build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Наука и технологија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #181 Posted: 18-Sep-2016 at 16:41ова со пролонгирање ако не скротување на менопаузата е супер новина, но не само за мајките туку и за маркетот како можност за пролонгиран хедонизам, а индиректно и за депопулирачките агенди на елитите бидејќи вака се повеќе млади ќе се форсираат да пролжат со опуштен осаменички живот, а со тоа и намалување на шансите за зачнување колку и за нив да постојат технички услови, бидејки реално она што на сите им ја намалува ако не и сотрува шансата за дете освен ете био-часовникот на мајките е пред се вештачката храна

дефакто органската исхрана е гарант и за жените и за мажите, како за подобар квалитет на живот така и за сигурна бременост [1] доколку стресот, загаденоста и пестицидите се исклучени како негативен фактор ... во овој контекст доста поучна е втората епизода од серијалот TAF [1][2][3]~

исто еве корисни совети околу плодноста постерапевтски од карциноми

https://www.teamlivestrong.org/we-can-help/fertility-services/risks/

http://images.livestrong.org/pdfs/livestrong-fertility/LF_FertilityRiskCharts_Women.pdf

http://images.livestrong.org/pdfs/livestrong-fertility/LF_FertilityRiskCharts_Men.pdf

Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #182 Posted: 18-Sep-2016 at 20:23

сите оние кои нема да може да дочекаат нит природно нит инвитро оплодување, во блиска иднина ќе имаат сурогат опција во инкубатор, иако и сега ја имаат во живо, но така полесно ќе си бираат и трансхуманистичките гачки како избор на подобни гени кај потомокот, од боја на очи и кожа до оштроумност и креативносст, до кај се нема да забегаат, зар некој верува дека корпорациите утре ќе имаат етика во својата агенда, или пак што поагилни а поисплатливи дронови

http://factor-tech.com/feature/flexible-fertility-in-the-future-any-combination-of-parents-could-have-children-at-any-age/

Во иднина ќе може да се зачне и без жена

Научниците од англиски универзитет „Бат“ соопштија дека можат да направат прелиминарни експерименти кои укажуваат дека еден ден ќе биде возможно да се направат деца и без јајце-клетки.

Како што тврдат од универзитетот, тие успеале на свет да донесат младенче од глушец на тој начин што сперматозоидите со хемиски процес ги „увериле“ дека влегуваат во јајце-клетките. Овој необичен експеримент е објавен во списанието „Нејчр комуникејшнс“ и во него се нагласува дека во иднина процесот на зачнување ќе биде возможен и без жената.

Британските научници експериментот го започнале со тоа што неоплодената јајце-клетка со помош на хемикалии е трансформирана во некој вид ембрион. Тој лажен ембрион има многу сличности со обичните клетки, а најсличен е со клетките од кожата поради можноста да се дели и да ја контролира својата ДНК.

Потоа, во лажниот ембрион е вбризгана сперма. Во експериментот со глушецот, шансите за постигнување на успешна бременост биле 24 отсто.

Доктор Тони Пери вели дека ова е само почеток, а дел од неговиот тим научници е и српскиот професор Миодраг Гужвиќ.

- Ова е првпат некој да успее да докаже дека комбинацијата на сперматозоиди и јајце-клетки не е единствената која може да доведе до потомство. Ова што го постигнавме менува сé. Младенчињата на глувците беа потполно здрави, со нормален животен век и претставуваат здраво потомство - истакна доктор Пери.

Нешто порано оваа година, Кинезите објавија дека успеале да создатат сперматозоиди од матични клетки кои потоа се поврзале со јајце-клетката. Резултатот од ваквото спојување бил здрав и нормално развиен глушец.

Доктор Пери истакна дека комбинацијата на овие две истражувања би можела да доведе до тоа еден ден за оплодување да не бидат повеќе потребни ниту јајце-клетките, ниту сперматозоидите.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Во-иднина-ќе-може-да-се-зачне-и-без-жена&id=08b123f7-ab7a-491a-8fd5-b3547903be79
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #183 Posted: 23-Sep-2016 at 10:55

Генетски дизајнирани луѓе - сакаме ли таква иднина?

