build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 50>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [12.00%]
3 [6.00%]
13 [26.00%]
3 [6.00%]
5 [10.00%]
4 [8.00%]
2 [4.00%]
4 [8.00%]
1 [2.00%]
9 [18.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 5.86

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #721 Posted: 11-Sep-2011 at 23:34
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #722 Posted: 12-Sep-2011 at 13:49
Прашање до тие што биле во музејот:
Зарем толку е голем овој музејот да ги собере сите тие работи?
и
Дали има уште простор во музејот за ширење на збирката? (дали има некоја вишок соба).

Се разбира ако можат да се проценат или се знаат овие работи.
Благодарам.
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #723 Posted: 12-Sep-2011 at 16:17
Ех, забрането сликање, а веќе се појавија две слики од восочни фигури (Карев и Сандански) и две од сцените на платно (Дедо Иљо и битката на Мечкин Камен)....
http://www.youtube.com/watch?v=YEhOEPl5AOs&feature=feedu
Back to Top
saffron View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-May-2011
Location: sofia
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote saffron Quote  Post ReplyReply #724 Posted: 12-Sep-2011 at 17:22
Originally posted by Шпер

Ех, забрането сликање, а веќе се појавија две слики од восочни фигури (Карев и Сандански) и две од сцените на платно (Дедо Иљо и битката на Мечкин Камен)....
http://www.youtube.com/watch?v=YEhOEPl5AOs&feature=feedu

kade sa tea sliki ? na video li ?? koia minuta ?

Saffron from Pella!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #725 Posted: 12-Sep-2011 at 17:59
Originally posted by theMac3donian

Прашање до тие што биле во музејот:
Зарем толку е голем овој музејот да ги собере сите тие работи?
и
Дали има уште простор во музејот за ширење на збирката? (дали има некоја вишок соба).

Се разбира ако можат да се проценат или се знаат овие работи.

Благодарам.

Дополнителни соби за изложба нема. Но има да речеме простор за да се докомплетира поставката, односно тие работи кои доцнат. Сега да речеме дека поставката е 85% ако не и повеќе завршена. Фалат уште некои работи...

Но место за нови поставки нема... 

Инаку да музејот е огромен, и доволно голем за да ја собере оваа поставка но не и други... Односно музејот е наменет само за оваа поставка... не е на пример како МСУ или пак МГС... каде се изложуваат периодично и други поставки.

Проширување на оваа поставка мислам дека е можна но мислам и непотребна, бидејќи оваа поставка опфаќа скоро се ако не и баш се.... Односно е доста содржајна и обемна...

Но ако има потреба, проширување, односно дополнување на истата мислам дека може да се направи, иако можеби малку ќе стане потесно...

Вака сега, односно кога ќе биде целосно завршена, за што моја проценка е дека за најмногу месец дена ќе биде комплетна, е добро просторно организирана и дека оптимално го искористува просторот... И мислам дека така треба да остане... Бидејќи концептот е прекрасен... И одлично функционира.... а кога ќе се заврши ќе биде близу до перфекција, така да мислам дека не е потребно нешто повеќе или помалку... може само некои детаљи и финеси да се средат...

Целиот музеј е прекрасен...


Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #726 Posted: 12-Sep-2011 at 18:05
Me interesira, dali e mozno muzejot da se razgleda bez vodic? Potocno prvo da se napravi tura so vodicot a potoa samostojno i poleka.
Bi sakal da go posetam muzejot so dedo mi koj e istoricar i sakam od negov aspekt da ja slusnam istorijata.


Edited by kultuzin - 12-Sep-2011 at 18:07
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #727 Posted: 12-Sep-2011 at 18:09
Originally posted by FoSsiL


Originally posted by theMac3donian

Прашање до тие што биле во музејот:
Зарем толку е голем овој музејот да ги собере сите тие работи?
и
Дали има уште простор во музејот за ширење на збирката? (дали има некоја вишок соба).

Се разбира ако можат да се проценат или се знаат овие работи.

Благодарам.


Дополнителни соби за изложба нема. Но има да речеме простор за да се докомплетира поставката, односно тие работи кои доцнат. Сега да речеме дека поставката е 85% ако не и повеќе завршена. Фалат уште некои работи...

Но место за нови поставки нема... 

Инаку да музејот е огромен, и доволно голем за да ја собере оваа поставка но не и други... Односно музејот е наменет само за оваа поставка... не е на пример како МСУ или пак МГС... каде се изложуваат периодично и други поставки.

