build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Софија, Бугарија | София | Sofia

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #301 Posted: 11-Feb-2015 at 20:34
Originally posted by Teglarot

Originally posted by ink

Originally posted by Џоле

Која е зградата со сини стакла, во десниот дел од фотката?

Стариот Хотел Плиска


Сум преспал во него еднаш, на екскурзија, хотелот (ако може да се нарече така) беше пекол

Сега е реновиран/се реновира, но не знам дали ќе остане хотел.

Веке не e хотел
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #302 Posted: 15-Feb-2015 at 22:02
Кружниот тек на Цариградско шосе при 4-ти километар.
Дворецот со паркот Врана
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #303 Posted: 23-Feb-2015 at 08:22


Edited by pavche - 23-Feb-2015 at 08:28
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #304 Posted: 18-Apr-2015 at 22:05
Originally posted by FoSsiL

Значи едно семејство би имало по 1000 евра плата, а живеат поефтино од кај нас, така?

Ај оди сега сфати...

Според последните податоци за декември 2014 година, просечната плата во градот Софиja е 1 131 лева (578 евра)
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #305 Posted: 31-May-2015 at 19:43
Originally posted by FoSsiL

Е... уствари... ај ме интересира уште едно нешто...

Колку е просечна плата на Софијци?

Преди време Фосил беше прашал за просечната плата во Софиja.
Еве от почетокот на 2015 година е около 1200 лева, тоа е 613 евра.
Невработеност за Jaнуари е малце под 3%, за Април е мислам е спаднала приближно на 2%
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #306 Posted: 06-Jul-2015 at 14:52
Дел от строгион центар


Edited by ink - 06-Jul-2015 at 14:52
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #307 Posted: 21-Jul-2015 at 13:04
Originally posted by inkЕве една многу потаjнствено место,кое се отвара чак сега. Тоа е двореца Врана. Дворецот Врана сега е во почетокот на Софиja,а кога е граден е бил надвор.Името на дворецот идве от страстта на цар Фердинанд. Тоj е бил страстен орнитолог и се зарекол,коjaто птица прва кацне на имението, на неja ке го крсти. Цело jaто врани кацнали на новоизградениот дворец и затоа и до днес името на имението е Врана. Паркот около двореца е приближно 1000 декара,а уште 1000 декара са фарма. Дворецот е изграден во периодот 1903-1912 година. Градините са цени со големото разнообразие на растителни видови.Во самиот парк има 4 езера, 4 оранжерии и 4 алпинеума. Редките растителни видови са около 400. Во моментот дворецот е вратен на царското семеjство и тоа е нивниот официален дом во Бугариja,каде си живеjaт. Градините са отворени за туристи секи викенд от 10 до 16 часот и се очекува дел от дворецот исто да биде отворен покасно тази година. Дел от ловната хижа,коja е поврзана со топла врзка со дворецот.Овде можете да прочитате малце повеке и да видите видео от градините. http://profit.bg/news/Vizhte-dvoretsa-Vrana-otvutre-%28video%29/nid-108243.htmlКато интересно може да се каже, дека во дворецот са отглеждани елеми,сърни, лами,па дури и екзотичните камили и слонове,а мистериjaта за гробот на цар Борис III се уште витае из парк Врана.

Овде има предаване за самиот дворец внатре со многу редки експонати.
http://www.btv.bg/video/shows/tazi-nedelia/video-sabota/nepokazvana-ekspozicija-s-veshti-na-carskoto-semejstvo.html
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #308 Posted: 05-Aug-2015 at 18:52
Неколку интересни фотографии на кои наидов...

Повеќе на http://camrador.livejournal.com/65899.html
За сè има вторпат
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #309 Posted: 17-Oct-2015 at 09:24
Ми се допаѓа идејата да се воведат електрични автобуси во Софија, примеров треба да го следат сите градови. Линк до статијата.
ಠ_ಠ
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #310 Posted: 02-Nov-2015 at 11:58
Западен Парк

Jжен парк
Бул. БугариjaСнежна Витоша

Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #311 Posted: 05-Nov-2015 at 13:43
Гужва во Софиja
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14148
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #312 Posted: 14-Nov-2015 at 14:24
Софија ли е, Лос Анџелес ли е... Во секој случај, одлична фотографија.

За сè има вторпат
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #313 Posted: 08-Dec-2015 at 16:23
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #314 Posted: 23-Dec-2015 at 19:31
НДКСофиjскиот универзитет


Цариградско шосе, гледано ком излезот на Софиja

Edited by ink - 23-Dec-2015 at 19:37
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #315 Posted: 03-Jan-2016 at 10:51
Срекна Нова 2016 година!

https://www.facebook.com/btvnews/videos/926850117368802/

Edited by ink - 03-Jan-2016 at 10:52
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #316 Posted: 06-Mar-2016 at 23:02

Една силно емоционално слика от Софиja
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #317 Posted: 14-Dec-2016 at 13:58
Борисовата градина и планината Витоша


Зима е
Edited by ink - 14-Dec-2016 at 14:01
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #318 Posted: 14-Dec-2016 at 15:24


страхотно
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 530
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #319 Posted: 19-Jan-2017 at 13:32
Срекна 2017 година от планината Витоша гледано ком западниот дел на Софиja

https://www.youtube.com/watch?v=HrtGfDjT58g

Малце от зимна СофияEdited by ink - 19-Jan-2017 at 13:34
Back to Top
pavche View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 17-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 431
  Quote pavche Quote  Post ReplyReply #320 Posted: 24-Aug-2017 at 09:22


Edited by pavche - 24-Aug-2017 at 09:23
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 141516

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.188 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.