Во В. Британија за првпат е дозволено манипулирање на гени од човечки ембрион. Сакаме ли на инженери да им го препуштиме човековиот наследен фактор? Крајно време е за итно неопходна дебата, смета Матијас фон Хајн.Тоа е нарушување на едно табу. И тоа свесно - и не дојде ненадејно. Ова не е првпат науката да врши притисок врз општеството за исчекор напред. За жал, мотор на научниот развој не е само чисто идеалистички мотив за нови сознанија, ниту пак научниците-истражувачи се раководат исклучиво од општото добро. Повлијателни сили веројатно се амбицијата, конкурентски однос, деловни интереси. Девизата гласи: Што е можно да се прави, ќе биде направено - пред некој друг да го стори тоа.

Тука се чини дека е речиси невозможна општествена дискусија за ползата и ризиците од новите техники, правење трезвена проценка за последиците и поставување меѓународно задолжителни стандарди. Посебно не кога одеднаш ќе се појави некој нов инструмент, алатка за работа. Кај сега во Англија дозволената генетска манипулација на човечки ембрионисе применува постапката со ознака Crispr/Cas9. Креирањето на генетската ножица пред 3 години предизвика земјотрес во биологијата, но таа дури сега стана присутна и во општеството: гените на живи клетки од секој вид можат да бидат менувани по желба, брзо, многу прецизно и - евтино!

Тоа ја прави новата метода интересна и за мали лаборатории со низок буџет или за големи лаборатории во земји со понизок стандард. Лани во април внимание предизвика веста дека еден истражувачки тим од југот на Кина за првпат изведе зафати врз човечки ембриони кои не беа животноспособни. Од крајот на септември пекиншкиот Геном-институт продава свињи модифицирани со генетски ножици: необични животинки големи само колку една третина од нивните природни сродници, со боја на кожата по избор на муштериите. Резиме: врз основа на генетската хирургија, биологијата се развива од наука за живиот свет во инженерска наука.

Големото прашање е: на кои полиња сакаме да биде применета таа нова инженерска наука? И врз нас, луѓето? Уште пред да биде одговорено тоа прашање, британското решение проби една брана. И во минатото Британија прва се истрчуваше во вакви прашања: пред 20 години во една шкотска лабораторија беше создадена клонираната овца Доли. Истражувачката на матични клетки Кети Најекен од лондонскиот институт „Френсис Крик“ сигурно не планира дизајнер-бебиња. Таа само сака да врши базични истражувања. Но, по правило по нив следува истражувања на можности за примена. Аплаузите во делови од науката оставаат простор да очекуваме бран од нови истражувања. Се зборува за „прв чекор“, па човек се прашува: Кои ќе бидат наредните? Колега на Најекенс од истиот институт очекува дека одобрението ќе охрабри и други научници да побараат дозвола да работат врз гени на човечки ембрион. Водечки истражувачи-генетичари во Германија уште минатото лето јасно се искажаа против такви експерименти и побараа мораториум за генетска хирургија врз човечки ембриони. Но еден “самит на генетска технологија“, организиран кон крајот на годината во Вашингтон од страна на академиите на науките од САД, В. Британија и Кина, дојде до поинаков резултат и ги оцени како прифатливи таквите базични истражувања. Сега е крајно време јавноста да се јави за збор, пред науката да создаде натамошни факти - генетски оптимирани луѓе.

http://www.dw.com/mk/генетски-дизајнирани-луѓе-сакаме-ли-таква-иднина/a-19021738
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #184 Posted: 30-Sep-2016 at 09:50


она што индиректно ќе биде жртва од ваквата клик-клак генетика, ќе биде духовноста, односно можноста човек духовно да се ослободува од искушенијата, ко што е речено во Библијата тешко на оние кои ќе живеат во последните времиња, за нив подобро ќе биде да не се родиле тогаш ...

