build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Културно наследство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Св. Богородица Пречиста (Кичевски манастир)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Св. Богородица Пречиста (Кичевски манастир)
    Posted: 13-Aug-2011 at 18:57
Манастирот се наоѓа на околу 10 км јужно од Кичево,се оди од патот за Битола на 1-виот километр лево,по асфалтен пат 4м ширина,околу 5 км од магистралниот пат,на 950 мнв.Има стара легенда дека манастирот е изграден на местото каде необјасниво неколку пати икона на Пресвета Богородица била пронаоѓана на ова место,па поради лошиот терен за градба на тоа место кој е целиот под вода,изграден бил на дрвени колци.Единственоста на овој манастир е во тоа што еден дел од него е направен за верски обреди за муслимани,и внатрешноста од тој дел е во стилот на џамија,додека останатиот дел е ист како и сите други цркви и манастири.Редовно тука доаѓаат муслимани и обавуваат обреди.После 2 светска војна е опожарен,па обновен,а и пред 2 години имаше нов захфат за обновување и изградба на трпезарија и кујна.Едно од најпосетуваните места,поготово за големиот празник Успение на Пресвета Богородица кога има неколку илјадна посетеност
1.Влезна порта на манастирскиот комплекс

2.чешма со света вода

3.Поглед од самиот влез

4.Јужни конаци


5.Црквата од манастирот изградена од камен`бигор`

6.Гроб десно од самиот влез на еден од свештените лица на манастирот на која плоча е една верзија од 16 кракото сонце(пред 150 години)
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12452
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 15-Aug-2011 at 16:01
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Dec-2021 at 19:16
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.047 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.