build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Кичевски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кичевски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #201 Posted: 22-Aug-2014 at 18:47
кабелската ја сместуваат дирекно под земја,исто и некои тк кабли,ел.инсталација за уличното осветление е целосно ново со се заземјувањето.

другите поголеми инсталации се поставени под средишното зеленило уште на крајот на 90-тите.

од страна гледано улицата ќе биди релативно чиста од инсталации
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #202 Posted: 02-Oct-2014 at 21:11
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #203 Posted: 22-Oct-2014 at 19:18
мостот кај бензиската Пуцко петрол` се `прошири и надгради`,така да сега вероватно можи да се прошири и коловозот

Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #204 Posted: 24-Oct-2014 at 22:47
заврши реконструкцијата на патот кон градот кичево. 6 километри, инвестицијата според журнал е од мкд пат
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #205 Posted: 16-Nov-2014 at 20:15
Започна со асфалртирање на втората и третата делница од Булеварот Ослободување,а веќе се посадени скоро сите дрва од двете страни на булеварот.Исто така готови се двата кружни токови кај Пуцко и кај полицијата.

Се слуша дека се брза за свечено отворање на 28-ми Ноември

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #206 Posted: 26-Nov-2014 at 20:32
Главните работи се завршени на Булеварот Ослободување во кичево,освен раскрницата на самиот магистрален пат(тамо каде скопјаните `прелетуваат` низ раскрсницата` ) и делот према железничката станица.Остана уште средишниот дел да се уреди со земја и засади трева и канделабрите да се доопремат со светилки.Се работи турбо овие деновиBack to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #207 Posted: 26-Nov-2014 at 22:25
Ако не се лажам гледам дополнителни електрични столбови?
Иначе убаво што одлучиле да има светилки и за тротуарите!
Ѓоко thanks👍👍👍
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #208 Posted: 26-Nov-2014 at 22:30
само на раскрсниците има промени,бидејќи двата кружни тока навлегоа во просторот каде порано беа бандерите.но на секоја бандера се заваруваа плус конзоли за светилки над тротоарите.иста верзија како на маршал тито,но овие дополнителниве засега не се поставени
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3889
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #209 Posted: 10-Dec-2014 at 10:30
Се движе работата кон последната фаза (фб)Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #210 Posted: 10-Dec-2014 at 13:18
Ќе нема втор слој асфалт каде што ќе се паркираат автомобилите?Многу штедат бе
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #211 Posted: 10-Dec-2014 at 16:34
Ne,ima vtor sloj,ovie sliki se podtari. Kompletniot del e prikažan na moite sliki. Sega se raboti samo na delot okolu magistralata i prema železničkata, i normalno zeleniot pojad vo sredinata
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4189
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #212 Posted: 10-Dec-2014 at 23:02
Сега ѕирнав погоре и твоите се постари.Пуштај нови деновиве ваљда средиле веќе
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #213 Posted: 13-Dec-2014 at 23:05


Back to Top
fusion View Drop Down
Newbiе
Newbiе


Joined: 17-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 12
  Quote fusion Quote  Post ReplyReply #214 Posted: 14-Dec-2014 at 07:04
Zimi boga, ama barakive koj kade ke mu tekne otvorisi barakce.Dali pocna da gi odstranuvaat na zeleznicka.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #215 Posted: 14-Dec-2014 at 12:27
ови бараки на претпоследната слика помеѓу двете згради прави и овие на последната слика исто помеѓу зградите за брзо ќе се рушат,на ниво место ќе се градат згради(некои помоќни фаци од градот).тие што се кај гимназијата на аголот сум слушнал дека исто така ќе се рушат,а за тие на железничка загеа немам ништо разбрано.

