build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 50>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [12.00%]
3 [6.00%]
13 [26.00%]
3 [6.00%]
5 [10.00%]
4 [8.00%]
2 [4.00%]
4 [8.00%]
1 [2.00%]
9 [18.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 5.86

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 10-Jun-2008 at 08:55
Originally posted by La Linea

Го мразам проектов. Не ни треба Версај, а и да ни требаше, ова ќе беше бедна имитација на вистински убавите неокласични,нео-нешто објекти. Само забележете како куполата е „насадена“ на кровот, воопшто не одговара некако. А вистински архитект со неговото истренирано око ќе најде сигурно уште мноогу забелешки.


патетика. Јас мислам дека филмот во случајот им бил парламентот во Будимпешта. Така залепен покрај река со куполa Crazy
Edited by pbanks - 10-Jun-2008 at 08:56
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 10-Jun-2008 at 10:34
Не ми се свиѓа баш толку, но ќе почекам малку да видам подобра слика. 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 10-Jun-2008 at 22:10
Да пбанкс, тоа сакав да го кажам.

Никла, како архитект(ако добро разбрав) ќе можеш ли да дадеш некакви критики на овој проект? Како го оценуваш делото на архитектов?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 10-Jun-2008 at 23:56
ке се воздржам од секаков коментар за и околу процесот на избирање на најдобро конкурсно решение за објектот МУЗЕЈ НА ВМРО И ЖРТВИТЕ ОД КОМУНИЗМОТ(ова е вистинскиот наслов во конкурсното барање) А воопшто нејкам да коментирам работи кои будат негативна енергија во мене. Еден таков пример е условно кажано ПРВОНАГРАДЕНИОТ труд. Трагедијата е УШТЕ ПОГОЛЕМА што проектот од горенаведените фотографии НЕ Е победничкиот проект. Луѓе ова е 80% сменета-прочистена варијанта на победничкат од страна на проектантско биро Неимар Инженеринг( ова проектантско биро функционира во 20м2). И пазете, за жал колку толкупроектов е изменет кон подобро. Епа замислете што има победено.

п.с Никогаш до ден денешен учесниците не беа известени по писмен пат ама баш за ништо. Никогаш до ден денешен не беше организирана изложба по овој повод(Е ОБАВЕЗИТЕЛНО).

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 11-Jun-2008 at 00:02
Јас што се однесува до овој проект нејќам да навлагам во мотиви и фрустрации, него ќе се осврнам на проектот. Овој мене не ми се свиѓа нешто посебно ама би го одобрил ако е у склад со околината. Мене највеќе ми се свиѓаше оној што беше црвено-белиот како отцепен на половина.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 11-Jun-2008 at 00:06
  Жалам за ваквиот однос кон луѓето кои навистина вложиле труд и дале се од себе да докажат дека постојат квалитетни и надежни архитекти во Македонија, и уште повеќе жалам што тие никогаш нема да ја добијат почитта што ја заслужуваат и нивниот труд нема да биде објективно оценет поради Жановци, Вангеловци и слични гадови.

А кога мислев на коментари мислев само на изгледот на објектот, јас воопшто не се сомневам во матноста на цела оваа работа. Само не знаев дека до толку била заебана работава.

Дали мислиш дека можеш да дојдеш до оригиналниот рендер или пак до рендери од проектите на другите учесници во конкурсот?


Edited by La Linea - 11-Jun-2008 at 00:07
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 11-Jun-2008 at 00:14
Е па пријател мој lslcrew јас сум еден од коавторите на тој конкурсен труд.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 11-Jun-2008 at 00:16
Originally posted by nikla802

Е па пријател мој lslcrew јас сум еден од коавторите на тој конкурсен труд.


Е па браво!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 11-Jun-2008 at 00:19
Јас го имам изразено моето мислење за тој проект и стојам на тоа : има интересен дизајн , но мислам дека воопшто нема да се вклопи со околината. Но многу пати подобар од првонаградениот, без дилема. Кое место освои?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 11-Jun-2008 at 00:23
Никогаш во ниеден момент до ден денешен не добивме никаков официјален коментар од жири комисијата.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-Jun-2008 at 00:24
Никла, нема што да ти правам лице, мене проектот не ми се допадна...
Што е со таа петокраката жити се... Толку ми бодеше очи, што цел проект го оценив негативно во голема мерка ради нејзе... Верувам дека има некоја тешка симболика зад нејзе, али ваљда треба да се постигне некој баланс меѓу симболиката и тоа до колку далеку да се отиде во неконвенционалноста на изгледот на некој објект.
Втора работа што не ми се допаѓа е дека не се вклопува со камени, со театарот, со офицерски, со плоштадот Карпошово востание, то ест оштро иде против целата своја околина.


Edited by Cloverstack - 11-Jun-2008 at 00:26
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 11-Jun-2008 at 00:29
Не вели двапати....застани централно на градскиот плоштад и воочи ја визурата од десната страна.......имаш зграда на Метропол, а во позадина Комерцијална банка и МНТ.
Јас во оваа визура не го препознавам новонаметнатиот кич кој што толку силно сакаат да ни го наметнат. Јас и тимот од оваа визура црпевме инспирација за новата ни слика на градот.   
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 11-Jun-2008 at 00:33
Пријател симболиката бесе и сеусте е многу јасна.Накосената петокрака, впроцем како и целиот накосен волумен, симболично го претставуват падот на комунизмот.

