build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Урбана мафија - случај Кермес
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Урбана мафија - случај Кермес

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Урбана мафија - случај Кермес
    Posted: 13-Dec-2007 at 05:15
Ова мислам сите го знаете. Дело на кого друг освен градоначалникот лично Ohno  У партнерство со Љупчо Николовски - Фуфо (уште еден самопрогласен огромен заљубеник во Скопје, кој што исто така проба да стане градоначалник ама за среќа не успеа)

Се надевам дека ова нема да помине. Не е баш многу различно од кинескиот ѕид, дури има и аспекти кои многу повеќе бодат очи Bash

Видел некој до кај се со градба? Се гради моментално или...?

Edited by Cloverstack - 13-Dec-2007 at 05:19
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 13-Dec-2007 at 16:07
Не се гради одамна таму - кранот уште седи, ама нема активност. 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 13-Dec-2007 at 17:44
kermes momentalno,a i celo leto sluzese kako javno wc na lugevo so se sobiraa u park.i posleden pat koa vidov pak niso ne gradat,tuku si stoi taka
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Dec-2007 at 19:10
@ se_manda, la linea

Фала на инфото дечки. Тоа е добро пошто јали беше Трифун јали Коки (не памтам добро) тогаш се силеше дека немало да ја почитуваат забраната.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Dec-2007 at 16:33
Добро е што ќе добиеме финанциска помош за старта чаршија. Тој дел од Скопје мора да се заштити од пропаѓање. 

....Ова а малку оф топик, но дали некој знае нешто за реконструкцијата на starata куќа (или слично) во Скопскиот парк. Слушнав нешто за тоа пред баѓи време, пишуваше низ Мк весниците на интерент. 

 


Edited by shyes - 29-Dec-2007 at 16:36
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 29-Dec-2007 at 16:41
Кермез?
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 29-Dec-2007 at 17:05
Да ти кажам право незнам како се вика, но Трифун мислам беше тој што се рекламираше  дека ќе се реновира или продолжи таа стара куќа што беше урната од земјотресот(мислам дека беше урната до некој дел). И ќе се догради како ресторант и да се додаде сткалена конструкција или така нешто слично. Мислам куќата имала како да речам Старо Англиски/Викториски лик.  

Edited by shyes - 29-Dec-2007 at 17:11
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 29-Dec-2007 at 17:07
Да изгледа за Кермез сум слушал.

http://www.skopjeodspomeni.com.mk/foto_stari_print.php?fid=27
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=93251&idg=5&idb=1410&rubrika=Makedonija
http://www.vest.com.mk/default.asp?id=42042&idg=3&idb=632&rubrika=Revija

Да ли има некој стари слики од Кермез?


Edited by shyes - 29-Dec-2007 at 17:13
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 29-Dec-2007 at 17:35
Јас имав негде ама затурени ми се, не можам да ги најдам сега. Во секој случај не очекувај дека е нешто толку спектакуларно. Па дури и да беше толку спектакуларен стариот објект, имај на ум дека Трифун си гради нешто што освен локацијата нема врска со стариот Кермез. Површината е многу поголема, а и во висина е многу неприкладно за таа локација (стариот Кермез бил приземен објект). За жал ние сме таква држава каде што самиот градоначалник на главниот град си турка една ваква дивоградба...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 29-Dec-2007 at 17:58
shyes еве го стариот Кермеса еве го новиотПод изговор на реконструкција Трифун дига "животно" во парк. И по димензиите на основата и по висината на објектот а ни визуелно новиот Трифунов Кермес нема врска со стариот.

Кога тргна целата работа немав толку издиференциран став за овој проект но после сите авантури со Трифун... дефинитивно сум против овој проект.


Edited by pbanks - 29-Dec-2007 at 17:58
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 29-Dec-2007 at 18:09


Во право си, не е ова никаква реконструкција. Се работи за дрска узурпација на јавна површина во градскиот парк
Edited by Cloverstack - 18-Jul-2011 at 22:07
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 29-Dec-2007 at 18:12
Фала за сликите, да изгледа баѓи повисоко од стариот Кермес. Можда поарно ќе биде ако се реновира оргиналниот Кермес со можеби мали измени, па за да се вклопи поарно,  неместо да се прави поголем објект да се зачуваат старите димензии и можда нешто како една добро дизајнирана и вклопена фонтана пред изградбата.


Edited by shyes - 29-Dec-2007 at 18:13
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 29-Dec-2007 at 18:14
Originally posted by shyes

Фала за сликите, да изгледа баѓи повисоко од стариот Кермес. Можда поарно ќе биде ако се реновира оргиналниот Кермес со можеби мали измени, па за да се вклопи поарно,  неместо да се прави поголем објект да се зачуваат старите димензии и можда нешто како една фонтана пред изградбата.


