build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Меѓународни ланци во Македонија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меѓународни ланци во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 11-Sep-2011 at 18:46
Може може не знам јас, само е идентично на ова, и логото беше слично ,тоа беше некој друг бренд или копија?Не знам дали сеуште постои тој фаст фуд.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 11-Sep-2011 at 22:42
Originally posted by mitatos

Може може не знам јас, само е идентично на ова, и логото беше слично ,тоа беше некој друг бренд или копија?Не знам дали сеуште постои тој фаст фуд.


Се уште постои, меѓутоа нема апсолутно никаква врска со Бургер Кинг што е светски бренд, а не маалска сендвичара.
Back to Top
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 22-Sep-2011 at 10:46

На новиот скопски аеродром Александар Велики, Mакедонците и туристите можат да го пробаат светски познатиот вкус на Бургер Кинг.

burger-king-mkd-01.jpg-500

Бургер Кинг е најголемиот ривал на Мекдоналдс во светската индустрија за брза храна.

Сепак, сендвичот кој сите го очекуваа во Македонија, има цена. И тоа висока. За еден сендвич ќе треба да платите точно 344 денари.

Компанијата „ТАБ фудс“ којашто го донесе Бургер Кинг, има можност да ги донесе и Пица Хат и Данкин Донатс, коишто се исто така огромни брендови во светот. Тие се застапници за овие имиња, па во брзо време очекуваме и тие да се појават на македонско тло.

ТАБ веќе објави дека до крајот на годината се планирани Бургер Кинг ресторани и на други локации во земјата.

http://kurir.mk/makedonija/vesti/43094-Sendvic-vo-Burger-King-za-skromni-344-denari
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 22-Sep-2011 at 12:11

Ај баш ме интересира сите што плукавте претходно дека била платена репортажата каде се вика дека сендвич е 400 денари, на ова што ќе кажете? Плус ова го пишува Курир, кои лично не би имале некаква корист да плукаат по Бургер Кинг.
Цениве не им се нормални. Па у Турција за тие пари се добива голем помфрит, пола литарско пепси и двоен сендвич и тоа во Бургер Кинг во туристичките места. Во обичните градови е далеку поефтино. Ова е најверојатно затоа што се работи за аеродром, коа ќе дојдат до градовите ќе биде поефтино.
Back to Top
kultuzin View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 07-Nov-2010
Online Status: Offline
Posts: 3811
  Quote kultuzin Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 22-Sep-2011 at 12:36
Искрено мислам дека многу внимание и значење му се даде на бургер кинг.
Да беше во центарот на Скопје и така и така, но вака на аердором , не верувам дека секој ден ќе имаме можност да го посетуваме.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 22-Sep-2011 at 12:55
Originally posted by N23


Ај баш ме интересира сите што плукавте претходно дека била платена репортажата каде се вика дека сендвич е 400 денари, на ова што ќе кажете? Плус ова го пишува Курир, кои лично не би имале некаква корист да плукаат по Бургер Кинг.
Цениве не им се нормални. Па у Турција за тие пари се добива голем помфрит, пола литарско пепси и двоен сендвич и тоа во Бургер Кинг во туристичките места. Во обичните градови е далеку поефтино. Ова е најверојатно затоа што се работи за аеродром, коа ќе дојдат до градовите ќе биде поефтино.
Погоре на сликите има цена каде што цена на мени е 344 денари. Ок не е ефтино, ама сепак се работи за аеродром, и реално ако си јадел во Бугер Кинг на Ататурк аеродромот во Истанбул, сигурно не си платил под 12 евра за оброк. На крајот на краиштата пазарна економија е, па и Бугер Кинг Македонија можат слободно да си ги одредат цените, наше право е дали ќе ги прифатиме и ќе купиме или не.


Edited by UrbanFreak - 22-Sep-2011 at 12:55
אל תסתכל בקנקן, אלא במה שבתוכו
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 22-Sep-2011 at 13:48
Темава треба да си добие едно „/Бургер Кинг“
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 22-Sep-2011 at 14:15
Тоа зошто му се даде внимание на Бургер Кинг е рално големата потреба од таквите ланци на брза храна во Македонија и нормално е кај секој форумаш да привлече големо внимание. И јас сметам дека не треба дискусијата да оди во тој правец, но кога има само 4 мекдоналдси во земјава, очекувано е голема фама да се крене за Бургер Кинг.
А иако е аеродром, сепак сметам дека не треба да е толку скапо од проста причина што таму сеуште најголем број патници се домашни државјани.
П.С. Знае ли некој колку чини еден обичен сендвич, без да е дел од некое мени или нешто сл.
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 22-Sep-2011 at 14:18
Originally posted by N23

Тоа зошто му се даде внимание на Бургер Кинг е рално големата потреба од таквите ланци на брза храна во Македонија и нормално е кај секој форумаш да привлече големо внимание. И јас сметам дека не треба дискусијата да оди во тој правец, но кога има само 4 мекдоналдси во земјава, очекувано е голема фама да се крене за Бургер Кинг.
А иако е аеродром, сепак сметам дека не треба да е толку скапо од проста причина што таму сеуште најголем број патници се домашни државјани.
П.С. Знае ли некој колку чини еден обичен сендвич, без да е дел од некое мени или нешто сл.
само 4 мекдоналдси

