build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ресторан Јана (поранешен Роџер Пијано)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 26-Jul-2011 at 18:24
Originally posted by Supervisor

Сега гледам каков кичерај било ова мајкеееее... Ова треба да си шизофреничар да го смислиш бе.


Шизофреничар бил и Салвадор Дали , незнам само дали за неговите дела ќе кажеме дека се КИЧ.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 26-Jul-2011 at 21:30
И така една вечер се состанале Divine, Zigfrid and Roy и Liberace и решиле да дизајнираат куќа. И целата замисла е пред нас.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 26-Jul-2011 at 21:34
Како што пред малку јас и Драган ја правевме куќата од соништата

Сите сега промена на фасади и ентериери... овој "тренд" мора да се следи

Нека се множат (Ни Случајно)

Бај д веј.... да не мислите/ме темава да ја водиме до 20-30 страници, гледам доста популарна е....


Edited by FoSsiL - 26-Jul-2011 at 21:38
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 26-Jul-2011 at 21:42
Originally posted by FoSsiL

Како што пред малку јас и Драган ја правевме куќата од соништата

Сите сега промена на фасади и ентериери... овој "тренд" мора да се следи

Нека се множат (Ни Случајно)

Бај д веј.... да не мислите/ме темава да ја водиме до 20-30 страници, гледам доста популарна е....

Big%20smile најубава куќа е таа
Big%20smile
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1166
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 26-Jul-2011 at 21:55
Previous Значи вака ја и Фоссил напраевме куќа од соништата.
Прво внатре во собите мора ѕидовите да бидат во барок стил, столбовите во антички стил, обавезно прозорците во готски стил слични како пзнатата црква во Париз Нотер Дам, теписонот да ви биде во рококо стил, а пак бирото за компјутер масата, и други мебелски работи да ви бидат во стилот на Луи 16 Big%20smile, во ходникот некаде да ставите антички војник ама да се уфилмате дека ви е пра пра пра пра пра пра дето и се борел со Персеј, во купатилото обавезно место туш кабина фонтана да извира.
Второ надворешниот изглед северниот ѕид барок стил, јужниот анитчки обавезно, западниот мешавина од ренесансаи класицизам, источнит да ви тепа ''комунистички''-бетонски. Друго место ќерамиди да ставите куполи, во дворот обавезно фонтана со со некој си лик историски по можност Аце,некој бик, и еден споменик човек-дрво, обваезно да направите летинковец во случај ако дојде до мажење, женење-свадба да има место каде да бидат сместени сватовите кумовите, друго мора да пседувате коли што се на два спрата од кинеско потекло а за тоа мора да направите катна гаража во барок стил. Друго нема веќе криење на парите под перница ке си направите обнова на НБМ со межавина на некој си стилов,после место влезна врата за во дворот ќе ставите триунфална капија Big%20smileBig%20smile
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 26-Jul-2011 at 21:59
Не разбирам зошто ова би требало да е рамносилно на Гауди (и нему слични), само затоа што ве потсеќа на него/нив (прашање е колку навистина потсеќа). Очигледно е дека човекот сакал да тера таков филм, ама исто така очигледно е дека не успеал и направил класичен кич а ла Лас Вегас.

И ако некој, макар и случајно го споредува ова чудо со Ск14, да кажам по моето скромно, но стручно мислење: Ск14 може е нешто спорно (иако за мене само делумно), ама кич не е. Кој не знае да ја направи разликата, мислам дека не е фер да ги агитира колегите на форумов.

