build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 50>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [12.00%]
3 [6.00%]
13 [26.00%]
3 [6.00%]
5 [10.00%]
4 [8.00%]
2 [4.00%]
4 [8.00%]
1 [2.00%]
9 [18.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 5.86

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #801 Posted: 05-Feb-2012 at 12:47
Поставена восочната фигура на Киро Глигоров во „Музејот на македонската борба“
02.02.2012 - 15:40 | Македонија
На 27 годишна возраст, поставен во седечка положба како делегат на АСНОМ и член на работното претседателство кој ги води записниците.


Вака е претставена восочната фигура на првиот претсетадел на Македонија, Киро Глигоров која од денеска ќе можат да ја видат посетителите во Музејот на македонската борба. Фигурата вчера била поставена.

Покрај оваа, поставени се уште 14 фигури меѓу кои и на Кемал Ататурк, Јосип Броз Тито, кралот Александар Караѓорѓевиќ како и на тројца гемиџии. Досега во музејот има 109, но бројот на восочни фигури и понатаму ќе расте.

Досега Музејот го посетиле 30.000 посетители. Од нив дури 6.000 биле странци. Во книгата со потписи многумина а меѓунив и принцор Мајкл од Кеннт запишале дека „Музејот на македонската борба“ е поубав и од Мадам Тисо.

od misteriozniot new wave od skyscrapercity.com
Back to Top
Block View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 18-Dec-2011
Location: Карпошово
Online Status: Offline
Posts: 377
  Quote Block Quote  Post ReplyReply #802 Posted: 05-Feb-2012 at 20:53
само на мене ми изгледа како недовршен објектот во однос на фасадата?

нели требаше да има црвени линии,вака ептен се приметува дека е некако бездушно.
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #803 Posted: 19-Mar-2012 at 20:28

Сталин, Рузвелт, Черчил во Музејот на македонската борба

понеделник, 19 март 2012, 19:10

Сталин, Рузвелт, Черчил се дел од новите 43 восочни фигури кои ќе „влезат“ во Музејот на македонската борба.

Според информации на АЛФА, освен светски лидери од периодот на втората светска војна, во восок ќе биде претставен ликот и на повеќе борци за самостојна Македонија. Восочните фигури, како и досега, ќе се купуваат од Украина а во земјава треба да стигнат најдоцна до крајот на 2013-та година. Според договорот на Музејот со компанија Специјална опрема Скопје, фигурите ќе „тежат“ нешто повеќе од еден милион евра, односно околу 24 000 по парче.

http://vesti.alfa.mk/default.aspx?mId=36&eventId=47571
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #804 Posted: 19-Mar-2012 at 21:34
да не му додадат уште едно име на музејот со вакви личности во него случајно? Crazy
ај ако не и Мајкл Џексон да го внесеме внатре... навистина го претеруваат со тотални бесмислици




Edited by zabegan - 19-Mar-2012 at 21:35
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #805 Posted: 19-Mar-2012 at 22:07
Previous
 
Ќе се согласев ако претерувањето со тотални бесмислици се однесуваше на дополнување на оние простории кои ја покриваат историјата на ВМРО пред и по Илинденското востание, но за Втора Светска Војна можам од лично искуство после посетата на музејот да потврдам дека има ептен малку содржини, иако восочните фигури повеќе се декорација отколку конкретни содржини, но како и да е, поентата ми беше дека во музејот на македонската борба за државност и самостојност има многу малку материјали од Втора Светска Војна, а тоа е срамно, ако се земе во предвид фактот дека овој музеј ја покрива и поновата историја на Македонија, а во таа понова историја спаѓа и историјата на Македонија пред, за време и после Втората Светска Војна.
 
Не велам дека на музејот му требаат тие восочни фигури од Сталин, Рузвелт и Черчил, но дефинитивно му требаат многу повеќе материјали од Втора Светска Војна, пред се од Малесијата, односно струшките села во југозападна Македонија, во кои се воделе некои од најжестоките битки помеѓу македонските партизани и фашистичките сили.


