build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меѓународни ланци во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 07-Sep-2011 at 09:19
Во врска со цените во Бургер Кинг, еве што можев да извадам од една од фотките...


Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 07-Sep-2011 at 09:25
5 евра за оброк. Стандард цена.
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 07-Sep-2011 at 10:04
Во градовете нема да биде на истата цена.

На Сончев Брег Whooper е на цена 5 евро.
Во Софиjа - 2,50 евро.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 07-Sep-2011 at 10:20
Originally posted by VirginAtlantic

Во градовете нема да биде на истата цена.На Сончев Брег Whooper е на цена 5 евро. Во Софиjа - 2,50 евро.Оброк или само сендвич?
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 07-Sep-2011 at 10:23
Сендвич.
Сега видох дека на сликата се работи за оброк. Одлична цена като за аеродром.


Edited by VirginAtlantic - 07-Sep-2011 at 10:25
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 07-Sep-2011 at 10:38
Originally posted by Dave Gahan

Тоа е епоксиден лиен под, не е цемент...

За наши услови, аеродромов е добар...и од мене позитивна оценка; повеќе очекував како архитектура (од рендерите, најавите), ама сепак се работи за објект од инфраструктурата - важно е што ќе задоволува по капацитет и ќе има содржини што стариот ги немаше...


10х неможев да препознаам.

Инаку Бургер Кинг со пристојни цени.

Епа ајде, безбедно летање!!!
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Alex View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 17-Jun-2009
Location: Paris / Ohrid
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote Alex Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 10-Sep-2011 at 11:26

Еден сендвич во „Бургер Кинг“ на скопскиот Аеродром чини 400 денари

Само што доби модерен европски лик, аеродромот Александар Велики уште побрзо доби и „модерни“ европски цени. Еден сендвич во популарниот фаст фуд ланец, „Бургер Кинг“ на скопскиот аеродром чини неверојатни 400 денари. 
Бидејќи никој од нашата екипа не можеше да си дозволи да плати 400 денари за еден сендвич, ќе останете без информацијата дали овој ултра скап сендвич вреди за парите.

http://press24.mk/story/zabava/eden-sendvich-vo-„burger-king“-na-skopskiot-aerodrom-chini-400-denari

Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 10-Sep-2011 at 14:58
Originally posted by Alex

<h2 ="story-title">Еден сендвич во „Бургер Кинг“ на скопскиот Аеродром чини 400 денари</h2><div =" clear-block">

Само што доби модерен европски лик, аеродромот Александар Велики уште
побрзо доби и „модерни“ европски цени. Еден сендвич во популарниот фаст
фуд ланец, „Бургер Кинг“ на скопскиот аеродром чини неверојатни 400
денари. Бидејќи никој од нашата екипа не можеше да си дозволи да
плати 400 денари за еден сендвич, ќе останете без информацијата дали
овој ултра скап сендвич вреди за парите.

http://press24.mk/story/zabava/eden-sendvich-vo-„burger-king“-na-skopskiot-aerodrom-chini-400-denari

Непрофесионално и неточно известување. Се прашувам кој ли ги потплатил новинарите вака бесрамно да лажат? McDonalds?

Имаше и на форумов слика од ценовникот - 340д за сендвич, помфрит и пијалок.

Ако за сендвичи лажат во Press24, како да им веруваме за други работи?
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 10-Sep-2011 at 15:17
А како да веруваме во сериозноста на таква светска компанија, која при влез во една земја не поставува и свој уеб сајт? Цените се претерани, затоа што се изедначени со оние во Словенија, а трошоците нити од далеку не се исти, ако се земе в предвид само фактот дека тука вработените се платени по 5 евра (300 ден) на час, а во Македонија веројатно толку за цела смена!
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 10-Sep-2011 at 15:33
Originally posted by Andrej_LJ

А како да веруваме во сериозноста на таква светска компанија, која при влез во една земја не поставува и свој уеб сајт? Цените се претерани, затоа што се изедначени со оние во Словенија, а трошоците нити од далеку не се исти, ако се земе в предвид само фактот дека тука вработените се платени по 5 евра (300 ден) на час, а во Македонија веројатно толку за цела смена!Не гледам дека ни во Словенија имаат вебсајт (може грешам).