Edited by Граѓанин - 26-Jul-2011 at 22:02
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 26-Jul-2011 at 22:04
Originally posted by Dragan

Previous Значи вака ја и Фоссил напраевме куќа од соништата.
Прво внатре во собите мора ѕидовите да бидат во барок стил, столбовите во антички стил, обавезно прозорците во готски стил слични како пзнатата црква во Париз Нотер Дам, теписонот да ви биде во рококо стил, а пак бирото за компјутер масата, и други мебелски работи да ви бидат во стилот на Луи 16 Big%20smile, во ходникот некаде да ставите антички војник ама да се уфилмате дека ви е пра пра пра пра пра пра дето и се борел со Персеј, во купатилото обавезно место туш кабина фонтана да извира.
Второ надворешниот изглед северниот ѕид барок стил, јужниот анитчки обавезно, западниот мешавина од ренесансаи класицизам, источнит да ви тепа ''комунистички''-бетонски. Друго место ќерамиди да ставите куполи, во дворот обавезно фонтана со со некој си лик историски по можност Аце,некој бик, и еден споменик човек-дрво, обваезно да направите летинковец во случај ако дојде до мажење, женење-свадба да има место каде да бидат сместени сватовите кумовите, друго мора да пседувате коли што се на два спрата од кинеско потекло а за тоа мора да направите катна гаража во барок стил. Друго нема веќе криење на парите под перница ке си направите обнова на НБМ со межавина на некој си стилов,после место влезна врата за во дворот ќе ставите триунфална капија Big%20smileBig%20smile


Точно така

Edited by FoSsiL - 26-Jul-2011 at 22:17
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Zoc View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2009
Online Status: Offline
Posts: 101
  Quote Zoc Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 26-Jul-2011 at 22:48
Ова е приватен објект и тој што го гради има слобода да го направи како што сака и си замислува, колку тоа нас ни се, или не ни се допаѓало.Локацијата многу не сакам да ја коментирам иако сметам дека не е баш најсоодветна, но тоа е тоа.
Објективно гледано станува збор за „шокантен“ објект кој никого не би го оставил рамнодушен,а верувам тоа и е замислата со креирањето на истиот.Еден куп „стилови и нестилови“ се вкомпонирани во овој објект и еден куп елементи кои наликуваат и на творештвата на Дали и Гауди.Се наликува на некој луд сон ))
Неможам да го проценам квалитетот на изработка, но некои работи не ми изгледаат дека се на задоволително ниво.Како и да е ,објектот е сеуште во изградба и ке почекаме уште малце.
Коментарите од типот КИЧ КИЧ КИЧ се безврска, очигледно е дека е кич, тоа е и целта, но тоа не го гледам така негативно како повеќето од вас.Сепак и тоа на некому му се допаѓа верувале или не.
Интересно место за фотографирање во секој случај
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 26-Jul-2011 at 23:41
Originally posted by FoSsiL

)Бај д веј.... да не мислите/ме темава да ја водиме до 20-30 страници, гледам доста популарна е....


Позади добар КОЊ, многу прашина се крева нели...

А вие што коментирате дека е приватен објект, па ќе си праи како сака и што сакате да го споредувате со Гауди, само да ви кажам дека без потреба се оптеретувате и си стварате дополнителни предрасуди - овој случај може да се гледа и како модел, пример за една тенденција во нашето живеење кое многу сериозно не зафаќа, а кое има луѓе што го сфаќаат, свесни се колку е погрешно и го коментираат со доза на сарказам, чудење, згрозување...сите нас не интересира од каде им доаѓаат вакви идеи!?, каде живееле до сега???, имаат ли воопшто некакво образование????, како дошле до средствата да градат вакви чуда исл. прашања што се повеќе од некаква филозофска и културна природа...

И дајте, со споредбиве со Гауди и Дали сме како „форум 3-то одделение“...дајте малку да го разгледаме турбо-фолкот во објектов, според мене поважно е (па и ако вика Fossil на 100 страни), ама да се утврди што го натерало самоучениов уметник да напраи ваква карикатура (според мене, а и добро мнозинство овде) и тоа што излезе и овде како некаков генерален заклучок дека објектов се очекува да биде ултра популарен меѓу мнозинското граѓанство и зошто е тоа така...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 27-Jul-2011 at 12:35
Дајте и време!
Не викам дека тогаш ќе ви се допаѓа, но дајте и време.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Birokrat View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 23-Aug-2010
Location: here and there
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Birokrat Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 27-Jul-2011 at 13:02
Пијана работа.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3961
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 27-Jul-2011 at 13:06
Mnogu preterano!Premnogu mermer premnogu detali! Cuden stil, ne znam ne sum videl nikade vakvo nesto. Inace kade se naogja objektot?
Back to Top
leonid23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 30-Nov-2009
Location: Strumitza
Online Status: Offline
Posts: 579
  Quote leonid23 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 27-Jul-2011 at 14:18
Originally posted by shyes

ova oda malku ko acid trip од бајките :P


Alice in wonderland ...
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1925
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 27-Jul-2011 at 14:58
Originally posted by my Macedonia

