build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Пешачки зони и паркови
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Парк на езерата - Аеродром

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 13-Jun-2012 at 18:38

Originally posted by gjoko

аеродромци им го зеле споменикот од Прилеп и топката е префарбале во жолто,да не се сетат

Незнам... мене ич не ми се допаѓа жолтава боја... требаше како на рендерот да си остане бела подобро ќе изгледаше... освен ако планираат да ја пребојуваат, што не верувам...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 13-Jun-2012 at 18:41

Еве нешто од мене од денес:

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 13-Jun-2012 at 18:42

'

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 13-Jun-2012 at 18:43

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Gjorgjiev Jr. View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 28-Dec-2011
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Gjorgjiev Jr. Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 13-Jun-2012 at 18:47
Шо убо место за романтика, мераци Него, каде точно се наоѓа парков? Не можам точно да се ориентирам.
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 13-Jun-2012 at 18:54
Топ е парков !
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 13-Jun-2012 at 18:55
+41° 59' 36.80", +21° 27' 48.24"
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Jun-2012 at 21:19
оваа слика ја најдов на google earth за ова место



Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 18-Jun-2012 at 13:50

Општина Аеродром

Утре, 19.6.2012 година (вторник), со почеток во 11:30 часот покрај кејот на Вардар, кај спортската сала „Јане Сандански“, градоначалникот на Општина Аеродром, Ивица Коневски официјално ќе го пушти во употреба новиот воден парк, така наречен „Парк на езерата“.

На официјалното пуштање во употреба на паркот на езерата се очекува да присуствуваат претседателот на Република Македонија, Ѓорѓе Иванов и градоначалникот на Град Скопје, Коце Трајановски.


Edited by FoSsiL - 18-Jun-2012 at 13:50
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 18-Jun-2012 at 21:58
Ексклузивно видео и фото: „Паркот на езерата“- новото обележје на Аеродром
Понеделник, 18 Јуни 2012 21:37
Сподели
133

Споделете ја веста со Вашите пријатели
Аеродром доби свое ново обележје. Со изградбата на новиот воден парк покрај кејот на реката Вардар, општината им подари на граѓаните ново зелено катче за рекреација.
Модерниот парк го облагороди со години наназад запуштениот простор близу салата МЗТ.
„Паркот на езерата“ кој се простира на околу 11 илјади квадратни метри, од кои околу 1.800 квадратни метри се водена површина со 4 езерца, има три сопствени бунари, кои ќе се користат за полнење на езерата, а за тревниците има вграден автоматски систем за наводнување.
Водениот парк исто така има архитектонски, партерни и хортикултурно уредени површини, збогатени со жардиниери со место за седење, клупи, канти за отпадоци и друга урбана опрема, а осветлен е со канделабри и рефлектори.
За паркот, кој утре официјално ќе биде пуштен во употреба, општина Аеродром од својот буџет одвои 60 милиони денари.
Паркот на езерата е шестиот голем и модерен парк што се изгради во Аеродром, покрај паркот „Јане Сандански“, „Тоше Проески“, паркот со авион, парковите во Реонскиот центар „Аеродром“, како и новиот парк во населбата Лисиче, кој е во завршна фаза.










http://kurir.mk/republika/skopje/74873-Ekskluzivno-video-i-foto-Parkot-na-ezerata--novoto-obelezje-na-Aerodrom
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2646
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 18-Jun-2012 at 22:57
Фасцинантно! Браво за локалните власти на Аеродром. Направени: паркови, фонтани, клупи за одмарање, жардинерии, паркинзи на кат. Секоја локална самоуправа треба да се угледа на нив. А не како овие од Куманово, наместо да се угледаат на Аеродром или барем на Карпош, тие напротив - направија од градот Кисела Вода 2.

Edited by phenomenon - 18-Jun-2012 at 22:58
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Dragan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2009
Location: Tetovo
Online Status: Offline
Posts: 1171
  Quote Dragan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 19-Jun-2012 at 01:03
Originally posted by phenomenon

Фасцинантно! Браво за локалните власти на Аеродром. Направени: паркови, фонтани, клупи за одмарање, жардинерии, паркинзи на кат. Секоја локална самоуправа треба да се угледа на нив. А не како овие од Куманово, наместо да се угледаат на Аеродром или барем на Карпош, тие напротив - направија од градот Кисела Вода 2.