по инерција доколку ова е јавно јасно дека зад завесата има далеку повеќе иницијативи и експерименти, но за ова нит научниците веќе не се замараат а не пак новинарите некого да тревожат, скоро да се дочекуваат ваквите информации како спектакуларни а не катастрофални, иако некој ќе рече зар во медицината не треба да има прогрес, и да многу со тоа ќе се помират бидејки капитализмот безмилосно ќе наметне конкуренција и таму каде не смее или нема логика тоа да го прави [1][2][3] та за еугеничарските идеолози не тераат веќе цел век со менгеле табиет

на сето ова долго време предупредува Црквата вака или онака, но за да истото биде разбрано сериозно потребни се излагања и на продуховени научници, кои токму би ја осуетиле етичката страна на генетиката односно до каде се смее да оди истата и како тоа најадекватно да се осигура, тема на која до сега најсуштни одговори и дилеми чинам има дадено др. Петар Митрикевски

http://preminportal.com.mk/duhovnost-2/odgovori-na-sovremeni-problemi/15481-problemi-na-bioetikata

~

https://www.wired.com/2015/07/crispr-dna-editing-2/

http://www.bloomberg.com/news/articles/2013-02-07/bgis-young-chinese-scientists-will-map-any-genomeHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #185 Posted: 03-Oct-2016 at 21:00

Originally posted by +Protagorist

та зар еугеничарските идеолози не тераат веќе цел век со менгеле табиет


но ко за иронија пр. оние кои го имаат официјално почнато ова како научен метод во нацистичка германија [1] сега се искулирани штанцајки прокети ко Светски Атлас за Казични Структури

[1] http://wals.info/

~

затоа пак оние кои тогаш беа инфериорни сега мајче плачат

http://mkd-news.com/kina-so-geni-i-dnk-pravi-natsija-na-genijaltsi/

http://www.vice.com/read/chinas-taking-over-the-world-with-a-massive-genetic-engineering-program

~

http://www.vice.com/read/siddhartha-mukherjees-the-gene-looks-at-promising-and-terrifying-future-of-dna-editingHaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #186 Posted: 30-Nov-2016 at 04:24

конечно поголема надеж од антибиотиците и потенцијално помал гајрет од бактериите ко онаа страна претходно

сите 5 видеа од клипов се со револуционерен абер, но најбрзо применливо е второто со плазма стрим [1] за отворени рани [2]

HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #187 Posted: 02-Dec-2016 at 02:30

во ХЕРА се зачленив уште '96 кога имаа простории во тоа бараката во тафталиџе, прво заради бесплатни кондоми и стикери, но и можноста да се биде меѓу постари тетки ко средношколец со кои без перде и срам би думале за секс и сексуална заштита, особено фора беа упатствата околу партнерките со нокти односно како ние машките да внимаваме кога заштитата ја препуштамево нивни раце морамдапризнаам во тоа време сред транзиција дефакто едини алтернативни појави во скотје беа 103-ка и ХЕРА евентуално сендвичари ко Аркадија или она приколките на автопазар, електро промени слични на оние со диско вајбот во 7'80 ~ нејсе од секогаш ноќта носела ризични ситуации затоа и поговорката утринскиот секс е пола здравје но кога и ако веќе мора да ја заглавите некаде внимавајте со кого како си имате работа, сидата е скриен пасворд на нескротливата страст, посебно помеѓу алфашите у околина кои нели заради чаламот ќе побрзаат да пробаат се што им е при рака [1][2][3] речиси адреналински екстремисти кои по грешка можат да станат и слипер терористи нормално доколку се задоени со некој вирус правовремено

http://hera.org.mk/регионален-состанок-на-југоисточна-е/

https://www.worldaidsday.org/
Регионален состанок на Југоисточна Европа за ХИВ во Скопје

По повод Светскиот ден за борба против СИДА-та, ХЕРА, Националниот координативен механизам за ХИВ/СИДА и туберкулоза, „Заедно посилни“ и Платформата за одржливост на програмите за превенција, грижа и поддршка од ХИВ, денеска и утре во Скопје организираат Регионален состанок на Југоисточна Европа за ХИВ.

На конференцијата ќе присуствуваат 50 претставници од осум земји во регионот. Целта на состанокот е формирање регионален координативен мехнизам кој ќе работи на одржливост на програмите ХИВ во земјите на Југоисточна Европа.

Светскиот ден против СИДА¬та (World AIDS Day) е осмислен и прифатен од 140 земји во светот на Светскиот самит во Лондон во 1988 година. Истата година, Светската здравствена организација го прогласи 1 Декември за Светски ден за борба против ХИВ/СИДА¬та, кој оттогаш се одбележува во скоро сите држави во светот.

http://tocka.com.mk/1/215089/regionalen-sostanok-na-jugoistocna-evropa-za-hiv-vo-skopjeНаучници создале лек кој би можел да излечи ХИВ и сида

Научници создале лек за кој се надеваат дека може да излечи ХИВ и сида, пишува „Индепендент“.

