build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Реконструкција на ул. Никола Вапцаров

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 08-Sep-2011 at 16:52
Уличкава е направена супер, одличен потег. Само така нека се продолжи во поширокиот реон на Мал Ринг.

Ме радува и тоа како проектов помина со леснотија и инкогнито. Се сеќавам пред само неколку години, мислам дека беше во кампањата за вториот мандат на Аларова, носечки проект и беше слична ваква реконструкција на уличката кон арапска куќа.

Слично, реконструкцијата на ул. Македонија идеше доста бавно, да не зборувам за реконструкцијата на тротоарите на третиот дел од ул. Македонија кај Шпаркасе која се движеше со брзина на полжав.

Да не должам, поентата ми е дека се надевам дека со овој (и други) примери, се поставуваат нови стандарди и се редефинираат очекувањата на граѓаните за тоа колку ефикасно властите треба да ги спроведуваат проектите.

Да се вратиме на проектов. Неколку слики во врска со одредени детали.

1. Со реконструкцијава е изместен пешачкиот премин кон Рекорд. Ова е одредена аномалија на оваа реконструкција бидејќи за малку се нарушува пешачкиот коридор поврзан со преминот кај Мекдоналдс накај ТЦЦ Плаза

2. За жал, паверот е веќе исфлекан на неколку места Ohno

3. Постои посебна лента/стојалиште за дотур која е во склоп на такси стојалиштето (3 ленти за такси и 1 за дотур). Влезот на уличката е дозволен само за граѓаните кои живеат таму. Колку тоа ќе функционира во пракса, ќе видиме, веќе редовно има паркирани коли во внатрешниот дел од уличката.

4. Жардинериите

5. Канделабрите

6. Спојката помеѓу паверот од улицата и паверот на тротоарот

7. Спојката на улицата со плоштадот

8. Идната автобуска постројка

9. Садниците





Edited by pbanks - 08-Sep-2011 at 16:53
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 08-Sep-2011 at 23:55
Sovremeno resenie na ovoj del od centralnoto podracje na gradot, ... No ne mi e poznat sistemot za odvod, tol e estetki vo red no tolku e tesen da mislam deka ke se zatne za nekolku meseci bidejki kaj nas cistotata na ulicite ne na Evropsko nivo, koj bi bil nacinot na negovo odrzuvanje... Da se nadevame deka imaat resenie za ova. Avtobuskata postrojka e stavena taka da teoretski nemoze da sobere poveke od dva avtobusa, a znaejki ja realnosta za trkite na privatnite / drzavnite avtobusi ili kulturata na avtobuskite postrojki  sepak se plasam deka ke imame problem pri vlez vo ulickata so avtomobil. Ulicata Nikola Vapcarov ne moze da bide celosno pesacka bidejki parkingot koj sto se naoga pozadi Risticeva palata ima vlez karsi Trend, tamu vleguvaat kamioni za potrebite na prodavnicite, stanovite, i Komunalec. Pri postavuvanje na kockite primetiv deka tie se so debelina od 5-6cm sto vo normalni uslovi se plasam deka ne e dovolno da go izdrzat tezinata na kamionite, naravno dokolku ne se raboti za kocki so specijalna izrabotka i izdrzlivost...


Edited by Portal - 09-Sep-2011 at 00:01
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: New York
Online Status: Offline
Posts: 831
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 09-Sep-2011 at 00:47
Originally posted by Portal

Sovremeno resenie na ovoj del od centralnoto podracje na gradot, ... No ne mi e poznat sistemot za odvod, tol e estetki vo red no tolku e tesen da mislam deka ke se zatne za nekolku meseci bidejki kaj nas cistotata na ulicite ne na Evropsko nivo, koj bi bil nacinot na negovo odrzuvanje... Da se nadevame deka imaat resenie za ova.

