build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 50>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [12.00%]
3 [6.00%]
13 [26.00%]
3 [6.00%]
5 [10.00%]
4 [8.00%]
2 [4.00%]
4 [8.00%]
1 [2.00%]
9 [18.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 5.86

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
skywings View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote skywings Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 03-Apr-2008 at 13:30
Музејот на восочни фигури останува мистерија, ни новинарите не успеале да дојдат до проектот....


Изгледот на музејот на ВМРО уште под велот на тајната

На само еден месец пред најавениот почеток на изградбата на музејот на ВМРО во центарот на Скопје, молк од Министерството за култура како ќе изгледа идниот објект, во кој треба да бидат ставени восочни фигури на 40 македонски револуционери и жртви на комунизмот од Втората светска војна.
Проектот, кој беше избран на меѓународен конкурс уште пред 10 месеци, се уште не е покажан во јавноста, иако архитектите тврдат дека правило е сите проекти што учествуваат на конкурсите, заедно со победничкиот да се постават на јавна изложба.
„Шпиц“ побара од државниот секретар, Елизабета Канчева-Милевска, и од портпаролот на Министерството да го добие проектот, но обидот беше неуспешен бидејќи никој од вработените на кои не упатија не се сметаше надлежен да ни одговори на барањето.
Архитектите велат дека нетранспарентноста на Министерството за култура, кое стои зад овој потфат, ги подгрева сомневањата за регуларноста и за професионалноста на овој контроверзен проект.
- Ваквата нетранспарентност само ги потврдува ставовите дека се работи за монтирани конкурси, а не меѓународни, како што сакаат да ги прикажат. Потоа се присилени да бидат нетранспарентни затоа што бараат „доброволци“ или „платеници“ да ги доработат веќе завршените проекти - вели професорот на Архитектонскиот факултет, Мирослав Грчев.
Неговиот колега Митко Хаџи-Пуља, кој заедно со Минас Бакалчев, исто така, професор на факултетот, учествуваа на овој конкурс и беа второрангирани, тврди дека проектот е избран незаконски.
Според него, на конкурсот победил Зоран Јордановски, кој дипломирал графички дизајн во Бугарија, а условите на конкурсот барале авторот да биде дипломиран архитект. Тие поднеле тужба до Комисијата за тендерска документација, но таа била одбиена.
- Го немам видено проектот и не знам зошто се држи во тајност, а така само се зголемуваат сомневањата. Практика е откако ќе се избере проектот, сите пријавени да се објават на изложба, но во случајот такво нешто изостана. Се турка во тајност, како да прават на свој имот и со свои пари, а не на државата - вели Хаџи-Пуља.
Музејскиот комплекс „Македонска борба - музеј на ВМРО и музеј на жртвите на комунизмот“, според условите на конкурсот, треба да биде на три нивоа со површина од 3,250 квадратни метри.
Ќе се гради на просторот меѓу Камени мост и локацијата, на која ќе биде обновениот театар. Инвестицијата се проценува на 3,6 милиони евра.
Во стручната јавност идејата за овој проект уште на самиот почеток наиде на критики и беше оценета како невкусна.

М.М.

http://www.spic.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=7&tabid=1&EditionID=521&ArticleID=20232
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 03-Apr-2008 at 14:00
Ohno
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 05-Jun-2008 at 21:32
До театарот дефинитивно видов како се заградува, па јасно е дека ќе се почнува со изградба на Музејот на ВМРО - тешка глупост, ама ајде. Па бива ли да биде толку нетранспарентно се ова, во таква тајност да се чува објектов?


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:31
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 05-Jun-2008 at 22:01
Roll%20eyes

Не можам да завземам став додека не го видам проектот (кој го кријат по обичај), ама со оглед на се, не сум преголем оптимист.


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 05-Jun-2008 at 22:09
Мислам дека не треба да се објаснувам. Бојата на буквите нека зборува!


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:32
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 05-Jun-2008 at 22:15
Бојата на буквите премногу зборува и се меша каде што не треба и прави непотребни циркуси во архитектурата и урбаното планирање!


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:32
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 05-Jun-2008 at 22:17
Previous Touché

Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:32
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 05-Jun-2008 at 22:30
@Cloverstack: Ја изгледа си го барам а?!


