build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Наука и технологија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #21 Posted: 01-Mar-2008 at 12:02
Интересно, ама воопшто не сум фан на тетоважи
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #22 Posted: 04-Mar-2008 at 14:45
Ова е голем напредок, фузиона енергија се предвидуваше да се користи во 2030-2050.
Ова значи дека МОЖЕБИ енергетската криза што го зафаќа цел свет може да се ублажи...
Фузиона енергија до 2010?

Канадската компанија General Fusion планира до 2010 да промовира мали, безбедни и економични фузиони реактори кои ќе се продаваат по цена од 50 милиони долари.

Реакторите ќе работат на иновативниот принцип наречен магнетизирана целна фузија (Magnetized Target Fusion или MTF) и ќе бидат со моќност од 100 мегавати.

MTF употребува литиум како гориво, кое се загрева и меша со плазма под интезивен притисок при што единствениот нуспроизвод е хелиум и други безопасни гасови.

Литиумот се раздвојува на трициум (водород со два неутрони) кој потоа се меша со деуритиум (водород со еден неутрон повеќе). Од фузијата на трициумот и деуритиумот се создава хелиум и огромно количество на топлина.

Фузијата според голем број ексерти во еколошка и економска смисла е најефикасниот начин на производство на енергија.

http://www.energetika.com.mk/sliki/1105546943fusion.jpg

Повеќе за фузионата енергија и за изградбата на меѓународниот фузионен реактор ИТЕР прочитајте во:

ФУЗИЈА - ЕНЕРГИЈА НА ИДНИНАТА


| 2008-02-13 |


Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9096
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #23 Posted: 04-Mar-2008 at 20:14


Се е тоа убаво ама јас мислам дека додека има нафта ќе се симулира светска енергетска криза каде големите играчи дебело ќе ги исцедат смртниците од цела планета. Во меѓу време сите овие кул алтернативни извори ќе останат прикаски на кои ние идеалистите ќе им се восхитуваме.

Сигурен сум дека доколку постои доволно добра волја и желба уште денеска може во голема мера да се компензира улогата на фосилните горива во нашите животи.
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #24 Posted: 11-Mar-2008 at 19:09
Дечки ви препорачувам да го ѕирнете ова: http://www.piclens.com/site/firefox/win/ . Јас вчера го инсталирав и ептен ми се свиѓа. Станува збор за обичен add-on за веб прегледувачот кој немате појма колку го прави поинтересно разгледувањето на слики на нет. Сериозно, пробајте го!

Еве го и сајтот на компанијата: http://www.cooliris.com/

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #25 Posted: 11-Mar-2008 at 22:12
Fala mnogu, mnogu e dobro
Back to Top
gotsomekicks View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 305
  Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #26 Posted: 11-Mar-2008 at 22:17
Ништо. Нели е ептен фраерско?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12129
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #27 Posted: 12-Mar-2008 at 01:48
што точно прави тоа чудо?
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #28 Posted: 12-Mar-2008 at 01:58
Originally posted by gotsomekicks

Ништо. Нели е ептен фраерско?


Абе не сакам плагинови ама ова стварно е лудило... Особено кога ги листаш сликите како на 3D лента,  ептен е фраерско...
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #29 Posted: 12-Mar-2008 at 09:27
Originally posted by gotsomekicks

Ништо. Нели е ептен фраерско?

Da, mnogu e cool!Smile Kako gi redi slikite i se toa...
Downloadiraj go Cloverstack i ke vidish, ako ne ti se svigja mozhes lesno da go izbrisis.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #30 Posted: 07-Apr-2008 at 23:43
Незнам дали е за тука али интересно е во секој случај.....сигурно дека во иднина вакви работи ќе бидат нормални/очекувани во секој нов објект....само не сега за сега Big%20smile
 