Проширување на оваа поставка мислам дека е можна но мислам и непотребна, бидејќи оваа поставка опфаќа скоро се ако не и баш се.... Односно е доста содржајна и обемна...

Но ако има потреба, проширување, односно дополнување на истата мислам дека може да се направи, иако можеби малку ќе стане потесно...

Вака сега, односно кога ќе биде целосно завршена, за што моја проценка е дека за најмногу месец дена ќе биде комплетна, е добро просторно организирана и дека оптимално го искористува просторот... И мислам дека така треба да остане... Бидејќи концептот е прекрасен... И одлично функционира.... а кога ќе се заврши ќе биде близу до перфекција, така да мислам дека не е потребно нешто повеќе или помалку... може само некои детаљи и финеси да се средат...

Целиот музеј е прекрасен...
Moра да има барем една поголема постојка за посебни изложби. Замислете на пример не знам.... 150 години од раѓањето на Гоце Делчев, па за него да има посебна изложба, или во разни други јубилеи да се направи нешто посебно за тој настан/личност.

Ако нема ваков простор, тоа е голема утка, бидејќи тогаш музејот ќе вреди за една посета и толку. Еве сите 2 милиони да го посетат, тоа е 4 милиони евра и после да го затвориме.
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #728 Posted: 12-Sep-2011 at 18:22

Па незнам, комплексот е затворен, така да не видов друга соба. 

Но ако има потреба за посебни изложби мислам дека конференциската соба може лесно да се пренамени, која и не е мала. Го зафаќа скоро цело приземје на левото (гледано од Вардар) крило на музејот.

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #729 Posted: 12-Sep-2011 at 18:41
Mnogu me razveseluvaat postovi kako ovoj: "Ако нема ваков простор, тоа е голема утка, бидејќи тогаш музејот ќе вреди за една посета и толку. Еве сите 2 милиони да го посетат, тоа е 4 милиони евра и после да го затвориме." 
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #730 Posted: 12-Sep-2011 at 20:37
Па музеј не се прави за еднократна употреба.
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #731 Posted: 12-Sep-2011 at 22:00
@Saffron
Еве ти две на насловната од Дневник, за другите две разгелдај назад во топикот, ги има.

Jaне мислам дека е промашен доста во брадата.
Edited by Шпер - 12-Sep-2011 at 22:06
Back to Top
spaceman091 View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 26-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 516
  Quote spaceman091 Quote  Post ReplyReply #732 Posted: 12-Sep-2011 at 22:19
posto nikoj od nas ne go poznaval i ne go videl vo zivo jane ne moze sega da kazuva deka bradata e promasena

ima na internet sliki od jane so mala brada, golema brada, bradice, bricen...

na sajtov imate poveke sliki od jane sandanski
http://documents-mk.blogspot.com/2009/01/blog-post_12.html

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #733 Posted: 14-Sep-2011 at 00:24
Денес(вторник се мисли) во печатеното издание на Нова Мекедонија имаше прилог за музејот каде пишува дека хрватскиот министер бил воодушевен од концептот на приказ во музејот, и наводно побарале од нашите да им помогнат да и тие изградат ваков музеј со стручни совети и искуства стекнати при градењето на овој музеј.

Наводно кај нив веќе се започнало со активности на овој план.

Да се надеваме дека за нешто ќе станиме први барем во овој дел од Европа(мислам во позитивна конотација)
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #734 Posted: 14-Sep-2011 at 18:48
мала исправка,погорната информација е во дневник

МИНИСТЕРОТ ЗА КУЛТУРА НА ХРВАТСКА ОДУШЕВЕН ОД НОВИОТ МУЗЕЈ ВО СКОПЈЕ

Загреб ќе гради музеј по македонски терк
Импресиониран од концепцијата и поставката во Музејот на македонската борба за државност и самостојност, хрватскиот министер Јосип Месиќ побарал македонскиот тим да им го пренесе искуството бидејќи во Загреб подготвуваат сличен музеј

Хрватска побарала Македонија да ~ помогне во изградбата на новиот музеј во Загреб откако министерот за култура Јосип Месиќ минатата недела го посети Музејот на македонската борба за државност и самостојност во центарот на Скопје. Тој бил одушевен од концепцијата и поставката во новиот Музеј.

