build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Урбани прашања > Урбанистички целини
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ново маало

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mjtodo View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 02-Sep-2011
Location: USA
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote mjtodo Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ново маало
    Posted: 02-Sep-2011 at 21:23
Zdravo na site !!!Nov sum na build.com taka da se nadevam deka go postavuvam narednovo prasanje vo praviot forum.Dali nekoj znae da mi kaze kakov e noviot Urbanisticki Plan za Novo Maalo ili dali nekoj znae sto e predvideno za ovoj del od Centar. Pokonkretno me interesira karsi Olimpiskiot Bazen ili pozadi skoloto Korcagin na Ulica Tetovska. Edited by BOJAN - 02-Sep-2011 at 21:25
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3432
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 28-Mar-2012 at 10:44
Врз основа на член 24 од Законот за просторно и урбанистичко планирање (Службен весник на РМ бр.51/05, 137/2007, 91/2009, 124/2010, 18/2011 и 53/11), Градоначалникот на Општина Центар го издава следното

С О О П Ш Т Е Н И Е

Се известуваат граѓаните и правните лица од oпфатот на Изменување и дополнување на Детален урбанистички план Маџир Маало и Градска Порта Ново Маало , Општина Центар – Скопје, Предлог план, дека Градоначалникот на Општина Центар донесе Решение за организирање на

ЈАВНА ПРЕЗЕНТАЦИЈА И ЈАВНА АНКЕТА
по изменување и дополнување на Детален урбанистички план
Маџир Маало и Градска Порта Ново Маало, Општина Центар – Скопје, Предлог план
Границата на планскиот опфат :
- На северозапад оди по осовината на бул.„Кочо Рацин" се до пресечната точка со осовината на бул.„Кузман Јосифовски-Питу" ;
- На североисток оди по осовината на бул.„Кузман Јосифовски-Питу" до пресечната точка со осовината на ул.„Никола Карев";
- На југоисток оди по осовината на ул.„Никола Карев" се до пресечната точка со осовината на ул.„Стале Попов";
- На југозапад оди по осовината на ул.„Стале Попов" се до пресек со осовина на бул.„Крушевска Република",продолжува на југ по осовината на бул.„Крушевска Република",врти на запад по осовината на ул.„Новопланирана" 2,се до пресек со осовината на бул.„Кочо Рацин".

Вкупната површина опфатена во рамките на опишаните граници изнесува 11,39 ха.

Јавната презентација по Изменување и дополнување на ДУП Маџир Маало и Градска Порта Ново Маало , Општина Центар – Скопје, Предлог план, ќе се одржи во просториите на О.У.„11 Октомври", ул.„Мирче Ацев" 102, на ден 05.04.2012
година (четврток) во 13,00 часот.

Изменување и дополнување на ДУП Маџир Маало и Градска Порта Ново Маало, Општина Центар – Скопје, Предлог план , ќе биде изложен во просториите на У.З.„Мирче Мацан", ул.„Пролет" 39, секој работен ден од 10 -17 часот,
односно од 28.03.2012 година до 11.04.2012 година.

Одделение за урбанизам и просторно планирање,контакт телефон:3203 605 и 3203 660

Во определениот рок заинтересираните правни и физички лица од конкретното подрачје опфатено со Планот можат да доставуваат забелешки, предлози и мислења на анкетните листови.


Izvor: http://www.opstinacentar.gov.mk/JAMadzirMaalo.aspx
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 364
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 01-Apr-2012 at 03:33
Кога би требало да се рушат тие стари никакви куќи у сред центар на град?Wallbash Незнам како идат овие работи па ако може некој да образложи.
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 28-Jan-2015 at 21:24

што редат одма до Веро!? и дали Ново Маало ќе ја зачуваат бар калдрмата, таа тука од секогаш ми била мила, место кое на Пролет му го враќаше шармот и в лете и в зима, иако и тогаш и денес е ко у.е. од друга димензија

инаку ова некогаш беше и најрасцветаниот дел од општина центарBack to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7071
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 29-Jan-2015 at 00:14
Previous
таму требаше да има катна гаража
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2402
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 30-Dec-2015 at 02:02
Она кога некој стварно ќе уклучи мозок.

„Компактни соседства-одржлив град“ - магистерски труд на млад архитект

http://goo.gl/Ihoheb
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1555
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 30-Dec-2015 at 07:53
Tuka treba turski investitor Okan da gradi visokokatnici,pogolem del od zitelite imaat potpisano pred dogovori megutoa vo posledno vreme nema nisto novo. Uste ne e usoglasena katnosta na objektite koi treba da se gradat.
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.