Mnogu preterano!Premnogu mermer premnogu detali! Cuden stil, ne znam ne sum videl nikade vakvo nesto. Inace kade se naogja objektot?
\
trgni od skopje za kumanovo i ke primetis sam deka nesto ke te izvadi od pamet od leva strana
Back to Top
алек View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 23-Mar-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote алек Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 27-Jul-2011 at 22:54
Мислам дек ова чудо идеално се вклопува во дефиницијава:
tasteless copy of an extant style of art or a worthless imitation of art of recognized value. The concept is associated with the deliberate use of elements that may be thought of as cultural icons[1] while making cheap mass-produced objects that are unoriginal. Kitsch also refers to the types of art that are aesthetically deficient (whether or not being sentimental, glamorous, theatrical, or creative) and that make creative gestures which merely imitate the superficial appearances of art through repeated conventions and formulae.

http://en.wikipedia.org/wiki/Kitsch
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Aug-2011 at 11:43
http://vest.com.mk/?ItemID=6F0F2911DC5C9441AE123335B635524BПРОЕКТ "РОЏЕР 2011" - Чудо во Илинден

Не­о­бич­но здание се завршува деновиве во близина на Скопје. Одамна ги прив­ле­ку­ва погледите на сите што поминуваат по автопатот во населбата Илин­ден, покрај мотелот "Белви".
"Овој објект е замок за невести и е посветен токму на жената. Секоја же­на се чувствува како принцеза кога ќе стане невеста", вели дизајнерот и биз­нис­мен Зоран Илиев - Роџер, кого го посетивме во неговиот нов објект, на­ме­нет за семејни прослави, свадби, родендени, мини-концерти и за забави, на­ре­чен музичкиот град "Роџер пијано".
"Ми се допаѓа проектот 'Скопје 2014'. Но сè во него е веќе видено на друго место. Ова што го работам јас е оригинално, не е копија од минатото. Премногу е комплицирано и да се направи и да се разбере. Луѓето како мене ги разбираат 200, 300 години по нивната смрт, никогаш во времето во кое творат", смета Роџер
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 751
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 20-Aug-2011 at 12:19
Ќе се отвара на 17 Септември
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 20-Aug-2011 at 14:02
me interesira dali kompletno celiot proekt e napraven od eden covek ili delovi se praveni/zamisleni od drugi luge. Vaka na prv pogled izgleda kako 100 umetnici da go pravele objektov nezavisno eden od drug, pa da vidime sto ke ispadne
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7635
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 20-Aug-2011 at 18:31
Originally posted by makonix

me interesira dali kompletno celiot proekt e napraven od eden covek ili delovi se praveni/zamisleni od drugi luge. Vaka na prv pogled izgleda kako 100 umetnici da go pravele objektov nezavisno eden od drug, pa da vidime sto ke ispadne
не знам за ова мислам дека дел го има правено сам, а делови други луѓе, како секој да си го работел своето, така и личи самиот објект, едно време, главно нешто со кое се фалеа „уметниците“ во државава, е дека цртале за Роџер, тоа им беше, како постигнување некое LOLNuts

инаку, за објектов немам ни некаков конструктивен коментар, среќа што вакво чудо од објект се наоѓа надвор од било какви урбани рамки на градот... но можеби вака ќе предизвикува сообраќајки LOLBig%20smile
Big%20smile
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 20-Aug-2011 at 18:38
недостасува некоја боја во проектот,ама `не се сеќам која`
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.