build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Јавен автобуски превоз (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавен автобуски превоз (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 78>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1241 Posted: 11-Feb-2015 at 12:20
Originally posted by zabegan


... а згора на тоа, треба секој ден да ги трпам глупостите на луѓе кои не се од Скопје, за тоа како владата не купила автобуси за нив, а купила за мене, како мене владата секој ден да ме опсипува со злато инаку нормално дека јавниот градски превоз, е одговорност на градот...


И не само што Владата не купила автобуси за другите градови во Македонија кадешто се одвива градски превоз, туку нивните пулени ЈСП без никаков срам, со огромна дрскост и потценување им ги даваат како подарок нивните крнтии на другите градови.

開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1242 Posted: 17-Feb-2015 at 00:57
Originally posted by phenomenon

Originally posted by zabegan


... а згора на тоа, треба секој ден да ги трпам глупостите на луѓе кои не се од Скопје, за тоа како владата не купила автобуси за нив, а купила за мене, како мене владата секој ден да ме опсипува со злато инаку нормално дека јавниот градски превоз, е одговорност на градот...


И не само што Владата не купила автобуси за другите градови во Македонија кадешто се одвива градски превоз, туку нивните пулени ЈСП без никаков срам, со огромна дрскост и потценување им ги даваат како подарок нивните крнтии на другите градови.А некои завршија и кај локалните `старо железо` компании
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2457
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #1243 Posted: 12-May-2015 at 21:50
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1244 Posted: 26-May-2015 at 08:57
Во меѓувреме, стигнуваат вести од Зоната на самракот:

ЈСП СЕ' УШТЕ НЕ ЗНАЕ КОЈ ЌЕ ГИ ИЗРАБОТИ ЕЛЕКТРОНСКИТЕ БИЛЕТИ

Новиот систем за наплата во автобусите на јавниот превоз треба да биде пробно пуштен веќе во јуни

Јавното сообраќајно претпријатие се' уште нема избрано фирма која ќе ги изработи новите билети што ќе бидат во оптек со електронската наплата. Ги нема утврдено ниту локациите за 61 продажно место за картички и за надополнување, ниту, пак локациите за три автономни автомати за издавање и дополнување на картичките. Само еден месец пред најавеното пробно воведување на АВЛ-системот, ништо не е прецизирано.

А, како што најавија Градот и ЈСП, во септември и официјално ќе стартува електронската наплата во 384 автобуси на ЈСП и во 116 приватни автобуси. Од претпријатието велат дека на неодамнешниот колегиум само се разговарало за ова, но оти се' уште ништо не е прецизирано. Ќе бидат ли завршени сите постапки до тогаш, останува да се види.

Повеќе на http://www.utrinski.mk/?ItemID=4DC01B41BA76A74E9AB37C5F5CA3C3E4
За сè има вторпат
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1245 Posted: 12-Jun-2015 at 15:23
Одговорот на прашањето 895 од тестови со точни одговори за полагање за возачка дозвола дали е некаква зафрканција!?

http://mvr.gov.mk/vozacka-testovi/Testovi-so-tocni-odgovori/mk/prasanjaMK.htm

Прашањето е:

Кај автобусите со кои се превезуваат групи деца, сигурносниот појас треба да биде вграден:

          а) само на седиштата за возачот и совозачот
          б) на сите седишта
          в) само на седиштата, пред кои не се наоѓаат други седишта

И точниот одговор е, замислете, под б - на сите седишта.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1246 Posted: 12-Jun-2015 at 17:15
Што те чуди прашањево.Ако се качиш во патнички автобус на запад нема да тргне додека сите не ги врзат појасите.
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #1247 Posted: 13-Jun-2015 at 11:30
Originally posted by jyvation

Што те чуди прашањево.Ако се качиш во патнички автобус на запад нема да тргне додека сите не ги врзат појасите.


Не е дека нема да тргне, меѓутоа има појаси на сите седишта и има сигнал кој те предупредува во текот на патувањето ако немаш ставено појас. Бар јас тоа го сретнав во земјите од Бенелукс.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1248 Posted: 13-Jun-2015 at 12:16
Vo Germanija pojasot na site sedista e obvrska i vozacite pred trgnuvanje sekogas potsetuvaat deka treba da se vrzat patnicite no toa na kraj e ostaveno na sovesta na patnicite. I stvarno neznam sto ima tolku cudno vo prasanjeto.
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #1249 Posted: 13-Jun-2015 at 15:29
Јас сум бил во редица најразвиени западни земји каде не постојат појаси во автобусите. Тие земји не се во ЕУ, па тоа ми укажува дека се работи за регулатива на ЕУ.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4756
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1250 Posted: 13-Jun-2015 at 16:56
Тие „најразвиени западни земји“ кои не се во ЕУ може да бидат само САД или Канада, не знам која е редицата земји.

