build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Разловечко востание - кај ССМ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 03-Aug-2014 at 16:57
Мислам дека голиот бетон меѓу решетките можеле да го исфарбаат со иста боја како на Градски, некоја сивкаста нијанса.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14155
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 03-Aug-2014 at 16:59
Се согласувам со тебе. Вака многу лошо изгледа, како да станува збор за недовршена зграда.
За сè има вторпат
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 03-Aug-2014 at 17:07
Originally posted by гитардемон

Мислам дека голиот бетон меѓу решетките можеле да го исфарбаат со иста боја како на Градски, некоја сивкаста нијанса.
баш сакав да искоментирам колку боде очи ова... ако сакале да постигнат некој бруталистички ефект, тоа требало да биде изведено на сосема поинаков начин
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
maks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Sep-2012
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 106
  Quote maks Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 27-Aug-2014 at 18:50
А зошто не зеленило кое ќе расте на самите решетки или ќе ползи по нив. Искрено очекував/м  дека тој дел ќе добие,,зелена завеса,,.
Architecture is the living organisam of society>It shows your dreams!
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 08-Sep-2014 at 14:22
Originally posted by gjoko

`банкоматов` дали работи со точна сума на пари или враќа и кусур?


На мое изненадување - враќа кусур и добро функционира. Засега прифаќа само готови пари, но пошто пишува опција и за плаќање со картичка, очекувам во иднина и тоа да го овозможат (иако на истото чекаат и паркоматите од општина центар).

Инаку, интересно е тоа што билетара нема, односно мора да користиш еден од двата паркомата за да ја платиш сметката.
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 08-Sep-2014 at 14:25
Неодамна слушнав дека наскоро се затвара најголемиот паркинг во центар - тој кај карши Холидеј Ин (веднаш до оваа гаража) и наскоро ќе почнеле градежни работи на оваа парцела.

Дали има некој информација кој и што ќе гради на оваа парцела поради што верувам и дека го брзаа отварањето на оваа катна гаража?
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 08-Sep-2014 at 14:28
Па нели имаше најава дека ќе се прават висококатници што според мене е глупост и ќе доведе до колапс на сообраќајот во тој дел. Сепак убедливо најлошо што може да се случи наместо бизнис центар и деловен простор да се изградат стамбени едниници тоа дефинитивно ќе го закопа центарот.
Back to Top
Mk_01 View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 05-Sep-2014
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Mk_01 Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 08-Sep-2014 at 15:59
Колку што се сеќавам беше најавувано дека ќе се затвори паркингот кај Холидеј Ин по пуштањето на употреба на катната гаража а и на другите катни (онаа кај Мепсо и кај Беко) , мислам дека ке се задоволи потребата од паркинг места но се уште нема никаква најава што би се градело на просторот на паркингот. Мислам дека инвеститорите на ова место би биле заинтересирани а и градежната дозвола би била за деловен простор, хотели и сл. како што и му доликува на ова место во центарот. Се согласувам, би било грешка ако се градат станбени единици.

Edited by Mk_01 - 08-Sep-2014 at 16:00
Back to Top
daci92 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Dec-2012
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1937
  Quote daci92 Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 08-Sep-2014 at 17:15
Според некој планови кој ги гледав многу одамна таму беа предвидени (заедно со тоа Ново Мало или како и да се вика) висококатници, нивната намена беше комбинирана станбено/деловни. Ама незнам ,сега во последно време не сум гледал што и како е со оваа локација.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 08-Sep-2014 at 18:49
Originally posted by kultuzin

Па нели имаше најава дека ќе се прават висококатници што според мене е глупост и ќе доведе до колапс на сообраќајот во тој дел. Сепак убедливо најлошо што може да се случи наместо бизнис центар и деловен простор да се изградат стамбени едниници тоа дефинитивно ќе го закопа центарот.


Да не планираат таму да ја сместат новата финансиска зона, што ја предвидоа со Устав, додуша уште не е официјално изгласана, ама тоа треба да биде само формално.
Back to Top
Navigator View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 02-May-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 676
  Quote Navigator Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 09-Sep-2014 at 14:59
Originally posted by ehrlich

Originally posted by kultuzin

Па нели имаше најава дека ќе се прават висококатници што според мене е глупост и ќе доведе до колапс на сообраќајот во тој дел. Сепак убедливо најлошо што може да се случи наместо бизнис центар и деловен простор да се изградат стамбени едниници тоа дефинитивно ќе го закопа центарот.


