build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Комерцијални
  Active Topics Active Topics RSS Feed: Меѓународни ланци во Македонија
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Меѓународни ланци во Македонија

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
axel View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 08-Dec-2009
Location: kumanovo
Online Status: Offline
Posts: 3653
  Quote axel Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Меѓународни ланци во Македонија
    Posted: 25-Aug-2011 at 09:14

Првиот „Бургер Кинг“ ресторан ќе се отвори на 30 август на скопскиот аеродром


http://plusinfo.cfd.mk/large_pics/2011/08/25/Burger_king_kamen1.jpg

ТАБ „Фудс,“ турска комапнија сопственик на мастер франшиза за „Бургер Кинг,“ „Попај‘с,“ „Сбаро“ и „Арби‘с,“ кој оперира ланес од 500 ресторани во Турција, планира ширење и на Балканот.


- Ќе го отвориме нашиот прв ресторан на скопскиот аеродром на 30 август, а уште три нови „Бургер Кинг“ ресторани ќе се отворат во Македонија до крајот на годината – изјави Канер Дикичи, генералниот менаџер на ТАБ „Фудс,“ на прес конференција во Истанбул.


Тој додаде дека глобалните менаџери на „Бургер Кинг“ имаат доверба во ТАБ „Фудс“ со оглед на искуството на компанијата во Турција и преферираат партнерство со неа за да се пробијат на новите пазари на балканските земји.


ТАБ „Фудс“ планира да отвори околу 1.100 ресторани во Турција до 2015 година, рече Дикичи, додавајќи дека компанијата во моментов вработува околу 8.000 лица.


Во сега оперира 561 ресторан во Турција од своите 4 брендови за кои има франшиза, а до крајот на годината оваа бројка треба да се зголеми на 620.


Компанијата оствари приходи од 438 милиони турски лири (170,5 милиони евра) во првата половина од годината, а планира да ја достигне сумата од 1 милијарда лири (389 милиони евра) за целата година.


ТАБ „Фудс“ се подготвува да создаде свои локални турски бренодви на храна во своите ресторани, а покрај на Балканот, се шири и на Кавказот преку отворање на ресторани во главниот град на Џорџија, Тбилиси.

http://www.time.mk/read/NONE/151899b85c/index.html

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 25-Aug-2011 at 13:09
Редно време е да влезат брендовиве како овие седвичарив и кафињава, не зашто толку нешто посебно се убави, а и не за да се чаламиме со бугарите на ссц , него зашто ќе ги натераат нашоте домашни пекари, ќебапчилници, лесковачки, камп приколки на автопазар и стадион и секакви традиционални брзи храни да си го подигнат нивото и за чистота и за оддржливост на вкус и квалитет, ама и многу од нив да испропаднат што нема да сакаат да се прилаодат на стандардите. Него ај не е место за сендвичари тука. Битно ќе има што да се јаде на аеродром.


Edited by Cloverstack - 25-Aug-2011 at 16:48
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 06-Sep-2011 at 07:49
Kaj e Burger King на сликиве никаде го нема?
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 06-Sep-2011 at 07:57
и ја тоа истото го помислив, може е во друг дел, а и ми личи на таа слика под пивницата (слика 4)

Edited by vladegf - 06-Sep-2011 at 07:57
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 06-Sep-2011 at 08:26
Nekako misteriozno mi e ova otvoranje. Prvo go najavija deka ke se sluci na 31 avgust, uste koga aerodromot ne rabotese??? Sega nigde go nema na slikite... aj da vidime.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 06-Sep-2011 at 19:52
Originally posted by lslcrew

Еве уште нешто.Кој прашуваше за бургер кинг.36.37.Ова ми личи како да е после пасошка контрола? Да или...?
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 06-Sep-2011 at 19:55
Да после пасошка контрола е заедно со фришопот, beerport и caffe inn.
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 06-Sep-2011 at 20:10
Originally posted by Мартин

Да после пасошка контрола е заедно со фришопот, beerport и caffe inn.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 06-Sep-2011 at 22:17
Еве уште две од Бургер Кинг за скептиците
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 06-Sep-2011 at 22:20
Супер, само уште да не беше после пасошка.


Дали некој знае кои се другите локации низ МК што ги најавија од Бургер Кинг дека до крајот на годината ќе ги отворат?
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 06-Sep-2011 at 22:25
Иначе со Бургер Кингов Македонија е втора од бившите ЈУ што го добива овој бренд. Со оглед на тоа дека Словенија едвај го добие пред 3-4 месеци, не е така лош резултат.

Сега уште KFC, Subway, Starbacks...
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 06-Sep-2011 at 22:30
Originally posted by krale

Супер, само уште да не беше после пасошка.


Дали некој знае кои се другите локации низ МК што ги најавија од Бургер Кинг дека до крајот на годината ќе ги отворат?


Искрено не сум сигурен дали е Мартин во право дека е после пасошка, но не тврдам ништо... Ќе каже некој кој ќе лета наскоро

Незнам ништо за другите локации
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 06-Sep-2011 at 23:03
Originally posted by pbanks


Originally posted by krale

Супер, само уште да не беше после пасошка.


Дали некој знае кои се другите локации низ МК што ги најавија од Бургер Кинг дека до крајот на годината ќе ги отворат?
Искрено не сум сигурен дали е Мартин во право дека е после пасошка, но не тврдам ништо... Ќе каже некој кој ќе лета наскоро Незнам ништо за другите локации


Па веднаш до фришопот е , а фришопот мора да е после пасошка.

Ако не порано, за 1 месец ќе ви пренесам.

Edited by pbanks - 22-Sep-2011 at 14:50
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9124
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 06-Sep-2011 at 23:15
Originally posted by krale


Па веднаш до фришопот е , а фришопот мора да е после пасошка.


