build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Инфраструктура > Градска инфраструктура
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Кичевски сообраќај (општо)
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Кичевски сообраќај (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 07-May-2012 at 16:50

понеделник, 07 мај 2012, 16:32

Македонија
Ќе се санира локалната магистрала Кичево – Осломеј

Завршена е целокупната процедура околу санирањето на локалната магистрала што ги поврзува двете соседни општини, Кичево – Осломеј, јави МИА.
Овој патен правец е многу оштетен, особено кога се знае дека патот го користи и РЕК „Осломеј“.
- Завршена е целата процедура околу понудата за овој проект на нашата општина. Одбрана е фирмата која ќе ги изведе работите за санирање на овој, за нас многу значаен пат. Должината на патот е околу дваест километри и се движи од Кичево па се до селото Туин, изјави секретарот на општина Осломеј Бегзат Аљиу.
Вредноста на оваа инвестиција на општина Осломеј е околу еден милион денари.
http://www.novamakedonija.com.mk/DetalNewsInstant.asp?vestInstant=5432
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 19-May-2012 at 17:32
Предлог проект неокласичен кружен тек кај бензиската Пуцко Петрол Авторот е Златко Злато а сликата ја најдов во фб. 
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 19-May-2012 at 17:47
Неокласичен.... Rollinмислиш некласичен... и бај д веј каква е таа класификација.... од страна на авторот... зар нема друг поим за вакви кружни текови... а зошто да не стои и само кружен тек... во суштина е кружен тек...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 19-May-2012 at 17:56
Хаха извини леле каква грешка
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 19-May-2012 at 18:00

па почна да ни се врти во глава од Скопје 2014...

Инаку... не е лошо решение... само не ја знам ситуацијата каква е во Кичево...

Само ме загрижува малку должината на споредната оска на елипсата на кружниот тек... за автомобили би било океј... но автобуси, камиони... незнам...

Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
FoSsiL View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Mar-2009
Location: Аеродром
Online Status: Offline
Posts: 4699
  Quote FoSsiL Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 19-May-2012 at 18:18
Само... сега забележав... горните и долните пешачки премини и стоп линијата се премногу блиску до кружниот тек... мислам дека тоа не е во ред... бидејќи така би можел да се блокира кружниот тек... најдобро би било да се постават на поголема оддалеченост/растојание...
Македонија - Земја на чудата!
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 19-May-2012 at 18:30
хаха па нормално ќе имам неокласичен в глава кога секој ден го читам и слушам тој збор. Па имам страф да не го прочитал некој од владата па можеби ќе раѓа идеата за антички улици, мислам креативни се
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 19-May-2012 at 19:09
овие се цевките за реконструкција на водоводот на ул.Булевар Ослободување,таа улица за која е погорниот кружен тек.прво мора да се постави водоводот па после тоа да се скрати ширината на средишното зеленило,па после тоа можи да се прави кружен тек.се зборува и за отворање на раскрсница пре полицијата во Кичево за да не е потребно вртење до кај `Пуцко Петрол`

цевките се ф355 мм
Edited by gjoko - 19-May-2012 at 19:09
Back to Top
AlexTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04-Feb-2009
Location: Македонија
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AlexTheGreat Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 23-May-2012 at 13:57
Кружен е потребен кај Пуцко Петрол исто така и кај полицијата
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 08-Jul-2012 at 20:01
асфалтиран е и вториот дел од локалниот пат Кичево-с.Кнежино(каде се наоѓа Кнежинскиот манастир и `куќата на уметноста`.Дали е асфалтирано до крај незнам,ова е сликано на почетокот на вториот дел од делницата,веднаш на расадникот `Крушино`

Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 11-Jul-2012 at 19:00
во Кичево интензивно се работи на асфалтирање на повеќе улици,а оние улички каде е проблематично влегување на асфалтерките се поплочуваат со бекатон коцки(граѓаните не ги тргаат оградите дири ни за време на градењето,а после да си го вратат).

еве некоја слика од поплочувањето тротоарот на втората страна на ул.11 Септември(источната страна лани се поплочи),а за поздравување е што во Кичево покрај тротоарите секаде се полочува и просторот околу зградите,иако е тоа обврска на самите станари.

трипати браво,бидејќи за 3 години се асфалтираа улици со гаранција повеќе него ли за изминатите 30 години заедно на сите други градоначалници
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 17-Jul-2012 at 18:50
се асфалтира најзапустениот дел од урбаниот дел од Кичево,делот помеѓу товарниот дел на железничката станица и магистралата.

