build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Воздухопловство
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спортска авијација

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Спортска авијација
    Posted: 25-Aug-2011 at 16:25
Место на форумов за спортската авијација.

Битолските Антонов ан-2 ( Z3-BGO и Z3-BGS ) на спортскиот аеродром Логоварди кои не се во возна состојба и не верувам дека наскоро ќе се обноват бидејќи се доста неекономични и за 1 час летање трошат 400 евра.
 Back to Top
BOJAN View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3438
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Aug-2011 at 21:46
Честитки што ти текна за интересната тема, се надевам дека ќе има повеќе фотографии од авиони кои почесто се на небото .
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 26-Aug-2011 at 22:45
Еден од поновите на аероклубот од Битола, Cessna 172 (Z3-DAE)
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 13-Sep-2011 at 15:37
Антонов ан-2 во сопственост на Бони ЕР
1. Z3-BGF
2. Z3-BGN
3. Z3-BGM


Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 13-Sep-2011 at 15:54
На сликава се гледаат и Z3-BGP и Z3-BGK, спортски аеродром Пеширово


Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 13-Sep-2011 at 16:04
На првата слика се гледаат 5 Ан-ови ,тие никогаш не сме ги евидентирале кој ги поседува?
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 13-Sep-2011 at 16:06
Викендов бев на аеромитингот во Битола,па заборавив да ставам слики
1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13.На сликите можи не се познава но митингот беше масовно посетен,еве дел од паркингот
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
Danielbtmk View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 26-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 693
  Quote Danielbtmk Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 13-Sep-2011 at 16:17
Originally posted by mitatos

На првата слика се гледаат 5 Ан-ови ,тие никогаш не сме ги евидентирале кој ги поседува?

Сите Антонов ан-2 во Македонија кои се во возна(летачка) состојба се на Бони Ер, освен оној кој припаѓа на военото воздухопловство на Македонија.
Повеќе инфо за нив ТУКАEdited by Danielbtmk - 13-Sep-2011 at 16:25
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 13-Sep-2011 at 18:29
Значи бони Ер е компанија што прска против комарци ,и др инсекти ,се гледа дека имаат вкупно 6-7 авиони ,доста интересно,во аирлинер вебот никогаш не ги имам приметено другите освен тој Ан-от од нашата армија, иако овие авиони се стари,но доста се корисни во извршувањето на својата работа, од некои форуми читав дека многу троши како и да е , фала на инфо.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 08-Oct-2018 at 02:30

колку чини летање со ан-оите, и дали такво нешто некој Aеро Kлуб наплаќа и за тандем Eдрeње, вакви панорами штета е што редовно не се освежуваат фотографски ако не со снимки ...

патем дали едриличар треба да има искуство со скокови од падобран или немора? ако е така комотно можат све напалено на мотори од дечурлана да ги препраќаат на трезнење адреналин горе ...

Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.