Istoto go vikam i za mojot grad, dodeka se davime vo deponii  se tepame na neramni trotoari bulevari i se peceme kako gusteri na sonce bez vistinsko zelenilo klupi parkovi, dodeka nekoi opstini prerasnuvaat vo vistinski urbani prostori  nekoj se uste zivee vo 2001....QuestionQuestion
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 19-Jun-2012 at 02:40
ќе звучам ко расипана касета, ама изведба на нови паркови во општина чија половина површина е зеленило, за мене звучи како труд во празно... не ме разбирајте погрешно немам ништо против сето ова, баш напротив, ми се допаѓа, ама општината, ако збориме за зеленило, дефинитивно требаше малку да поработи на уредување на постоечкото зеленило, и тоа не зборам за големите паркчиња во Јане Сандански и Ново Лисиче, туку за најпростото зеленило покрај улиците и околу објектите, да го збогатат со малку хортикултура, а тревата да биде уредна како онаа на средишното зеленило на бул, Јане Сандански...
а да не збориме за други ситни потреби на општината, како средување на постоечкото осветлување, и осветлување на голем дел црни морничави темници низ населбата, санација на некои пешачки зони, тротоари и санација и решавање на сообраќајни проблеми на некои од споредните улици

а ако зборам конкетно за парков има некои работи кои ми бодат очи
1. вештачките водопади кои мене ме потсеќаат на скејт парк, и најверојатно поубаво ќе беше да беа изведени онака како во паркот на Јане Сандански
2. самиот парк има лоша локација, таму, веќе познато е дека е во план сообраќајница, што воопшто не оди во прилог на паркоти ќе му ја наруши изолираноста од бучава и движење
3. малку ме чуди зошто не го уредија целиот простор долж кејот до Три бисери, ако ништо друго барем со зеленило
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 19-Jun-2012 at 09:19
Не ми се допаѓаат дел од „украсите“ во парков, но како целина мислам дека е убава иницијатива, конечно придвижување во правец кон креирање на вистински парковски површини за разлика од последните 20 и повеќе години кога секоја комбинација од 3 клупи, некој павер елемент и едно дрво беше прогласувана за парк.

Езерцата изгледаат пристојно а доколку сето ова културно се обогати со дрва и „згусне“ во следниве 20на години, ќе биде навистина како што треба.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 19-Jun-2012 at 10:24
tocno, park bez drva na ovie temperaturi i neupotrebliv iskreno. tek za 20 godini ke bide ubav...
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 637
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 19-Jun-2012 at 13:49
во блиска иднина гледам циганчиња како се фрлаат ласта од мостчињата
Back to Top
MGS View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 10-May-2011
Location: Охрид,МКД
Online Status: Offline
Posts: 307
  Quote MGS Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 19-Jun-2012 at 14:10
Прекрасно.Колку повеќе паркови,толку помалку згради.
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 19-Jun-2012 at 22:51
Сите вие што имате хвалоспеви за Општина Аеродром, искрено Ви препорачувам да ги посетите населбата Лисиче, трговскиот во истоимената населба, дел од улиците во оваа општина, Острово, делот после паркот Аеродром, плошжчниците помеѓу зградите и сл.
Не сакам погрешно да бидам разбран, стварно се одлични парковиве, ама не сме ние ниту Данска ниту Норвешка па приоритет на еден градоначалник да се само паркови. Оваа општина има стотици други проблеми.
23ka.wordpress.com
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 20-Jun-2012 at 00:02
во право си Н23,ама сепак Аеродрмом е општина со најголем дел завршени инфраструктурни објекти,исто така станебениот дел е на завидно ниво,селски патчина фала богу немате за одржување,останува да се досреди зеленилото,некоја спортска сала,досредување на новопробиените улици и слично.