За цените, тоа не е така лесно да се одреди како што мислиш. Честопати постоењето на еден ресторан во некоја земја, значи зголемени трошоци, во споредба со земја каде што има 20, заради потребата многу од производите да се увезуваат, наместо локално да се произведуваат.

Така да се знае во овие ресторани, цените се унифицирани секаде во свет.
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 10-Sep-2011 at 16:20
Прво ова...
Press24.mk е независен веб медиум поддржан и финансиран од страна на Амбасадата на САД во Република Македонија.
...независен веб медиум - my ass...второ, што толку фативте да се бавите со Burger king, не ми е јасно...
Има толку офф-топик муабет околу аеродромот, стварно....вчера дочекот на првите вчудоневидени патници со поклони од страна на вицепремиерот, па неговата фамозна изјава дека вака „ќе ја развиваме авиоиндустријата“ исл....мислам дека нема потреба да се бавиме со вакви небитни информации, и така никој од Скопје нема да се потегне да руча во БК до Петровец...сега во моментов многу поинтересно е како функционираат основните функции на аеродромот за кои многу малку коментираме овде, а најдобро би било некој искуствено да ни ги претстави...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
gjoko View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 18-Jun-2011
Location: kicevo
Online Status: Offline
Posts: 6554
  Quote gjoko Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 10-Sep-2011 at 16:43
во право си Dave,се прават муабети за неважни работи
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 10-Sep-2011 at 21:26
Originally posted by Dave Gahan

Прво ова...
Press24.mk е независен веб медиум поддржан и финансиран од страна на Амбасадата на САД во Република Македонија.
...независен веб медиум - my ass...второ, што толку фативте да се бавите со Burger king, не ми е јасно...
Има толку офф-топик муабет околу аеродромот, стварно....вчера дочекот на првите вчудоневидени патници со поклони од страна на вицепремиерот, па неговата фамозна изјава дека вака „ќе ја развиваме авиоиндустријата“ исл....мислам дека нема потреба да се бавиме со вакви небитни информации, и така никој од Скопје нема да се потегне да руча во БК до Петровец...сега во моментов многу поинтересно е како функционираат основните функции на аеродромот за кои многу малку коментираме овде, а најдобро би било некој искуствено да ни ги претстави...


А зашто да не руча? Еве ја планирам да ручам, со првиот нареден лет, за неколку недели.

Или да не сакате уште да ви спакува мама од дома маргарин и леб... ех македонче, џабе ќе ти направат услови, кога не знаеш да ги користиш.
Back to Top
Portal View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 430
  Quote Portal Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 10-Sep-2011 at 21:37
Originally posted by krale

Originally posted by Alex

<h2 ="story-title">Еден сендвич во „Бургер Кинг“ на скопскиот Аеродром чини 400 денари</h2><div =" clear-block">

Само што доби модерен европски лик, аеродромот Александар Велики уште
побрзо доби и „модерни“ европски цени. Еден сендвич во популарниот фаст
фуд ланец, „Бургер Кинг“ на скопскиот аеродром чини неверојатни 400
денари. Бидејќи никој од нашата екипа не можеше да си дозволи да
плати 400 денари за еден сендвич, ќе останете без информацијата дали
овој ултра скап сендвич вреди за парите.

http://press24.mk/story/zabava/eden-sendvich-vo-„burger-king“-na-skopskiot-aerodrom-chini-400-denari

Непрофесионално и неточно известување. Се прашувам кој ли ги потплатил новинарите вака бесрамно да лажат? McDonalds?

Имаше и на форумов слика од ценовникот - 340д за сендвич, помфрит и пијалок.

