build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавен автобуски превоз (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051 85>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #961 Posted: 09-Jan-2013 at 08:59
Те чекав само кога ќе се јавиш, прашање на време беше Big%20smile
Епа супер што колку толку се собравме, доколку има уште кандидати секоја помош е добредојдена. Е сега предлагам да дискутираме за ова во темата за новата транспортна карта која ја изработува(ше) Младен. Иако мислам дека ќе биде подобро да си размениме меилови и Скајп зошто конкуренцсијата не спие (непријателите на светлата комунистичка иднина т.е. империјалистите не спијат), така што да не им даваме дополнителни идеи за џабе. Со сигурност го посетуваат барем дел од нив форумов. Кажете на кој начин ќе комуницираме и на прајват ви ги испраќам моите координати.
Инк, без зборови ме остави. Браво што си спремен да ни помогнеш, многу го ценам тоа.

Што се однесува до самиот тендер, има многу нелогичности.

*Целото чудо треба да биде високо 100цм и широко 70 цм, наместо обратното. Прво Скопје има долганевста форма во насока исток-запад, т.е. е развлечено по форма и не како кружните градови ала Софија или Белград. Така што барањето целиот формат, па и самата схема (40 на 40) да бидат со вакви димензии е многу ограничувачко.

* - Возен ред и истиот да содржи: број и назив на линијата (каде називот на линијата се означува со името на почетната и крајната станица), времето на доаѓање и поаѓање на возилата од почетно-крајните станици, односно терминалите и рокот на важење на возниот ред;
- Делничниот, Саботниот и Неделниот распоред да се разликуваат и да биде објаснето кој термин на кој распоред се однесува;
Од ова се, апсолутно ништо не ми е јасно. Да почнеме со ред: што ќе ми е мене времето на поаѓање од крајните станици, кога јас сум да речеме на Рекорд? Ако линијата е 5 (од Лисиче или Дексион), нема белким секој патник да рачуна колку време му треба на автобусот да стигне до Центар?! Ова може да биде и 20 минути и 60 минути. Тотална нелогичност и глупост. Меѓутоа имам идеа како да го задоволиме и овој критериум ем да ја ставиме информацијата неопходна на патникот на секоја станица (бидејќи таа нормално се разликува).
Потоа што значи Рок на важење на возниот ред? Дали тоа се мисли летен и зимски и дали мислат секоја пола година да ги менуваат таблите (се разбира не)! Затоа е критериумот за делничен, саботен и празничен (неделен) возен ред. Но и тоа лесно се решава.

* Опцијално (доколку просторот дозволува), да содржи кратка информација, краток историјат или пак слика за соодветната општина, односно блискиот објект, каде се наоѓа автобуската постојка;
WTF??? Зошто ова би стоело на автобуска табела? Зарем сакаат се да начукаат во табела голема еден метар и да биде прегледно, читливо, јасно и лесно разбирливо?

* Да бидат поставени логоата на Градот Скопје и ЈСП СКОПЈЕ, како и телефонски број за контакт од ЈСП СКОПЈЕ, Диспечерски центар (фиксен и мобилен телефон), Телефон за слободен превоз и за лица со посебни потреби, како и веб страната и фан страната на претпријатието, на димензии 10 cm – висина и 70 cm -ширина;
Е тука тотално се изгубив. Пола од мапата да биде контакт телефони, или имаат грешка во димензиите?

*
- Текстот да биде на Три јазици и тоа: Македонски, Англиски и Албански.
Ова ќе ни создава многу проблеми од гледна точка на прегледност, но мора да се исполни. Ќе ни треба помош од некој албанец, МајМаседонија да се јави ако е спремен да помага.

И тоа се моите видувања на целава работа.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #962 Posted: 09-Jan-2013 at 10:39

Сметајте и на мене... само не верувам дека многу би се нашол... ама како и да е... ако има нешто што би можел... кажете... Да помогнам и јас...

Инаку мој предлог е.... Доколку успееме во ова... и ако случајно ја освоиме наградата... да оди за форумот или за некој следен проект... кампања... whatever

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #963 Posted: 09-Jan-2013 at 12:46
Сега излегов да направам слики од автобуските стојалишта во Љубљана и сите заинтересирани нека ми дадат свој меил на прајват за да им ги пратам, заедно со моите видувања околу целава работа.
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #964 Posted: 09-Jan-2013 at 13:39
Stanuva zbor za tabli za vozen red?
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #965 Posted: 09-Jan-2013 at 16:06
За што прашуваш ти, за конкурсот или за коите слики? Ако за второто, тогаш се работи за целокупното решение на постојките.

