build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 47484950>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [12.00%]
3 [6.00%]
13 [26.00%]
3 [6.00%]
5 [10.00%]
4 [8.00%]
2 [4.00%]
4 [8.00%]
1 [2.00%]
9 [18.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 5.86

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #961 Posted: 09-Dec-2014 at 00:00
Што сме можеле да имаме

Музеј на ВМРО и жртвите од комунизмот / Кобуз Флорин 2007

конкурс – Музеј на ВМРО и жртвите од комунизмот

автор: Флорин Кобуз

соработник/ ментор: Дан Сербан

година: 2007

Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #962 Posted: 09-Dec-2014 at 18:18
Previous
wow од каде го ископа човече, во првите предлози кои ги имаме во темава, никаде го немаше Applause
многу интересен дизајн на објектот, ми личи како брутализмот да е земен како основа... и тоа оној брутализам со готови бетонски плочи, кој повеќе ми се допаѓа и сметам дека е многу поприкладен за урбани средини... можеше совршено да прилега на поштата од карши, а како визура бетонот да одговара и на калето во позадина

замерка ми е тоа што цели кон тоа да биде единствен lаndmark на просторот, кога околу него има и други битни објекти кои ги засенува... габаритот и формата му се исти како на музејот што го имаме денес, и не одговара на линиите на плоштадот и пешачките движења, исто како сегашниот музеј

и последно, мислам дека треба да има некаков закон во урбанизмот, каде архитектите ќе мора објектот да ги претстават во својата реална околина, а не со нереални позадини и чисти физички линии и форми на просторот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #963 Posted: 09-Dec-2014 at 22:30
Одличен проект, кој за жал нема да го видиме во реалност.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Dexter26 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 2035
  Quote Dexter26 Quote  Post ReplyReply #964 Posted: 06-Aug-2015 at 16:50
Администратори/модератори, тргајте го знакот штиклирано од темава и враќајте го кранот.
 
Таму каде што не се градело - ќе се гради, а таму каде што се градело - ќе се обновува, и се разбира, во пвеводбенички стил, ќе се надградува и ќе се проширува.
 
Наградното прашање гласи:
 
Кој објект е нареден за обновување, надрагување и проширување ?
 
http://www.24vesti.mk/dopolnitelni-nad-600-iljadi-evra-za-konferenciska-sala-vo-muzejot-na-vmro
 

Дополнителни над 600 илјади евра за конференциска сала во музејот на ВМРО

 
06.08.2015 | 17:02
 
За Музејот на ВМРО ќе се потрошат дополнителни 611.276 евра. Според податоците од склучениот договор објавени на Бирото за јавни набавки, парите ќе бидат наменети за набавка на изведба на работи за ентериерно уредување на конференциската сала.
 

 
Музејот е отворен веќе четири години, а за конференциската сала веќе беа потрошени пари. Директорот на Музејот, Бранислав Светозаревиќ, вели дека салата веќе еднаш била уредена, но сега ќе се врши ново уредување со што ќе стане мултуфункционална.
 
Договорот е објавен вчера, а Музејот го склучил кон крајот на мај со компанијата „Десигн фантаси ДООЕЛ-Скопје“, која била и единствениот учесник на тендерот.
 
Музејот на ВМРО со восочни фигури го градеше штипски „Бетон“. Првично беше проценето дека изградбата на овој објект од проектот „Скопје 2014“ ќе чини четири и пол милиони евра, но досега сумата неколку пати се надмина.
 
Музејот на ВМРО свечено беше отворен во септември 2011 година. Иако проектот Скопје 2014 требаше да заврши лани, изградбата продолжи и годинава а проектот беше и проширен.
 
Деновиве почна изградбата на Панорамското тркало во коритото на реката Вардар чија што реализација наместо предвидените 12 ќе чини над 18 милиони евра.
 