Edited by Dexter26 - 19-Mar-2012 at 22:31
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #806 Posted: 19-Mar-2012 at 23:08
Па Черчил и тоа како треба да го има, со оглед на тоа што тој е еден од главните виновници за егзодусот на Македонскиот народ за време на граѓанската војна во Грција од 1946-1949, кога се фрлал напалм врз македонските села. Всушност од наш личен аспект за него треба да се збори во негативна конотација. Така да и те како директно или индиректно има удел во нашата историја.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #807 Posted: 19-Mar-2012 at 23:50
Originally posted by StreetStruck

Па Черчил и тоа како треба да го има, со оглед на тоа што тој е еден од главните виновници за егзодусот на Македонскиот народ за време на граѓанската војна во Грција од 1946-1949, кога се фрлал напалм врз македонските села. Всушност од наш личен аспект за него треба да се збори во негативна конотација. Така да и те како директно или индиректно има удел во нашата историја.
ама ова е музеј најпрво на ВМРО (оригиналната идеја која требаше да остане таква каква што беше), а потоа на народно ослободителната борба, егзодусот на егејските Македонци е нешто сосема друго... покрај сите други глупости, музејот носи и име „музеј на жртвите од комунизмот“, а токму комунистичкиот блок е оној кој баш тие македонци го поддржувале
згора на сето ова, Черчил, Сталин и Рузвелт немаат никаква директна физичка поврзаност со било каква Македонска борба и никогаш не учествувале во нејзино поддржување или оспорување како главни дејци, нема тука што да се разглабаат теории...
ме интересира каква приказна ќе извадат водичите кога ќе треба на посетители да им објаснуваат што бараат тие личности таму...

и не знам кога на некој во државава ќе му стане јасно како се склопува концепт кога ќе се дојде до идеја, и како се поврзуваат во целина елементите... и покрај тоа, мора да биде јасен фактот дека историјата на Македонија и македонскиот народ е коплицирана и не може да се склопи на еден простор
или пак нека се направи квалитетен национален музеј со повеќе сектори, ако веќе сакаат да тераат цела историја на едно место
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #808 Posted: 20-Mar-2012 at 00:25
Па нормално дека е дел од нашата народно-ослободителна борба, национална борба, кога тој дел е окупиран на некој начин. Делувањето на ВМРО во голема мера се преточува и во партизанското движење, се е тоа слеано во борбата за слобода на овој народ. Второ овие тројца се дел од светската историја на ваков или онаков начин, дали тоа значи дека требало да бидат физички присутни негде за да имаат помал или поголем удел, немој те молам, извртуваш реални и очигледни работи.  И да Черчил ја оспорувал и ја блокирал Македонската борба со тоа што дозволил и одобрил фрлање на напалм над македонскиот народ во Егејска Македонија со што директно се наштетило на нашата борба за ослободување во тој дел. А за глупоста што ја напиша за комунистичкиот блок (Грција не спаѓа во никаков комунистички блок, само имало комунистичко движење и комунистичка партија како и во повеќето земји) немам коментар. Имало и многу Грци кои верувале во идеологијата која комунизмот ја носи со себе, а тоа што на хартија и во пракса искочиле две различни работи тоа е трета работа.
Не се впуштам веќе во дискусии со тебе зошто очигледно или работиве од инат ги пишуваш или од незнаење, а ништо чудно и поради двете работи. Прво пишуваш една работа во горниот дел од постот, за потоа сам да се разнишаш со тоа што го напиша во последниот дел. Конфузен си бил секогаш.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #809 Posted: 20-Mar-2012 at 00:37
Originally posted by StreetStruck

Па Черчил и тоа како треба да го има, со оглед на тоа што тој е еден од главните виновници за егзодусот на Македонскиот народ за време на граѓанската војна во Грција од 1946-1949, кога се фрлал напалм врз македонските села. Всушност од наш личен аспект за него треба да се збори во негативна конотација. Така да и те како директно или индиректно има удел во нашата историја.


Ова треба да се додаде во темата Министерство за надворешни работи бидејќи на истата тема се дискутира и за скулптурите кои се поставуваат на новото седиште на Министерството за надворешни работи, а една од тие скулптури е и скулптурата на Винстон Черчил.

Како човек на дебело заслужен за егзодусот на Македонците од Егејска Македонија, Черчил воопшто не заслужува негова скулптура на било кој објект во Република Македонија, заслужува негова восочна фигура или скулптура во музеј за да биде запомнат како еден од главните заслужни за егзодусот на Македонците од Егејска Македонија, но воопшто не заслужува негова скулптура, споменик или било какво обележје на отворено јавно место во Република Македонија.
Back to Top
StreetStruck View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 18-Nov-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 415
  Quote StreetStruck Quote  Post ReplyReply #810 Posted: 20-Mar-2012 at 00:57
Точно, се сложувам. Знам дека сакаат да го постават на Министерството за надворешни на што се противам, само што неќев и ова да го спомнувам бидејќи за друго е темава.
"Поробените треба да тежнеат кон слободата, а слободните кон совршенство"- Јане Сандански
Back to Top
AlexTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04-Feb-2009
Location: Македонија
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AlexTheGreat Quote  Post ReplyReply #811 Posted: 26-Mar-2012 at 03:23
Originally posted by Dexter26


