build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Останати теми > Наука и технологија
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Наука и технологија (општо)

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 10>
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 27-Apr-2008 at 13:32
Originally posted by vardar

Епа убаво..... само 400 години им требаше....Незнам дали им е сеедно што ќе се пронајде/докаже во церн.Ако досега сите научни откритија и теории не успеаа да ги поколебаат или да ги одвратат верниците, како и целиот Ватикан, не знам како ова ќе направи некаква разлика.


Edited by La Linea - 27-Apr-2008 at 13:34
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 27-Apr-2008 at 13:36

Па не реков дека ќе се поколебаат или дека тоа ќе значи крај за христијанството или религијата ....само обично се против вакви работи

Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4508
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 27-Apr-2008 at 13:39
инаку, мора да се кажи дека тим од грција работи на ова ито имат напраено неколку дела составни, нешто така од средна накај ВАЖНА важност изработени се во солун, во некоја визба на аристотеловиот универзитет... гледав на телевизија, многу се фалеја - грција е најнапредна од цел балкан! ако се мерат со балканот... ама како и да е, интересна беше емисијата гледав снимки од внатре, многу е големо!
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
dejan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 673
  Quote dejan Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 27-Apr-2008 at 13:40
Na kraj ke ispadne deka oni go izgradia.


Edited by dejan - 27-Apr-2008 at 13:41
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4508
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 27-Apr-2008 at 13:47
да не бистриме сега многу политика сепак се многу понапредни од многу многу други...
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
vardar View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Mar-2008
Online Status: Offline
Posts: 1106
  Quote vardar Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 27-Apr-2008 at 13:58

Еве последно нешто што ќе пишам за ватикан (извини дејан ти ја уништив темава)

Пред некое време Ватикан излезе со седум НОВИ/МОДЕРНИ гревови
Затоа викав што ли ке кажат/мислат за ова.....
 
 • Environmental pollution
 • Genetic manipulation
 • Accumulating excessive wealth
 • Inflicting poverty
 • Drug trafficking and consumption
 • Morally debatable experiments
 • Violation of fundamental rights of human nature
 • Back to Top
  dejan View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Sep-2007
  Location: Australia
  Online Status: Offline
  Posts: 673
    Quote dejan Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 27-Apr-2008 at 14:15
  Originally posted by vardar

  Еве последно нешто што ќе пишам за ватикан (извини дејан ти ја уништив темава)

  Пред некое време Ватикан излезе со седум НОВИ/МОДЕРНИ гревови
  Затоа викав што ли ке кажат/мислат за ова.....
   
 • Environmental pollution
 • Genetic manipulation
 • Accumulating excessive wealth
 • Inflicting poverty
 • Drug trafficking and consumption
 • Morally debatable experiments
 • Violation of fundamental rights of human nature

 • Nema veze be bas interesna tema koja sigurno ke bide povrzana so vatikanot vo idnina. Nego li i jas gi slusnav tie novi 'grevovi' ama isto slusnav deka 'globalisation' ili nesto taka e nov grevLOLRoll%20eyes boze sto ke izmislat...
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 13-Aug-2008 at 20:14
  интересно само пак да не почнат со наплаќање индулгенции за простување на гревовите, има нешто вистина дека скоја акција има реакција и дека се што ќе надробиш дека нормално е и некогаш да си го исркаш но самото категоризирање на се што е надвор од Десетте Божји Заповеди делува како обид да се натовари човештвото со мноштво нови забрани и негации кои попрво ќе предизвикаат желба кај човекот него што ќе го отрезнат, човек се трезни или поточно кажано се просветлува оној момент кога ќе почувствува што е тоа Љубов, па сетне највеќе што ќе стори е сочувствување со ониее кои некако зазеле поегоистичен став во животот , но во никој случај нема да ги жигосува како неподобни или како еретици, па дури бил и директно нападнат од нив , сепак ватикан пробува да ја оправи својата репутација и местоположба во општеството преку директна пропаганда како што е таа нова листа на гревови наместо да се сврти кон внатрешните проблеми топката ја префрла кај народот, абе тешко на оној што генерализира во клеветењето...

  но она што повеќе ме загрижува мене е образовниот систем во кој растат денес децата, каде децата се учат само на експлоатација и конзумерско постоење, место прво да ги учат што и како се создава тие веднаш ги професионализираат за бескомпромисна борба за опстанок како да сме уште во неолит заглавени, па дури и тогаш сигурно имало повеќе емпатија него денес (ама баш брат за брат сирење за пари па дури и да е галичко)...

