build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 50>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [12.00%]
3 [6.00%]
13 [26.00%]
3 [6.00%]
5 [10.00%]
4 [8.00%]
2 [4.00%]
4 [8.00%]
1 [2.00%]
9 [18.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 5.86

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #421 Posted: 16-Apr-2011 at 12:08
Не се скелиња тоа, оплата е. И мене не ми е јасно што прават, али може да е рампа некоја за лица со посебни потреби.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Djole88 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 611
  Quote Djole88 Quote  Post ReplyReply #422 Posted: 19-Apr-2011 at 19:29
Неможам никаде да го најдам текстот, ама пред некое време беше објавен конкурс за вработување во музејот. Најверојатно се планира скоро отворање иако нема ништо детали за дата, дали фигурите и поставките се веќе со СК
Back to Top
toasumjas View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Jun-2010
Location: Skopje/ljubljan
Online Status: Offline
Posts: 434
  Quote toasumjas Quote  Post ReplyReply #423 Posted: 20-Apr-2011 at 14:20
Да не прават рампа за инвалиди или точаци. Можда е тоа. Рачунајте дека доле ќе има плажа

Edited by toasumjas - 20-Apr-2011 at 14:22
Back to Top
dule View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 25-Mar-2011
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 255
  Quote dule Quote  Post ReplyReply #424 Posted: 23-Apr-2011 at 09:45
Пред отварање треба графитите кој се во тој дел под музејот да се избришат или офарбаат,за поубаво да делува.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4009
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #425 Posted: 23-Apr-2011 at 09:57
PreviousTie ne se gleadat poradi plazata sto se gradi dole
A koga se otvara muzejot?
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 913
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #426 Posted: 23-Apr-2011 at 18:31


Back to Top
Дарко View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 12-Jul-2009
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Дарко Quote  Post ReplyReply #427 Posted: 23-Apr-2011 at 19:20
Почна да ме фаќа еуфорија како ќе изгледа центарот кога се ќе се заврши....факт е дека можело и подобро, но мене и ова ми се допаѓа. Kако што бев позитивно изненаден од Музејот на Евреите со душа чекам да влезам тука и да видам што се ќе има
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #428 Posted: 23-Apr-2011 at 19:21
Фасадава е ремек дело можам да ги замислам сите објекти осветлени навечер. Феноменално.
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #429 Posted: 23-Apr-2011 at 19:24
i jas edvaj cekam da se zavrsi muzejov i da vlezam vnatre mislam deka konecno so site ovie projekti skopje navistina svetski ke zalici, a tek navecer koga ke bide sve ova osvetleno ke bide prekrasno
Back to Top
G.I. Joe View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Aug-2009
Online Status: Offline
Posts: 410
  Quote G.I. Joe Quote  Post ReplyReply #430 Posted: 23-Apr-2011 at 19:27
fasadata e (euro)kremce Roll%20eyes 
Back to Top
medlence View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 12-Mar-2011
Location: UK
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote medlence Quote  Post ReplyReply #431 Posted: 23-Apr-2011 at 22:22
Конечно и туристите ќе има што да видат, и ние ќе можеме да се воодушевуваме, а и кога ќе ни дојдат гости од странство ќе има каде да ги однесеме.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #432 Posted: 24-Apr-2011 at 10:02


Со умот ваш каде ќе одиме... Ако досега не знаеше каде да ги однесеш, можеби ти си виновен што не си го знаеш градот, а не ти е градот виновен.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #433 Posted: 24-Apr-2011 at 11:26
ApplauseSuper ke ispadne  muzejot ! se nadevam deka ke bide otvoren ova leto koga ke dojdam!

Edited by Alex - 24-Apr-2011 at 11:27
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #434 Posted: 24-Apr-2011 at 13:05
Originally posted by гитардемонСо умот ваш каде ќе одиме... Ако досега не знаеше каде да ги однесеш, можеби ти си виновен што не си го знаеш градот, а не ти е градот виновен.


Гитар ја погоди точката. Ако веќе сите ги гледаме објективе како репрезенти, што веројатно и ќе бидат, сепак не можеме да кажеме дека немало претходно кај да одат странците и дека сеа почнуваме од нула. Точно е дека Скопје нема што многу да покаже, ако правиме паралела со други главни градови, но Скопје и сега покажува нешто што другите го немаат. Проблемот беше што не знаеме како тоа да го средиме и да го презентираме. Една Чаршија беше запуштена до пред 3-4 години. Нормално, непобитен факт е дека стварно туристиве сега што доаѓат ги сликаат и овие објекти, нормално затоа што постојат, но не може да се каже дека сега конечно прв пат сме имале што да покажеме. Музејов само ќе биде допуна на она што го имаме, а и да глумиме енглески фраери со восочните фиргури.
Back to Top
makonix View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 08-Feb-2010
Online Status: Offline
Posts: 520
  Quote makonix Quote  Post ReplyReply #435 Posted: 24-Apr-2011 at 13:22
ми се допаѓа фасадата на објектов, ама не сум сигурен за изборот на боите баш. МИслам дека треба малку повеќе контраст за да фасадата може да се види од растојание подалеку од неколку метра. Приметив на сликите дека од другата страна на вардар тешко се приметуваат деталите.
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2543
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #436 Posted: 25-Apr-2011 at 11:50
Фасадава ми прави чуство како објектов да е направен од песок.
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #437 Posted: 25-Apr-2011 at 16:48
Moжеби треба да се направи појак контраст помеѓу двете користени бои за да дојде до израз пластиката на фасадата, инаку бојата е супер според мене.
Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #438 Posted: 04-May-2011 at 17:22

Back to Top
Рок-Барок View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
БАНИРАН

Joined: 29-Aug-2010
Location: Куманово
Online Status: Offline
Posts: 118
  Quote Рок-Барок Quote  Post ReplyReply #439 Posted: 04-May-2011 at 17:25Back to Top
Macedonian View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 25-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 78
  Quote Macedonian Quote  Post ReplyReply #440 Posted: 05-May-2011 at 09:38МАКЕДОНЕЦ си кога кавал ќе ти ја распара душата кога зурла ќе ти го раскине срцето.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 2021222324 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.484 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.