Ај да те поправам има 7 MC ресторани од кој 5 во Скопје 1 во Тетово и тој во Охрид ако го сметаш !
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 22-Sep-2011 at 14:49
Очигледно е потребна нишка за ова... Нека биде не само за ресторани за брза храна туку воопшто за влез на вакви глобални брендови во МК
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 22-Sep-2011 at 14:52
Originally posted by Supervisor

Originally posted by N23

Тоа зошто му се даде внимание на Бургер Кинг е рално големата потреба од таквите ланци на брза храна во Македонија и нормално е кај секој форумаш да привлече големо внимание. И јас сметам дека не треба дискусијата да оди во тој правец, но кога има само 4 мекдоналдси во земјава, очекувано е голема фама да се крене за Бургер Кинг.
А иако е аеродром, сепак сметам дека не треба да е толку скапо од проста причина што таму сеуште најголем број патници се домашни државјани.
П.С. Знае ли некој колку чини еден обичен сендвич, без да е дел од некое мени или нешто сл.
само 4 мекдоналдси

Ај да те поправам има 7 MC ресторани од кој 5 во Скопје 1 во Тетово и тој во Охрид ако го сметаш !


каде е 5тиот во Скопје?

Аеродром, Тафталиџе, Рекорд, Рамстор..... и?
Back to Top
Supervisor View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jan-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 1220
  Quote Supervisor Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 22-Sep-2011 at 15:11
Originally posted by pbanks


Originally posted by Supervisor

Originally posted by N23

Тоа зошто му се даде внимание на Бургер Кинг е рално големата потреба од таквите ланци на брза храна во Македонија и нормално е кај секој форумаш да привлече големо внимание. И јас сметам дека не треба дискусијата да оди во тој правец, но кога има само 4 мекдоналдси во земјава, очекувано е голема фама да се крене за Бургер Кинг.
А иако е аеродром, сепак сметам дека не треба да е толку скапо од проста причина што таму сеуште најголем број патници се домашни државјани.
П.С. Знае ли некој колку чини еден обичен сендвич, без да е дел од некое мени или нешто сл.
само 4 мекдоналдси

Ај да те поправам има 7 MC ресторани од кој 5 во Скопје 1 во Тетово и тој во Охрид ако го сметаш !
каде е 5тиот во Скопје? Аеродром, Тафталиџе, Рекорд, Рамстор..... и?


Веро супер центар!
NewYork-London-Paris-Moscow-Tokyo-Skopje
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 22-Sep-2011 at 15:16
Не бев сигурен, немам влезено таму одавна...
Back to Top
alexgizh View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 07-Jan-2009
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1974
  Quote alexgizh Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 22-Sep-2011 at 15:28
Едно време имаше и на влезот во Луна Парк, или грешам?
The only thing necessary for the triumph of evil is for good men to do nothing.
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 22-Sep-2011 at 15:31
Originally posted by alexgizh

Едно време имаше и на влезот во Луна Парк, или грешам?
Нема веќе подолго време ако не се лажам. Сега е некоја сосема друга сендвичара.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 22-Sep-2011 at 19:45
Фали уште некој во С. Север/Бит Пазар. Тој дел е толку прометен, а нема McDonalds.
Back to Top
mitatos View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1739
  Quote mitatos Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 22-Sep-2011 at 20:34
Убаво ќе беше кога се градеше веро тука да се отвори еден Мекдоналдс,али не се ни обидоа да донесат и локацијата беше идеална,се отвори исто така РамсторМал ,Принц, и во ниеден не донесоа Мекдоналдс,повеќе ке имаше работа тука, од колку тој во новото Веро што е отворен,3-4 пати бев скоро е празен.
"Најлошиот град од градовите е тој што нема ред,мир и сигурност за своите граѓани" (Али ибн Еби Талиб)
Back to Top
Macedonicus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar
Google Maps: Regional Expert

Joined: 29-May-2011
Location: Czech Republic
Online Status: Offline
Posts: 386
  Quote Macedonicus Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 22-Sep-2011 at 22:14
Соодветна локација за McDonalds во Топанско би била кај Prince или кај Рамсторот (наместо LaLuna можеа McD да отворат..)
Back to Top
VirginAtlantic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jun-2009
Location: Софиjа
Online Status: Offline
Posts: 254
  Quote VirginAtlantic Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 22-Sep-2011 at 23:36
А дали има кафе ланци? Мисла имаше Segafredo. Српската Delta Sport држи франчиза за Costa Coffee во Македониjа, има ли некоj развоj? 
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 23-Sep-2011 at 08:00
Originally posted by Macedonicus

Соодветна локација за McDonalds во Топанско би била кај Prince или кај Рамсторот (наместо LaLuna можеа McD да отворат..)


Мислам дека дури има капацитет за 2 McDonald's еден дефинитивно е неопходен за Бит пазар, на главната станица кајшто се One, VIP и Т-мобиле, a друг во делот околу Рамстор или Џон Кенеди.
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.