имаше обид на еден поранешен градоначалник да ги руши сите времени објекти во градот,но предлогот не му помина на совет
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #216 Posted: 16-Dec-2014 at 23:25
Денеска се пушти и уличното осветление на булеварот,паралелно и со новогодишното осветление.За =ал сликав возејќи,па сликата е малку матнаEdited by gjoko - 16-Dec-2014 at 23:26
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #217 Posted: 31-Dec-2014 at 16:38
Prv pat vo Kičevo se sluči da rabotnata mašina za čistenje na sneg voopšto ds ne izlezi na ulicite i voopšto da ne deluva(izleze samo efen džip so lesna lopata na nego). Vakvi ulicite ne bile nikogaš. Sram mi e da vadam sliki od bulevarot koj liči na vojno pole. Zaglavuvaat vo prosek po 2-3 koli vo minutata,a ulicite se poveće pokrieni so parčina od skršeni spojleri, najmnogu od "stranskite" koli so koi pristignaa gastarbajterite od gradot.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #218 Posted: 31-Dec-2014 at 17:05
Таа механизација е во надлежност на општината така ли Ѓоко?
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #219 Posted: 31-Dec-2014 at 18:56
На комуналното претпријатие `Комуналец`.На веќе нов багер-ровокопач му се докупи `нож` за снег кој кошташе негде околу 6000 евра и досега многу добро ја обавуваше својата работа.Кога падна исто така голем снег пред 5-6 години,со него се сичисти цел град во една ноќ.

Сега сме за срамота и просто неможам да ви објаснам во каква состојба е градот.Сите села се отсечени,градот е блокиран од сите страни,а за тоа ни збор на вестите.Слушам грмат за Охрид и Струга(вероватно поради туристите и што неможат тајкуните-пријателчина на министрите да си појдат во вилите) а за Кичево каде има над 70 см снег во градот-ни збор
Back to Top
Тркало View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 31-Dec-2010
Location: Охрид
Online Status: Offline
Posts: 1135
  Quote Тркало Quote  Post ReplyReply #220 Posted: 04-Jan-2015 at 16:31
Originally posted by gjoko

На комуналното претпријатие `Комуналец`.На веќе нов багер-ровокопач му се докупи `нож` за снег кој кошташе негде околу 6000 евра и досега многу добро ја обавуваше својата работа.Кога падна исто така голем снег пред 5-6 години,со него се сичисти цел град во една ноќ.

Сега сме за срамота и просто неможам да ви објаснам во каква состојба е градот.Сите села се отсечени,градот е блокиран од сите страни,а за тоа ни збор на вестите.Слушам грмат за Охрид и Струга(вероватно поради туристите и што неможат тајкуните-пријателчина на министрите да си појдат во вилите) а за Кичево каде има над 70 см снег во градот-ни збор


Ја имав таа ‘привилегија‘ да бидам во сите наведени места на новогодишната вечер и точно е дека во ниту еден град не е воопшто чистено, без разлика на општинските информации (ЛАГИ) за медиуми (и без разлика опозициски или од власта).Секаде иста приказна, Охрид, Струга и Кичево - и посебно патиштата меѓу нив.
Со напомена дека Кичево имаше нешто плус снег од езерскиов регион и единствено таму имаше можност за заглавување на колите во снег на отворени улици, за разлика од магистралата каде беше исто нечисто, но на многу места подмрзнато.
Чистењето на главниот булевар почна некаде околу 19:45 вечерта со наведениот багер и пик-ап со монтиран плуг (вториот имаше потешкотии).
Колите паркирани косо кон булеварот се дозатрупаа со снег од слободната лента при чистењето.
Убаво е само ‘да бидат‘ градоначалници и функционери, ама некако тешки им се обврските да им се обезбедат нормални услови за живот на луѓето кои ги донесле на таа позиција.А ги немавме последните 10 дена.
Искрено сеедно за туристите и не знам кој, јас и другите во Охрид и Струга првенствено имаме проблем да не стигниме навреме на работа, а таму нема да ти речат дека се вонредни услови туку да тргнуваме уште порано.
Во услови кога градско приградскиот превоз е половичен и често во каснење поради патиштата, такси превозот уште полошо, а пешки е ризик по екстремитети поради смрзнатите тротоари.
Селата после Пештани, после Мешеишта кон Кичево и делот кон Ресен и скоро сите струшки села седум дена се/беа отсечени од светот - без пат, струја и вода.

Edited by Тркало - 04-Jan-2015 at 16:38
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 9101112>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.078 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.