Во Германија овие сливници се вообичаени и обично терба да се чистатат 2-3 пати во гдината, најчесто од листови. Нивната предност е дека ја собираат атмосферската вода веднаш, со што се избегнува создавањето на „поточиња“ до најблискиот обично квадратен сливник.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 09-Sep-2011 at 10:48
Јас мислам дека и улицата Максим Горги треба исто вака да се уреди и улицата кај што се наога италијанска амбасада, потполно тие улици се за пешачки зони.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 09-Sep-2011 at 11:03
Се' во ред, и браво за улицава, но не можеле да најдат слични бетонски плочки ко на тротоарскиот дел за исполната на улицата, вака апла се гледа дека е крпена
Back to Top
HugoGoulding View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 05-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1304
  Quote HugoGoulding Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 09-Sep-2011 at 15:40
Хм, мала поправка, значи улицава не е пешачка, денес видов поминуваа 2-3 коли низ улицата за да влезат низ пасажот во зградата карши Тренд.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 09-Sep-2011 at 16:33
Originally posted by HugoGoulding

Хм, мала поправка, значи улицава не е пешачка, денес видов поминуваа 2-3 коли низ улицата за да влезат низ пасажот во зградата карши Тренд.


Така и беше претставена улицата. Но со оглед на тоа дека пристап би требале да имаат само жителите на зградите кои го користат тој паркинг, прометот на улицата не треба да е особено голем и улицата која е сега на едно ниво би требала да се користи непречено.

Една добра страна на сето ова е што кафеанџиите нема да се распостилаат по целата улица.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 10-Sep-2011 at 15:04
Originally posted by pbanks


Originally posted by HugoGoulding

Хм, мала поправка, значи улицава не е пешачка, денес видов поминуваа 2-3 коли низ улицата за да влезат низ пасажот во зградата карши Тренд.
Така и беше претставена улицата. Но со оглед на тоа дека пристап би требале да имаат само жителите на зградите кои го користат тој паркинг, прометот на улицата не треба да е особено голем и улицата која е сега на едно ниво би требала да се користи непречено. Една добра страна на сето ова е што кафеанџиите нема да се распостилаат по целата улица.


Нема да се распостилаат по ЦЕЛАТА улица, но имаат зголемен простор, бидејќи улицата за сообраќај е МНОГУ стеснета од претходно.

Само не знам зошто не поставија рампа на влез, вака ќе биде узурпирана многу.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 10-Sep-2011 at 22:36

Не сум ја видел во живо, но мислам дека поставија хидраулични столпчиња за контрола на влез во улицата (барем според сликите претходно постирани)



Edited by UrbanFreak - 10-Sep-2011 at 22:37
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 10-Sep-2011 at 22:40
Originally posted by UrbanFreak

Не сум ја видел во живо, но мислам дека поставија хидраулични столпчиња за контрола на влез во улицата (барем според сликите претходно постирани)



Ej, уште подобро ако е точно ова.
Back to Top
Baze View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Jan-2010
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 409
  Quote Baze Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-Sep-2011 at 10:06
Вчера поминував од таму инаку имаат поставено две хидраулични столбчиња на приодот кон улицата (на влезот и излезот) одма после паркингот за таксистите но тие беа спуштени така што незнам кој ги командува и во кој период се затворени. инаку новитет таму е и начинот на одведување на атмосверските води, нешто како линеарни сливници кои се поставени помеѓу тротоарот и улицата по целата нејзина должина од двете страни.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 452
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 12-Sep-2011 at 23:44
Hidraulicnite stolbcinja postojat, no teskoda profunkcioniraat bidejki treba na site stanari da im dadat dalecinsko sto ne e izvodlivo.. itn itn... Oficijalno avtomobilite mozat da se dvizat no mora da zavrsat na privatniot parking... Vo praktika denovive se gledaat kamioncinja i kombinja za dotur parkirani na ulicata...
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 13-Sep-2011 at 09:48
Зошто да не е изводливо на сите станари да им се поделат/продадат даљински? Истиот принцип функционира на многу други места, на пример во Љубљана, каде што голем дел од стариот град е заштитен со истите вакви столбчиња.
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 13-Sep-2011 at 11:12
Originally posted by UrbanFreak

Зошто да не е изводливо на сите станари да им се поделат/продадат даљински? Истиот принцип функционира на многу други места, на пример во Љубљана, каде што голем дел од стариот град е заштитен со истите вакви столбчиња.