Истражувачи во Израел идентификувале протеин за кој тврдат дека го намалува вирусот кај заразени пациенти, и тоа дури 97 отсто за осум дена.

ХИВ вирусот напаѓа бели крвни зрна познати како ЦД4, кои телото ги користи за да се бори против болестки како настинка. Вирусот ги користи нив за да го нападне цел организам и за да се умножи, притоа уништувајќи ги ЦД4. Кога кај заразениот овие крвни зрна ќе паднат под 200 кубни милиметри крв, се смета дека пациентот боледува од сида.

Новиот лек бил инјектиран во тест туби во кои имало крв од 10 пациенти со сида. Истражувањта биле спроведени во просториите на Еврејскиот Универзитет во Ерусалим. Активната состојка, која истражувачите ја нарекле Гамора, направила неколку примероци од ДНА на вирусот за да навлезе во заразена ЦД4 клетка, наместо вообичаените една или две. Ова предизвикало заразена бела крвна клетка да се самоуништи, така што повеќе не можела да го распостранува вирусот во организмот.

Истражувањата со Гамора ќе продолжат, а научниците се надеваат дека ќе успее да уништи 100 отсто од заразените ХИВ клетки.

ХИВ вирусот во моментов се третира со лекови кои се консумираат дневно и кои го стопираат вирусот, но нема засега нема апсолутен лек.

-Со нашиот пристап, ние ги уништуваме клетките за да нема шанси во иднина вирусот да се активира. Бидејќи нема клетки, нема да има клетки кои ќе го шират вирусот – изјавил еден од истражувачите, Абрахам Лојтер, за „Ченел 2“.

http://novamakedonija.com.mk/NewsDetail?title=Научници-создале-лек-кој-би-можел-да-излечи-ХИВ-и-сида&id=5899a716-8f6c-40ab-9704-b6a38a144f34 
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
+Protagorist View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Nov-2012
Online Status: Offline
Posts: 3514
  Quote +Protagorist Quote  Post ReplyReply #188 Posted: 02-Dec-2016 at 11:00


ова последниов антихив пристап делува супериорно во однос останатите веќе посочени во нишкава [1] а чим зраелци го патентираат можно е да дочека и брза промоција како национален спин за интернационален илач апропо чумата на 21-от век, иако доколку човек има креативен ракурс кон современите сексуални болести на нив гледа како хедонистички куршлус за декаденцијата во последниве времиња отколку општ здравствен ризик, она плашило за ишкање општествен промискуитет [1][2] но кажете им го тоа на оние кои се инфицирани или за оние кои заминале од вирусов, меѓу нив и неколку мои мили личности некогаш, а и јас ко хЦв попарен и баш не ми е пријатно да гледам на муабетов креативно, иако пред се како депопулациски заговор отколку декадентен одговор на елитите кои го менаџираат денес светов
инаку горе имам нво лапсус фрлено како предговор, говорем за хера а мислев на МАСА македонска антисида асоцијација, ајде која ако не мајка на другава сигурно и е некако орг макеја, транзициска, но ако не на неа сигурно на хопсовите агенди кои пак заради зависничкиот акцент делуваат сеуште уличарски недостапно за пошироките маси, дур и логоtо им е екстра прљаво умрљано како промо, можеби така поадекватно за сета блур младина во земјава него кога би било чисто и оштро

и додека здружени сме посилни, посилните здруженија треба и можат да обезбедат и повеќе од тестови за сида и еду советувања, сигурно центар за рехабилитација на некоја планина, но очигледно заглавени се на ниво на галамџии него мајчин ербапи, а и да обезбедат средства за некоја колиба, дегакто не е ни од блиску лесно таму да организираат некаков еко камп преку чии еко патроли би им олесниле остатокот на животот на сите отпишани кај нас кои официјално и не се така голема бројка, а зради што би добиле со леснотија за сличен проект и супер помош од државата ... него во однос тестирањата за хив како најдобро место би го препорачал ЦПХ каде имаат исто бесплатни тестови ем без никаква авна евиденција но заразлика од влегувањето во некое нво специјализирано за тоа овде влегувате во здравствен дом како општ пациент, иако тестовите ги чинат одвоено анонимно од останатите на трети спрат во биохемискиот лабос

