build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Разловечко востание - кај ССМ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 28-Mar-2014 at 16:25
Јас мислам дека и оваа гаража ќе излезе пристојно, да не речам добро. Со својата стаклена површина се вклопува во околината и заедно со зградата на Соравија прават една целина. Е сега, кога во иднина ќе се гради во близина (го имам предвид големото паркиралиште спроти Холидеј Ин) ќе мора да се води сметка и тој објект да биде во сличен стил. Така ќе се добие една уште покомпактна целина и ќе остава добар впечаток.
За сè има вторпат
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 01-Apr-2014 at 09:27
Е ова е Скопје кое јас го замислувам
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 01-Apr-2014 at 11:56
Ги нема вертикалните елементи од рендерот кои ја разигруваат малце фасадата, вака е превише досадна...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 01-Apr-2014 at 12:04
ne znam sto gledate interesno vo objektov. plavo reflektiracko obicno staklo... nesto kako NLB tutunska. bukvlano ne znam sto ima da se pofali na objektot kakov sto e za sega
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 01-Apr-2014 at 12:10
Originally posted by xnx

ne znam sto gledate interesno vo objektov. plavo reflektiracko obicno staklo... nesto kako NLB tutunska. bukvlano ne znam sto ima da se pofali na objektot kakov sto e za sega


После кичот кој го унакази центарот на градот, и најодвратен ваков помодерен објект ќе ни изгледа прекрасно.
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1941
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 01-Apr-2014 at 12:32
bez razlika, nesto ako e obicen staklarnik ne znaci deka e moderen objekt. barem stakloto da e ubavo
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 01-Apr-2014 at 13:37
За прв пат од прв пат да погодите рендер

Алукобондот треба да е со потемна нијанса, ама ајде сеа...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Teglarot View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 569
  Quote Teglarot Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 02-Apr-2014 at 10:42
Originally posted by xnx

bez razlika, nesto ako e obicen staklarnik ne znaci deka e moderen objekt. barem stakloto da e ubavo


Токму затоа и' напишав ПОмодерен објект.
Back to Top
alexsend View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2011
Location: Скопје, Центар
Online Status: Offline
Posts: 2050
  Quote alexsend Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 02-Apr-2014 at 19:14
Чекајте сега, стандардите ни се намалија на гипскартон и пурпена!
А стакло...стакло е во моментов Дубаи за Скопје.
Ако за објектов речам дека не чини, што е со другите?
Ова е еден од најморедните објекти кои се изградени последниве години.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7766
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 02-Apr-2014 at 19:15
Originally posted by Teglarot

Originally posted by xnx

ne znam sto gledate interesno vo objektov. plavo reflektiracko obicno staklo... nesto kako NLB tutunska. bukvlano ne znam sto ima da se pofali na objektot kakov sto e za sega


После кичот кој го унакази центарот на градот, и најодвратен ваков помодерен објект ќе ни изгледа прекрасно.
и јас го мислам истото... мене лично стандардите ми се драстично намалени после Ск2014, дури се радувам на најпросечни, но пристојни објекти без многу маани
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 06-Apr-2014 at 20:34
1.

2.

23ka.wordpress.com
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 06-Apr-2014 at 23:17
Ауу, грозно ќе изгледа од оваа страна.

Вертикалните елементи, т.е. скалите се несразмерно масивни со оградата на спратовите за да може позитивно да влијаат естетски на објектот.

На рендерот оградата на спратовите е 1/4 од висината на спратот, може и пониска, според сликава ја направиле скоро половина од спратот.

Edited by Bojan10 - 06-Apr-2014 at 23:19
Од чаламот си патиме!
Back to Top
Z|evzek View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 423
  Quote Z|evzek Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 06-Apr-2014 at 23:38
Единствен објект во Скопје кој се вклопува со околината.
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 06-Apr-2014 at 23:51
Во Скопје постои друг тренд, правиш објект, и ако не се вклопува му правиш околина во која ќе се вклопи
Од чаламот си патиме!
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 08-Apr-2014 at 22:40

Наскоро паркирање во катната гаража пред Работнички дом

За триесетина дена ќе биде готов паркинг-просторот во објектот, а продолжува уредувањето на деловниот дел

За триесетина дена се очекува да почне со работа уште една катна гаража во центарот на градот. Станува збор за објектот пред Работнички дом, сопственост на станбеното претпријатие. Деновиве привршува застаклувањето на делот од објектот кој ќе биде наменет за деловен простор. Истовремено се работи и на доуредување на паркинг- просторот и на тој дел од фасадирањето на гаражата. Од претпријатието очекуваат зафатите да завршат за околу еден месец и да овозможат да профункционира делот за паркирање.

