build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Паркинзи и гаражи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Катна гаража Разловечко востание - кај ССМ

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 456
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #101 Posted: 25-Oct-2014 at 12:48
Еден детаљ од катната гаража...

DSC05980 by george k. 1981, on Flickr

Патем, гаражата беше доста запуштена во однос на чистотата. Долниот дел кај лифтовите беше полн со ситно ѓубре (лисја, кал, земја, отпадоци итн.), а на најгорниот кат имаше многу вода (поради дождовите, нормално). Она што ме зачуди е тоа што не успеав да забележам некаков систем за одвод на дождовницата (можеби постои, но јас не го забележав). Целата внатрешност на гаражата е чист бетон (и најголемите поддржувачи на брутализмот би можеле да му „позавидат“ на ова „ремек-дело“), бетон кој на моменти изгледа како да е нашљакан без некаков ред, онака, случајно. Тоа посебно може да се забележи на површината по која треба да возат или да се паркираат возилата. На најгорниот кат, пак, подот е премачкан со некој материјал кој е веројатно водонепропустлив и кој на око изгледа фино. Жал ми е што не ми текна да направам неколку фотки од внатрешноста, но можеби другпат пак ќе одам.
За сè има вторпат
Back to Top
tonikostov View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Oct-2009
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 127
  Quote tonikostov Quote  Post ReplyReply #102 Posted: 07-Nov-2014 at 15:57
Вчера првпат паркирав во гаражава. Недовршена е, само тоа можам да кажам. Скалите се чист бетон, како и поголемиот дел од површината за паркирање. Прашање е како воопшто поминала технички прием - објектот е дефакто градилиште.
Едвај го најдов лифтот - целиот валкан со кал и прашина. Бев паркиран на првото ниво, па стиснав на „1“. За жал, „1“ на лифтот не е исто со „Ниво 1“ за паркирање, па морав да се симнувам по рампата за возила едно ниво подоле...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #103 Posted: 24-Apr-2015 at 09:15
Нешто што штракав со фотоапаратот деновиве:

DSC08084 by george k. 1981, on Flickr

DSC08121 by george k. 1981, on Flickr

DSC08122 by george k. 1981, on Flickr

DSC08039 by george k. 1981, on Flickr
За сè има вторпат
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #104 Posted: 03-Sep-2015 at 21:37
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #105 Posted: 13-Dec-2015 at 19:46
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #106 Posted: 28-Jun-2016 at 11:55
9 ниво
27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

Скалите
27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr

19 ниво
27 juni by Ani.build, on Flickr

27 juni by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Staro Skopje View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2656
  Quote Staro Skopje Quote  Post ReplyReply #107 Posted: 26-Nov-2016 at 22:24
20161126_155741 by Ani.build, on Flickr

20161126_155744 by Ani.build, on Flickr
Градот убав никна, но го откорнаа
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #108 Posted: 27-Nov-2016 at 16:39
Е, да ти текне некој ден да се качиш на најгорниот кат и да направиш неколку панорамски фотки.
За сè има вторпат
Back to Top
SkopjeZaVardar View Drop Down
Groupie
Groupie
Avatar

Joined: 13-Dec-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 66
  Quote SkopjeZaVardar Quote  Post ReplyReply #109 Posted: 27-Nov-2016 at 17:18
Ми текна мене пред некое време ама изгледа без кола не сум смеел да бидам таму зошто приватен бил паркингот, не можев да се расправам па си отидов

Две на брзина





Edited by SkopjeZaVardar - 27-Nov-2016 at 17:21
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 14159
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #110 Posted: 27-Nov-2016 at 17:25
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 456

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.391 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.