build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Софија, Бугарија | София | Sofia

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Sep-2011 at 13:18
Офтoпик: Дали Шварци пак ќе има cameo ролја во новиот филм или ќе го видиме како што треба?

Edited by pbanks - 07-Sep-2011 at 17:31
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1968
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Sep-2011 at 13:45
Originally posted by VirginAtlantic

Офтопик:
На 19 септември во Боjана ќе почнува снимањето на The Expendables 2 со учеството на Arnold Schwarzenegger, Sylvester Stallone, Bruce Willis, Chuck Norris, Mickey Rourke, Jean-Claude Van Damme, Dolph Lundgren, John Travolta и др.
И некои познати работи снимани во студиото:

http://www.youtube.com/watch?v=4TMwBFK2qHI
http://www.youtube.com/watch?v=jlapv48d7VQ&feature=relmfu

Се извинувам за офтопикот!EPIC!!!
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Bob View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Bob Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Sep-2011 at 15:43
Originally posted by milena

Originally posted by Andrej_LJ

И... ограничени, безполезни, злобни, некултурни луѓе! Секогаш ќе се најде некој да поплука на нечив труд и заложба. Жално и срамно е што наместо да се сеоздава свој труд, анализи и претставувања се плука и омаловажува  туѓиот! Decko odi slikaj ja taa rekata sto tece niz centar ( Ako moze i reka da se narece ) Slikaj go postcentralnoto podracje na Sofija, bulevar Hristo botev, slikaj im go gradskiot pazar! Daj ja vistinskata slika, a ne da prodavame ovde muda za bubrezi, demek kolku e tamu ubavo i sjajno! Ubav e centarot A ostatokot ?
Tolku ruiniran glaven grad ne sum videla ni na bliskiot istok


Сестро а ти да ги сликаш Бид пазар, Чаир, Шутка,Топаанa    или може си далековида па гледаш само надалеку.

Edited by Bob - 07-Sep-2011 at 16:22
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 07-Sep-2011 at 16:50
Продолжуваме понатаму... Две слики, доста интересни од билдерски аспект. Сликани на Цариградско шосе, автобус и тролејбус, со поглед кон центарот. Се гледаат репрезентативните објекти на бившата државна печатница Димитар Благоев, Софискиот универзитет и Св. Александар Невски. Сликите се на авторот Fantomas, од форумот www.gtsofia.info

Продолжувам со прекрасните фотографии на GogoSabev

Згради во центарот на Софија:

ПС Може ли некој да каже која е оваа последната зграда со лавовите пред влезот? Изгледа како некоја државна администрација да е сместена внатре.
Edited by Andrej_LJ - 07-Sep-2011 at 16:52
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-Sep-2011 at 16:58
Уште малку слики од Св. Александар Невски:

Судската палата на Софија, која се наоѓа на бул. Витоша, во непосредна близина на црквата Св. Неделја, ЦУМ и Президентството:Зградата Централните бањи (знаете, Софија или древна Сердика изобилуваат со минерална вода и извори), која се наоѓа на бул. Кнјагинја Марија Луиза, во близина на ЦУМ и Централните хали. Пред неа има прекрасен плоштад, наречен Бански кој ќе биде претставен во некоја наредна прилика:Зградата на Софискиот универзитет Св. Климент Охридски, позната уште како Ректората:Црквичката Св. Георги:Сликите се повторно дело и сопственост на GogoSabev Cheers


Edited by Andrej_LJ - 10-Sep-2011 at 00:42
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
scotch View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote scotch Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-Sep-2011 at 17:18
Одлично слики од Софија, сум имал прилика да го посетам овој град неколку пати и можам да кажам дека има доста неокласични објекти, гледам фасадата на објектите е реновирана, иначе ја кога бев пред неколку години беше доста избледена. Тетарот Иван Вазов мене лично најмногу ми се допаѓа

Edited by scotch - 07-Sep-2011 at 17:19
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 07-Sep-2011 at 18:17
Originally posted by Andrej_LJ

Продолжуваме понатаму...

ПС Може ли некој да каже која е оваа последната зграда со лавовите пред влезот? Изгледа како некоја државна администрација да е сместена внатре.


Тоа е библиотеката на Софиjскиот универзитет Се наоѓа во внатрешниот двор на универзитетот
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 07-Sep-2011 at 22:30

Прекрасна репортажа/патепис Андреј. Софија за мене е жив и динамичен град, како и повеќето поголеми на Балканот. Освен од стариот дел импресивни се и сите нови деловни згради кои буквално го зменија изгледот на повеќе софиски населби. За развојот на инфраструктурата, обиколницата, метрото и да не говорам.