Ако за сендвичи лажат во Press24, како да им веруваме за други работи?
 
Vakvi primitivni vesti izlagaat pri sekoj pogolem proekt... Ohno bez razlika koj i da gi finansira "novinarite" ne se tie sto i da go probale sendvicot nema da mozat da mi kazuvaat mene za vkusoot na BK Big%20smile TREBA SAMO DA İM KAZEME DA NE SE ZANESUVAAT )
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 10-Sep-2011 at 21:39
Originally posted by my Macedonia


Originally posted by Alex

<h2>Еден сендвич во „Бургер Кинг“ на скопскиот Аеродром чини 400 денари</h2>

Само што доби модерен европски лик, аеродромот Александар Велики уште
побрзо доби и „модерни“ европски цени. Еден сендвич во популарниот фаст
фуд ланец, „Бургер Кинг“ на скопскиот аеродром чини неверојатни 400
денари. Бидејќи никој од нашата екипа не можеше да си дозволи да
плати 400 денари за еден сендвич, ќе останете без информацијата дали
овој ултра скап сендвич вреди за парите.

http://press24.mk/story/zabava/eden-sendvich-vo-„burger-king“-na-skopskiot-aerodrom-chini-400-denari


400 Denari= 8FrankoviOhno A znaete li kolku cini eden hamburger vo ziriskiot aerodrom? Maximum 5 Frankovi!!Ne vlie da se komentira premnogu osven da se ostavi eden negativenEeek


Веќе објаснивме дека веста не е точна, веројатно се работи за намерно тенденциозно известување.
Back to Top
my Macedonia View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Oct-2008
Location: 🇲🇰🇨🇭
Online Status: Offline
Posts: 4005
  Quote my Macedonia Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 10-Sep-2011 at 21:42
PreviousDa, sega primetiv pa zatoa go izbrisav komentarot! Ja vidov slikata potocno i gledam deka ima pijalok i pomfrit! Tesko nas so novinarive, ili se budali i navistina razbrale deka eden hamburger cini 400 den. ili pak namerno pisuvale gluposti, kako sekogas...
Back to Top
Tuvok View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Aug-2010
Online Status: Offline
Posts: 173
  Quote Tuvok Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 11-Sep-2011 at 15:37
Дечки наслушнав дека всушност ТАВ можеле да отвараат Бургер Кинг само на своите аеродроми и дека сеуште ниедна фирма нема лиценца за Македонија што би значело ништо од Бургер Кинг во Македонија во скоро време. Вистина или не ?
Back to Top
OCB View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: 54
Online Status: Offline
Posts: 921
  Quote OCB Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 11-Sep-2011 at 17:02
Originally posted by Tuvok

Дечки наслушнав дека всушност ТАВ можеле да отвараат Бургер Кинг само на своите аеродроми и дека сеуште ниедна фирма нема лиценца за Македонија што би значело ништо од Бургер Кинг во Македонија во скоро време. Вистина или не ?


Бургер Кинг планира да отвори неколку ресторани во Македонија. Вториот се очекува да биде отворен во Скопје кон крајот на оваа година. Влезот ќе биде остварен преку турската TAB GIDA.

http://www.franchiseek.com/NewsDetail.asp?NewsID=1033

Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 11-Sep-2011 at 18:27
Јас мислев дека има во Скопје Бургер Кинг ,нели порано беше спроти аркадија ? што се деси со тој? затворен ли е? Затоа некако чудно ми дојде ова,дека и во скопје ке се отварало а јас све мислев дека има.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 11-Sep-2011 at 18:39
Originally posted by mitatos

Јас мислев дека има во Скопје Бургер Кинг ,нели порано беше спроти аркадија ? што се деси со тој? затворен ли е? Затоа некако чудно ми дојде ова,дека и во скопје ке се отварало а јас све мислев дека има.


Тоа беше КингБургер и нема везе со брендот BurgerKing
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.172 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.