build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 50>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [12.00%]
3 [6.00%]
13 [26.00%]
3 [6.00%]
5 [10.00%]
4 [8.00%]
2 [4.00%]
4 [8.00%]
1 [2.00%]
9 [18.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 5.86

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #141 Posted: 20-Jun-2009 at 10:25


Добро кажано Шпер, се сложувам дека треба да биде покриена целокупната историја (кога веќе ова се прави) а не само тоа што ни одговара. Но како идеја од старт не ми се допаѓа спојот Музеј на ВМРО/Жртвите на комунизмот. Повеќе ќе се радував на една комплетна историска поставка на модерната македонска историја почнувајќи од историското ВМРО па се до денеска вклучувајќи ги Глигоров, Црвенковски, Груевски, Георгиевски, Трајковски итн. Вака се прави една јасна дистинкција, една црно бела слика за тоа што е лошо а што е добро. Во тој контекст, музејов е спрема мене избрзана работа во смисла дека прво треба да се смират историските страсти во оваа земја а дури потоа да пристапиме кон ваков проект бидејќи постои ОГРОМНА опасност со овој музеј да се идентификуваат само дел од македонците а тоа значи само уште една непотребна поделба, како да ги имаме малку.

Поздрав Cheers


Edited by pbanks - 20-Jun-2009 at 14:13
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #142 Posted: 20-Jun-2009 at 12:12
Целта на ВМРО најпрво била автономна Македонија во рамките на Турција, а по 1913 година обединета и НЕЗАВИСНА Македонија. По заседанието на АСНОМ и вклучувањето на НРМ во рамките на ФНРЈ, огромен дел од македонската интелигенција се залагаше за НЕЗАВИСНА Македонија, продолжувајќи ги идеалите на ВМРО. Таквите луѓе, илјадници на број (мислам дека според податоците од Државниот архив се околу 45.000) беа прогонувани, затворани и стрелани во периодот 45-90 само затоа што ја бараа НЕЗАВИСНА Македонија, што денес е реалност и за што славиме државен празник - 8 септември. Затоа тие жртви на комунизмот (кои се многу и не смеат да бидат заборавени) се поврзуваат со историјата на ВМРО. А за Втората светска војна и АСНОМ во Македонија денес има еден куп музеи (да бидеме реалниSmile). И не сакам повеќе да пишувам на оваа тема бидејќи одземам простор,а местото не и е овдеWallbash. Поздрав до сите форумџии и наскоро ќе ставам некоја слика од музејот.
 
 
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #143 Posted: 20-Jun-2009 at 12:18
Шпер јас се слагам воглавном со твојот поглед на работиве околу вмро и другите останите историски периоди кои ги обработува музејот, но како што кажа и сам не е место тука да ги разглабаме тие теми.

Инаку ако си тесно поврзан со изградата на музејот може да поставиш и постари матерјали ако имаш, остари слики од грдилиште, па и разни други материјали за музејов. Ќе ни бидат од интерес сигурно.

Edited by pbanks - 20-Jun-2009 at 12:23
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #144 Posted: 20-Jun-2009 at 12:19
@Шпер

Ја разбирам јас добро поентата, само сметам дека редно е да прекинеме да ја мериме историјата од-до особено што крајната цел ја имаме постигнато и време е за консолидација.

Би било супер ако имаш некои слики да поставиш а бидејќи си во моментов единствениот активен член од Струмица би било супер доколку имаш да споделиш информации и материјали околу развојот во твојот град. Офтопик во оваа тема но подолго време слушаме шпекулации дека Веро гради нов маркет во Струмица?

Доколку знаеш нешто околу ова, еве ја соодветната нишка за одговор.

Поздрав Cheers



Edited by pbanks - 20-Jun-2009 at 14:13
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #145 Posted: 22-Jun-2009 at 06:16
 Денес Утрински повторно излегува со ''контроверзен'' текст, наводно борците (можеби тоа е став на 3-4 преживеани) биле против восочните фигури на некои личности од историјата на ВМРО. Не знам што сакаат, дали да им направат фигури на Темпо, Колишевски... Ајде коментирајте.