просто речено вирусите се овоземна честита за нашите тела, некои за арно некои за лошо, но бар немојте да ги судите оболените како отпишани макар имале и сида, но кога и од грипосани вџашено бегаме и се гадиме, колку повеќе од оние коисе со нешто неизлечено шашардисани, та дури човек бил и здраво продуховен, а не пак искален ко стерилен материјалист  во душа, емпатија, можеби другпат, дури се чини кон виросаните имаме поголем презир него кон наркоманите и проститутките сигурно уште повеќе ако сме свесни дека тие се и најризичните хив категории на земјани ~ поука единствен начин за демистифицирање на целиот овој муабет е промовирање на премисата дека и самите ние луѓе дури и цивилизирани сме сеопшт вирус кој заради материјалистичкиот набој денеска претежно со негативни последици по планетава [1]

Virus Evolution ~ National Geographic

Edited by +Protagorist - 02-Dec-2016 at 16:17
HaјсилнoтoOpужјe е вo caмитeHac cинaпoвo3pнo co НaдeжВepaЉубoв
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #189 Posted: 22-Oct-2017 at 11:11

дека науката е потребна тоа е точно, но дека биоетичките искушенија посреди истата се и повеќе од присутни, тоа никому не му е јасно ... та до каде сме спремни и колку навистина е неопходно да тераме како човештво научно, односно ненаучно доколку мерка за се ет нели човекот!? дали технологиите произлезени од современата технократска наука се навистина аир по нас како општество!? кому колку му е јасно што е тоа Трансхуманизам, и дали ООН истиот ќе го осуетат или напротив ќе го окуражат!?

во овој пост најнапред би ги аднал како прв сеопшт куршлус по човештвото обидите за супер-офталмологија кои колку што можат да бидат креативни [1] исто толку можат да бидат дегенеративни доколку на човекот не се гледа како природно битие, него идно бионичко создание > кому колку му сече нели ... еве троа пресек за бионички леќи, а тро подоле во текстот абер и за футуризам во пазуви, нели предност имаат еугеничарските агендиона едно ама вредно дете | бизнис пред се' до земна бесмртност матрикс пелвис да јаде ..


[1][2][3] Cyborg Vision Lenses [1][2][3]


The Next Frontier in Biotech Lies Within Us

Our bodies have been saved, repaired, and even altered due to advances in technology over the past several decades. In 1958, Swedish engineer Arne Larsson became the first person to receive an internal pacemaker to help combat the cardiac arrhythmia he was suffering from. He died in 2001, having used 26 pacemakers over the course of 43 years, which was about 42 years longer than he was originally meant to live. Graham Carrick had his sense of hearing restored after 17 years when he was the first person to receive a cochlear implant in 1982. These are just two examples that show how we’ve been infusing the human body with technology to save and improve lives, all through the development of breakthrough technologies by inventors and entrepreneurs.

All things considered, we’ve really only scratched the surface with these technologies. We’ve spent a lot of time fixing our bodies, but we’re now starting to move towards improving our bodies beyond their current capabilities. For instance, we’re not far away from bionic contact lenses. Among the more conservative capabilities these may provide is the ability to see three times better than 20/20 vision. The company creating this specific lens, Ocumetics Technology Corp., claims that these lenses can be implanted in just an eight-minute surgery. Again, this is on the conservative side of bio-enhancement.
Let’s look towards the more radical end of the spectrum. In early 2016, German carpenter Clemens Bimek revealed his version of the future of contraception. Effectively, he built a switch which, when implanted in the scrotum, can be turned on and off to either prevent or allow the release of sperm. It’s certainly a relatively uncomfortable thing to imagine, but the potential impact it could have on society really can’t be overstated. This could fundamentally alter the way in which adults interact romantically. We are essentially looking at a light switch for fertility.