Зграда што сама создава енергија

Американските архитекти Адријан Смит и Гордон Гил дизајнирале зграда што може сама да создава енергија. Аеродинамичните тунели со турбини стратегиски се поставени на аглите и под покривот на зградата со што максимално се користи силата на ветерот, која пак се користи за производство на електрицитет, јавуваат светските агенции. Станува збор за иновативен високоеколошки објект што се наоѓа во Чикаго, САД. Ова чудо од архитектура е осмислено така што посебните странични структури во вид на турбини за производство на електрицитет ја користат силата на ветрот и на покривот, кој всушност е џиновска соларна панелна плоча. Интересно е што ветерот се користи и за вентилација на внатрешноста на целиот објект. Зградата изгледа како огромен извор на светлина и располага со илјадници кавдратни метри вантрешен простор што е предвиден за канцеларии, хотел и фитнес и спа-центар. На овој начин е постигната единствена симбиотичка врска меѓу градбата и нејзиното природно опкружување. Моменталната состојба во архитектурата дава многу можности, посебно кога станува збор за материјали. Така преку дизајнот на објектот е создадена совршена хармонија со природата - велат авторите.

Dnevnik
 
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #31 Posted: 07-Apr-2008 at 23:51
Drool многу сакам вакви ствари! Читав за слични згради во Македонија што се 70% поекономични. На пример некакви прозори што задржуваат топлина внатре па нема потреба од парно, па слично и кај ѕидовите ; водата се грее со сончеви колектори и сл . Значи, не збориме за scifi архитектура како ова ова во Америка, туку нешто реално.  Викаат дека тоа што ќе го платиш поскапо за само неколку години се враќа . 
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #32 Posted: 07-Apr-2008 at 23:58
Викаат дека тоа што ќе го платиш поскапо за само неколку години се враќа . 
 
Ова е 100000% точно..... само тука е и проблемот никој кај нас ( а ретко и низ светот) не сака да плати повеќе ( иако како што викаш со тек на време е дури и многу поевтино) ......мислам дека и државата треба да биде поактивна со субвенции/даночни олеснувања за вакви работи.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #33 Posted: 27-Apr-2008 at 11:00Massive%20...%20The%20eight%20magnets%20on%20the%20ATLAS%20detector%20of%20the%20Large%20%20Hadron%20Collider%20will%20help%20measure%20the%20energy%20of%20new%20particles.

Neznam dali ste slusnale za ova 'large hadron collider' ama kako sto znam treba da bide nesto mnogu interesno. Poveke ovde i ovde od edna novina nesto poveke.

Slusnav deka trebase lani da se otvori ama se plasea da ne stori 'crna dupka' pa da ja zeme zemjataSmile

Edited by dejan - 27-Apr-2008 at 11:05
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #34 Posted: 27-Apr-2008 at 12:50
Let me guess you read Dan Brown's Angels & Demons recently?????  Big%20smile  Bow
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #35 Posted: 27-Apr-2008 at 12:59
Ne be ne sum ja procital taa kniga :p ama eve citam na wikipedia za sto se raboti i razbiram sega inace mi dade idea za nov topik
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #36 Posted: 27-Apr-2008 at 13:05

Океј нема везе се шалев иначе баш ме интересира што све ќе произлезе од ова чудо, којзнае шо мислат у ватикан за ова.....

Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #37 Posted: 27-Apr-2008 at 13:08
Previous Ватикан има доста омекнати ставови. Пред некое време јавно се извини на Џордано Бруно и Галилео Галилеј, и признаа дека живот на друга планета е сосема возможно и дека ја охрабуруваат потрагата по него.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #38 Posted: 27-Apr-2008 at 13:14
Originally posted by La Linea

Previous Ватикан има доста омекнати ставови. Пред некое време јавно се извини на Џордано Бруно и Галилео Галилеј, и признаа дека живот на друга планета е сосема возможно и дека ја охрабуруваат потрагата по него.

Statua stavile od Galileo za vid na pocit, i kako sto rece se izvinija.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #39 Posted: 27-Apr-2008 at 13:22

Епа убаво..... само 400 години им требаше....Незнам дали им е сеедно што ќе се пронајде/докаже во церн.

Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #40 Posted: 27-Apr-2008 at 13:25
haha bas:p
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1234 10>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.137 seconds.

Copyright ©2007 - 2020  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.