Не мора даљинско. Во некои градови постои шифра што се внесува - се менува секој месец, а ако те фатат внатре дека неовластено си влегол со туѓа шифра, ќе го јадеш стапот и ти и тој што ти ја дал шифрата и тоа дебело. Има цел систем да го исплатите.
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 13-Sep-2011 at 19:23
морам да признаам дека иако бев многу скептичен околу улицава, многу ми се допадна како ја изведоа во целост, особено ми се допаѓа што целиот тој простор повеќе се отвори и заличи на нормална улица
инаку, островото на крајот на улицата во иднина би излегло прекрасно плоштадче и доколку е возможно, би сакал тука да дислоцираат некој од спомениците околу плоштадот или пак некакво фонтанче
Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 13-Sep-2011 at 19:27
Originally posted by zabegan

, би сакал тука да дислоцираат некој од спомениците околу плоштадот или пак некакво фонтанче


Прва одлична идеја што ја имаш дадено на форумов.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 13-Sep-2011 at 20:08
Originally posted by zabegan

морам да признаам дека иако бев многу скептичен околу улицава, многу ми се допадна како ја изведоа во целост, особено ми се допаѓа што целиот тој простор повеќе се отвори и заличи на нормална улица
инаку, островото на крајот на улицата во иднина би излегло прекрасно плоштадче и доколку е возможно, би сакал тука да дислоцираат некој од спомениците околу плоштадот или пак некакво фонтанче


денот кога на забеган му се допадна нешто
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4077
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 13-Sep-2011 at 20:19
Originally posted by pbanks

Originally posted by zabegan

морам да признаам дека иако бев многу скептичен околу улицава, многу ми се допадна како ја изведоа во целост, особено ми се допаѓа што целиот тој простор повеќе се отвори и заличи на нормална улица
инаку, островото на крајот на улицата во иднина би излегло прекрасно плоштадче и доколку е возможно, би сакал тука да дислоцираат некој од спомениците околу плоштадот или пак некакво фонтанче


денот кога на забеган му се допадна нешто


Cheers Ulicata e navistina super, nema za sto da se zali covek
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 13-Sep-2011 at 20:46
Originally posted by pbanks

Originally posted by zabegan

морам да признаам дека иако бев многу скептичен околу улицава, многу ми се допадна како ја изведоа во целост, особено ми се допаѓа што целиот тој простор повеќе се отвори и заличи на нормална улица
инаку, островото на крајот на улицата во иднина би излегло прекрасно плоштадче и доколку е возможно, би сакал тука да дислоцираат некој од спомениците околу плоштадот или пак некакво фонтанче


денот кога на забеган му се допадна нешто
абе глеј така се поставени работиве кај нас, штета што цел форум ме гледа како негативно настроена личност кон се, ама тоа е... Big%20smile

Architects create dreams...politicians create nightmares
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 13-Sep-2011 at 21:57
Originally posted by zabegan

морам да признаам дека иако бев многу скептичен околу улицава, многу ми се допадна како ја изведоа во целост, особено ми се допаѓа што целиот тој простор повеќе се отвори и заличи на нормална улицаинаку, островото на крајот на улицата во иднина би излегло прекрасно плоштадче и доколку е возможно, би сакал тука да дислоцираат некој од спомениците околу плоштадот или пак некакво фонтанче


Забеган навистина овој ден треба да се запише во форумската историја.
И дај боже во иднина повеќе вакви позитивни постови од тебе да читаме.
Имаш подршка од моја страна и за идејата околу островчето.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.227 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.