At this level, we’re talking about biohacking, which is a substantial step up from simple measurement tools that are fairly simple and generally well received by the public. If you begin to implant things, ethical concerns arise quickly. Playing God is a commonly cited condemnation by those who fear the consequences of fundamentally changing the way we interact with our bodies. There’s some merit to the argument, but history’s greatest entrepreneurs and innovators became so by drastically changing the way we interact with the world, and these prospective technologies are on pace to do the same thing. Henry Ford developed a system that could bring automobiles to the mass market, and suddenly the radius of a person’s potential exploration increased exponentially. Tim Berners-Lee is widely credited as having invented the World Wide Web, which is the practical application of the Internet we use on a day-to-day basis. These two people, along with countless others dating back to the beginning of our species, didn’t just create interesting products that would sell in the short term, they created completely new markets and business models. This is the kind of innovation Peter Thiel glorifies, and biotech, along with the subset of biohacking, is the next frontier for fundamental human advancement.This all sounds rather grand and farfetched, so is it actually practical and applicable for aspiring entrepreneurs? In short, yes, so long as you have the technological prowess to develop the products. Despite the relatively loud ethical concerns over such technologies, the interest in this field has grown, partly as a result of both creative and factual media over recent years. While there hasn’t been a movie about the testicular valve yet, we have novels and movies that examine the fundamental alteration of the human body. “Inferno,” by Dan Brown, which is the fourth novel in the Robert Langdon series, deals with the public perception of overpopulation and the radical steps some are suggesting to curb the issue (read the book, the movie skips most of the philosophical discussion). The movies “Lucy” and “Limitless” deal with chemical brain enhancement, which is something businesses are already offering in the form of nootropic drugs. It’s worth mentioning though that the literal science in these is not exactly true, but it’s close enough to spark the imagination. They’re worth checking out. In conjunction with these pop culture explorations, there’s been a steady uptick in a lot of the related search terms, as shown by Google Analytics. Without a doubt, a lot of these technologies and ideas are niche, but they are becoming more and more mainstream as they appear in popular media.

The great thing about the human body is that it is almost infinitely complicated, while also displaying great plasticity. Where evolution can create permanent changes to our species over thousands of generations, each of us can adapt our bodies to certain environments, lifestyles, or even desires. Working on one’s personal fitness is a simple example, and it’s also an example in which biotech has already made a huge impact. We’re starting to implement technology to adapt ourselves in other ways now as well: nootropic drugs for cognitive enhancement, bionic contact lenses for superhuman vision, testicular valves for reproductive contraception, and so much more. We don’t need to wait for evolution to improve us as a species. We simply need willing innovators and entrepreneurs who truly believe they can fundamentally alter the way we as humans interact with the world.

http://zerotoonebook.com/

Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #190 Posted: 20-Nov-2017 at 17:04

пред неколку дена налетав на нови два бионик/сајборг документарци, првиот со полускептични думи, а вториот афирмативно склепан во однос човечкото деволуирање на ниво на тенеќе .. сепак би го предочил ко сеуште актуелен контроверзиниот ТХ-иднината на човечкото тело, кој пречесто го кинат од тјубот, а го бев претходно линкувал освежувал во нишката ККЖ, но ето дошол ден и тука да го репостирам ко таму повторно испарен ..

и се е ок, нели уште сега има еден куп метросексуалци на кои биониката им е само тренди алатка, но доаѓа ден кога ќе посакаат да не дошло до тоа, бидејќи биоетичките норми во овие времиња се назадна и застарена опсервација, иако уште и пред менгеле да почне на ангро да си игра, а и да продолжи со тој памет децинија и кусур по ww-II, еугеничарите имале за цел суперхјуман ко ариевски идеал кој од слободната волја и слободата на планетава ќе треба да направи сапун, кој ќе служи само за современи болшевички технократи кои утре ќе вирејат ко елитни бројлери избрани за водачи од некоја виар кошница ..

