build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Музејски комплекс „Македонска Борба“

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 50>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
6 [12.00%]
3 [6.00%]
13 [26.00%]
3 [6.00%]
5 [10.00%]
4 [8.00%]
2 [4.00%]
4 [8.00%]
1 [2.00%]
9 [18.00%]
You can not vote in this poll
Total votes: 50   Average: 5.86

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3769
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #161 Posted: 27-Jun-2009 at 17:40
od individi
deneska
ne e orginal ama se gleda deka do novata godina ce zavrsi
 

Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #162 Posted: 28-Jun-2009 at 08:41
http://www.presidentsmedals.com/Project_Details.aspx?id=2117&dop=True&year=2007

Бидејќи има луѓе што ве читаат, а се срамат да остават линкBack to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #163 Posted: 28-Jun-2009 at 12:00
wow proektov me voodusevi ,epten bil jak ,dosta moderen i interesen ne znaev deka imalo i vakov proekt konkurent
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 228
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #164 Posted: 28-Jun-2009 at 12:12
цццц а ние градиме како да сме 5 века наназад 
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11911
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #165 Posted: 28-Jun-2009 at 13:01
Мислам вреди да се документира и овде

"Macedonian fight" museum
by Florin Cobuz
'ion Mincu' University of Architecture and Urbanism Bucharest Romania


Student statement:
The project attaches two historical museum projects (VMRO Museum and The Museum for the Victims of Communism) into one (The “Macedonian Fight Museum”) that should take part of the new cultural area of Skopje and should attend to the following needs:
- Arranging the public surroundings (the Karposh square, the area around the newly designed Old Theater, the quay of the river Vardar…
- Form emerging from the context
- Form as a clear expression of structure, content and thematic meaning of the two museums
- Designing the scenography of the museum as a new meaning of understanding the museum experience
- Fluidity and transparency (in the aspect of acquisition, utilization and abandoning the museums’ building) with a special treatment of accessibility for disabled persons
- Possibility for spontaneous connection of the open, external area with the internal area.


Tutor statement:
- One of the most appreciated diploma projects by the international jury in the 2007 summer session
- Good response to the competition tasks and the site embarrassment.
- Strong contrast between exterior minimal appearance and the interior scenography.
- The project demonstrates an excellent ability in researching and collecting history data and utilizing them as part of the procession full of symbols and metaphors for the disclosure of the painful communist times.1


2


3


4


5


6


7


8


9


10


11


12


13


14


15
Back to Top
Vlatko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jun-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vlatko Quote  Post ReplyReply #166 Posted: 28-Jun-2009 at 13:29
Подобро да не го објавевте проектов,и претходно ми беше криво што го зезнавме центарот со онакво ѓубре,ама сега ми е стварно кривоSuicide
Значи стварно сме стручњаци,бравоApplause
Back to Top
BlacK View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 11-Sep-2008
Online Status: Offline
Posts: 95
  Quote BlacK Quote  Post ReplyReply #167 Posted: 28-Jun-2009 at 14:30
ТЕШКО МИ Е.МИ СЕ ЛОШИ....       Puke

какви дегени одлучуа у каква околина ќе живимо е значи неописиво.Ако е ова отфрлен проект.....слободно може комисијата да почне да се занимаваа со аграр.ИДИОТИ!!!

(за разлика од проектот што се изведуе, овја проект има тежина и ја има погодено симболиката на народот, у случајов македонски)

СРАМОТА!!! Идем ја да скршим нешто......


Edited by BlacK - 28-Jun-2009 at 14:32
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: R. e Maqedonisë
Online Status: Online
Posts: 3769
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #168 Posted: 28-Jun-2009 at 14:36
Previousvednas ce doagam i jas
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8857
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #169 Posted: 28-Jun-2009 at 14:52
Не е ни чудо што никогаш официјално не ги обзнанија проективе од конкурсот. Како тогаш ќе објаснеа зошто е одбран убедливо најлошиот проект од сите. 
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #170 Posted: 28-Jun-2009 at 15:49
Зошто за сите можни проекти - конкуренти на избраниот постојат сеопфатни проекти и рендери, додека само за владиниот проект постои онаа една бедна слика? Којзнае колку е уствари лош, идиотски и старовремски затуцан проектот. Катастрофа сме. Толку.
Back to Top
Vlatko View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 18-Jun-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Vlatko Quote  Post ReplyReply #171 Posted: 28-Jun-2009 at 17:22
Originally posted by pbanks

Не е ни чудо што никогаш официјално не ги обзнанија проективе од конкурсот. Како тогаш ќе објаснеа зошто е одбран убедливо најлошиот проект од сите. 
А добро сега кога нештата излегуваат на виделина од кого да бараме објаснување,има ли таква институција или личност што  ќе не удостои со одговор,јес да сме мали и безначајни во овој нивни микрокосмос,но сепак мислам дека имаме право на одговор што по ѓаволите тоа се случува со овој град кој ете и ние случајно со нив го делиме како место на живеење,и добро бре кај се ова новинариве да мрчат малце,кај е интелегенцијата,интелектуалците,комбето на Велија или појма немам,толку ли никој нема муда да излезе на вруќиниве да промрчи,да прогалами,да мкне транспаренти,да мава со јајца и домати,може звучи ова преагресивно ама да ми извините вака со продавање муда за бубрези по форуми ништо не правиме,само си се нервираме додека они си тераат работа,кучињата лаат,карванот си врви работаваOhno
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8857
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #172 Posted: 28-Jun-2009 at 17:31


Процедурално верувам дека тие си се покриле и доколку бараме објаснување тоа и ќе го добиеме. Гарант имало јавно излагање на проектите во некоја мала месна заедница за која дознале 5 души преку локалниот гласник.