не дека нема проблеми какви што кажуваш,но во секој случај функцијата градоначалник на Аеродром е прав џек пот,со градење на секоја нова зграда се плажаат доста комуналии ,буџетот е вероватно најдобар во целка држава,па градоначалникот има само слатки маки како да го потроши.

само за споредба,кичевскиот долг само од денационализацијата изнесува некаде над 11 годишни буџети.толку години ништо да не се троши па да се дојди на нула
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 20-Jun-2012 at 00:21
Originally posted by gjoko

во право си Н23,ама сепак Аеродрмом е општина со најголем дел завршени инфраструктурни објекти,исто така станебениот дел е на завидно ниво,селски патчина фала богу немате за одржување,останува да се досреди зеленилото,некоја спортска сала,досредување на новопробиените улици и слично.

не дека нема проблеми какви што кажуваш,но во секој случај функцијата градоначалник на Аеродром е прав џек пот,со градење на секоја нова зграда се плажаат доста комуналии ,буџетот е вероватно најдобар во целка држава,па градоначалникот има само слатки маки како да го потроши.

само за споредба,кичевскиот долг само од денационализацијата изнесува некаде над 11 годишни буџети.толку години ништо да не се троши па да се дојди на нула


Ѓоко така е, ако го гледаш Аеродром само на потегот Железничка Станица  -  булевар Србија - Ново Лисиче. Има и во овој дел мани, како што е Скопјанка и нејзината несреденост, делот кај кафаната Иди ми дојди ми (аеродромци и гостите на кафаната знаат дека таму е право село) и сл, ама да, тоа е едвај 5 посто од севкупната површина на урбаниот дел на Аеродром. И стварно Аеродром е преубава населба, чак и подобра во споредба со нејзе сличните во екс-Ју како Нови Београд и Нови Загреб.
Од друга страна, територијата на општина Аеродром зафаќа и прилично селски средини. Типичен пример селото Лисиче и делот после Ново Лисиче. Луѓето кога врне дожд или после снег пливаат во кал. Улици раскопани, несреденост, немаат тротоари во 21ви век. Дел од овие куќи се дивоградби, и тоа е факт, ама со самото тоа што општината не се грижи во какви услови живеат тие, сиот смет од таму после тоа се префрлува и во урбаниот дел. Да не говорам пак за населбата Лисиче, слична на Козле, која во последните 3-4 години наликува повеќе на село, наместо на урбана населба. Со месеци улиците се раскопани, луѓето не можат дома да влезат од кал, на улицата кај баба ми од кога Црногорците ги направиле бараките и околината не е фрлен нов асфалт ниту на улицата ниту на тротоарите. Од друга страна доволна е споредба со Козле каде од корен се реновираат основните потреби на граѓаните.

Затоа велам, убаво е ова, као Аеродромец нормално е дека освен дремење пред зграда и паркчињава стануваат одлично место за маалско џаболебарење, ама мора да се знаат кои се приоритетите. Не е приоритет 50 нови згради во Аеродром и 5 нови паркови за да се задржи позицијата. Има илјадници примери во Словенија и Хрватска каде во ваквите населби има редовно одржување на основната инфраструктура. А не во трговскиот во Лисиче им градат фонтата, а луѓево се утепаа од чистење на колите зашто 4 месеци нема кој да фрли асфалт над веќе завршени работи. Не барам ја сеа на улицата каде живее баба ми на 5 години да се средуваат тротоарите, ама па 30 години нечепнатост... ај порано бевме под Кисела Вода, ама еве скоро 8 години 3 коцки бекатон немаат поставено. А тоа што чистачите од општината скоро и да не ги посетуваат ваквите населби е друга приказна. Па чак и во муабет со луѓе од Мичурин се тотално незадоволни од запоставеноста на нивниот реон. Се даваат маркици за нови згради, а пат и паркинг не е потребен.

Малце забегав, ама криво ми е кога погрешна слика се добива за Аеродром. Да, жителите на урбаните делови треба да се презадоволни, ама они се само пола од целокупното население во општината. А што е со другите пола?


23ka.wordpress.com
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.