Близу 200 илјади евра без бклучен ДДВ ќе издвои Град Скопје за поставување канделабри на  улицата, која води до новоизградениот плоштад ВМРО.
 
Во меѓувреме на истиот плоштад се постави нов споменик лав кој е во слична положба како и лавот кој се користи како партиски симбол. Во центарот на Скопје ќе биде поставено уште едно спомен-обележје со фонтана, кое ќе го носи ликот на Мајка Тереза, за што ќе бидат издвоени повеќе од 6 милиони евра.
 

 
Соња Јанковска

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #965 Posted: 29-Dec-2015 at 19:59
ПАЃААТ ПЛОЧКИ ОД ПОТПОРНИТЕ ЅИДОВИ НА ДЕЛ ОД НОВИТЕ ОБЈЕКТИ НА КЕЈ

СЕ РАСПАЃА ТЕРАСАТА НА МУЗЕЈОТ НА ВМРО

Од ѕидот на терасата, речиси повеќе од половина од плочките ги нема, па на ѕидот се гледаат само градежните материјали кои се ставени при неговата изградба

Се распаѓа терасата на Музејот на ВМРО. Од ѕидот на терасата, која гледа кон Камениот мост, паѓаат плочки. Речиси повеќе од половина од плочките ги нема, па на ѕидот се гледаат само градежните материјали кои се ставени при неговата изградба. Плочки паѓаат и од другата страна на потпорниот ѕид, кој гледа кон Кејот на реката Вардар, но тие не се забележуваат на прв поглед од дрвјата насадени по неговата должина.

Директор на Музејот на ВМРО Бранислав Светозаревиќ објаснува дека поради врнежите од дожд, земјата која била во овој дел од Кејот почнала да се свлекува, па затоа паѓаат плочките."Ние го информиравме изведувачот 'Бетон-Скопје' за овој проблем, и очекуваме наскоро тој да биде саниран. Во делот каде што се паднати плочките, имаше земја. Од дождовите таа се свлече и сега повторно треба да се нанесе нов слој. До нивото каде што ги нема плочките, треба да се покрие со нов слој земја", вели директорот Светозаревиќ.

Музејот на ВМРО беше пуштен во употреба пред четири години. Неговата изградба чини околу 13 милиони евра. (А.А.)

ФОТО:Д.Перковски

http://www.vest.mk/default.asp?ItemID=C131D8092C56C344B9175DB6E70C72F9
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 5030
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #966 Posted: 29-Dec-2015 at 20:32
Mnogu izdrzal duri 4 godini. Nisto novo i nevoobicaeno. Tipicen pokazatel za izvonreden kvalitet vo gradbata.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #967 Posted: 30-Dec-2015 at 00:13
Се РАСПАЃА тоа е тоа „независно„ и „објективно„ новинарство за кое зборувам постојано.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #968 Posted: 30-Dec-2015 at 01:04
Originally posted by kultuzin

Се РАСПАЃА тоа е тоа „независно„ и „објективно„ новинарство за кое зборувам постојано.
што има толку необјективно во изразот?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #969 Posted: 30-Dec-2015 at 01:22
Можеби сака да каже дека посоодветно е „се рони“...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #970 Posted: 30-Dec-2015 at 01:41
Originally posted by FoSsiL

Можеби сака да каже дека посоодветно е „се рони“...
да не треба да биде „плочките од ѕидот нежно и полека паѓаат како ливчиња од јапонска цреша“?
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #971 Posted: 30-Dec-2015 at 01:43
Распаѓање е многу тежок збор за паднати неколку плочки. Го трујат народот со вакви катаклизмички зборови како кој знае што да се случува. Јас кога прочитав мислев дека подот пропаѓа, дека спас и нема на тераста, затоа што РАСПАЃАЊЕ воглавном е состојба од која нема враќање назад , кога гледам паднале неколку плочки кои два мајстора за три саати ќе ги вратат таму каде што биле.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7252
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #972 Posted: 30-Dec-2015 at 01:46
Originally posted by kultuzin