Edited by Шпер - 22-Jun-2009 at 06:23
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #146 Posted: 22-Jun-2009 at 06:17
Originally posted by Шпер

Еве што денес пишува Утрински
 

Борците против восочни фигури на Михајлов и на Бунева

Oсудена одлуката во музејскиот комплекс да има фигури на контроверзни ликови

Прилеп - Сојузот на борците на Македонија жестоко ја критикува и осудува намерата на Владата во музејскиот комплекс што ќе се гради да постави восочни фигури и на контроверзни ликови од македонската историја, како што се Ванчо Михајлов, Мара Бунева, Тодор Александров и други. Од Сојузот реагираат и опоменуваат дека со ваквата владина политика, како што велат, ќе ја загубиме државата.

„Ванчо Михајлов е крвникот на македонскиот народ, кој апсолутно ја негира македонската нација во корист на бугарската. Поставувањето на неговата восочна фигура не води никаде, освен кон бугаризација на државата“, револтирано коментира Габро Пановски, претседател на Одборот на Сојузот на борците. Тој смета дека овие личности не само што немаат никаков придонес за развојот на македонската нација туку работеле исклучиво во интерес на бугарската кауза, затоа е срамно да им се даде место.

„Најпросто речено, ако од една страна се негира восочна фигура да му се направи на Кузман Јосифоски-Питу, а место него го величаме Ванчо Михајлов, тоа јасно укажува дека оваа Влада води кон бугаризација на земјата“, вели Пановски.

Доколку намерите на Владата се реализираат, прилепската организација на Сојузот на борците најави и протести по улиците. Прилепски борци велат дека поставувањето восочни фигури на контроверзните личности значи атака врз македонската историја, навреда на делото на вистинските револуционери, кои единствено се заслужни за денешната слобода.

„Многу јасно се гледа дека Мара Бунева работела за бугарската кауза, поточно за она ВМРО што се вика врховистичко. Неа не ја регрутирале за личност и кадар што ќе придонесе за ослободување на земјата, туку за атентатор. И не може и не смее местото на Бунева да биде во тој музеј. Во Прилеп немаме споменик на Питу, на заслужен народен херој. Нема споменици на многу други првоборци меѓу 24-те илјади жртви во НОБ, а сега ќе им правиме восочни фигури на негаторите на македонската кауза. Не само што сме против тоа туку, ако треба, и ќе излеземе и ќе протестираме на улица, не смееме да дозволиме да се случи таков срам на Македонија“, вели Благоја Чонески, претседател на прилепската организација на Сојузот на борците.

Од Сојузот сметаат дека изградбата на ваков музеј, кој повлекува огромни инвестиции, не треба да се реализира токму сега кога Македонија се соочува со тешка финансиска криза. (М.Т.)

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=AE833CD624347347889B336A20857A6D

Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #147 Posted: 22-Jun-2009 at 08:00

Јас сум за тоа да им се направат статуи и на Александров и Михајлов но секако и на личностите кои што го дале својот живот борејќи се против „универзалниот“ непријател на 20 век, фашизмот/нацизмот. Значи нешто што највеќе може да и помогне на афирмација на нашата држава и историја е токму периодот кој што не е спорен, а тоа е периодот на Втората светска војна, кога 24.000 Македонци загинале, а уште стотици илјади го дале својот допринос, не само да се ослободи Македонија, туку и Европа. Значи според мене Шпер, делеку е побитно да се направат фигурите на Кузман, Мирче Ацев, Кочо Рацин отколку на спорни личности, за кои ни нашата историја нема сеуште дефинирано став на која страна се бореле.

