build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Софија, Бугарија | София | Sofia

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #281 Posted: 13-Jan-2015 at 15:59
Originally posted by JloKyM

Като човек, който има роднини в Стара Загора и вила в Габрово...разлика не виждам.
Колко е разстоянието между Стара Загора и Габрово?
Да пробваме да помислим например за металитетот на лугето во Харманли и Свиштов или Хасково и Видин или Кржали и Русе, Сандански и Силистра?
Разликите са понекога доста добре забележими. Като почнеш от однос ком другите, поминеш през обшта перцепциja на локална сосотоjба,като преминеш през возгледи на лугето.

Edited by ink - 13-Jan-2015 at 16:01
Back to Top
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #282 Posted: 13-Jan-2015 at 19:29
И што е при односот кон другите во Хасково од една страна и во Шумен од друга?
Или "обшта перцепциja на локална сосотоjба" (тоа не го разбрах што е, но ти ке обjасниш)?
Со што возгледите на лугето од Стара Загора са поразлични од возгледите на тие од Плевен?
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #283 Posted: 13-Jan-2015 at 20:03
Originally posted by Green Bay

И што е при односот кон другите во Хасково од една страна и во Шумен од друга?Или "обшта перцепциja на локална сосотоjба" (тоа не го разбрах што е, но ти ке обjасниш)?Со што возгледите на лугето од Стара Загора са поразлични од возгледите на тие од Плевен?

Препорачувам ти да посетиш едните и другите краишта за да разбереш каде е разликата.
Jaс како човек от jгот и имашт роднини во северозапада например можам многу лесно да направам разликата.
Back to Top
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #284 Posted: 13-Jan-2015 at 20:19
[/QUOTE]
Препорачувам ти да посетиш едните и другите краишта за да разбереш каде е разликата.
Jaс како човек от jгот и имашт роднини во северозапада например можам многу лесно да направам разликата.
[/QUOTE]
За моите близо 50 години сум посетил по много пати и едните и другите краишта.
Имам и разказите на татко ми коj од 1957 до 1994 секоj ден караше камионот во цела Бугариjа.
Бугариjа не е Италиjа или САД та да сборим за посебен манталитет во Северот и Jугот.
Односно роднините од Северозападот - веке ти рекох дека тие са посебни сами за себе си. Както и тие од Перник. Или тие од Македониjа.

Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #285 Posted: 14-Jan-2015 at 23:36
Originally posted by Green Bay


За моите близо 50 години сум посетил по много пати и едните и другите краишта.Имам и разказите на татко ми коj од 1957 до 1994 секоj ден караше камионот во цела Бугариjа.Бугариjа не е Италиjа или САД та да сборим за посебен манталитет во Северот и Jугот.Односно роднините од Северозападот - веке ти рекох дека тие са посебни сами за себе си. Както и тие од Перник. Или тие од Македониjа.

Па еве сам наброи посебности, па тврдиш дека сме еднакви заборави ги тракиjците,кои исто са си посебни со своите разновидности,шопите исто ги заборави
Добро, за тебе нема,за мене има. Секи сам може да прошета па да види за него. Тоа е тоа.
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #286 Posted: 15-Jan-2015 at 00:53
Originally posted by kultuzin


Originally posted by Џоле

Не е првпат да слушнам од Хрвати такво мислење за некој бугарски град, но мислам дека не ја отсликува реалноста. Освен тоа, весникот Дневник, кој е провладино гласило, не ми е некој репер за објективно новинарство.
Што си има врска дневник со изјава на некој Хрватски студенти. Познавам многу Бугари и можам да потврдам дека со исклучок на оние од Пиринска Македонија кои имат попримено многу топлина и менталитет од Македонците (башка што повеќето се Македонци) се доста депресивни луѓе согласно со тоа и државата е депресивна. И овој муабет не е субјективен зошто го имам слушано и од Германци кои биле и во двете држави, последно имам гостинка од Јужна Америка која беше во МК 4 дена и исто толку во БГ тотално истиот коментар.


Си ги помешал брзините,овде се збори за архитектурна депресија а не за емоционална.Сигурно тоа им удрило во очи на хрватите.
Посебно тоа што комунистичката архитектура во Македонија и Хрватска е горе-доле иста,додека во Бугарија е друга,полоша...па тоа тотално им ги утепало очекувањата.