А автобусите што се возат таму во Европа ги нема ни во музеј, така што не ми е јасно за што точно зборуваш.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #1251 Posted: 14-Jun-2015 at 00:45
Зборувам за САД, Канада, Австралија, Нов Зеланд и други. Автобусите во последниве две земји знам дека се сите нови и воопшто не се произведуваат со појаси. А тоа се чини и дека е случај со северноамериканските. А тие што имаат стари автобуси, да било регулатива ќе ги вграделе и во нив. Тоа со староста не е некое објаснување.

Edited by Граѓанин - 14-Jun-2015 at 00:49
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4756
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #1252 Posted: 14-Jun-2015 at 02:19
Добро, Австралија и Нов Зеланд не ги очекував во „западни“, ама сепак се развиени. Штом така, јас сум бил во многу други „западни“, како Јапонија, Кореја, и блискоисточните (богати) земји, таму па сите автобуси од азиско производство имаат појаси на секое седиште.

Целта ми е, патем, да кажам дека сметам дека појасите и за патниците се нормална работа, бидејќи исто како што во авионите ги има за да те заштитат од летање низ кабина при некоја помала несреќа, така и во автобусот ги има за да ти го спасат животот, или барем ребрата и рацете од некој судир со помал интензитет.

Edited by гитардемон - 14-Jun-2015 at 02:21
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2396
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1253 Posted: 14-Jun-2015 at 09:09
Originally posted by jyvation

Што те чуди прашањево.Ако се качиш во патнички автобус на запад нема да тргне додека сите не ги врзат појасите.


Дали си ги видел автобусите во кои се превезуваат деца во Македонија?
Зарем мислиш дека такви крнтии имаат вградено појас на секое седиште?

Затоа и ме чуди прашањето. Ако е така како што е наведено, тогаш автобус кој вози групи деца без вграден заштитен појас треба да биде исклучен од сообраќај, а сопственикот на автобусот да добие кривична пријава. Бидејќи вакво нешто никогаш не се случило, сметам дека одговорот на прашањево е апсурден.
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1254 Posted: 14-Jun-2015 at 09:36
Има доста апсурдни одговори кога се полага возачкиот испит. На пример, на прашањето „Што треба возачот да стори кога врне дожд и кога има вода на коловозот“, одговорот е дека треба да ја намали брзината за да не ги испрска пешаците. Е сега, кажете ми кога последен пат не ве испрскале.
За сè има вторпат
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #1255 Posted: 14-Jun-2015 at 11:06
Ако не ги спроведуваме одредбите во пракса тоа незначи дека не треба да учиме како ТРЕБА да биде.
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1256 Posted: 14-Jun-2015 at 12:52
Originally posted by phenomenon

Originally posted by jyvation

Што те чуди прашањево.Ако се качиш во патнички автобус на запад нема да тргне додека сите не ги врзат појасите.


Дали си ги видел автобусите во кои се превезуваат деца во Македонија?
Зарем мислиш дека такви крнтии имаат вградено појас на секое седиште?

Затоа и ме чуди прашањето. Ако е така како што е наведено, тогаш автобус кој вози групи деца без вграден заштитен појас треба да биде исклучен од сообраќај, а сопственикот на автобусот да добие кривична пријава. Бидејќи вакво нешто никогаш не се случило, сметам дека одговорот на прашањево е апсурден.


Па пола од прашањата се такви во тестовите ако го свртиме така муабетот што и како се применува во Македонија.
Истото важи и за автомобилите.На задните седишта исто има појаси но треба полицијата сите да не исклучи од сообрајќај во случајот.
Спомна некој погоре ако не ги применуваме во целост одредбите не значи дека не треба и да ги знаеме.
Тоа што Македонија е банана држава во овој поглед тоа е веќе друга работа.
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 824
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #1257 Posted: 15-Jun-2015 at 08:11
Граѓанин, дали овде правиш муабет за градски или меѓуградски авотбуси?
Бидејќи сум се возел и во Австралија и во САД. Во градските нема ама во меѓуградските автобуси има појаси за сите.
Back to Top
Граѓанин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 29-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 233
  Quote Граѓанин Quote  Post ReplyReply #1258 Posted: 23-Jun-2015 at 01:43
За меѓуградски зборувам. Јас кога бев, немаше. А тоа не беше така одамна. Може да се сменило... Не дека мислам дека не треба. Секако дека треба.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13149
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1259 Posted: 23-Jun-2015 at 11:34
Некој Скандинавец ги сликал автобусите од јавниот превоз во Скопје и Битола. Целата галерија можете да ја погледнете на линкот

https://www.flickr.com/photos/32322040@N06/sets/72157654865965725

Меѓу другото, наводно овој автобус е сликан на скопскиот аеродром. Може ли да потврди некој дека е вистина и дека сообраќа меѓу аеродромот и градот? Или да даде некоја дополнителна информација?

Sanos S217 by Kim L, on Flickr

Edited by Џоле - 23-Jun-2015 at 11:39
За сè има вторпат
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #1260 Posted: 23-Jun-2015 at 11:57
Овој сообраќа внатре во аеродромот.Меѓу аеродромот и градот е задолжен Вардар Експрес.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 6162636465 78>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.344 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.