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:33
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 05-Jun-2008 at 22:34
Какво е твоето политичко определување си е твоја работа, ама не ќе е лошо да оладиш со политиката на форумов човече.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 09-Jun-2008 at 15:35
Неможе да се види убаво со веб камерата на т-хоме сметаат дрвата. Ако оградуваат веројатно ќе има некое чаламење со камен темелник во скоро време па ваљда тогаш конечно ќе видиме што не чека


Edited by pbanks - 05-Nov-2008 at 00:33
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 09-Jun-2008 at 21:28
Алелуја!

Мој прв впечаток. Не е крај на светот. После црквата на плоштад и многу поконкретната куќа на Мајка Тереза ова е ништо.

Верувам дека на оние кои ја подржуваат идејата за реконструкција на театарот, офицерскиот дом итн ова ќе им се допадне. Лично јас веќе го имам искажано ставот кон таквите објекти па да не се повторувам. Ако не друго ќе оди со театарот и офицерски дом од карши Crazy

Нормално тука е и куполата NutsNuts

1

2

3
Edited by pbanks - 09-Jun-2008 at 21:28
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 09-Jun-2008 at 21:35
Ништо без КУПОЛА ! 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 09-Jun-2008 at 21:35
Пак со таа желба да имаме европска архитектура, но барем ќе се вклопи со театарот.

Сеедно ми е, барем не е некој Вангелштајн.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Jun-2008 at 21:38
Originally posted by La Linea

Пак со таа желба да имаме европска архитектура, но барем ќе се вклопи со театарот.

Сеедно ми е, барем не е некој Вангелштајн.


Да де... ќе го изградиме најстариот град на балканот CrazyCrazy
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Jun-2008 at 21:49
Originally posted by UrbanFreak

Ништо без КУПОЛА ! 


Rollin

Знаеш дека тоа супер звучи како некој слоган?
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Jun-2008 at 23:38
За жал морам да ве разочарам....ПРОЕКТОВ Е НА ВАНГЕЛШТАЈН 2, а тоа е ЖАН. Еден од најодговорните ликови за унакаување на пола град(мост Влајко, стар театар). Жан насол некое детуле од Софија го пријавил на кокурсов, ГО СТАВИЛ-е ВАНГЕЛ БОЗИНОВСКИ во комисија и .....и со и си ПОБЕДИЛЕ. И сега со поише муабет да правиме...АБЕ ОВА ТРЕБА СЕ ДА СЕ ЗАПАЛИ НА ПЛОШТАД.


Edited by pbanks - 10-Jun-2008 at 08:45
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 10-Jun-2008 at 02:13
Луѓе, со оглед на тоа колку многу се способни да забегаат, мене ми олесна... Воопшто не сум воодушевен од објектов, ама критериумот успеаја да ми го симнат до ниво - ако не е наказа тогаш е одлично...

А за куполата, воопшто не се сомневав дека ќе насадат барем една RockNuts
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 10-Jun-2008 at 03:45
Jas go sakam 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 10-Jun-2008 at 06:16
Го мразам проектов. Не ни треба Версај, а и да ни требаше, ова ќе беше бедна имитација на вистински убавите неокласични,нео-нешто објекти. Само забележете како куполата е „насадена“ на кровот, воопшто не одговара некако. А вистински архитект со неговото истренирано око ќе најде сигурно уште мноогу забелешки.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 10-Jun-2008 at 08:54
Originally posted by nikla802

За жал морам да ве разочарам....ПРОЕКТОВ Е НА ВАНГЕЛШТАЈН 2, а тоа е ЖАН. Еден од најодговорните ликови за унакаување на пола град(мост Влајко, стар театар). Жан насол некое детуле од Софија го пријавил на кокурсов, ГО СТАВИЛ-е ВАНГЕЛ БОЗИНОВСКИ во комисија и .....и со и си ПОБЕДИЛЕ. И сега со поише муабет да правиме...АБЕ ОВА ТРЕБА СЕ ДА СЕ ЗАПАЛИ НА ПЛОШТАД.


мислам дека Ла Линеа сакаше да каже дека објектот сепак не е до толку забеган како куќата на Мајка Тереза.

За придонесот на Вангел и Жан на градов сите знаеме.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.217 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.