Edited by kiriOK - 15-Jan-2015 at 01:04
Back to Top
kiriOK View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-Apr-2012
Location: Tamworth,UK
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote kiriOK Quote  Post ReplyReply #287 Posted: 15-Jan-2015 at 00:56
Originally posted by Kid_A

Тоа е комплетна вистина дека Бугарија во глобала е многу депресивна земја. Помалите градови и села им се тотално запустени, како во градови со духови да влегуваш. Тоа најверојатно се должи поради големата емиграција на популацијата кон ЕУ и Софија. Бугарија изгуби скоро 1 милион жители во последните 30 години, што поради нискиот наталитет, што поради емигрирањето во странство. Плус, затвореноста на комунистичкиот систем ги направи такви.

Инаку, не се сложувам дека Софија е депресивен град. Баш напротив. Скопје може да сонува за таков ноќен живот како Софија. И, не само тоа, туку и културен, забавен, социјален.


Пред едно 25 години престојував во едно село од неколку илјади жители,на 10 км од Софија...после 6 часот сред јуни месец немаше жива душа надвор искочена.
Исто беше и во другите места што тогаш ги посетив-Сливен и Ќустендил.
Мене ми беше посебно чудно бидејќи кај нас ќе видиш луѓе како седат по дворови,по клупи,деца како играат,шеткање...ама сега веќе тој феномен е длабоко навлезен и кај нас.Гледам чист и најблизок пример како е кај мене пред зграда,а како беше пред 15 години.

Edited by kiriOK - 15-Jan-2015 at 00:59
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #288 Posted: 15-Jan-2015 at 09:28
Денес сите дремеме пред компјутер на фејсбук или се расправаме по форуми, за разлика од пред 15 години (само еден пример зошто поретко луѓето излегуваат надвор).
За сè има вторпат
Back to Top
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #289 Posted: 15-Jan-2015 at 10:11
Originally posted by ink

Па еве сам наброи посебности, па тврдиш дека сме еднакви заборави ги тракиjците,кои исто са си посебни со своите разновидности,шопите исто ги заборави
Добро, за тебе нема,за мене има. Секи сам може да прошета па да види за него. Тоа е тоа.

Посебностите не са на принцип "на Север живеат едни луге, на Jугот бугарите са други" както тврдеше ти.
И во Македониjа се смета дека жителите на Охрид имат посебен манталитет, но тоа не значи дека во Северот на Република Македониjа македонците имат един манталитет, а во Jугот - друг. Вероватно има некоjа посебност во секоj град или регион, но тоа не е генерално. Тоа го има во секоjа земjа.
А тие Север/Jуг разлики ги остави за Италиjа или САД.
Во Бугариjа го нема.
Originally posted by kiriOK

Пред едно 25 години престојував во едно село од неколку илјади жители,на 10 км од Софија...после 6 часот сред јуни месец немаше жива душа надвор искочена.
Исто беше и во другите места што тогаш ги посетив-Сливен и Ќустендил.
Мене ми беше посебно чудно бидејќи кај нас ќе видиш луѓе како седат по дворови,по клупи,деца како играат,шеткање...ама сега веќе тој феномен е длабоко навлезен и кај нас.Гледам чист и најблизок пример како е кај мене пред зграда,а како беше пред 15 години.

Во Бугариjа некаде до средата на 80-те бе истото като во Македониjа. Во градот каде израснах вечер по улиците беше полно со луге, наjвеке по "стргалото" - нешто като улица за "шеткане". А кога некоj ми сбореше как примерно во Австриjа вечер лугето били по куките а не по улиците се чудех как е можно тоа.
Кога преди неколку години бех во Охрид и вечерта лугето излезоха по улицата краjезерото все едно се вратих во Бугариjа от 70-те.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #290 Posted: 19-Jan-2015 at 04:01
Originally posted by kiriOK


Си ги помешал брзините,овде се збори за архитектурна депресија а не за емоционална.Сигурно тоа им удрило во очи на хрватите.
Посебно тоа што комунистичката архитектура во Македонија и Хрватска е горе-доле иста,додека во Бугарија е друга,полоша...па тоа тотално им ги утепало очекувањата.