1. https://www.inverse.com/article/31604-year-million-national-geographic-documentary-black-mirror-ai-future

2. http://mashable.com/2015/10/05/first-look-breakthrough-nat-geo/

Originally posted by Max

ако не се то хакерите, све ќе не учипат

3. Transhumanism - the future of human body


Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #191 Posted: 22-Nov-2018 at 02:01

рани куче да те лае, може ќе речат технократите во однос горните думи а апропо напредокот на медицината пример, но едно е Наука а сосем друго нејзино неетичко и нехумано расплинување, нели бидејќи сме нашле билничко Чаре за параплегичари та ајт зошто да не почнеме да шиткаме мехатрлнички екстремитети за поагилни работници, зар нема да се злоупотреби вака науката, зар до сега менгеле стаил се терало заради хуманост, нормал кога најскап предприемач во сите бранши е воената индустрија зар нема да стигнеме до сајборг војски, зар веќе за нив емф-плагините не се реалност
[1]
сепак, колку и да се реални фобиите од технократскиот хедонистички тредмил кој некои еугеничари сакаат да го дотераат до ниво на хомо-силикон сингуларност, всушност Чоек треба и може да се радува на нови откритија кои се од биолошка природа, било и како закрпа а не пак регенерација, што пак ќе речеме ет нормал и со генетиката, хм, можеби ако за таква инерција нема ризици, а дека ги има и те како ги има, чекаме ден кога зомбија и навистина по земјава ќе шетаат бидејќи од некој лабос намерно или не скубнал некој резидент'ивл'вирус, зар не им држи предожбата на сценаристите дека тоа ќе биде корпоративно-воен куршлус !?
нејсе, вчера налетав на една лесна регенеративна опција за рани, кои до сега најефективно се третираат со хидрогелови [1][2] а сега ќе бидат стабулизирани или затворени протенски што се покажало како еликсир за дијабетичари и срцеви пациенти, во вториот случај со матични клетки налик револуционерната јапонка посочена во нишката ОХ [3] ...

2017 ~ Skin cells 'crawl' together to heal wounds treated with unique hydrogel layer ~
https://www.sciencedaily.com/releases/2016/12/161214090315.htm

https://www.electronicspecifier.com/medical/skin-cells-unite-to-heal-wounds

~2018 ~ http://www2.technologyreview.com/tr35/profile.aspx?TRID=734

Beating cells of the human heart cannot regenerate on their own, thus doctors lack regenerative options and pharmaceutical industry is faced with using cell lines and animals in their discovery efforts. As a result, many promising drugs are abandoned early on and some dangerous drugs reach humans. Clearly, human heart tissue is critically needed to both treat patients and discover new drugs. In this presentation, Dr. Radisic will describe how to engineer a mature, beating human heart tissue using stem cells and microfabrication technologies similar to those used in electronics industry.

Human heart muscle cannot regenerate by itself. It is impossible to sample a small portion of human heart and make more beating cells out of it to treat patients suffering from heart disease. This limitation also impacts pharmaceutical industry, which does not have suitable human heart tissues for testing of drug safety and efficacy. Dr. Radisic willpresent recent advances in the fields of stem cells and tissue engineering that enable growth of a fully functional human heart tissue.

These advances could revolutionize drug discovery process and treatment of patients with heart disease. Dr. Milica Radisic is Professor at the University of Toronto and Canada Research Chair (Tier 2) in Functional Cardiovascular Tissue Engineering. She obtained B.Eng. from McMaster University in 1999, and Ph.D. form the Massachusetts Institute of Technology in 2004. She is a Fellow of the Canadian Academy of Engineering and the American Institute for Medical and Biological Engineering.Edited by Zelenikovo - 22-Nov-2018 at 02:01
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #192 Posted: 01-Feb-2019 at 23:53