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #148 Posted: 22-Jun-2009 at 11:34
Видете, кога станува збор за историските личности не постои никаква оска на која може да ги сместиме поголеми и помали па да видиме кои заслужувале кои не. Сметам дека се прави многу лоша поделба и почнумаве да лецититрате кој бил побитен кој не и воопшто не е добро да ги ставаме на кантар историските личност. А доколку можеше да се маневрира со личности вон вмро периодот тогаш верујте дека ќе имавме скулптури на сите антички кралеви. Неможеме ние сега да го филтирраме она што изворно било ВМРО како што тоа се правеше со школската историја во минатите години. Ако правиме музеј на вмро да го направиме нетенденциозен. Јес да он е насаден тенденциозен со оној дијагонизам вмро=жртви од комунизам, нои мислев во рамките на вмро делот.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #149 Posted: 22-Jun-2009 at 12:45
Како што кажа Architechtone, самиот избор на личности не би требало да биде проблем, освен доколку нема тенденциозна агенда зад тоа. За жал не сум убеден дека тоа не е случај. Но нема да коментирам понатака, бидејќи форумов не е место за историски дебати, уште помалку за давање суд за некои контроверзни личности од нашата историја.


Молба до Шпер да не се форсира до таа мерка историската/политичката димензија.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #150 Posted: 22-Jun-2009 at 21:44
проблемот не е во македонската историја, туку во од старт збунетото име и намена на музејот, кои мене сеуште не ми се јасни Dunno

Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #151 Posted: 24-Jun-2009 at 11:06
Еве што денес објавува весникот Вест, мислам сепак дека има некоја грешка??

Швед­ски ар­хи­тек­ти го про­ек­ти­ра­ат Му­зе­јот на ВМРО

Про­ек­тот на швед­ска­та ком­па­ни­ја "Кјел­грен Ка­мин­ски Ар­ки­текчр", за Му­зе­јот на ВМРО што ќе се гра­ди во Скоп­је, на ле­ва­та стра­на од Вар­дар, вед­наш спро­ти Ка­ме­ни­от мост

Швед­ска­та ком­па­ни­ја "Кјел­грен Ка­мин­ски Ар­ки­текчр" е ав­тор на про­ек­тот за Му­зе­јот на ВМРО што ќе се гра­ди во Скоп­је, на ле­ва­та стра­на од Вар­дар, вед­наш спро­ти Ка­ме­ни­от мост.
Ка­ко што пи­шу­ва на веб­сај­тот на ком­па­ни­ја­та, об­јек­тот ќе има 5.100 квад­рат­ни мет­ри, а го про­ек­ти­ра ти­мот на ар­хи­тек­ти­те Јо­а­ким Ка­мин­ски и Фред­рик Кјел­грен.
"Ма­ке­дон­ска­та бор­ба за не­за­вис­ност е па­ту­ва­ње кое трае мно­гу ве­ко­ви. Не­ко­гаш ид­ни­на­та из­гле­да­ла без­на­деж­на, но ма­ке­дон­ски­от на­род се­кој­пат се бо­рел кон зра­кот на на­деж за сло­бо­да. Ин­спи­ри­ран од ова па­ту­ва­ње му­зе­јот се сос­тои од хро­но­лош­ка про­шет­ка низ ма­ке­дон­ска­та ис­то­ри­ја, пок­ри­е­на со ме­ка свет­ли­на фил­три­ра­на низ ма­ке­дон­ски­от мер­мер", пи­шу­ва­ат ар­хи­тек­ти­те на сај­тот.
Но­ви­от му­зеј ќе би­де из­гра­ден од мер­мер "си­вец" и, ка­ко што ве­лат ав­то­ри­те, "ем се адап­ти­ра на око­ли­на­та, ем ја ин­тер­пре­ти­ра на нов на­чин".



Edited by Шпер - 24-Jun-2009 at 11:08
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #152 Posted: 24-Jun-2009 at 11:15
Де бре новинари па имате истакнат рендер и одамна знаеме како ќе изгледа овој објект. Веќе може и со голо око да се види дека се гради според проектот на Зоран Јордановски, и ако веќе не сакаат да мрднат од пред компјутерите да видат ситуација на терен, си имаат идивиди камери или билд.мк!






Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #153 Posted: 24-Jun-2009 at 11:18
Успеав да ја пронајдам страницата на шведската компанија, но според коментарите тоа е натпис од летото 2007 година. Инаку објектот е сосема друг, тоа може да се види и од сликата кај Камениот Мост поставена од Министерството за култура.
 
MACEDONIAN FIGHT MUSEUM

Project name: Macedonia Fight Museum
Client: Macedonian Ministry of Culture
Object: historical museum
Size: 5100sqm
Stage: concluded international competition
Team: Joakim Kaminsky, Fredrik Kjellgren
Visualization: Laban Dahlgren, Peter Alsterholm


The Macedonian fight for independence has been a journey lasting many centuries. At times the future has seemed hopeless, but the Macedonian people have always struggled forward towards the hopeful light of freedom. Inspired by this journey the museum consists of a chronological walk through Macedonian history, covered in the soft light filtrated by Macedonian marble.

DESCRIPTION

IN DIALOG WITH SKOPJE

The new museum both adapts to its surroundings and interprets them in new ways. Filling out the whole volume of the site it complies with the scale of the surrounding blocks. Using thin sheets of "Bianco Sivec" marble as façade material it connects to the stone architecture in the surroundings and shows on a new modern way to treat this ancient Macedonian material. Carefully chosen outlooks connect the visitor visually with historical places in Skopje. The existing qualities in the surroundings are enhanced with new additions. Benches are added to the walk along the river and a new ramp connects it more closely to the museum. A new paving defines the Karpos square and connects it with the museum foyer, making it part of the public room. Like rings on the water the Karpos square spreads out to define the ground treatment outside the Old theatre.

THE WALK

Visitors enter the museum from the Karpos square. Arriving in an entrance room with double roof height they are welcomed by the tickets and information office. From here there are three ways of walking through the museum; only visiting the VRMO museum, only visiting the museum of the victims of communism or walking through both. Stairs or elevators takes the visitors to the starting point of each exhibition, from there one strolls down the slightly angled ramps through just one or both the museums. The walk is completed with a store and a café. The low inclination of the ramps together with the elevators makes all parts of the museum accessible for disabled persons.

BUILDING ELEMENTS

Architectonically the building is made up of only a few strong elements; the transparent façade, the ramps and the central wall. The façade is made up of thin sheets of marble filtering the natural light. On certain carefully chosen spots the façade is punctuated by transparent glass offering views of important historical places in the surrounding. The ramps let the visitor comfortably stroll through the exhibitions circling around the central wall.


THE EXHIBITION

The central wall constitutes the bulk of the exhibition and here one may follow the chronology of events illustrated by pictures and movies projected on the wall. Along the façade smaller rooms contain more specialized exhibitions concerning certain events, with a view of historical areas of Skopje as a backdrop. Left is a generous flexible area, which can be arranged in different ways depending on the type of material being exhibited. Between the two exhibitions is a common room that can host joint activities and functions as electronic information centre.


CONSTRUCTION

The building is constructed with concrete slabs held up by pillars along the facades. The slabs span 12 meters from the central wall to the facades. The heavy central wall together with the slabs and pillars gives the building seismic stability. The stone slab façade is constructed as a curtain wall façade.


THREE OLD FRIENDS

It is a sunny day. Three old friends are on the way to the "Macedonian fight museum". They have lived most of there life under communist oppression. Their gray hair and walking sticks tell their age but the vitality of their eyes says something else. They stand in front of the museum with a proud look. The walls made of Macedonian marble makes a great impression on them and for a moment they just stand there looking at the bright white facade. As they enter the building they find themselves overwhelmed by the grandiose two stories high entrance room. The marble facade lets the sun partly into the room like old church or mosque windows. Arriving to the welcoming desk they get information from two hosts that explain how the two museums can be explored. The three excited old men decide to take the whole tour and walks towards the elevator. In the exhibition memories come to life and in the "Memorial hall" they devote a silent minute to friends that can no longer be with them.