Гитаре, неможам да ти пратам бре порака оти не ми ја препознава кирилицата на твојот нејм. Нема врска, дај јас да склопам нешто па ќе ти пратам, заедно со сликите. Иначе супер старт, замислите ни се поклопуваат што е одлично.
Читети е Шкупит!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #966 Posted: 09-Jan-2013 at 16:12
epa na ovaj post od mene, klikni levo na strelkata do mojot username i klikni send private message
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #967 Posted: 09-Jan-2013 at 16:24
Мислиш дека тоа не ми текна? Него ај да не го претвориме ова во чет. 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 754
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #968 Posted: 09-Jan-2013 at 16:26
За техничка помош (Photoshop, Corel) може да сметате на мене
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #969 Posted: 09-Jan-2013 at 16:33
Originally posted by Andrej_LJ

За што прашуваш ти, за конкурсот или за коите слики? Ако за второто, тогаш се работи за целокупното решение на постојките.Гитаре, неможам да ти пратам бре порака оти не ми ја препознава кирилицата на твојот нејм. Нема врска, дај јас да склопам нешто па ќе ти пратам, заедно со сликите. Иначе супер старт, замислите ни се поклопуваат што е одлично.Читети е Шкупит!

Za prvoto. No kapiram deka stanuva zbor za informativnite tabli, i bi sakal da kazam koi informacii mene kako patnik mi se potrebni:
Kako se vika stanicata, kade momentalno se naogam (toa moze posebno da se obelezi na karta), koi avtobusi pominuvaat, vo kolku casot i koja im e krajnata destinacija (stanica).

Toa kade sto ziveam jas izgleda vaka:

http://images.immobilienscout24.de/userfiles/l/x/N/O/t/1dtyG8Wkqw9IasE3yHLZU1.jpg

http://static.zoonar.de/img/www_repository2/2c/37/bf/10_2daa6843bf85af8631e68713cc2e504f.jpg

http://images.immobilienscout24.de/userfiles/Y/F/e/G/9/so1QAMDPSL9Np52sEOIavz.jpg

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #970 Posted: 09-Jan-2013 at 16:54
Denko, на конкурсот се бара оваа табла назад:



ЈСП во конкурсот наведува кои информации да бидат истакнати: кои автобуски линии врват (број и почетна/крајна станица), и кога тргнуваат од почетната, и кога тргнуваат од крајната, и за кои денови важи тоа.

Нормално не се свесни дека не може тоа така за секоја линија, на секоја постојка, едноставно нема доволно место цел возен ред и за делник и за сабота и за недела, за 20 различни линии да се вметне во постерот на Рекорд - тоа значи 60 табели!
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #971 Posted: 09-Jan-2013 at 16:59
Originally posted by Andrej_LJ

Возен ред и истиот да содржи: број и назив на линијата (каде називот
на линијата се означува со името на почетната и крајната станица),
времето на доаѓање и поаѓање на возилата од почетно-крајните станици,
односно терминалите и рокот на важење на возниот ред; - Делничниот, Саботниот и Неделниот распоред да се разликуваат и да биде објаснето кој термин на кој распоред се однесува;Од ова се, апсолутно ништо не ми е јасно. Да почнеме со ред: што ќе ми е мене времето на поаѓање од крајните станици, кога јас сум да речеме на Рекорд? Ако линијата е 5 (од Лисиче или Дексион), нема белким секој патник да рачуна колку време му треба на автобусот да стигне до Центар?! Ова може да биде и 20 минути и 60 минути. Тотална нелогичност и глупост.


Затоа ќе се воведат електронски инфо дисплеи (GPS) со точни времиња на пристигнување на постојката, нема потреба од пресметки - и онака тешко е до минута да се пресмета, апликацијата АвтоБуско (развиена од T-Moble) за андроид врши супер работа, не работи со GPS туку врз база на некои пресметки (кога е шпиц, во колку часот и во кои денови), но таму не е земено предвид дека вторник, среда и остали пензонерски дани автобусите се двојно побавни бидејќи шоферите треба да изигруваат и билетарница во исто време.

