-skopje-vo-dolzhina-od-20-metri/
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7240
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 07-Feb-2017 at 18:52
град скопје вели дека мостот не е во негова надлежност
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 732
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 12-Feb-2017 at 17:02
most Goce Delchev, Skopje

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 26-Feb-2017 at 20:43
На мостов ставаат некакви плочи (не знам што материјал е тоа, ми се чини алуминиум?)За сè има вторпат
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 28-Feb-2017 at 22:36
Еталбонт/Алубонд - фасаден материјал алуминиум/пластика/алуминиум , често се користи кај нас во последниве години
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 24-Jul-2017 at 12:27
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 626
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 24-Jul-2017 at 14:30
Добар профил, добра сигнализација и интересни светилки. Браво
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 15-Sep-2017 at 08:33
Мостов не се отвори со голема помпа, немаше сечење лента, ако не се лажам. Веќе е пуштен во употреба.

За сè има вторпат
Back to Top
Влатко View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Aug-2016
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 405
  Quote Влатко Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 20-Sep-2017 at 10:44
http://www.ohrid1.com/vest-statija/52014/desetina-rabotnici-tshko-povredeni-pri-urivanje-na-del-od-most-vo-gradba-na-avtopatot-ohrid-kichevo
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 21-Nov-2017 at 20:11
Новиот мост во Тетово носи опасност од поплави?Голем број граѓани на Тетово реагирале до локалната самоуправа дека новиот мост кој се гради кај полицијата деновиве се соочува со високиот водостој на река Пена. Тие се плашат дека така ниско изградениот мост може да биде причина за излевање на водата од реката Пена.

Од Секторот за сообраќај и патишта при Општина Тетово велат дека ги добиле пријавите на граѓаните, а тврдат дека под мостот може да поминат доволно количини на вода во случај на интензивните врнежи од дожд.

- Луѓето се интересираат зошто мостот е ниско поставен и се плашат дека ќе има поплави. Меѓутоа тука е и стариот метален пешачки мост кој потоа ќе се дислоцира и ќе може да се отстрани дел од земјата на негово место и кај новоизградениот мост. Мостот е широк 15 метри што е далеку повеќе од широчината на коритото. Овој мост има 1,5 пати повеќе простор за поминување на вода во споредба со мостот кај Горна чаршија - уверува Хусеин Демири раководител на секторот.

Професорот по инфрастуктура, Вулнет Палоши, смета дека не е можно решение со тоа што ќе се отстранува земја во близина мостот.

- Не можно да се направи владбнување на коритото. Јас немам увид во проектот, за да знам дали е грешка во проектирање или изведување, но сметам дека таква мерка не го решава проблемот, зашто е смален слободниот профил на течение - вели професорот.

Новиот мост се гради на место на метален наменет само за пешаци. Сега преку мостот ќе може да поминуваат возила, со цел за растоварување на сообраќајот во тој дел од градот. Ќе има шест метри коловозна лента во два правци и тротоари со по два метри на двете страни.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BE%D1%82-%D0%BC%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%B2%D0%BE-%D0%A2%D0%B5%D1%82%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%B8-%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%81%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82-%D0%BE%D0%B4-%D0%BF%D0%BE%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B8&id=d5e9b35b-2fd4-4957-97e3-1f542f845c1a
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 03-Jul-2018 at 08:37
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 30-Jul-2018 at 22:18
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12887
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 26-Dec-2019 at 16:42
Новиот мост во Ваташа од денеска е во фунцкија

После четири децении жителите на селото Ваташа добија нов мост на ректа Луда Мара, со кој се добива поголема безбедност во сообраќајот. Државата, преку Агенцијата за патишта инвестираше 500 илјади евра за изградба на овој мост кој ги поврзува, Кавадарци и Ваташа со селата од под кожувјето. Општината со свои средства работеше на инфраструктурно уредување на мостот.https://mms.mk/110587/%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%b8%d0%be%d1%82-%d0%bc%d0%be%d1%81%d1%82-%d0%b2%d0%be-%d0%b2%d0%b0%d1%82%d0%b0%d1%88%d0%b0-%d0%be%d0%b4-%d0%b4%d0%b5%d0%bd%d0%b5%d1%81%d0%ba%d0%b0-%d0%b5-%d0%b2%d0%be-%d1%84%d1%83/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 20212223>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.221 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.