Да не планираат таму да ја сместат новата финансиска зона, што ја предвидоа со Устав, додуша уште не е официјално изгласана, ама тоа треба да биде само формално.
Мал простор е тоа за финансиска зона. Паркингот не е ни половина големина од ГТЦ. Во таква зона треба да има седишта на респектабилни компании, а тоа се репрезентативни згради. Нема никаква логика таква зона да биде сместена во централно градско подрачје. Дури ако морам да бирам локација во градов, празниот простор на Сајмиште е единствена прифатлива локација за мене, иако знам дека е наменет за друго.

Освен тоа, полнењето на зоната би траело со години, а глупаво е тој простор да зјае празен, а заграден.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 09-Sep-2014 at 17:57
на тоа место нели се предвидуваа стокатниците.да не ги мешаме овие турскиве,пошто тие беа засебна работа
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7765
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 09-Sep-2014 at 18:11
Originally posted by gjoko

на тоа место нели се предвидуваа стокатниците.да не ги мешаме овие турскиве,пошто тие беа засебна работа
стокатниците беа само помпезна најава во време кога тој муабет беше популарен... за тој простор сеуште не е донесен конкретен план
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
Glava View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 08-Sep-2014
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 77
  Quote Glava Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 09-Sep-2014 at 19:10
Всушност информацијата ми е од другарка што од лани работи во Стопанска Банка. Таму веќе имало гласини дека нивната зграда ќе им ја откупи некој (за да стане дел од новото лице на ГТЦ), и дека ќе ги преселат во гаражата кај ССМ или нова зграда што ќе се гради на паркингот карши.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 10-Sep-2014 at 13:16
Не знам дали под слободна финансиска зона мислат баш на одреден географски ограничен простор (како на пример 2 km2 од државата), но мене ми е сосем привлечна идејата таму да се градат згради со иновативни фасади над 20 ката, кои би биле центарот на терцијарниот (услужен) сектор, односно банкарство, консалтинг, и слични не-мануфактурни дејности.

Местоположбата е полн погодок со оглед близината до останатите високи згради во тој дел на Скопје (Соравиа и ССМ), близината до централната банкарска институција - НБРМ (по ново БРМ), и близината до Јадран Сквер (кој е седиште на Комерцијална, Еуростандард, Поштенска, Охридска и Уни Банка).

Тоа што ќе бидат блиску до Вардар ќе биде супер за фотки, think Moscow and London!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 10-Sep-2014 at 17:01
гитар потпис од мене. Само да не се оние конзерви што ги нарекуват „стамбено деловни објекти„. Место положбата е како родена за банки , осигурувања, консалтинг и слични услужни дејности. Еве пред некој ден читав и постирав дека неколку деловни објекти во Скопје кои нудат добри услови како Хипериумот и упте два објекти се скоро 100% исполнети а и дека побарувачката расте така да верувам дека за ваков тип на деловни згради би имало интерес, а и точно е дека со новите закони за слободни економски зони веројатно уште повеќе би се зајакнала побарувачката.

Уште еднаш само да не бидат стамбени единици. Но штто и да биде мислам дека ќе треба дополнително решение за паркирање зошто катната гаража нема да ги задоволи потребите.
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5361
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 10-Sep-2014 at 18:43


Би сакал да верувам дека идната хипотетичка 20-катница ќе има доста длабоки темели кои ќе овозможат барем 2-3 нивоа за подземен паркинг.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 10-Sep-2014 at 19:12
Тоа го зборам, барем своите потреби да ги покријат. Мислам дека досега собравме доста искуство во тој поглед така де верувам дека ќе се мисли и на тоа прашање.
Back to Top
ehrlich View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2012
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 1363
  Quote ehrlich Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 10-Sep-2014 at 20:03
Па зависи што ќе осмислат со законот, на пример Луксембург е прогласена целата земја за слободна финансиска област, додека во Дубаи и Шангај постојат одвоени области, но мислам дека повеќе спомнуваа, а и денеска на расправата за Уставот слушав дека повеќе ги споредуваа со слободните економски зони, а бидејќи тие се одвоени, така мислам дека ќе бидат и овие, т.е. оваа, бидејќи не верувам дека ќе бидат повеќе. Идејата е добра, а и не гледам зашто не би можело да биде баш на овој простор, со две-три високатници на просторов, сигурно ќе бидат дури и надминати капацитети на зоната, не верувам баш да има навала.
Back to Top
WhyNot View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 14-Jan-2014
Online Status: Offline
Posts: 114
  Quote WhyNot Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 20-Sep-2014 at 16:27
Според урбанистички план, овде има простор за 3 60катници и 2 20катници... така да има место и за гаражи, деловен простор, хотел(и) и ексклузивен станбен простор.

http://www.opstinacentar.gov.mk/DUPGolemRing2012.aspx
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 3456>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.