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 13-Aug-2008 at 20:21
  туку за новини еве еден интересен поглед на светот
  how to grow living treehouses - www.inhabitat.com  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 13-Aug-2008 at 20:31
  Mission OF www.inhabitat.com

  GREEN DESIGN IS GOOD DESIGN
  GOOD DESIGN IS GREEN DESIGN

  Inhabitat.com is a weblog devoted to the future of design, tracking the innovations in technology, practices and materials that are pushing architecture and home design towards a smarter and more sustainable future.


  навистина уникатни идеи дали, само ѕирнете го предавањево на хипициве Applause
  www.scribemedia.org/2007/07/27/terreform/

  We believe in the original modernist ideology that form and function are intertwined in design. Style and substance are not mutually exclusive, and Inhabitat is here to prove it!

  INHABITAT PHOTO GALLERIES
  INHABITAT VIDEOS
  ARCHITECTURE >
  INTERIORS >
  FURNITURE >
  PRODUCTS >
  GADGETS >
  FASHION >
  GRAPHICS >
  TRANSPORTATION >
  ENERGY >  Edited by beTon - 13-Aug-2008 at 22:39
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 14-Aug-2008 at 18:19
  ме интересира што ќе се случи со водата во океаните доколку ослаби гравитацијата на земјава бар за момент еве да речеме еден саат...?

  - ТАПА СНИМКА

  - ЕКСТРА ДВД СНИМКА  Wat if gravity just stopped Working?

  If the Earth stopped spinning would gravity stop?


  Edited by beTon - 15-Aug-2008 at 02:33
  Back to Top
  dejan View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Sep-2007
  Location: Australia
  Online Status: Offline
  Posts: 673
    Quote dejan Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 11-Oct-2008 at 02:19
  ExoFly


  Еден ден ке летаме со нив
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 12-Dec-2008 at 00:45
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 15-Dec-2008 at 01:20

  RFID Powder by Hitachi - www.techdo.com/your-worst-nightmare-rfid-powder/

  Microchips Everywhere: a Future Vision - 29.01.2008

  ...

  In truth, much of the radio frequency identification technology that enables objects and people to be tagged and tracked wirelessly already exists _ and new and potentially intrusive uses of it are being patented, perfected and deployed.

  Some of the world's largest corporations are vested in the success of RFID technology, which couples highly miniaturized computers with radio antennas to broadcast information about sales and buyers to company databases.

  Already, microchips are turning up in some computer printers, car keys and tires, on shampoo bottles and department store clothing tags. They're also in library books and "contactless" payment cards (such as American Express' "Blue" and ExxonMobil's "Speedpass.")

  Companies say the RFID tags improve supply-chain efficiency, cut theft, and guarantee that brand-name products are authentic, not counterfeit. At a store, RFID doorways could scan your purchases automatically as you leave, eliminating tedious checkouts.

  ...

  seattletimes.nwsource.com/html/businesstechnology/2004151388_apchippingamericaiii29.html

  Giesecke & Devrient awarded contract to provide e-passports, other ID systems, for Macedonia - 12.06.2005

  Giesecke & Devrient has been awarded an 11-year, 23.5 million euro contract to supply 500,000 driver’s licenses, 1.8 million personal ID cards, and 1.5 million electronic passports to Macedonia. The republic is one of the first Eastern European countries to introduce a passport containing a chip (e-passport).

  ...........................

  Munich–The government of the Republic of Macedonia has awarded international technology group Giesecke & Devrient (G&D) a contract to provide the country with electronic passports, personal identity cards, and driver’s licenses, as well as a corresponding, combined system for personalization of the documents. Work on the project is scheduled to begin this year, with the project itself expected to take a total of 11 years to complete. 

  The first electronic passports and ID cards are due to be issued to the citizens of the Republic of Macedonia as early as 2006. The order covers delivery of 1.5 million passport documents with integrated microchips, 1.8 million personal identity cards, and 500,000 driver’s licenses. In addition to the documents, G&D will be supplying equipment for centralized personalization and decentralized data acquisition as well as centralized data storage and preparation. The international smart card manufacturer will also handle system integration and upkeep through a maintenance agreement. The overall deal is worth roughly €23.5 million.

  The Republic of Macedonia is one of the first Eastern European countries to introduce a passport containing a chip (e-passport). The passports, each with an integrated contactless chip, meet both the specifications of the International Civil Aviation Organisation (ICAO) and the guidelines of the European Union. The ICAO, a United Nations’ special agency, is tasked with, among other things, the standardization and security of air traffic and the formulating of rules and recommendations for machine-readable travel documents such as chip passports.

  “Giesecke & Devrient got a head start preparing for the new regulations being placed on international travel. To execute this project, we will be combining our expertise when it comes to integrating biometric features into microchips with our know-how in the area of highly secure personalization of identification documents. The personalization process involves writing the individual’s personal data inside the passport both in printed and electronic form,” explains Hans Wolfgang Kunz, member of G&D’s Management Board. The chip carries not only the personal information such as name, birth date, and place of birth already printed inside the passport, but also stores a fingerprint used as a distinct biometric trait for identifying the bearer. To store the data, the e-passport comes equipped with a 64-kilobyte microchip. The chip’s operating system from G&D offers maximum speed and security.