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 11-Jun-2008 at 00:48
Originally posted by La Linea

  Жалам за ваквиот однос кон луѓето кои навистина вложиле труд и дале се од себе да докажат дека постојат квалитетни и надежни архитекти во Македонија, и уште повеќе жалам што тие никогаш нема да ја добијат почитта што ја заслужуваат и нивниот труд нема да биде објективно оценет поради Жановци, Вангеловци и слични гадови.

А кога мислев на коментари мислев само на изгледот на објектот, јас воопшто не се сомневам во матноста на цела оваа работа. Само не знаев дека до толку била заебана работава.

Дали мислиш дека можеш да дојдеш до оригиналниот рендер или пак до рендери од проектите на другите учесници во конкурсот?Nikla чекам одговор BashBig%20smile
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
nikla802 View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 18-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote nikla802 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 11-Jun-2008 at 01:05
Не, но мислам дека сите заедно можеме да се потрудиме да го најдеме интервјуто(колку што се секавам) со авторот во еден наш Македонски неделен магазин Avantgarde пред околу пет шестмесеци мислан,не сум сигурен. Веднаш по објавувањето на резултатите од конкурсот. Во самото интервју се појавуваат две три фотографии од тоа ремек дело.Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 11-Jun-2008 at 14:38

Поставен камен темелник на Музејскиот комплекс “Македонска борба“

“Со денешниот почеток на изградба на Музејскиот комплекс Македонска борба правиме мост помеѓу нашето славно и богато минато со оптимизмот, посветеноста и прогресот на нашата иднина“, рече премиерот Никола Груевски, на свеченоста по повод изградбата комплексот “Македонска борба – Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите на комунизмот“.

Груевски истакна дека Музејскиот комплекс преку своите постојани изложбени поставки , Музеј на ВМРО и Музеј на жртвите на комунизмот ќе претставува симбол за исконскиот копнеж на македонскиот народ за својата слобода, на неговиот колективен непокор за создавање на својата независна самостојна и демократска држава и за својот национален и државен идентитет.

Елизабета Канческа Милевска, државен секретар во министерството за култура истакна дека тематските содржини на музејот на најрепрезентативен начин ќе го отсликаат времето на македонската борба и историја од средината на 19 до средината на 20 век, преку изложбени поставки на восочни фигури на личности и настани од историјата на Македонија.

Музејскиот комплекс  ќе го гради министерството за култура, одвоени се средства во висина од девет милиони денари.  Истиот треба да се изгради за  14 месеци. Восочните фигури ќе се прават во Украинскиот музеј за восочни фигури.

Камен темелникот поставен на улицата “Иљо Војвода“ во Скопје го освети  поглаварот на МПЦ, господин господин Стефан.


Автор на веста: Нетпрес
Објавена на 11.06.2008 15:25:49


http://www.netpress.com.mk/vest.asp?id=32204&kategorija=1
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 11-Jun-2008 at 15:18
И јас би сакал да го видам оригиналниот проект. Слушнав дека требал да има некои златни лавови по фасадите?
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 11-Jun-2008 at 15:23
btw мислам дека целата идеја за музејот како таков е погрешна. Само ќе донесе нови поделби (непотребно) и сигурно нема целиот народ да се идентификува барем со едниот дел од него. Посебно е погрешно што се работи за таква централна локација каде сите ќе го гледаат и ќе паѓа во очи.

Пред воопшто да се пристапи кон една ваква идеја требаше малку самите да расчистиме со себе и со нашата историја. Но на академско ниво, вака одреден политички естаблишмент ги наметнува своите историски гледишта на сосема погрешен начин (и ова не е единствениот пример).

Македонската борба треба да биде една целина независно од идеолошката позадина. Жртвите од комунизмот не би требале да се мешаат со ова и треба да бидат одбележани на друг начин.


Edited by pbanks - 11-Jun-2008 at 17:12
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12126
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Jun-2008 at 16:44


Највеќе ме иритира што моменталната гарнитура на власт се служи токму со такви идеолошки натурања против какви што наводно се бори.
Не знам зошто цело време зборат за комуњари, кога во суштина она што го прават е комуњарство и едноумие од највисок ранг. Плурализмот кај нас е само за украс... Они сега се на власт и скраја да е да сослушаат или испочитуваат нечие друго мислење или гледиште. Си тераат по свое до даска, не ги интересира никакво вистинско стручно мислење за ништо во оваа сфера, единствено им е важен сопствениот зацементиран политички поглед на работите . Кој не се слага со нив автоматски е против нив и нормално автоматски е „комуњар“. Закачи му етикета и си решил проблем. Терај даље...

Roll%20eyes


Edited by Cloverstack - 11-Jun-2008 at 16:51
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 11-Jun-2008 at 17:11
Originally posted by CloverstackНајвеќе ме иритира што моменталната гарнитура на власт се служи токму со такви идеолошки натурања против какви што наводно се бори.
Не знам зошто цело време зборат за комуњари, кога во суштина она што го прават е комуњарство и едноумие од највисок ранг. Плурализмот кај нас е само за украс... Они сега се на власт и скраја да е да сослушаат или испочитуваат нечие друго мислење или гледиште. Си тераат по свое до даска, не ги интересира никакво вистинско стручно мислење за ништо во оваа сфера, единствено им е важен сопствениот зацементиран политички поглед на работите . Кој не се слага со нив автоматски е против нив и нормално автоматски е „комуњар“. Закачи му етикета и си решил проблем. Терај даље...

Roll%20eyes


точно така... матрицата на размислување и однесување е иста... методите се единствено до некаде ублажени од тоа време. Муабетов има малку политички призвук но е апсолутно во контекст на овој проект.


Edited by pbanks - 11-Jun-2008 at 17:11
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.