Распаѓање е многу тежок збор за паднати неколку плочки. Го трујат народот со вакви катаклизмички зборови како кој знае што да се случува. Јас кога прочитав мислев дека подот пропаѓа, дека спас и нема на тераста, затоа што РАСПАЃАЊЕ воглавном е состојба од која нема враќање назад , кога гледам паднале неколку плочки кои два мајстора за три саати ќе ги вратат таму каде што биле.
значи не се неколку плочки, пола ѕид е, имаш и фотографија за да не се натегаме... или ќе се правиме сите со сила будали?
подот не знам дали пропаѓа, ама и од истава фотографија се гледа дека е катастрофално брановит
и не е проблемот дали плочките ќе ги вратат за саат време или за два саати, туку дека ова е релативно нова градба

...извини, ама како ќе реагираш ти ако правиш купатило и после пет дена ти се одлепат пола од плочките од сидовите? ...само така може да ти доловам нешто што е сериозно а вие тука го сфаќате како зафрканција

Edited by zabegan - 30-Dec-2015 at 01:48
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #973 Posted: 30-Dec-2015 at 01:58
Забеган нема намера со тебе да спорам. Ти не правиш разлика помеѓу 4 години и 5 дена па за друго што останало. За разлика од тебе има луѓе на кои им се битни деталите и очекуваат од некој кој себе си се нарекува новинар да користи соодветни и прецизни зборови и изрази.
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #974 Posted: 30-Dec-2015 at 09:04
Не ми е јасно зошто влегуваш во овие непродуктивни дискусии, па они без тие катаклизмични зборови нема да постојат, ниту соросоидните новинари, ниту поединци од форумов. Секоја падната плочка, скршено стакло, напукнат бекатон или оштетена канделабра се носи на ниво на природна катастрофа. Неквалитетни материјали, фушерска изведба, кражба и грабеж се омилените благи форми на плукање на секоја новооткриена пукнатина на некоја зграда од СК2014.
Конкретно за горната слика, дошло до слегнување на земјата, со слегнувањето земјата ја повлекла изолацијата која оди и под плочките, бидејки изолацијата се истегнувала ги одлепила плочките, санацијата може да се заврши за неколку денови, претпоставувам дека не се врши во овој момент заради ниските температури. Инаку секој објект има гаранција од изведувачот од 2 до 5 години, не пости објект во светот кој не бара одржување, посебно во првите години кога се појавуваат аномалиите, затоа и постојат роковите и гаранциите.

Edited by King - 30-Dec-2015 at 09:08
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #975 Posted: 30-Dec-2015 at 10:32
Originally posted by zabegan

Originally posted by FoSsiL

Можеби сака да каже дека посоодветно е „се рони“...
да не треба да биде „плочките од ѕидот нежно и полека паѓаат како ливчиња од јапонска цреша“?


Еј, ме изнасмеа, да си жив и здрав!

Originally posted by King


Конкретно за горната слика, дошло до слегнување на земјата, со слегнувањето земјата ја повлекла изолацијата која оди и под плочките, бидејки изолацијата се истегнувала ги одлепила плочките, санацијата може да се заврши за неколку денови, претпоставувам дека не се врши во овој момент заради ниските температури. Инаку секој објект има гаранција од изведувачот од 2 до 5 години, не пости објект во светот кој не бара одржување, посебно во првите години кога се појавуваат аномалиите, затоа и постојат роковите и гаранциите.


