build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Парк на езерата - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 18-Dec-2011 at 16:20
Личи Да , мене нешто не ми е посебно креативно решението. Сепак генерално подржувам изградба на паркови, споретски терени и слично каде што граѓаните имат повеќе можности за поминување на времето надвор.
Кога во Октомври бев во Прилеп тоа посебо ми се допадна што скоро секое ќоше е направено во мал парк.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 18-Dec-2011 at 17:57
А што е со подземниот паркинг што е вцртан во дуп-от но никаде не е спомнат во изјавите или прилозите на медиумите? Планираат да го прават или...
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 18-Dec-2011 at 18:02
Според мене вака би се протегал Паркот на езерата:



Парков ми се допаѓа  на кој дел се гради во Аеродром бидејки овој дел претходно преставуваше неуредена површина,со огромни исушени треви и ѓубриште.

(Плавото е веќе изграден паркинг простор)



Edited by dule - 18-Dec-2011 at 18:03
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 18-Dec-2011 at 18:12
Јас мислев дека ќе се гради на десната страна од Слата , тој простор изгледа барем од Мапс уште позапуштено. Инаку не мора по цело течение на Вардар паркови за да биде уреден просторот. Може и без парк да се среди кејот по цела должина на Вардар и да нема вакви запуштени места.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 18-Dec-2011 at 19:25
мене одамна не ми се допаѓа идејата за правење на грандиозни паркови на неискористени простори во Аеродром, во Аеродром веќе има паркови, требаше само да ги уредат онака како што ги прават новиве
а за да се уреди една површина, не мора да се градат фонтани, езера и што се не, што опфаќа поголеми зафати, едноставно може просторот да се уреди со малку поразновидно зеленило и уредени патеки и урбана опрема, тоа е се
а и на парков името му е повеќе од утнато, јас неикаде не гледам езеро, гледам само мали базени...

кога се спомна езера, јас ми слев дека ќе прават нешто во стилот на градскиот парк и дека ќе се наоѓа на поголема површина
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 18-Dec-2011 at 21:15
Originally posted by kultuzin

Јас мислев дека ќе се гради на десната страна од Слата , тој простор изгледа барем од Мапс уште позапуштено. Инаку не мора по цело течение на Вардар паркови за да биде уреден просторот. Може и без парк да се среди кејот по цела должина на Вардар и да нема вакви запуштени места.


Од десната страна планирано е да се гради базенот и водениот парк.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 18-Dec-2011 at 22:07
Би било супер да го дочекаме и тој проект да се реализира со што целиот тој полукружен простор формиран од течението на Вардар би добил многу убави содржнини. Незнам каква состојбата со Салата Јане Сандански но во тој случај би било добро таа да се реновира. Но во Аеродром веќе имаше планирано сала но не се сеќавам точно на која локација.
Back to Top
nouseforname View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 16-Dec-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 156
  Quote nouseforname Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 18-Dec-2011 at 22:13
da stvarno mora da se sredi toj del od tecenieto na vardar,znam deka e baranje mn ama bi bilo dobro i mostot da se napravi sto aerodrom ke go povrze so taa strana od vardar zs sega e eden most(ne sum siguren) sto mnogu ke skrati patot
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 22-Apr-2012 at 15:56

Се извинувам за лошиот квалитет на фотографиите и воедно лошите временски услови и осветленоста....

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 22-Apr-2012 at 16:20

Ако ве чудат тие (4 на број) бетонски структури... претпоставувам дека ќе бидат водопади, по кои водата ќе се слева во езерата под нив...

Нешто како водопадот кај/во паркот Јане Сандански... само во нешто поголем размер и некоја различна форма...

Водопадот во паркот Јане Сандански, како за споредба...