оваа повеќе еугеничка новина горе, ако се има превид каква цел имаат да создадат ново срце, дури и да успеат да го пумпаат мускулно исто толку иновативно [1] пак ќе им недостасува елетрофизиолошкиот момент да го решат [2] т.е. која ритмика и кои фреквенции се достатни за да ваквиот вештачки орган не генерира аномалии, може ова изгледа помалку сложено да се реши, но токму тоа е и најкомплицирано бидејќи не зависи само од внатрешни стимуланси туку и до надворешни, што сигурно се надеваат ќе се надмине налик телото само ќе си најде начин да го аклиматизира соодветно ваквиот испринтан орган, што до сега само со живи испринтани ткива било случај посолени т.е. изнедрени од матични клетки, но дека комплициран испринтан орган ќе биде песнопојно интегриран тоа тнка работа, во најмала рака би му требало долго време за организмот да го прифати како подобен, а чисто како лаичка претпоставка би рекол на духовно ниво ќе биде уште позорт ваквата направија бидејќи кога се закачи некоја енергија на Човека односно дух, така и на природно исправено човечко тело му е склет да се одржи во живот а не пак на бионичко, но оние кои се во очајна ситуација немаат друг избор па и ќе се подложат да бидат експериментални урнеци, макар морале да менуваат потем постојано разни други органи како нус ефект, реалност налик онаа портретирана во АдВитам
Имортал екранизацијата на стрипуваната Никопол Трилогија од францускиот турчин Енки Билал, го потенцирам ова како наслов вака педантно бидејќи и навистина со биониката одиме кон така портретирано човештво, што за среќа како биоетички ризик ние Христијаните знаеме дека нема долгорочно да биде дозволиво а кога ќе се исполнат времињата и нема веќе кој да биде Спасен и Вбројан во Книгата на Живите цел овој свет како што го знаеме конечно и ќе биде ресетиран, или попрво напуштен заради конечна трансформација, ова последново е некој мој слободен технократски превод на Воскресението ...

Христијански затоа поарно е ризиците да ги ресетираме, него да оставиме еугениката да измислува идекојси киборзи како гоуст'ин'шел, за таквите гости да не почнат да измачуваат ко што е претпоставено во аниматрикс, но зошто тоа само мамонистичкимго правиме како ресетирање здравствени ризици тоа не можам да го разберам, зошто просто не здружат сите сили за да се надмине брзо гајрет како ракот, веројатно вака им одговара кашаталистички како стојат работите за да мамонистичката светска центрифуга врти со континуирано темпо на раст, само колку камен се врти околу фармацијата и болниците кои ги сервисираат болните од рак ...
инаку повод за постов е најавата за израелски лек за рак, единствено во текстовите нема абер дали вакво нешто е пробано и поранокако метод, за што не ми се тарашка сега по нет, но еве и само како абер е доволен за да пушти оптимизам за оние кои се со озбилна мака а на светов гледаат како константа без никаов понатамошен Жив премин ...

сензационално уверливо на македонски http://www.idividi.com.mk/futurama/medicina/1203245/index.html

со тро скептицизам жичарски посреди https://www.wired.com/story/the-complete-cancer-cure-story-is-both-bogus-and-tragic/

Edited by Zelenikovo - 01-Feb-2019 at 23:55
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #193 Posted: 12-Jul-2020 at 13:01

веројатно треба нома нишка за Современи Материјали да се отвори, но не би да досаѓам со милион разни новитети од Композити Легури и Нанотехнолошки појави, та еве тука да пуштам абер за новите Mxene нано содененија кои ветуваат подобрување на многу нивоа кај материјалите, нешто што до сега беше резервирано како новитет строго за Графитот Графенот Карбонот (кому што му чини) само што никој не ја гледа тамошната еко-гачка, та еве навремен субститут кој ова би го надминал ///

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=559&KW=MXenes&PID=242665#242665видеово речиси уникатно поучно, особено одговорите на крајот,
вели на 1-на работа ко графенот работат 10-тици илјади научници,
додека на овие 10-тици илјади комбинации од нано-материјали
едвај почнале да работа илјада (и еден кај нас) ...
дефакто муабетов ветува многу применет Аир ил Зијан,
се чудам дали и кај нас ќе го завозат во блиска иднина!?мене како ми мириса, во костец немањето никаква биоетика,
ниту во научниот свет, а уште помалку во геополитичкио,
она кон што ќе завози муабетов е наноботи и киборгајла иднина!
ко воа амблемо на универзитето тоа да го запечатил!?
Back to Top
Zelenikovo View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Oct-2017
Online Status: Offline
Posts: 1631
  Quote Zelenikovo Quote  Post ReplyReply #194 Posted: 02-Aug-2020 at 07:48

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=1766&PID=242764#242764

https://abcnews.go.com/Health/ColdandFluNews/story?id=5987227&page=1

https://www.israel21c.org/unique-cotton-fabric-kills-germs-and-viruses-on-contact/

Корисно за Надзор при телесен стрес
сигурно забавно за прнесување кореографски 3д пораки
Корисно за Укоченост виа Квантна Медицина
Edited by Zelenikovo - 02-Aug-2020 at 08:08
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 8910

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.179 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.