Секако дека има периферни делови не толку репрезентативни, но зарем во Скопје не одиме по улици бидејќи тротоарите ни се распаѓааат или пак се преокупирани од коли? Зарем во центар на Скопје секојдневно не поминуваат запрежни коли и нема на секој семафор по 4-5 Ромчиња кои просат? Зарем не е пластичарската учица дел од скопје, Топаана, Шутка, Маџирмаало, дивите ромски населби под железничка.
 
Затоа Милена, те молам без познатиот наш цинизам и омаловажување, покажи барем малку почит кон трудот на Андреј и нашите почитувани членови на Билд од Бугарија, кои редовно со голем интерес ги следат случувањата во Скопје и никогаш никого не навредиле.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
scotch View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote scotch Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 07-Sep-2011 at 22:42Кога станува збор за ривалство, тоа може да биде помеѓу градови како што се Софија и Белград, а нашево Скопје може да тера ривалитет со градови како Сараево итн, зошто бадијала си се фалиме Скопје е далеку од Софија во било кој поглед.


Edited by scotch - 07-Sep-2011 at 22:43
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 08-Sep-2011 at 02:27
Some nice pictures of relatively recently renovated older residential buildings that give the city its charm. The pictures are courtesy of Bobsun at SSC:


Edited by Forensic - 08-Sep-2011 at 02:30
Back to Top
Forensic View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 13-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Forensic Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 08-Sep-2011 at 02:34Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 08-Sep-2011 at 11:53
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
fichot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-Feb-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2451
  Quote fichot Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 08-Sep-2011 at 14:15
Браво за турава. Ете како може старите куќи да се реновираат, и скоро на никоја не видов клима. 
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 09-Sep-2011 at 22:31
Originally posted by milena


Decko odi slikaj ja taa rekata sto tece niz centar ( Ako moze i reka da se narece ) Slikaj go postcentralnoto podracje na Sofija, bulevar Hristo botev, slikaj im go gradskiot pazar! Daj ja vistinskata slika, a ne da prodavame ovde muda za bubrezi, demek kolku e tamu ubavo i sjajno! Ubav e centarot A ostatokot ?
Tolku ruiniran glaven grad ne sum videla ni na bliskiot istok

На што викаш градски пазар? Градскиот пазар на Софиja са Халите. Се друго са локални пазари.Еве ja и Христо Ботев улицата.Edited by ink - 09-Sep-2011 at 23:32
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 09-Sep-2011 at 22:40
Originally posted by Andrej_LJ

Зградата на Софискиот универзитет Св. Кирил и Методиј, позната уште како Ректората:

Едно мало изправуване универзитет се вика Св.Климент Охридски. Можеш да го прочиташ на фасадата.
Националната библиотека се вика Св. Св. Кирил и Методиj.
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 09-Sep-2011 at 23:03
Не знам дали знаете или Андреj ви е кажувал за един малце известен факт,а това е жолтата коцка во центорот на Софиja.
Тази коцка е подарок на бугарскиот владетел за неговата сватба во почетокот на XX век от австроунгарскиот каjзер.Произведени во Будимпешта.
Коцката прави веке близо 100 години во центорот на Софиja.

Неколко пати е пренаредувана.
Back to Top
scotch View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote scotch Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 09-Sep-2011 at 23:23
Оној објект во позадина со црвениот кров знае ли некој што е ?

Edited by scotch - 09-Sep-2011 at 23:26
Back to Top
ink View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 01-Dec-2010
Location: Bulgaria
Online Status: Offline
Posts: 525
  Quote ink Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 09-Sep-2011 at 23:26
Originally posted by scotch

Оној објект во позадина малку десно знае ли некој што е ?

Полиграфскиот комбинат Димитар Благоев,днес тамо се штампат двата наjголеми весници во Бугариja - "Труд" и "24часа"
Еве како изгледа отпред.


Edited by ink - 09-Sep-2011 at 23:27
Back to Top
scotch View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 07-Sep-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote scotch Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 09-Sep-2011 at 23:33
WOW доста интересен објект за мене лично

Edited by scotch - 09-Sep-2011 at 23:34
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 09-Sep-2011 at 23:39


Точно - полиграфиjа "Димитар Благоев", тамо са редакциите на весниците "24 часа" и "Труд".
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 16>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.