Тоа што излегува на површина е очигледните погрешни критериуми и невкусот кои владееле при изборот. Не дека веќе не го знаевме тоа но сега е тоа убаво документирано.

Што се однесува до фрлањето јајца или било каков вид на порадикален протест, би ти препорачал да ја прочиташ нишката за протестот против маркицата на црквата и впечатоците кои ги пренесоа некои од форумашите кои учествуваа на тој протест. Бргу ќе ти стане јасно дека ако се поведе "војна" со тие методи таа е однапред изгубена бидејќи противникот е далеку поагресивен и порадикален. Осен што се истурија врз мирни протестанти како диви кучиња, државата малтене и ги одликуваше за успешната мисија со тоа што денеска им суди на оние што беа тепани.Edited by pbanks - 28-Jun-2009 at 17:39
Back to Top
Шпер View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2009
Location: Струмица
Online Status: Offline
Posts: 310
  Quote Шпер Quote  Post ReplyReply #173 Posted: 28-Jun-2009 at 18:38

Јас сметам дека избраниот проект по кој се гради  е добар (да не кажам одличен) и мислам дека овие странскиве се многу натрупани и нереални (science fiction Smile). Утре ќе одам за Скопје и ќе направам неколку фотографии.

Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8857
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #174 Posted: 28-Jun-2009 at 18:49
Originally posted by Шпер

Јас сметам дека избраниот проект по кој се гради  е добар (да не кажам одличен) и мислам дека овие странскиве се многу натрупани и нереални (science fiction Smile). Утре ќе одам за Скопје и ќе направам неколку фотографии.Зошто ти се допаѓа избраниот а зошто се странскиве нереални?

Би било убаво да слушнеме малку проширено мислење.

Еве ме интересира дали и новиот музеј на Акропол е нереален? Дури и Грците кои се традиционално конзервативни во последно време прават многу убави споеви на нивната историја со модерната архитектура. Да се потсетиме само на прекрасните метро станици во Атина. Еве сега решија и својот најголем симбол, Акрополот да го врзат со една ваква модерна структура.Сликите од внатрешноста на овој објект се исто така многу импресивни но би било офтопик во оваа нишка.

П.С. Запазете ги само проекциите на фасадата на музејот на Акропол кои инаку се менуваат Drool


Edited by pbanks - 28-Jun-2009 at 18:51
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #175 Posted: 28-Jun-2009 at 21:28
Eve od vcera do kaj naprednale od mob e slab kval. :
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7057
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #176 Posted: 29-Jun-2009 at 12:52
ај ќе ја сфатам идејата да има некоја си, неокласична зграда во центарот, но овие не можам да ги разберам, не личи на ништо, и уште од карабината се гледа тоа, формата, фасадата, прозорите, уште од рендерот се гледа колку се едноставни и евтини


инаку, зошто фасадата се гради од бетон? потсеќа на брутализам Tongue (исто така и театарот)
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4407
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #177 Posted: 29-Jun-2009 at 13:37
Пак јас со хипи-зелениот муабет, да се надоврзам таман на zabegan. Абе добро мислат овие дека немаме струја за кафе варење, а не за топлење и ладење на толкав бетонски простор? (не е еден, сите градат вака, а владата демек за пример...) Во ЕУ до ~2013 мислам мора да се имплементира во сите земји стандардот за топлинска изолација и енергетска ефективност (како се вика) на секоја зграда/куќа било станбена било деловна било државна, и сите ќе мора да си ја сменат изолацијата ако не сакаат казни. А не овие нашите ми градат бетонско чудовиште. Морони, затоа ќе бидеме Северна Кореја 2 (да не речам Северна Македонија баш во контраст на јужната преку граница) и на внуците ќе им раскажуваме што беше тоа струја и како во минатото некои од нас имале видено струја, а владата нема да им дозволува да одат во странство да не видат струја. Bash
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8857
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #178 Posted: 29-Jun-2009 at 13:49
Незнам сега каде забегавте и двајцата.

Ниту бетонот што се гледа е фасадата за да тоа биде брутализам (незнам кај сте виделе фасада да се гради кога уште не е изградена констуркцијата на објектот), ниту пак значи дека доколку зградата е од бетон дека истата е енергетски неефикасна.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4407
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #179 Posted: 29-Jun-2009 at 14:43

Да не сакаш да ми кажеш и дека некој помислил на тој детал? Roll%20eyes За енергетската ефикасност мислев (а за брутализам не споменав јас).
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 8857
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #180 Posted: 29-Jun-2009 at 15:16
Originally posted by гитардемон


Да не сакаш да ми кажеш и дека некој помислил на тој детал? Roll%20eyes За енергетската ефикасност мислев (а за брутализам не споменав јас).


Сигурен сум дека зградата не е проектирана за максимално да ја искористува надворешната светлина или пак разликите со надворешната температура. Но исто така не ми се верува дека ете нема добра изолација која барем тоа е мое мислење и согледување, е прилично солидна кај нас барем кога се работи за покапитални објекти.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 7891011 50>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.203 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.