- Откако ги виде Музејот, побара да им го пренесеме нашето искуство бидејќи во Загреб подготвуваат сличен музеј. Работата е многу комплексна за изведување. Иако ние ќе ги збогатуваме збирката, содржината и концепцијата - изјави Бранислав Светозаревиќ, директор на Музејот на македонската борба.

Иако е претставен периодот од ајдутскиот отпор против османското владеење во Македонија до комунистичкиот режим (крај на 17 до средината на 20 век) поставката е сосема модерна и амбиентална.Македонците донираа експонати

Во моментот во фондот на Музејот има околу 900 предмети. Засега има околу 100 слики во големи формати на кои се претставени битки, историски сцени и личности. Деновиве треба да пристигнат уште десетина дела. Има стотина восочни фигури, а сите претставени личности се во автентична облека. Некои делови се оригинали, некои автентични копии. Има повеќе стотици парчиња оружје, кое било употребувано од 16 до 20 век.

- Голем дел од оружјето е донација од граѓаните. Тоа покажува дека Македонците се многу свесни за својата историја и културно наследство - вели Светозаревиќ.

Експонатите ги собирале четири години. Им помогнале колеги од музеите на Македонија и на Град Скопје, од Охрид, Битола и од другите градови во земјава. Дел од оружјето од 20 век отстапило и Министерството за внатрешни работи.

- Не е за потценување ниту печатениот материјал. Има многу поштенски марки, карти, весници, документи од сите периоди. Тоа е огромен материјал од непроценлива вредност. Користевме с` што може Македонија да даде. Останатото го набавувавме од странство - вели Светозаревиќ.Музеј-атракција

Внатрешното уредување на Музејот го правела фирмата „Неимар инженеринг“. Автори на концепцијата на поставката се историчарите и професори Никола Жежов, Виолета Ачковска, Даринка Петреска и Зоран Тодоровски. Во подготвувањето на поставката учествувале многу музеолози и историчари, меѓу кои Јасмина Намичева и Мирјана Нинчовска. Сценографот Валентин Светозарев е автор на амбиентална поставка.

Претседател на Управниот одбор на новата институцијата е професорот Михајло Миновски, а членуваат Мирјана Ничковска и Никола Жеов. Според Статутот, на следната седница на Управниот одбор ќе бидат назначени уште два члена од вработените. Засега институцијата функционира со 12-мина вработени од кои седуммина се водичи низ поставката. Според Светозаревиќ, бројот на вработени треба двојно да се зголеми.

На прашањето дали ќе биде скапо одржувањето на Музејот, со оглед на тоа што технички е многу опремен тој вели:

- Веројатно најскапа ќе биде струјата. Но интересот е голем. Ова е Музеј направен како атракција. Очекувам голема посета, а од тоа ќе ги намириме трошоците за одржување. Заливот на коските во Охрид има стотина илјади посетители во неколку месеци. Тоа не е за потценување. Сигурен сум дека овој Музеј ќе има таква посетеност - вели Светозареви
http://www.dnevnik.com.mk/?itemID=67A6A96B4989AF499E2252565E28951D&arc=1
Back to Top
macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Feb-2008
Location: Lerinsko
Online Status: Offline
Posts: 733
  Quote macedonia Quote  Post ReplyReply #735 Posted: 15-Sep-2011 at 02:50
...

Edited by macedonia - 16-Jul-2014 at 01:37
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #736 Posted: 15-Sep-2011 at 08:45
Имам еден артефакт од македонски војвода (командант), но не знам дали да го донирам или не? Предок ми е.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #737 Posted: 15-Sep-2011 at 10:28
Originally posted by krale

Имам еден артефакт од македонски војвода (командант), но не знам дали да го донирам или не? Предок ми е.

Moe mislenje e da si go cuvas!
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #738 Posted: 15-Sep-2011 at 10:29
Јас би ти препорачал да го чуваш како светост. Во музејот има и повеќе од доволно оружје, така што тебе повеќе ќе ти значи дома отколку што ќе придонесе во бројноста на поставката.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
milena View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 22-Aug-2011
Online Status: Offline
Posts: 184
  Quote milena Quote  Post ReplyReply #739 Posted: 15-Sep-2011 at 11:57
Da bas taka, toa i jas go mislev , na primer da e nesto navistina epten retko togas da, no kako sto rece alexgizh oruzje ima dovolno
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1303
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #740 Posted: 15-Sep-2011 at 12:08
Aко е нешто впечатливо, донирај го.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3536373839 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.234 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.