Како и да е, ова се решава со инфо дисплеите, нема потреба од друго на постерот.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #972 Posted: 09-Jan-2013 at 17:15
"Gitardemon", tablata sto mi ja posocuvas ti od "mojata" slika e karta na gradot na koja e obelezena mestopolozbata na stanicata. Sekako ima i nekoi drugi informacii na koi sega ne mozam da se setam (ako te interesira mozam da vidam). Vozniot red e na onoj zoltiot stolb: Broj na avtobus, ime na stanica, ime na krajna stanica, vo kolku casot pristignuva na dadenata stanica ponedelnik-petok, sabota, nedela/praznik. Ova poslednoto nekade go ima i na elektricni ekrani. Vakvo nesto vidov i vo Skopje no namesto toa tie pokazuvaa tocno vreme, data i aktuelna temperatura.

Inaku totalna glupost e informacija na rekord koga trgnuva avtobusot od karpos 4, a pritoa da e izostavena informacijata koga pristiga na rekord. Totalno naopaku.
Back to Top
Denko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 2271
  Quote Denko Quote  Post ReplyReply #973 Posted: 09-Jan-2013 at 17:22
"Gitardemon", displeite ne go resavaat t.e. odslikuvaat vozniot red celosno. Tie samo pokazuvaat koga doaga sledniot, najmnogu slednite 2-3 avtobusi. Vozen red mora da ima za cela nedela. Taka patnikot moze da planira npr. od sabajle za vecer, ili ako e npr. petok navecer, moze da vidi koga npr. vo nedala sabajle pomegu 7-8 casot pominuva avtobusot.
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #974 Posted: 11-Jan-2013 at 21:29

ЈСП се модернизира со електронска наплата и автоматско следење на автобусите





Сите оние кои секојдневно ги користат услугите на Јавното сообраќајно претпријатие “Скопје“ наскоро може да очекуваат дека возењето со градскиот превоз ќе им биде значително олеснето, а притоа ќе имаат и секогаш прецизни информации кога пристигнува автобусот што го чекаат.
ЈСП “Скопје“ денеска го објави јавниот повик за набавка на систем за автоматска локација на возилата и систем за електронска наплата во автобусите.

“Според повикот, предмет на набавка ќе биде систем за автоматско лоцирање на возилата, а информациите за нивното движење по коловозите граѓаните ќе ги следат на дисплеите коишто ќе бидат поставени на постојките и ќе можат да се информираат за колку време автобусот ќе се пристигне на постојката. Исто така ќе се набави и систем за електронска наплата во автобусите што ќе овозможи поефикасна наплата на билетите и побрз проток на патниците“, велат од ЈСП Скопје.

Заинтересираните компании своите понуди треба да ги достават до ЈСП до 13 часот на 18-ми февруари.



http://tocka.com.mk/1/84747/jsp-se-modernizira-so-elektronska-naplata-i-avtomatsko-sledenje-na-avtobusite
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #975 Posted: 12-Jan-2013 at 11:15
Гитар, чек јор меил...
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #976 Posted: 13-Jan-2013 at 14:19
По којзнае кој пат во последниве неколку години најава за електронска наплата во автобусите... Досадни се веќе...
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #977 Posted: 31-Jan-2013 at 19:19
Често ги гледам зглобните и преку ден на 5ка еве една слика од вчера.

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #978 Posted: 31-Jan-2013 at 19:53
Колку и да не ги сакам новите двокатни, факт е дека овие старите се неверојатно побавни во споредба со новите, и секогаш доцнат! Можеби затоа што се качуваат сите на предната врата, мораат да поминат покрај шоферот, и се ствара многу голема редица, за разлика од двокатните.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #979 Posted: 31-Jan-2013 at 21:18
Originally posted by гитардемон

Колку и да не ги сакам новите двокатни, факт е дека овие старите се неверојатно побавни во споредба со новите, и секогаш доцнат! Можеби затоа што се качуваат сите на предната врата, мораат да поминат покрај шоферот, и се ствара многу голема редица, за разлика од двокатните.
ако се работи за вратите, баш кај двокатните е поголем проблемот, затоа што низ истата врата влегуваат и излегуваат луѓе, а со нашата култура тоа е некогаш тешко... а и шоферите често чекаат да им платат сите луѓе пред да тргнат, што се бутаат и сопнуваат во тесното просторче до вратата на шоферот
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #980 Posted: 01-Feb-2013 at 00:53
Баш и не се согласувам потполно со тебе. Точно е дека бројот на вратите релативно според бројот на патниците игра улога во колку брзо патниците влегуваат/излегуваат од автобусот, ама двокатните имаат предност во однос на старите дводелни со тоа што се нископодни, што самиот процес на влегување излегување особено за постари лица го прави двојно побрз.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 4748495051 85>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 3.547 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.