Previous  Ќе се согласев ако претерувањето со тотални бесмислици се однесуваше на дополнување на оние простории кои ја покриваат историјата на ВМРО пред и по Илинденското востание, но за Втора Светска Војна можам од лично искуство после посетата на музејот да потврдам дека има ептен малку содржини, иако восочните фигури повеќе се декорација отколку конкретни содржини, но како и да е, поентата ми беше дека во музејот на македонската борба за државност и самостојност има многу малку материјали од Втора Светска Војна, а тоа е срамно, ако се земе во предвид фактот дека овој музеј ја покрива и поновата историја на Македонија, а во таа понова историја спаѓа и историјата на Македонија пред, за време и после Втората Светска Војна.  Не велам дека на музејот му требаат тие восочни фигури од Сталин, Рузвелт и Черчил, но дефинитивно му требаат многу повеќе материјали од Втора Светска Војна, пред се од Малесијата, односно струшките села во југозападна Македонија, во кои се воделе некои од најжестоките битки помеѓу македонските партизани и фашистичките сили.





Не би се согласил дека има малку. Пример го има најбитното а тоа е АСНОМ . А ги има и повеќето најекспонирани личности од тој период. Ако добро си забележал во музејот акцентот се става на личностите и нивното дејствување. Битки имало секаде, па ако се земе секоја битка да се прикажува ќе ни треба 10 пати поголем музеј од истиов. Целта на музејот е да ја прикаже македонската борба за самостојност и државност што во добар процент и е остварено. Не постојат бесмислици. Има доволно и битното од секој период. Прикажан е континуитетот на борбата, прикажани се личности кои се дел од нашата историја, а и такви кои иако не биле наши имале добар удел во историјата на Македонците. Не може со гума да се избришат тие личности. Историјата е прикажана каква што е, а не каква што едните би сакале да ја слушнат и ја кажувале одреден период или па другите што сакаат. Прикажано е тоа што било а наше е да си одберем според нас што мислиме дека било правилно иако тогаш тие тоа што го правеле мислеле дека е нивното правилно безразлика дали тоа се одразило позитивно или негативно кон Македонија и Македонците.

И најбитно музејот редовно се надополнува, така да ако некој бил пред 3-4 месеци и отиде сега пак ќе види многу работи кои претходно ги немало.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #812 Posted: 26-Mar-2012 at 13:05
Previous
 
Јас бев последен пат летото 2011, така да, морам да отидам повторно во блиска иднина за да видам што има ново.
 
Поентата околу Втора Светска Војна ми беше дека нема многу примероци од оружја, знамиња и слично какви што има од Разловечко, Кресненско и Илинденско Востание, а инаку за АСНОМ и ликовите, фала му на Бога, уште нив да ги нема, па целата секција за Втора Светска Војна во музејот би изгубила секаква причина за да постои.
 
Кога јас го посетив музејот во летото 2011, имаше по некои шлемови, капи, нацистичко знаме, но во главно имаше многу малку примероци, треба да го посетам повторно музејот за да видам што ново донеле.


Edited by Dexter26 - 26-Mar-2012 at 13:05
Back to Top
AlexTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04-Feb-2009
Location: Македонија
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AlexTheGreat Quote  Post ReplyReply #813 Posted: 26-Mar-2012 at 15:28
Originally posted by Dexter26


Previous  Јас бев последен пат летото 2011, така да, морам да отидам повторно во блиска иднина за да видам што има ново.  Поентата околу Втора Светска Војна ми беше дека нема многу примероци од оружја, знамиња и слично какви што има од Разловечко, Кресненско и Илинденско Востание, а инаку за АСНОМ и ликовите, фала му на Бога, уште нив да ги нема, па целата секција за Втора Светска Војна во музејот би изгубила секаква причина за да постои.  Кога јас го посетив музејот во летото 2011, имаше по некои шлемови, капи, нацистичко знаме, но во главно имаше многу малку примероци, треба да го посетам повторно музејот за да видам што ново донеле.




Има оружја исто како што има и за комитите, знамиња има односно ги има тие што биле користени тој период односно македонското знаме од тој период.
Јас музејот го посетувам на 2 месеци и со секоја моја посета гледам нешто плус.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #814 Posted: 27-Mar-2012 at 00:30
Тито го има и ме изненади што не е воопшто висок,околу 172-175 слободна процена(према мене),Киро Глигоров е донесен и некако ми делува како да има прикриена насмевка на лицето од фигурата.

Непријатно ме изненади како е напишано на една од оригиналните книги на Миладинови `Бугарски народни песни` и неупсеав да го прашам водичот зошто е така напишано во тоа време-дали под притисок заради обавување на книгата,дали е влијание или не,ама мене некако многу ми засмета тоа.

