build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавен автобуски превоз (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 727374
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 656
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1461 Posted: 13-Jul-2018 at 12:31

лук он д брајт сајд, како ќе фаќаше Народ сеир но еве мислеле може и на оние со ретро носталгија по вијуги та да не им дојдит многу се' одеднаш, она да не заборават дека живеат в Македонија ...

туку ќе одат ли на аукција стариве Линиски Таблички, бар нека ги поклонат ко музејски артефакт на Меани, она за помалку ваучери да се трошат а и да има Народ каде да се потсети некако како било некогаш ... иако добро би било бар кај централната ЈСП постојка под Железничка да направат нркое олдскул пано до то шалтерскиот автобус, можеби и по некоја каса за морковчинапопат да стават, а и од то кондуктерските пултови добро би дошол еден за контеолорите во иднина се присетат како некогаш нивните колеги седечки си терале професијата на задна врата ...

искрено за оние со послаб вид ваквите таблички имаат поубав контраст преку ден на Сонце него то лед таблите, само да не им се брза на шоферите кога ги ставаат олдскулерскиве за да не си криват глата постари сограѓани ...


Edited by Zelenikovo - 13-Jul-2018 at 12:33
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1049
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1462 Posted: 13-Jul-2018 at 16:30
Originally posted by Zelenikovo


само да не им се брза на шоферите кога ги ставаат олдскулерскиве за да не си криват глата постари сограѓани ...


Шофершајбната на Полјациве не им е под васер вага местена
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2345
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1463 Posted: 23-Jul-2018 at 20:54
Moe прашање и одговор од ЈСП:

Кога планирате да бидете вистински јавен превоз, при што ќе може да се купи и билет за едно возење и ќе бидете достапни до сите подеднакво, и за скопјани и за провинцијалци и за странци, и за вработени и за студенти, а не да бидете пензионерски превоз кој е принуден да глуми јавен превоз? Догодина, за три години, за десет години или никогаш?

Добар ден. Билет за едно возење, надополнување на „Скопска“ преку веб апликација и други олеснителни околности и поволности за корисниците на ЈСП Скопје се дел од плановите за реализација на сегашното раководство на претпријатието, но, засега, поради наследени договорни обврски према одредени субјекти, не постои правна и техничка можност за интервенција. Услови за реализација на посочените планови ќе се создадат на почетокот на идната година. Ви благодариме на разбирањето.

Инаку, ми падна во очи приградскиот превоз во Ниш. Интересно е што таму дури и за помали, прилично оддалечени села, последниот автобус им е во 23:30 , додека градските линии почнуваат од 4:00, a завршуваат на полноќ.

http://www.jgpnis.com/red-voznje/
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Online
Posts: 656
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1464 Posted: 24-Jul-2018 at 12:21

може ако србите влезат во еу ќе се пишманат за ваква покриеност, нели опасно е навечер да се излегва а Полиција се однесува европски

инаку еден билет за сите возења треба мултимодално а не само за јавниот градски транспорт, т.е. треба можеби и за ЈСП но и вафла-карта од меѓуградски автобуски и железнички ем гратис ЈСП, оти да не е Железничка ниту ЈСП ќе имаат ценррален транспортен хаб, по која логика ако ти киднал воз би требало да можеш и со меѓуградскиот автобус да се докрцаш до метрополево ...

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1465 Posted: 13-Aug-2018 at 15:19
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11623
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1466 Posted: 14-Aug-2018 at 17:38
Се сеќавате на овие?

https://www.facebook.com/groups/logomak/
За сè има вторпат
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 356
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #1467 Posted: 24-Aug-2018 at 11:07
Во првите шест месеци од 2018 година автобусите на Јавното сообраќајно претпријатие – Скопје превезле 22,6 милиони патници. Најголемиот дел од нив се возеле во март, а најмалку во јануари. На градските улици секојдневно сообраќале 277 возила на ЈСП, а 206 на приватните превозници. Во споредба со истиот период лани, годинава е регистриран зголемен број на возила во дневен сообраќај за 0,5 отсто во просек дневно.

Бројот на продадени персонализирани билети е зголемен за 2,6% во споредба со истиот период лани, односно продадени се речиси 20.000 билети повеќе. Значително е зголемувањето на продажбата на доплатни билети за возрасни, како и на годишните билети за градските линии. Токму посочените категории билети го сочинуваат и најголемиот број од продадени персонализирани билети.

Зголемен е и бројот на неперсонализирани билети за 25,9% или за речиси 825.000 билети. Статистиката на јавното претпријатие покажува дека значителен пораст во споредба со истиот период лани е забележан при плаќање на билет со мобилен телефон. Лани во периодот јануари/јуни биле платени 100.528 билети со мобилен телефон, а годинава во истиот период, дури 782.075 билети.

Во првите шест месеци од годинава преземени се конкретни мерки за долгорочно задолжување на ЈСП кон меѓународна кредитна институција во износ од 10 милиони евра за купување нови еколошки автобуси. Во зависност од понудената цена на понудувачите, се очекува да се набават 30-40 возила на гас. Согласно со планираната динамика на постапката, се очекува новите возила да бидат набавени идната пролет. Во таа насока, значајно е да се спомене дека во првото полугодие од годинава, дел од јавниот сообраќај беа три автобуси на гас и еден на струја. Нивните производители/дистрибутери ги отстапија на бесплатно користење, а тој период се искористи за да се добијат конкретни искуства и резултати од нивната примена во јавниот превоз, односно да се утврди кој тип на автобус би бил најповолно решение за јавниот автобуски превоз во градот.

Значајно е да се нагласи и дека во посочениот период со жичницата се превезени 132.035 патници. Најголем дел билети биле продадени на возрасни лица (83.884), а значителен е и бројот на продадени групни билети (7.804-возрасни и 3.416-деца).

Кон крајот на месец мај заврши договорот меѓу ЈСП Скопје и фирмата-мастер дилер за продажба на нивните услуги. ЈСП Скопје целосно ја презеде под своја надлежност дистрибуцијата на картичката „Скопска“. Оспособени за продажба и надополнување на „Скопска“ се 32 билетарници на ЈСП, како и деведесет локации од секундарната продажна мрежа (маркети,трафики), а нивниот број секојдневно расте.
https://faktor.mk/jsp-so-rekordni-brojki-se-povekje-se-plakja-i-so-mobilen-telefon

Edited by Мартин - 24-Aug-2018 at 11:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 727374

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.313 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.