THE YOUNG DREAMER

Gjorgji is eleven years old. He has heard a lot of stories told from his grandparents about the history of Macedonia. Now for the first time he can see for himself. He is at the museum with his school class and today a guide is going to show them an exciting history of past time. But first he and his friends takes the stairs up to the top floor window that he could see when he looked at the museum from the square. It is a magnificent room he walks into. The walls are painted red just like the Macedonian flag he waves with during celebration days. The window looks like it has been carved out or maybe like a piece of broken glass. It has etched pictures from the Macedonian history. He can see Selim Giray throwing his lances at Karposh. And now he discovers it. If you stand on the red dot on the floor the etched illustrations on the window fits into the real bridge outside the museum, the images come to life when past and present are mixed. He understands that this is no ordinary bridge, but one that has stories to tell.
The guide takes them to the beginning of the exhibition. The floor slowly leans down with a slight angle. On the right hand side the marble facade lets through diffused daylight that gives the room a magic touch. On the left hand side there is an intricate asymmetric wall on which parts of the exhibition are displayed. The guide starts talking and Gjorji's imagination takes off.


WALKING ALONG THE RIVER

She is in love with him. They have had a great day walking along the Vardar River, eating, kissing and talking about life, their life. Now the sun starts to move down below the buildings in the Skopje skyline. A few hundred meters from the stone bridge they stop and sit down at a bench. They look up at the new Macedonian Fight Museum. Yellow light pours out from the white marble façade and red light pours out from the big asymmetric windows. They move closer and talk about happy moments they will share in the future. The sun has set but red and yellow reflections still floats in the river. One Macedonian sun is replaced by another.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #154 Posted: 24-Jun-2009 at 11:26


Ме претрка па морав да го едитирам постот. Еве ќе ги поставам уште еднаш рендерите хостирани на наш сервер за да останат како сведоштво дека е одбрана убедливо најлошата опција архитектонски гледано.

1

2

3

4
5

6

7


Мислам дека словенечкиот предлог за градска куќа Скопје многу обаво ќе си опонираше со шведскиов проект за музејов.



Може само да жалиме за пропуштените прилики

На веб сајтот на Kjellgren Kaminsky може да превземете и основи, фасади итн во .dwg формат.

Cheers


Edited by pbanks - 24-Jun-2009 at 11:31
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #155 Posted: 24-Jun-2009 at 12:34
Но зашто да градиме модерни зданија кога можеме да се навраќаме бесконечно во минатото и да лажеме маси со нашата слава од минатото (која денеска излегува на виделина дека никогаш и сме ја немале, инаку ќе бевме барем малку поспособни кога станува збор за водење на државата). Инаку не ми е јасно како нашиве архитекти се претставуваат имбецилни и старовремски решенија?! Па зарем немаат мрднато во европа да видат што е тренд и тоа да го пресликаат кај нас?! Пак ќе кажам, Европска Унија не е реформа на државата и судството, а пред се на умот!!!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #156 Posted: 25-Jun-2009 at 11:10
Музејот на ВМРО се гради по македонски проект

Музејот на ВМРО и жртвите на комунизмот се гради според проектот на македонскиот архитект Зоран Јордановски, а изведувач е "Неимар инжинеринг", а не како што беше објавено вчера во "Вест" во текстот со наслов "Шведски архитекти го проектираат Музејот на ВМРО. Како што објаснуваат од Министерството за култура проектот на шведската компанија "Кјелгрен Камински архитекчр" е еден од 16-те пристигнати проекти на интернационалниот конкурс кои, Министерството по неговото завршување им ги презентираше на јавност. И Шведската компанија и сите останати учесници на овој јавен конкурес, велат од Министерството имале право своите проекти да ги презентираат на нивните веб страници што оваа компанија и го сторила за проектот кој инаку бил откупен од Министерството на култура.