Овој дел посебно е болен за нас, со оглед на нашата култура на одржување згради, нешто што е очигледно и не треба да се филозофира многу. Доволно е човек да прошета малку низ градов и да види во каква состојба се повеќето државни установи и јасно ќе му стане. Освен тоа, горната слика на „нежно одлепени плочки поради слегнување на земјата“ е супер фотка за туристите што ќе нагрнат во огромен број да го видат Скопје 2014. И токму вакви глетки не треба да им приредуваме, зашто тоа е првото што ќе го сликаат и ќе го објават на своите блогови и фејсбук/инстаграм/тумблр/твитер профили.
За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1912
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #976 Posted: 30-Dec-2015 at 11:27
de bre zar ne vi bese jasno deka ke pocne da se raspaga?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #977 Posted: 30-Dec-2015 at 14:57
За сè има вторпат
Back to Top
King View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 24-Apr-2015
Online Status: Offline
Posts: 654
  Quote King Quote  Post ReplyReply #978 Posted: 30-Dec-2015 at 19:23
Originally posted by Џоле

Originally posted by zabegan

Originally posted by FoSsiL

Можеби сака да каже дека посоодветно е „се рони“...
да не треба да биде „плочките од ѕидот нежно и полека паѓаат како ливчиња од јапонска цреша“?


Еј, ме изнасмеа, да си жив и здрав!

Originally posted by King


Конкретно за горната слика, дошло до слегнување на земјата, со слегнувањето земјата ја повлекла изолацијата која оди и под плочките, бидејки изолацијата се истегнувала ги одлепила плочките, санацијата може да се заврши за неколку денови, претпоставувам дека не се врши во овој момент заради ниските температури. Инаку секој објект има гаранција од изведувачот од 2 до 5 години, не пости објект во светот кој не бара одржување, посебно во првите години кога се појавуваат аномалиите, затоа и постојат роковите и гаранциите.


Овој дел посебно е болен за нас, со оглед на нашата култура на одржување згради, нешто што е очигледно и не треба да се филозофира многу. Доволно е човек да прошета малку низ градов и да види во каква состојба се повеќето државни установи и јасно ќе му стане. Освен тоа, горната слика на „нежно одлепени плочки поради слегнување на земјата“ е супер фотка за туристите што ќе нагрнат во огромен број да го видат Скопје 2014. И токму вакви глетки не треба да им приредуваме, зашто тоа е првото што ќе го сликаат и ќе го објават на своите блогови и фејсбук/инстаграм/тумблр/твитер профили.

Не те разбирам, испаднале 438 плочки, објектот е под гаранција, ќе се залепат повторно плочките кога нема да се температурите под нула, толку е приказната за 438-те плочки. Ама Вие повеќе слики направивте одошто има вкупно плочки испаднато, во профил, анфас, одозгора, па од лево и од десно, оддолу и со дронови. Сето ова проследено со бомбастични наслови мислиш паднал музејот, еве наслов на Вашиот, Плус Инфо: Плочка по плочка се распаѓа терасата од Музејот на ВМРО.
Back to Top
Petar Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 19-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 271
  Quote Petar Skopje Quote  Post ReplyReply #979 Posted: 30-Dec-2015 at 19:29
Добро, не убедивте. Одлично е направен зидов.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12897
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #980 Posted: 30-Dec-2015 at 19:36
Originally posted by King


Не те разбирам, испаднале 438 плочки, објектот е под гаранција, ќе се залепат повторно плочките кога нема да се температурите под нула, толку е приказната за 438-те плочки. Ама Вие повеќе слики направивте одошто има вкупно плочки испаднато, во профил, анфас, одозгора, па од лево и од десно, оддолу и со дронови. Сето ова проследено со бомбастични наслови мислиш паднал музејот, еве наслов на Вашиот, Плус Инфо: Плочка по плочка се распаѓа терасата од Музејот на ВМРО.


Не разбираш, зашто се обидуваш да ја релативизираш целата ситуација. Еве, ќе ти поедноставам: за зграда за која се (пре)платени 12 милиони евра, јас очекувам да нема проблеми со одлепување плочки, прокиснување (ќе најдеш за ова на пост број 581, на страница бр.30) и слично во наредните десет, па и дваесет години.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 47484950>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.219 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.