да против стариот Кермес не би имал ништо против. Би била тоа убава кафана на таа локација. Thumbs%20Up

BTW колку што знам новиот Кермес требаше да има и хотелски соби на горниот кат. Ќе беше (сеуште има опасност да биде уствари) многу повеќе од ресторан.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 29-Dec-2007 at 18:16


И јас колку што знам во суштина се работи за хотел + ресторан Bash


Edited by Cloverstack - 29-Dec-2007 at 18:16
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 29-Dec-2007 at 18:21
Сигурно ке има многу окупирани 1 едно часовни соби. YesClownHugBanana
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 29-Dec-2007 at 18:29
Originally posted by shyes

Сигурно ке има многу окупирани 1 едно часовни соби. YesClownHugBanana


Stern%20Smile Stern%20SmileStern%20SmileStern%20SmileStern%20SmileStern%20SmileStern%20SmileStern%20Smile
Stern%20Smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 29-Dec-2007 at 18:30
Originally posted by shyes

Сигурно ке има многу окупирани 1 едно часовни соби. YesClownHugBanana


LOL

не верувам. Трифка претендира дека тој е главниот импортер на Виенска/Западно европска висока култура во Скопје. Повеќе мислам дека тоа ќе биде некој претенциозен ресторан во кој ќе се слеваат стада "урбани" скопјани да докажат кој е поголем гурман (и за тоа дебело ќе платат) иако повеќето од нив гастрономското знаење реално не им иде погоре од Лесковац.

Но можеби и се лажам кафаната (кхм Trattoria-та) на Коки на плоштад колку што знам пропадна иако беше најавувана како прилично претенциозна.


Edited by pbanks - 29-Dec-2007 at 18:31
Back to Top
Radioamater View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 06-May-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Radioamater Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 15-May-2009 at 16:43
Какво е вашето мислење, дали треба да се гради Кермес, Зграда на среде плоштад и за веке изградениот зид кај зоолошката во гратскиот парк?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 15-May-2009 at 18:05
Кермес - евентуално, но со стариот габарит. Ако на потенцијални инвеститори не им се исплатело така (како на Трифун), тогаш пријатно господа.

А за каква зграда на сред плоштад мислиш и за кој ѕид кај зоолошка?
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 30-Jul-2009 at 11:23

Ако ме обесштетат ќе го урнам "Кермес"

Поранешниот градоначалник во Швајцарија ќе ја тужи Општина Центар за нарушување приватен капитал

Поранешниот скопски градоначалник Трифун Костовски ќе се повлече од изградбата на објектот "Кермес" во Градски парк, ако Општина Центар му ја надомести претрпената штета, бидејќи скоро четири години не му дозволува да гради.
"Подготвен сум да се повлечам од проектот 'Кермес' и се согласувам тоа што таму досега е изградено да се срамни со земја, под услов да ми вратат со што сум изгубил, односно да ми ја надоместат штетата. Воопшто немаше да влегувам во проектот 'Кермес' ако знаев дека ќе има проблеми во чиста ситуација, кога беа подготвени сите документи и платени сите давачки на државата", вели Костовски.
Тој вели дека целата документација за случајот "Кермес" веќе ја испратил во Швајцарија, каде се подготвува тужбата за Општина Центар.
"Македонија и Швајцарија имаат потпишано билатерален договор за заштита на приватниот капитал. Во случајов, Општина Центар ќе ја тужиме за нарушување на приватен капитал и ќе барам надомест на штета, кој нема да биде помал од 10 милиони евра", вели Костовски. Швајцарската фирма ГОФИ, каде мнозински акционер е Костовски, во август 2006 година ги стави темелите на новиот "Кермес" во Градски парк, кој требаше да биде ексклузивен хотел со четири ѕвездички.
Во ноември истата година, Општина Центар, по налог на Министерството за транспорт и врски, ја поништи градежната дозвола за "Кермес", со образложение дека не било почитувано негативното мислење од тогашниот Градски завод за заштита на спомениците на културата, а сегашен Конзерваторски центар-Скопје. Со поништување на дозволата беше запрена и изградбата на "Кермес", а Општината рече дека ќе ја повтори постапката за издавање на одобрението за градба.
"Општината ја запре градбата со образложение дека не е почитувано мислењето од Градскиот завод за заштита на спомениците на културата, а 'Кермес' ниту во еден документ не е ставен како заштитен споменик на културата", вели Костовски.
Среде паркот три години стои градилиште на кое не се гради, а Општината досега не кажа дали повторно ќе даде градежна дозвола за "Кермес", или пак ќе побара од инвеститорот просторот да го врати во првобитна положба.
"Ново одобрение за градба Општината нема издадено. Со уште важи решението за стопирање на градба, кое е издадено од овластен инспектор и коешто се почитува", вели портпаролот на Општина Центар Јовица Ацковски.

http://www.vest.com.mk/?ItemID=83A5CBE52C4B13418F113C27634AF455
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.