build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Јавен превоз
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Јавен автобуски превоз (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Јавен автобуски превоз (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 727374
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1461 Posted: 13-Jul-2018 at 12:31

лук он д брајт сајд, како ќе фаќаше Народ сеир но еве мислеле може и на оние со ретро носталгија по вијуги та да не им дојдит многу се' одеднаш, она да не заборават дека живеат в Македонија ...

туку ќе одат ли на аукција стариве Линиски Таблички, бар нека ги поклонат ко музејски артефакт на Меани, она за помалку ваучери да се трошат а и да има Народ каде да се потсети некако како било некогаш ... иако добро би било бар кај централната ЈСП постојка под Железничка да направат нркое олдскул пано до то шалтерскиот автобус, можеби и по некоја каса за морковчинапопат да стават, а и од то кондуктерските пултови добро би дошол еден за контеолорите во иднина се присетат како некогаш нивните колеги седечки си терале професијата на задна врата ...

искрено за оние со послаб вид ваквите таблички имаат поубав контраст преку ден на Сонце него то лед таблите, само да не им се брза на шоферите кога ги ставаат олдскулерскиве за да не си криват глата постари сограѓани ...


Edited by Zelenikovo - 13-Jul-2018 at 12:33
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1048
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #1462 Posted: 13-Jul-2018 at 16:30
Originally posted by Zelenikovo


само да не им се брза на шоферите кога ги ставаат олдскулерскиве за да не си криват глата постари сограѓани ...


Шофершајбната на Полјациве не им е под васер вага местена
Back to Top
phenomenon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Oct-2010
Location: Kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 2345
  Quote phenomenon Quote  Post ReplyReply #1463 Posted: 23-Jul-2018 at 20:54
Moe прашање и одговор од ЈСП:

Кога планирате да бидете вистински јавен превоз, при што ќе може да се купи и билет за едно возење и ќе бидете достапни до сите подеднакво, и за скопјани и за провинцијалци и за странци, и за вработени и за студенти, а не да бидете пензионерски превоз кој е принуден да глуми јавен превоз? Догодина, за три години, за десет години или никогаш?

Добар ден. Билет за едно возење, надополнување на „Скопска“ преку веб апликација и други олеснителни околности и поволности за корисниците на ЈСП Скопје се дел од плановите за реализација на сегашното раководство на претпријатието, но, засега, поради наследени договорни обврски према одредени субјекти, не постои правна и техничка можност за интервенција. Услови за реализација на посочените планови ќе се создадат на почетокот на идната година. Ви благодариме на разбирањето.

Инаку, ми падна во очи приградскиот превоз во Ниш. Интересно е што таму дури и за помали, прилично оддалечени села, последниот автобус им е во 23:30 , додека градските линии почнуваат од 4:00, a завршуваат на полноќ.

http://www.jgpnis.com/red-voznje/
開始されていないだけの戦いが失われ、
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 595
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #1464 Posted: 24-Jul-2018 at 12:21

може ако србите влезат во еу ќе се пишманат за ваква покриеност, нели опасно е навечер да се излегва а Полиција се однесува европски

инаку еден билет за сите возења треба мултимодално а не само за јавниот градски транспорт, т.е. треба можеби и за ЈСП но и вафла-карта од меѓуградски автобуски и железнички ем гратис ЈСП, оти да не е Железничка ниту ЈСП ќе имаат ценррален транспортен хаб, по која логика ако ти киднал воз би требало да можеш и со меѓуградскиот автобус да се докрцаш до метрополево ...

Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1465 Posted: 13-Aug-2018 at 15:19
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 11545
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1466 Posted: 14-Aug-2018 at 17:38
Се сеќавате на овие?

https://www.facebook.com/groups/logomak/
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 727374

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.266 seconds.

Copyright ©2007 - 2018  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.