  “The government of the Republic of Macedonia realized that ordering the various identification documents from a single vendor would have benefits for the nation. One advantage is that it enables establishment of a uniform system, each component of which will have been designed to meet all their requirements. In the end, that keeps the client’s costs down and simplifies integration. By carrying out this ID project, G&D will be providing one of the most modern security solutions from a single source,” says Kunz.

  About Giesecke & Devrient Giesecke & Devrient (G&D) is a technology leader in the field of smart cards, providing smart card based solutions for telecommunications, electronic payment, health care, ID, transportation, and IT security (PKI). G&D is also a leading producer of banknotes and security documents and is dominant in the field of currency automation. Based in Munich, Germany, the G&D group has subsidiaries and joint ventures around the world. In fiscal 2004, the group employed some 7,300 people and generated revenue of €1.16 billion. For more information, please visit our Web site at www.gi-de.com

  www.contactlessnews.com/2005/12/06/giesecke-devrient-awarded-contract-to-provide-e-passports-other-id-systems-for-macedonia?tag=Border_Control

  ок технологија која може да послужи за многу корисни работи како сузбивање криминал, значи цврсто владеење на правото, сепак има доста дилеми колку истата технологија нема да биде злоупотребена, парашање кое подеднакво важи и за атомската енергија и за дрогата-лековите и за нафтата... значи во принцип како и секоја енергија или технологија може да се користи во позитивни и во негативни цели, но имајќи предвид дека во светот денес како никогаш порано владеат исклучиво интереси и страсти, јасно е дека за брзо време по легален пат оваа технологија ќе се користи за спроведување нечии потреби, а сегогаш останува простор истата и да се хакира, па она што ќе остане корисно од неа ќе биде паранојата со која како и со безбедносните камери ќе мора да научиме со неа да живееме. има сугестии дека истава нема да биде безбедна во ваква форма па ќе се предложи воведување на импланти, кои веќе се реалност во светот но треба да се создаде вакум кога сакале нејќеле ќе бидат истите со радост прифатени... сепак ако по утрото се познава денот, тогаш нема да ја отфрлам оваа идеја во целост што значи нема да ја маркирам како научно фантастичен концепт за некаква завера, туку во најмала рака нема да останам рамнодушен кон и онака јавните технолошки жигосувања кои може се решение за нешто, но доколку човек се задума со малку поширокоаголни мисли, ќе заклучи сепак дека нема гаранции дека оваа технологија е потполно безбедна и подобна како еколошки така и психички... да не го отапам премногу муабетов доколку некому му е дојдено до паничење еве неколку клипа кои ќе паранојата ќе му ја кренат на неверојатно високо ниво, па комотно ќе биде сигурен околу количеството адреналин кое редовно ќе го ползува земајќи со себе некоја IDentity исправа! инаку за она со муабетот за биометриски пасоши како прво никому не му е кажано дека истите можат да се лоцираат т.е. дека имаат чип в себе, ниту пак луѓето ги интересира што се им се дава на располагање, обично повеќето имаат претстава дека само биометриски отисок од лицето се зема и тоа е тоа, но работата е малку посложена, овие RFID чипови ќе ги има на секој чекор, но најпрво по личните документи и регистарските таблички, исто и царински пломби, а нешто подоцна и по сите продукти за широка потрошувачка, но за да стигне муабетот до храната ќе треба или некои опасни вируси да се појават или да бидне економски колапс, па да ги видиме ептен брзо, во спротивно за ваква појава ќе треба бар едно дваесет години...

   

  1. Elektronski logor - Elektronske licne karte (Part 1 )
  2. Elektronski logor - Elektronske licne karte (Part 2 )
  3. Elektronski logor - Elektronske licne karte (Part 3)
  4. Elektronski logor - Elektronske licne karte (Part 4)

  How To: Disable Your Passport's RFID Chip

  Passports issued by the US State Department after January 1 will have always-on radio frequency identification chips, making it easy for officials – and hackers – to grab your personal stats. Getting paranoid about strangers slurping up your identity? Here’s what you can do about it. But be careful – tampering with a passport is punishable by 25 years in prison. Not to mention the “special” customs search, with rubber gloves. Bon voyage!