Па нема како и да биде различна,кога били една држава.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #291 Posted: 19-Jan-2015 at 04:08
Originally posted by Green Bay


Посебностите не са на принцип "на Север живеат едни луге, на Jугот бугарите са други" както тврдеше ти.И во Македониjа се смета дека жителите на Охрид имат посебен манталитет, но тоа не значи дека во Северот на Република Македониjа македонците имат един манталитет, а во Jугот - друг. Вероватно има некоjа посебност во секоj град или регион, но тоа не е генерално. Тоа го има во секоjа земjа.А тие Север/Jуг разлики ги остави за Италиjа или САД. Во Бугариjа го нема.

Да тврдам го и тоа е тоа за мене. Немам намера да терам некоj да ми верува. За многу луге можам да те уверам дека има разлика мегу jгот и северот. Даже ке чуеш во jгот-после Стара Планина е друга Бугариja или ке чуеш како се вели,ониja севернjaциве.
Ако признаваш разлики во региони, просто jaс приемам дека северот и jгот са два различни региони со своите специфики.
Не разбрав,зашто сакаш да мешаш Македониja,каде там предимно се делат изток и запад.

Edited by ink - 19-Jan-2015 at 04:13
Back to Top
Green Bay View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 27-Nov-2014
Online Status: Offline
Posts: 30
  Quote Green Bay Quote  Post ReplyReply #292 Posted: 19-Jan-2015 at 11:05
Originally posted by ink

[QUOTE=Green Bay] Да тврдам го и тоа е тоа за мене..

ОК, тоа е за тебе!
Нема потреба да генерализираш като факт твоето мислене!
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #293 Posted: 20-Jan-2015 at 13:28
ink, кажи каква е тая разлика между хората от двете страни? Ама по-конкретно.

И да се вратиме на сликите oд Софиja...































































































Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #294 Posted: 08-Feb-2015 at 14:48
Днес мислам да ви покажам една малко познато место во Софиja,ке ме извините за сликите,заштото нема много, поради разбираеми причини.

Ке се пробам да ви покажам официалната резиденциja на председателот на Бугариja-резиденциja Боjaна. Како цело резиденциjaта е градена во времето на Тодор Живков.
Интересно е дека днешниот председател отказа да ja користи и ако на председателот на Бугариja се полага друга кука - вила Калина пак во полите на Витоша, но сегашниот си користи неговата кука и ако службите многу настоуваха да користи резиденциja Боjaна или вила Калина.

Дом номер 1 во моментот национален историски музеj

Често овде председателот дава вечера или бал за дипломатскиот кор

Големата зала е амфитеатрална

А тоа е официалната зала со невероjaтен изглед ком планината Витоша,кадето ако официална вечерja са гостите. Кога нема приеми е дел от експозициjaта на Националниja историски музеj.


Ако не се лажам тоа е дом номер 2




Овде во дом 2 предимно се состоjaт конференции, има конферентни зали за различни заседаниja,конференции и така натаму...
Влезот

Големото фоае




Внатрешниот двор во сватбена украса

Се разбира Дом 2 нема многу слики,заштото нема слободен достап и се отвара само при балове,конференци и така натаму.

Традиционално за 24 Маj првата дама и председателот дават бал за сите матуранти без родители и от домоме за сираци.
Какао цело има неколко резиденции во или около Софиja,кои се ползват от премиерот или председателот. Друга ваква е например резиценциja Лозенец, но за неja друг пат.


Edited by ink - 08-Feb-2015 at 14:49
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #295 Posted: 08-Feb-2015 at 19:32
Поглед на кварталот Гео Милев од ГТЦ ( Галакси Трејд Центар ).





Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #296 Posted: 08-Feb-2015 at 20:51
Која е зградата со сини стакла, во десниот дел од фотката?
За сè има вторпат
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #297 Posted: 09-Feb-2015 at 02:31
Originally posted by Џоле

Која е зградата со сини стакла, во десниот дел од фотката?

Стариот Хотел Плиска
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #298 Posted: 11-Feb-2015 at 01:25
Originally posted by ink

Originally posted by Џоле

Која е зградата со сини стакла, во десниот дел од фотката?

Стариот Хотел Плиска


Сум преспал во него еднаш, на екскурзија, хотелот (ако може да се нарече така) беше пекол

Сега е реновиран/се реновира, но не знам дали ќе остане хотел.
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #299 Posted: 11-Feb-2015 at 15:36
Цариградско шосе







Edited by pavche - 11-Feb-2015 at 15:36
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 15016
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #300 Posted: 11-Feb-2015 at 16:06
Супер фотки!
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1314151617>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.