Друга работа што ми остави горчлив вкус е фактот што сите преживеани борци за македонија,кои некако останале живи до 1945 година сите ги знашло иста судбина-ГОЛИ ОТОК.жртвувале цел живот,купувале оружје,се бореле,напуштиле фамилии и кога македонија конечно била слободна -правец летовање на егзотичен остров на јадранот-немам зборови
Back to Top
AlexTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04-Feb-2009
Location: Македонија
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AlexTheGreat Quote  Post ReplyReply #815 Posted: 27-Mar-2012 at 00:51
Originally posted by gjoko

Тито го има и ме изненади што не е воопшто висок,околу 172-175 слободна процена(према мене),Киро Глигоров е донесен и некако ми делува како да има прикриена насмевка на лицето од фигурата.

Непријатно ме изненади како е напишано на една од оригиналните книги на Миладинови `Бугарски народни песни` и неупсеав да го прашам водичот зошто е така напишано во тоа време-дали под притисок заради обавување на книгата,дали е влијание или не,ама мене некако многу ми засмета тоа.

Друга работа што ми остави горчлив вкус е фактот што сите преживеани борци за македонија,кои некако останале живи до 1945 година сите ги знашло иста судбина-ГОЛИ ОТОК.жртвувале цел живот,купувале оружје,се бореле,напуштиле фамилии и кога македонија конечно била слободна -правец летовање на егзотичен остров на јадранот-немам зборови



Висините горе долу се направени спрема вистинските.

Зошто зборникот е напишан бугарски, тоа е зради тие 70 бугарски песни кои морало да се вметнат иако има 600 македонски
Тука повеќе

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #816 Posted: 27-Mar-2012 at 00:57
Момци баталете дискусии околу историја
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #817 Posted: 27-Mar-2012 at 01:03
претпоставував дека е направено под притисок,а јас и онака Кловер слабо стојам со историја.некако цел живот ми било нешто одбивно и како терет за учење(па затоа заминав да се расправам со математики и струи,а не со историја).сега читам по нешто поради актуелната состојба на РМ,тоа е тоа,те фаќа како надојдена вода и те носи таму каде што несисакал да одиш
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #818 Posted: 28-Mar-2012 at 19:20
Околу знамињата кога веќе споменавте да дополнам, бидејќи ја имам обработена таа тематика, во музејот нема (и за жал нема да има)ни едно оригинално знаме.
Кустосот тврди дека знамето на Разловечкото востание е оригинал, иако не е. Оригиналот се чува во Националниот военоисториски музеј во Софија, како и сите сочувани востанички илинденски знамиња, освен кумановското.
Јас ја прашав тетката кустос, дали е сигурна дека разловечкото знаме е оригиналното како што тврдеше, а таа после ми одговори со НЕ ЗНАМ, ТАКА НИ Е КАЖАНО ДА КАЖУВАМЕ НА ПОСЕТИТЕЛИТЕ
Сите сочувани знамиња од единиците на НОВМ се чуваат во Воениот музеј во Белград.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #819 Posted: 28-Mar-2012 at 20:03
Previous
 
Не дека нешто ептен им верувам на кустосите, но бидејќи велиш дека ја имаш обработено таа тематика, дали си бил во Националниот военоисториски музеј во Софија (јас не сум бил) и доколку си бил, дали тамошните кустоси си ги прашал дали тамошното знаме од Разловечкото востание е оригинално или не и дали и тамошните кустоси ти одговориле дека знаат дека е оригинално, или ти одговориле дека и на нив така им било кажано да им кажуваат на посетителите ?
 
Овој музеј е нов и како таков има уште многу млеко да пие додека да созрее доволно за да стане оригинален, минимум 10 години треба да ги помине за да стане вистинско обележје не само на градот Скопје, туку и на државата Република Македонија, не само за да го има на печатените честитки од Скопје и на поштенските марки, туку и за да биде вистински претставник на историјата на македонската борба за државност и самостојност и на историјата на ВМРО и на жртвите на комунистичкиот режим.
 



Edited by Cloverstack - 29-Mar-2012 at 00:25
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #820 Posted: 28-Mar-2012 at 22:25
Муабетот е офтопик од архитектонски аспект, но мислам дека е добро да се подискутира овде и за експозицијата и за личните впечатоци од музејот... сакам да кажам дека нема потреба од критика дека забегуваме од темата
Не сум бил во НВИМ во Софија, иако имам желба да одам... податокот за знамето го имам прочитано во повеќе книги од наши историчари. Димитар Беровски го чувал знамето се до својата смрт во 1907 година (во Ќустендил), по што тоа останало кај син му Станимир, а тој го предал на музејот во 1959 година. Знамето е везено од учителките Недела Петкова и ќерка и Станислава Караиванова, во Солун (1876г.).
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3940414243 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.189 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.