build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Читкушеви

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Палата Читкушеви
    Posted: 27-Feb-2018 at 02:57
voa so fasadava ne lici na nisto ...
sakam kazam, neznam recam
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7371
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 27-Feb-2018 at 00:02
Originally posted by Џоле

Очигледно не е завршена, погледни ги само балконите, немаат ограда, а и други ситни детали не се довршени. Штознам, малку ме разочара зградава, посебно изборот на боите и декорациите што повеќе ми личат на некоја верзија од зградите на Скопје 2014 одошто на нешто оригинално.
личи на стандарден евтин станбен кокошарник како и сите други што како канцер се шират во градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 672
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 22-Feb-2018 at 10:06
Ова е кога ќе нарачаш Скопје 2014 од Алиекспрес.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 21-Feb-2018 at 22:46
Очигледно не е завршена, погледни ги само балконите, немаат ограда, а и други ситни детали не се довршени. Штознам, малку ме разочара зградава, посебно изборот на боите и декорациите што повеќе ми личат на некоја верзија од зградите на Скопје 2014 одошто на нешто оригинално.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 6866
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Feb-2018 at 20:34

Da se oznaci kako zavrsena?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 21-Feb-2018 at 20:09
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7371
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 08-Dec-2017 at 22:02

во споредба со некои од објектите во околината, е светлосни години подобар... но тоа не е поентата
ова ни го продаваа како реконструкција на палата Читкушеви, за да испадне дека е некаква интерпретација на објектот, па на крај да пропадне, па некој да си направи своја визија за него... кратко кажано, крпеница од невидени размери, како и секое друго (под)просечно парче архитектура што се гради во земјава
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 08-Dec-2017 at 14:15
mene mi e bas simpaticna
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 07-Dec-2017 at 21:49
Не знам за вас, но мене боите воопшто не ми се допаѓаат, самата зграда не остава „сериозен“ впечаток. Во живо е уште полошо, личи на „торта“ од СК2014. Големо разочарување, посебно зашто се наоѓа на ударно место.

За сè има вторпат
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 15-Oct-2017 at 13:21
Зошто овој објект толку доцнеше? Се знае ли причината?
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1913
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 15-Oct-2017 at 09:27
mene mi e simpaticna skroz. em e klasicna, em ima nekoj interesen moderen moment
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 14-Oct-2017 at 17:35
Од утринава. Некако, се плашам дека ќе добиеме нова торта во стилот на Скопје 2014. Камо среќа да грешам, меѓутоа боите се премногу светли, некако „тортести“.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 15-Jun-2017 at 18:46
Поставени се скелиња на зградава, веројатно за брзо време ќе се доврши. Крајно време беше, само се плашам да не се претвори во некој новокомпониран кич.

За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7371
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 05-May-2017 at 21:10

ја секој ден поминувам од таму, пред некој ден едно камионче беше паркирано на влезот во објектот, нешто се чепкаше
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13140
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 04-May-2017 at 16:16
Денес видов дека се поставени прозорци на речиси сите катови (можеби само не на приземниот и на првиот). Не успеав да сликам, но дефинитивно изгледа дека изградбата на објектов ќе заживее.
За сè има вторпат
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 420
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 01-Aug-2012 at 10:53
Originally posted by Eden Decko

Старата зграда што постоела, изгледа илијадници пати поубаво од ова што го прават. Кај се роди Мансард кај се запусти. Уште кога ќе видам француски прозор и ми се темни пред очиве. Дај ако не да го прекопираме Париз или да градиме ако не бурмански пагоди. До кога бе со вакви поткровја. Зар нашата автентична архитектура нема елементи кои можат да се транформираат во нешто Постмодерно. Старата зграда има некоја нежна архитектонска пластика, а ова што го прават личи на спој на Француска Ренесансна Архитектура со Урабана мафија. Не ова не само што не е убав објект, туку е грозен. Правен е во погрешно време, во погрешен стил. Во архитектурата секогаш треба да те води прогресивна мисла, а не да се враќаш кон минатото. Да се враќале кон минатото сите архитекти архитектонските стилови би застанале засекогаш.
Prijatel se raboti za profit, ako sakas da imas najmnogu prostor na podkrovje i da lici na sesto za da go prodades najdobro ova e resenieto. I toa e toa, ostanatoto e romantizam i renesansa... Ohno
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 30-Jul-2012 at 18:16
јас би рекол дека намирисал шанса друг да му ја плати фасадата,нормално штом во комшии се прави безпари,зошто не и кај него
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 30-Jul-2012 at 17:37
Во краток муабет со чуварот, ми беше кажано дека газдата „едноставно нема пари“ за да продолжи со фасадирање на објектот. Се надевам државата на некој начин ќе интервенира (иако сум свесен дека не и' е тоа работа, особено не додека не пројде рокот од законот), бидејќи се работи за ударна локација, а и онака е блиску до стиловите кои ги преферира сегашнава елита.
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 12-Nov-2009 at 22:27
Како тргнале да не работат и новиот закон ќе ја закачи
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
Keeray View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 27-Sep-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Keeray Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 12-Nov-2009 at 22:04
Dobro shto se sluchuva so gradbava ushte li stoi ovakva ? 
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.125 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.