build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Деловни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Палата Читкушеви - Центар

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <123
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 04-May-2017 at 16:16
Денес видов дека се поставени прозорци на речиси сите катови (можеби само не на приземниот и на првиот). Не успеав да сликам, но дефинитивно изгледа дека изградбата на објектов ќе заживее.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7658
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 05-May-2017 at 21:10

ја секој ден поминувам од таму, пред некој ден едно камионче беше паркирано на влезот во објектот, нешто се чепкаше
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 15-Jun-2017 at 18:46
Поставени се скелиња на зградава, веројатно за брзо време ќе се доврши. Крајно време беше, само се плашам да не се претвори во некој новокомпониран кич.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 14-Oct-2017 at 17:35
Од утринава. Некако, се плашам дека ќе добиеме нова торта во стилот на Скопје 2014. Камо среќа да грешам, меѓутоа боите се премногу светли, некако „тортести“.

За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1928
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 15-Oct-2017 at 09:27
mene mi e simpaticna skroz. em e klasicna, em ima nekoj interesen moderen moment
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 27
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 15-Oct-2017 at 13:21
Зошто овој објект толку доцнеше? Се знае ли причината?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-Dec-2017 at 21:49
Не знам за вас, но мене боите воопшто не ми се допаѓаат, самата зграда не остава „сериозен“ впечаток. Во живо е уште полошо, личи на „торта“ од СК2014. Големо разочарување, посебно зашто се наоѓа на ударно место.

За сè има вторпат
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1928
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 08-Dec-2017 at 14:15
mene mi e bas simpaticna
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7658
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 08-Dec-2017 at 22:02

во споредба со некои од објектите во околината, е светлосни години подобар... но тоа не е поентата
ова ни го продаваа како реконструкција на палата Читкушеви, за да испадне дека е некаква интерпретација на објектот, па на крај да пропадне, па некој да си направи своја визија за него... кратко кажано, крпеница од невидени размери, како и секое друго (под)просечно парче архитектура што се гради во земјава
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 21-Feb-2018 at 20:09
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12646
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 21-Feb-2018 at 20:34

Da se oznaci kako zavrsena?
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 21-Feb-2018 at 22:46
Очигледно не е завршена, погледни ги само балконите, немаат ограда, а и други ситни детали не се довршени. Штознам, малку ме разочара зградава, посебно изборот на боите и декорациите што повеќе ми личат на некоја верзија од зградите на Скопје 2014 одошто на нешто оригинално.
За сè има вторпат
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 843
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Feb-2018 at 10:06
Ова е кога ќе нарачаш Скопје 2014 од Алиекспрес.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7658
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 27-Feb-2018 at 00:02
Originally posted by Џоле

Очигледно не е завршена, погледни ги само балконите, немаат ограда, а и други ситни детали не се довршени. Штознам, малку ме разочара зградава, посебно изборот на боите и декорациите што повеќе ми личат на некоја верзија од зградите на Скопје 2014 одошто на нешто оригинално.
личи на стандарден евтин станбен кокошарник како и сите други што како канцер се шират во градов
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 427
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 27-Feb-2018 at 02:57
voa so fasadava ne lici na nisto ...
sakam kazam, neznam recam
Back to Top
stef4o View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Online
Posts: 12646
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 20-Nov-2020 at 22:08
Проектов е завршен ама сеуште се издава,одамна не сум поминал така беше пред неколку месеци.

Edited by stef4o - 20-Nov-2020 at 22:09
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 13834
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 30-Nov-2020 at 16:09


Еве ситуација денес...

За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <123

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.