Реакција на Министерството за култура за комисиите

http://www.vest.com.mk/?ItemID=2377A09ED3541B41AABCA1FF1CE241FC
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #157 Posted: 25-Jun-2009 at 11:43


Некако слабо памтам дека имаше јавна презентација на проектите Roll%20eyes Напротив овој беше првиот од низата мистериозни проекти што ги отпочна оваа владеачка гарнитура
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #158 Posted: 26-Jun-2009 at 23:42
Избрани уметниците кои ќе ја сликаат нашата историја


Министерството за култура склучи договори со еминентни уметници од земјава и странство за изработка на уметничките дела кои ќе се најдат во музејскиот комплекс "Музеј на македонската борба" и "Музеј на жртвите на комунизмот"


Министерството за култура склучи договори со дел од еминентни уметници од земјава и странство за изработка на уметничките дела кои ќе се најдат во музејскиот комплекс "Музеј на македонската борба" и "Музеј на жртвите на комунизмот", чија изградба е во тек. Во Музејскиот комплекс ќе бидат поставени и 105 восочни фигури на истакнати личности од македонската историја, односно на сите оние што оставиле трага во историјата на македонското револуционерно движење.

-На уметнички портрети на нашите познати дејци и револуционери, како и на уметничките масовни сцени, ќе работат уметниците Владимир Георгиевски, Павле Кузмановски, Васил Алачев, Коле Манев, Константин Качев, Данчо Калчев, Новица Трајковски, Синиша Кашавелски, Гоце Божурски, Атанас Ботев, Ставре Димитров - Стадим, Милош Втори Коџоман, Атанас Александров Атанасов и Пламен Велчев. Овие автори ќе ги изработат уметнички портрети на браќата Миладиновци, Јордан Хаџи Константинов-Џинот, Димитар Поп Георгиев-Беровски, Ѓорѓија Пулевски, Натанаил Кучевишки, Румена војвода, Гоце Делчев, Ѓорче Петров и други, велат во Министерството за култура.

Во тек е и изработка на восочните фигури за кои тендерот го доби киевскиот музеј во соработка со украинско-македонскиот партнер "Специјална опрема". Досега се готови 18 меѓу кои Јане Сандански, Гоце Делчев, Никола Карев, Ѓорче Петров, Крсте Мисирков и Методија А. Ченто. Како надворешен советник за музејските поставки е ангажиран и реномираниот украински уметник Анатолиј Гајдамака (кој има поставено над 40 музејски комплекси во Руската федерација, Полска, Канада и Америка).

Инаку, музејскиот комплекс интензивно се гради на површина од 2.500 квадратни метри покрај реката Вардар, а во моментов, при крај се работите на изградбата на карабината.
-За историските поставки Владата минатата година објави и јавен повик до сите граѓани за собирање на експонати од тој период, а идејата е изложените колекции на најрепрезентативен начин да ги одразуваат, пред се, македонскиот национален идентитет и револуционерните традиции. Музејскиот комплекс ќе има образовна и едукативна мисија бидејќи во него ќе има и голема библиотека во која ќе се наоѓаат архивски матријали и книги од историјата на нашата држава, додаваат во Министерството.

Идејното решение за комплексот е на архитектот Зоран Јордановски, а на меѓународен конкурс за изработка на проектите беше избрана проектантската куќа "Неимар инженеринг", којашто заедно со Јордановски, ја работи концепцијата и сите проекти.

http://www.vecer.com.mk/default.asp?ItemID=E05CA6EFF25E5C4AACDE5EB43B5A53F3
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #159 Posted: 27-Jun-2009 at 08:25

Добро е што ќе сликаат и наши и странски уметници. Дали може некој да постира нови фотографии да видиме до каде е градбата?

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #160 Posted: 27-Jun-2009 at 15:45
Секој ден проаѓам од таму и темпото не е воопшто спектакуларно. Во секој случај верувам дека кога ќе има некои видливи промени на терен за да "се исплати" апдејтот, некој од нас обавезно ќе направи слики.

Cheers
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 678910 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.207 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.