за жал последните 20 метри за асфалтирање,за да се спои новоформираната улица со платото пред автобуско-железничката станица е спречен од страна на 1-2 граѓани кои тврдат дека дел од улицата е нивно приватно земјиште,иако цел град знае дека се добро обештетени во минатото.вакви примери во Кичево има премногу,за што имам лично разговарано со поранешен јавен правобранител.за жал сите исходи на суд се негативни за градот/државатаBack to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Jul-2012 at 21:52
Кај жел. станица
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Jul-2012 at 22:39
Бекатон, Бекатон, Бекатон, Бекатон и тоа со тони ...А таму каде што нема бекатон треви и корови , слика како од Авганистан.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Jul-2012 at 22:42
Previousda si mnogu vo pravo ama toa e daleku poubo od nisto. Kjuti gradocalnikot se trudi da pravi nesto, toj predhodniot ne izgradi nisto.Big%20smile
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Jul-2012 at 22:43

Реконструкција и изградба на улици во Кичево

von Општина Кичево, Mittwoch, 18. Juli 2012 um 08:29 ·

 

Минатиот месец, општина Кичево започна со санација на дупките по сите улици во градот, со што ќе се овозможи непречено движење на возилата.

 

- Од лошите временски услови е запрена работата, односно потешко се одвива, но се ќе биде завршено во најбрз можен рок - соопштуваат од општината.

 

Градежната сезона продолжува со поплочување со бехатон плочки на улиците кои гравитираат на улицата Ужичка, односно на областите Крушино 1 и 2 и улицата Влашки Пат. Во рамките на градежните активности ќе се асфалтираат улиците: Коста Браншевиќ, крак на улицата Копачка, дел на Индустриската улица, како и патот Крушино – Кнежино, а ќе се изгради влез и паркинг на улицата што се наоѓа кај општината и катастарот.

 

 

Обновата на улиците кои беа оштетени од големите наноси на снег во текот на зимата ќе ги подобри условите во сообраќајот во летниот период.

 

ОПШТИНА КИЧЕВО

Биљана Крстеска

Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 22-Jul-2012 at 23:25
Градоначалникот се труди ама колку се труди народот. Гледам на друга нишка изградиле зграда а пред зградата повторно Авганистан, значи не е само до градоначалиот , несредените дворови и пред дворови, нехигиената, паркирањето кој каде ќе стигне и многу други работи се колективна одговорност. Јас разбирам да се нема пари и да се биде сиромашен но не разбирам да се биде нечист , некултурен и нехуман. 
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 3886
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Jul-2012 at 23:31
PreviousCheersKaj stanbenata zgrada kade ziveam ima eden ubav park no se raspagjuva. Pa jas rekov aj malku da se grizam a veruvaj deka sramno e da se grizis za parkot a ne e sramno da uriniras po garazite. Pa duri nekoj me prasa koj i kolku me plati za rabotata...Wallbash
Back to Top
AlexTheGreat View Drop Down
Newbie
Newbie


Joined: 04-Feb-2009
Location: Македонија
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote AlexTheGreat Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 23-Jul-2012 at 11:12
Граѓаните за никаде се. Ако си совесен граѓани обавезно те етикетираат дека те плаќаат. Ако сакаш нешто да организираш пак си етикетиран дека те плаќаат за тоа. И така натаму.
За хигиената во градот најкрив е народот оти до што беше корпа за ѓубре низ град ја искршија.

Градоначалникот најави раконструкција на булевар Ослободување и на улица Александар Македонски во чиј склоп е и калдрмата, коцката, ама како што тргнала работава до крај на мандатов тешко дека ќе го среди тоа.


Полицијава мора да ги казнува овие дојденциве преку лето што се курназат со коли кои таму каде што живеат секој ги има. Оти најголемите гужви тие ги прават. Нити почитуваат правило за брзина, нити знаат кој каде има предност, а најглупо што го прават е намерно споро возење по булевар   и застанување на сред булевар да се поздрават со секој втор кочејќи го цел сообраќај.

И кај градинката мора да се регулира се вози пребрзо, ама никако со гумени легнати сообраќајци оти за нецела недела ќе ги снема.
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 23-Jul-2012 at 15:52
лично разговарав со градоначалникот(да повторам,работам на неговот поранешно работно место-фала му што ми го ослободи ) и рече дека АМ или Маршал Тито како што ја викаме улицата сигурно ќе се гради,само има многу административна работа со Светска Банка,за секој документ ги враќаат по неколку пати.вероватно се поучени од лошото искуство од минатото кога се земаа пари и се трошеа за глупости.сега дојде крајот на таквиото трошење
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 12>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.141 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.