  1) RFID-tagged passports have a distinctive logo on the front cover; the chip is embedded in the back.
  2) Sorry, “accidentally” leaving your passport in the jeans you just put in the washer won’t work. You’re more likely to ruin the passport itself than the chip.
  3) Forget about nuking it in the microwave – the chip could burst into flames, leaving telltale scorch marks. Besides, have you ever smelled burnt passport?
  4) The best approach? Hammer time. Hitting the chip with a blunt, hard object should disable it. A nonworking RFID doesn’t invalidate the passport, so you can still use it.
  SnapSolutions Forum > General discussion / Општи дискусии » How To: Disable Your Passport's RFID Chip  Edited by beTon - 14-Jan-2009 at 14:21
  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 03-Jan-2009 at 17:25

  саде тренинг за астрономи   

  Back to Top
  beTon View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member


  Joined: 25-Jun-2008
  Online Status: Offline
  Posts: 3514
    Quote beTon Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 03-Jan-2009 at 17:51

  ова горе е интересно, но ова доле  делува прилично свесно... 

  Engineers at Cornell University have designed this odd-looking machine that can rebuild itself and also could perform repairs on itself.http://www.forofriki.com

  Edited by beTon - 08-Nov-2014 at 17:56
  Back to Top
  gotsomekicks View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Sep-2007
  Location: Macedonia
  Online Status: Offline
  Posts: 305
    Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 09-Jan-2009 at 14:04
  Дечки, дали некој гледаше вчера вечер „Гласот на народот„?

  Доколку не, морам да го споделам ова со вас. Гостин беше Кире Илиевски, дипломиран економист кој се занимава со теоретска физика. Човекот живеел во Австралија и Америка, па дури добил понуда од некој (не беше кажано кој) контрактор на НАСА (Локхид Мартин можеби?). Има напишано биографија на Ајнштајн- „Мемоарите на Ајнштајн„ и областта од физиката со која се занимава е релативитет односно гравитација. Искрено, човекот ми се виде сосема на место, и се она што го објаснуваше од физиката беше точно (за разлика од еден куп шарлатани што се појавуваат на телевизија со нивно толкување на универзумот). За жал не успеа стручно да ја образложи својата теорија, која наводно може да се примени за изградба на анти-гравитационо летало.

  Единствена работа што ја заеба целата емисија е се разбира идијотон Томиќ. Додека гостинот се трудеше да објасни што е можно повеќе за неговите теории, овој го прекинуваше и му поставуваше глупави прашања со цел да се величи владата. Замислете у еден момент дури и го праша за кога тоа летало би можело да се употреби да се олесни сообраќајот во Скопје LOLNuts

  Како и да е, настрана фактот дека има еден куп научници од овој тип низ светот што тврдат дека од темел ќе ја променат науката а на крај завршуваат исмејани, ми се допадна тоа што имаме луѓе кои размислуваат на вакви теми и кај нас. Само зошто о зошто се брукаат во такви дебилни емисии со дебилни водители. Зарем луѓе што се занимаваат со врвна наука треба да одат кај Томиќ или Миленко?? Ohno
  Back to Top
  pbanks View Drop Down
  Admin Group
  Admin Group
  Avatar

  Joined: 01-Sep-2007
  Location: Skopje
  Online Status: Offline
  Posts: 9072
    Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 09-Jan-2009 at 14:10
  @Gotso а барем од прилика го објасни ли принципот со кој планира да направи антигравитационо летало?
  Back to Top
  gotsomekicks View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 01-Sep-2007
  Location: Macedonia
  Online Status: Offline
  Posts: 305
    Quote gotsomekicks Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 09-Jan-2009 at 14:18
  Не баш. Абе види, он повеќе збореше дека развивал нова теорија за гравитацијата, а ако таа е точна тогаш може да се примени кај анти-гравитациони летала. Единствено нешто што спомна на кратко (пред да биде прекинат) беше дека смета дека гравитацијата е магнетизам. Има една слична таква теорија се вика electric universe theory али е далеку од прифатена.

  Муабетот за анти-гравитација и неговите револуционерни теории е најсомнителен. Мене лично ми се допаѓа тоа што колку-толку барем некој и за тоа размислува кај нас.

  После емисијата барав на нет за човеков, неможев да најдам многу.
  Back to Top
  Vladimir P View Drop Down
  Senior Member
  Senior Member
  Avatar

  Joined: 06-Apr-2008
  Location: Скопје
  Online Status: Offline
  Posts: 3300
    Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 09-Jan-2009 at 14:50
  Повеќе на
  http://my.opera.com/macedonians/blog/show.dml/1854519
  Кире Илиевски за своите спектакуларни откритија
  By ancientmacedonia. Sunday, 30. March 2008

  Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
  https://www.facebook.com/767277056651521/
  Back to Top
   Post Reply Post Reply Page  <12345 10>

  Forum Jump Forum Permissions View Drop Down  This page was generated in 0.109 seconds.

  Copyright ©2007 - 2020  build.mk

  Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.