Потполно си во право Doh
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 07-Sep-2011 at 04:27
Originally posted by pbanks


Originally posted by krale

Па веднаш до фришопот е , а фришопот мора да е после пасошка.

Потполно си во право Doh


Ова немора да значи дека е така.
Не значи дека е после фришопот и автоматски е после пасошка контрола.
Може комотно да е пред, па купеното да ти го стават во тоа ќесенцето проѕирно со големите ФРИШОП букви на него, или пак истиот фришоп да има место после пасошка каде ти го доставуваат купеното.

Се разбира, ако знаете дека фришоп = после пасошка контрола на Александар Македонски, тогаш се извинувам.

п.с.
Ако цените во Бургер Кинг се исти како во Истанбул, поарно што е позади пасошка контрола.   
(НУ)МНМБЗДИСМНВИМНЖНКР
Back to Top
Мартин View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 04-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 366
  Quote Мартин Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 07-Sep-2011 at 04:32
Originally posted by theMac3donian

Originally posted by pbanks


Originally posted by krale

Па веднаш до фришопот е , а фришопот мора да е после пасошка.

Потполно си во право Doh


Ова немора да значи дека е така.
Не значи дека е после фришопот и автоматски е после пасошка контрола.
Може комотно да е пред, па купеното да ти го стават во тоа ќесенцето проѕирно со големите ФРИШОП букви на него, или пак истиот фришоп да има место после пасошка каде ти го доставуваат купеното.

Се разбира, ако знаете дека фришоп = после пасошка контрола на Александар Македонски, тогаш се извинувам.

п.с.
Ако цените во Бургер Кинг се исти како во Истанбул, поарно што е позади пасошка контрола.   
Колку што успеав да видам прееска, не беше воопшто ефтино.
Back to Top
theMac3donian View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 30-Mar-2010
Online Status: Offline
Posts: 306
  Quote theMac3donian Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 07-Sep-2011 at 04:43
Originally posted by Мартин

Originally posted by theMac3donian

Originally posted by pbanks


Originally posted by krale

Па веднаш до фришопот е , а фришопот мора да е после пасошка.

Потполно си во право Doh


Ова немора да значи дека е така.
Не значи дека е после фришопот и автоматски е после пасошка контрола.
Може комотно да е пред, па купеното да ти го стават во тоа ќесенцето проѕирно со големите ФРИШОП букви на него, или пак истиот фришоп да има место после пасошка каде ти го доставуваат купеното.

Се разбира, ако знаете дека фришоп = после пасошка контрола на Александар Македонски, тогаш се извинувам.

п.с.
Ако цените во Бургер Кинг се исти како во Истанбул, поарно што е позади пасошка контрола.   
Колку што успеав да видам прееска, не беше воопшто ефтино.


Баш тоа и викам. Знам кога си купив во Истанбул го прашав тој што продава дали му се сите вагони на број.
Не дека е недостижно или којзнае колку скапо, ама за Бургер Кинг... Богами и прескапо.

Исто така имам спомнато дека кафето во Истанбул е многу скапо, да не е исто и во МК.Edited by pbanks - 22-Sep-2011 at 14:51
Back to Top
vladegf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Dec-2009
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 624
  Quote vladegf Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 07-Sep-2011 at 06:49
Originally posted by theMac3donian

Originally posted by Мартин

Originally posted by theMac3donian

Originally posted by pbanks


Originally posted by krale

Па веднаш до фришопот е , а фришопот мора да е после пасошка.

Потполно си во право Doh


Ова немора да значи дека е така.
Не значи дека е после фришопот и автоматски е после пасошка контрола.
Може комотно да е пред, па купеното да ти го стават во тоа ќесенцето проѕирно со големите ФРИШОП букви на него, или пак истиот фришоп да има место после пасошка каде ти го доставуваат купеното.

Се разбира, ако знаете дека фришоп = после пасошка контрола на Александар Македонски, тогаш се извинувам.

п.с.
Ако цените во Бургер Кинг се исти како во Истанбул, поарно што е позади пасошка контрола.   
Колку што успеав да видам прееска, не беше воопшто ефтино.


Баш тоа и викам. Знам кога си купив во Истанбул го прашав тој што продава дали му се сите вагони на број.
Не дека е недостижно или којзнае колку скапо, ама за Бургер Кинг... Богами и прескапо.

Исто така имам спомнато дека кафето во Истанбул е многу скапо, да не е исто и во МК.

ПРАШАЊЕ:
Каков е подот? Неможам да видам... цемент? Гледам има плочки на некои места, ама не секаде.

Како и да е, за аеродромот, бидејки тој што го имавме беше бетер од автобуска. Само видете слика едно до друго и се ви е јасно.


После пасошка е бидејки десно се гледаат гејтовите
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 07-Sep-2011 at 07:58
Истанбулскиот аеродром е еден од поскапите во Европа. За сенддвич, кафе и пиво платив 45 евра. Но истовремено е и еден од најфрекфентните, и колем хаб за сите летови од Европа кон блискиот, далечниот исток, екс СССР, Африка, Австралија.
 Edited by pbanks - 22-Sep-2011 at 14:51
Back to Top
krale View Drop Down
Senior Member
Senior Member

БАНИРАН

Joined: 28-Dec-2009
Online Status: Offline
Posts: 1487
  Quote krale Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 07-Sep-2011 at 09:02
Цените на Бургер Кинг обично се слични на МекДоналдс, со тоа што сендвичите се поголеми.

Во секој случај, не станува збор за цени ко да купуваш кавијар.
Edited by pbanks - 22-Sep-2011 at 14:51
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.137 seconds.

Copyright ©2007 - 2022  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.