Edited by FoSsiL - 22-Apr-2012 at 16:23
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 26-Apr-2012 at 13:05
Еве и од мене тазе слики

1


2


3


4


5


6


7


8


9

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 26-Apr-2012 at 17:08
Мора да кажам дека ова општина е топ. Се гради/ се урбанизира на големо. Многу добар впечаток имам од ова општина. Градочалникот на аеродром треба да стане градачалник на центар, за да личи центарот на нешто
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 26-Apr-2012 at 17:51
Originally posted by my Macedonia

Мора да кажам дека ова општина е топ. Се гради/ се урбанизира на големо. Многу добар впечаток имам од ова општина. Градочалникот на аеродром треба да стане градачалник на центар, за да личи центарот на нешто


Ужасно грешиш. Баш сеа од Центар ќе објавам како се средува таму. Овој градоначалник само големи проекти прави, а и ти како и голем дел од граѓаните на Аеродром падна на оваа фора Во изминативе 2-3 години намален е бројот на чистачи, се попрљави пространства има, скоро и да нема нова улица асфалтирано во урбаниот дел на Аеродром, а и во селото Лисиче граѓаните цела зима одеа по кал, зашто немаше кој да им асфалтира улици.
Да, ок се паркчињата, сосема фини, за тоа се нема збор, ама овој градоначалник одамна ги има заборавено освновните функции и уредувања во општината.
23ka.wordpress.com
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4075
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 29-Apr-2012 at 16:21
Originally posted by N23

Originally posted by my Macedonia

Мора да кажам дека ова општина е топ. Се гради/ се урбанизира на големо. Многу добар впечаток имам од ова општина. Градочалникот на аеродром треба да стане градачалник на центар, за да личи центарот на нешто


Ужасно грешиш. Баш сеа од Центар ќе објавам како се средува таму. Овој градоначалник само големи проекти прави, а и ти како и голем дел од граѓаните на Аеродром падна на оваа фора Во изминативе 2-3 години намален е бројот на чистачи, се попрљави пространства има, скоро и да нема нова улица асфалтирано во урбаниот дел на Аеродром, а и во селото Лисиче граѓаните цела зима одеа по кал, зашто немаше кој да им асфалтира улици.
Да, ок се паркчињата, сосема фини, за тоа се нема збор, ама овој градоначалник одамна ги има заборавено освновните функции и уредувања во општината.
До некаде имаш право, ама градочалникот на центар работи малку, прави малку проекти ама тие проекти што се реализираат се по европски стандарти. Сепак како мала општина и како центар на скопје со полна каса, ова општина има многу поголем потенциал. Пример подземникот за коли што е планирано кај улица македонија, тој проект може општината без проблем да го реализира, локални улици и тротуари се заникаде, и тие работи може да ги направи општината, малку работи човекот. Сум бил во карпош, чаир и центар а карпош мене повеќе ми личи на центар( предвид улиците, тротуарите и урбана опрема)одколу центарот. Треба повеќе да прави градочалникот на центар!!!

Edited by my Macedonia - 29-Apr-2012 at 16:23
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 29-Apr-2012 at 19:08
Имајте во предвид дека 90% од работите што се реализираат во Центар директно ги водат или Владата на РМ, или пак Градот Скопје... или пак се индиректно по агенда на Владата, а ги извршува Центар, за што добива и финансиски средства, пари...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 30-Apr-2012 at 19:34
Стварно мислите дека оној Коневски е умот и креаторот на тоа што се работи во Аеродром? Што ќе му кажат тоа потпишува, како и сите актуелни градоначалници.   
Back to Top
Petar View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 09-Nov-2011
Online Status: Offline
Posts: 269
  Quote Petar Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 30-Apr-2012 at 19:42
C c c... od koga stana ova politicki forum...?
Back to Top
kenzo_fan View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote kenzo_fan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 30-Apr-2012 at 19:52
Претпоставувам откако политиката дебело се вмеша во градежниот развој на Скопје. 
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 22-May-2012 at 11:50




Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 22-May-2012 at 11:58
аеродромци им го зеле споменикот од Прилеп и топката е префарбале во жолто,да не се сетат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.095 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.