„Деловниот простор ќе продолжи да се доуредува и очекуваме тој да биде готов до есен. Бидејќи паркинзите ќе бидат готови, нема причина тој дел да не почне да функционира“, вели Цветко Грозданов, директор на АД за станбен и деловен простор.

Допрва, одборот на директори ќе треба да ја утврди цената на паркирање, но, таа како што вели Грозданов, ќе се движи во рамките на оние што се наплаќаат на другите паркиралишта.

Во објектот ќе има капацитет за паркирање на 516 возила, распоредени на втората ламела, на еден подземен кат, приземје и на девет ката. Првата ламела со површина од околу 3.000 квадрати ќе биде наменета за деловен простор, распространет на едно подземно ниво, приземје и пет ката.

Инаку, ова ќе биде првата готова од вкупно три катни гаражи што ги гради претпријатието. Најавено беше дека изградба на овој објект ќе чини 8 милиони евра. Гаражата, всушност, требаше да биде готова пред половина година, но, поради непредвидени работи на терен, реализацијата доцни неколку месеци. (Д.Т.Д.)

http://www.utrinski.mk/?ItemID=3CC2C7D22ADB0744837EB2BAFD6DB998

Back to Top
ovaj_stariov View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2008
Location: Prilep
Online Status: Offline
Posts: 1315
  Quote ovaj_stariov Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 08-Apr-2014 at 22:59
Не дека којзнае колку се разбирам од густината на скопскиот сообраќај и скопското паркирање но мислам дека додека до гаражава стои огромниот паркинг карши Холидеј Ин таа ќе стои празна. Зошто некој би ја качувал колата на 7 спрат кога би можел на приземје.
build.mk, гради форумска историја
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 08-Apr-2014 at 23:41
Originally posted by ovaj_stariov

Не дека којзнае колку се разбирам од густината на скопскиот сообраќај и скопското паркирање но мислам дека додека до гаражава стои огромниот паркинг карши Холидеј Ин таа ќе стои празна. Зошто некој би ја качувал колата на 7 спрат кога би можел на приземје.

Паркингот од спротивната страна скоро никогаш нема празни места и секогаш се чека ред за место да се добие, особено преку ден и за викендите (постојано). Ако гаражава има иста или пониска цена мислам дека ќе му парира а и многу ќе се користи, прво затоа што е затворена и покриена а второ бидејќи е горе доле обезбедена па нема да има оштетувања на коли, што често може да се случи на другиот паркинг.
Исто така ,во тој реон има неколку паркиралишта (и на ПОЦ и на Градски Паркинг ако не се лажам) и тие се секогаш преполни и се бара место повеќе, имав можност пред недела дена да носам пријател во болницата св.Наум Охридски и тоа беше изутрина во 8 часот ,ако ти се верува дека половина час барав слободен паркинг (значи да си платам а не да бегам од плаќање и на некого да му украдам паркинг место или пак тротоар) за на крајот да почекам 10тина минути пред паркингот пред самата болница за да се ослободи место и да ме пушти рампата внатре.

А тоа дека општо во Македонија нема култура на паркирање над 3ти спрат ќе биде проблем но мислам дека со тек на време ќе се навикнат луѓето.


Edited by daci92 - 08-Apr-2014 at 23:42
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 09-Apr-2014 at 13:40
Логиката на различни цени за паркинг во иста зона, е иста со логиката на различни цени за јавен транспорт на приватниците и ЈСП.

Со други зборови, нема логика! Меѓутоа мислам дека се чека да се завршат катните гаражи, па тек после ќе видите како ќе се ретчат надземните паркинзи, и ќе никнуваат зградички на нивни места.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14160
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 11-Apr-2014 at 17:34
Страничниот дел, сликано денес од мобилен телефон.

За сè има вторпат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 11-Apr-2014 at 18:06
супер изгледа за сега
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 6>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.281 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.