build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спомен куќа на Мајка Тереза

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
4 [5.41%]
1 [1.35%]
2 [2.70%]
3 [4.05%]
3 [4.05%]
6 [8.11%]
1 [1.35%]
7 [9.46%]
5 [6.76%]
42 [56.76%]
You can not vote in this poll
Total votes: 74   Average: 2.85

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #401 Posted: 08-Oct-2009 at 22:32

 

Originally posted by ArchiTechTone

Да скратам, на различна линија сме, јас стварно не можам да барам возвишеност во нешто што од почеток до крај смрди на политика, и тоа корумпирана, без трошка почит за градот и ликот на Мајка Тереза. Искрено, се восхитувам како ти успеваш.

политиката иако постои мислам дека доколку се најдеше појак проект кој восебе ете некако би направил симбиоза помеѓу изворното и современото, сигурно тој и ќе победеше, сепак синтезис ја карикираат македонската музика, но никако во основата, музиката е македонска единствено шминката тук таму со западноевропски класицизам, но замисли на што ќе изгледа синтезис да ја користат македонската нишка како шминка, тоа ќе биде катастрофа, а капак уште изведувачите да се дунстери за изворни инструменти и ете ти ужас.

а за почитта кон мајка тереза и градот тоа го имам, но пак ќе прашам зар некој верува дека ова ќе се оправи со плукање или некој пак дека ќе го сруши, јас пристапувам во однос на моментов како ситуацијата да се оправи!

она идејата за објектов да оди врз дом на арм можеби ќе беше најидеално решение за овој објект со ваков концепт, но таму пак ќе требаше трипати поголема умешност за тоа да се вклопи како што треба... но за  тоа веќе е касно освен ако навистина не се случи некое чудо и се покрене референдум кој евентуално и би ја дислоцилар погоре или подоле спомен куќава!? а туристите мислам дека ќе имаа екстра позитивен заклучок да не беа тоа топчињата и кровот со форма која потсетува на кров од католичка камбана и тоа ротондата во контекст, и јасно целиот проект да беше изведен профи, а ова уште тоа купоите камења од фонтани кога ќе ги видиш незнаеш како да реагираш, да им ставеа пример од тоа кружните клупи и некако ајде нека тераат но и вака и така во цела композиција истите делуваат како дополнително паднати од марс, ова ај ќе разберев по еднаваква фонтана од секоја страна или неколку на купче помали и поголеми, но вака никако! а и како да се комбинираат нема за нив ни доволно место во ова опкружување, што не ги ставија во паркот, во спротивно доколку ги остават вака тука само јарбол врз секоја ги спасува  LOL таман и експерименталниов музеј ќе биде оп-арт задскриен 



Edited by Max - 08-Oct-2009 at 22:33
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #402 Posted: 09-Oct-2009 at 00:22
Целава дискусија на страна, една работа неможам да разберам Max

Каде ја гледаш логиката во тоа македонски традиционални архитектонски елементи (или нивна кичеста интерпретација сеедно) да се поврзуваат со животот и делото на Мајка Тереза.

Да подржуваш некаков македонски архитектонски 'revival', еве на пример низ традиционалното село што го заговараат кај Нерези може да разберам. Не да се сложам, но може да разберам. Но која е поентата да го мешаме католицизмот и животниот пат и мисионерството на една калуѓерка со некаква наша "традиционална" архитектура?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #403 Posted: 09-Oct-2009 at 00:58
Originally posted by Max

јас не го правдам вангел, но наместо да се истресам од петици по овој или оној, со што ништо нема да се промени, јас укажувам што и како би можело да се направи за колку толку работава да се оправи

Не се сложувам со оваа филозофија. Токму со тоа што некои ќе си го добијат заслуженото, има шанса нешто да се смени. Што ќе биде потстрек состојбите да тргнат кон подобро, ако негативните работи не ги критикуваме сразмерно на нивната негативност и ако одговорноста секогаш се ескивира? Нема логика ниту потреба никого да штедиме. Ако Вангел и сите оние други што го овозможија никнувањето на ова ругло не доживеат максимална критика и општествена казна во некаква форма, со кое право да се надеваме дека вакви глупости нема да ни се повторат?

А додека ти ги поштедуваш директно одговорните и бараш начини како работата да се оправела колку-толку со шминкање на објектот и околината, веројатно ќе никнат уште десет вакви чуда, а дотогаш прашање е дали овој објект барем ќе се нашминка. Што после? Ќе размислуваме како да ги шминкаме нив, додека повторно никнува нова тура?

Суштински не се слагам ни околу самата шминката. Мислам дека објектов е далеку од тоа дека некаква шминка може да му помогне да достигне барем приближно прифатливо ниво. Ќе бидам пресреќен ако дочекаме да се сруши, а како што гледам од нишкава, сигурно нема да бидам единствен. Ова руглово едноставно е недонстоинствено за намената и треба да биде заменето со нешто дааааалеку подобро.
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #404 Posted: 09-Oct-2009 at 02:27

панкс архитектонски македонски призвук токму на вакви нешта може без проблем да се залепи, како симбол на изворност и припадност на некој начин, но кога истиот е искарикиран како во случајов јас и неможам отворено да речам дека истиот би бил естетски плодоносен, но подобро нешто него ништо, иако во случајов тоа нешто е лошо вклопено, како велат да е мома, а тоа што не е мис здравје  инаку селото во таа смисла која ја истакнуваш е потребна и оригинална интерпретација, но ние имаме еден куп такви автентични села, само треба да се потрудиме да ги реставрираме, но во град напумпан со брутализам, модернизам, транзиционализам и што уште не, има доста место и за македонски призвук во проектирањето, како стилски израз - еркери, чардаци, бондрук лајсни, камени фасади итн. и сето тоа на инвентивен начин склепано, не до волку фушерајски и фантазерски со сите оние згрешени огради и кровови, но со префинетост и посветеност! ви гарантирам доколку малку повеќе се нашминка и доколку некои елементи се ревидираат околу кровот, објектов комотно може да биде уникатно парче на балканов! штета мислам дека сам вангел да го работеше дека како концепт далеку подобро ќе го сработеше, не дека Слободан Арсовски не го бива, но брзоплето распалувањње на двајца архитекти во еден експеримент не е на арно! на тоа кога ќе се додаде унвентивноста на гранит за уметност, и тоа е тоа - коктелијада на која ако ништо друго малите деца ќе и се радуваат, не е лошо да стават тука и по некоја лулашка, и така се се' изнареди во околина, па бар децата до крај да се радуваат.

малку требаше за да конкретно овој проект излезе идеално експериментален. сега добивме само идеално пародичен! здравје ако не се свестат продуцентите дека ко за објект кој влече на себе огромно внимание сакајќи или не, дека ќе мора да го ревидираат и преоблечат, ова ќе биде самоказнување и за туризмот, и за споменот, и за музејскиот еснаф, па и за самиот народ кој со него ќе треба да живее! јас сум сигурен дека дури и бесплатно може да поминат со преслекувањето доколку ги стегнат гранитовци за фушерската изведба, па културно нека ангажираат професионални мајстори за камен и нека ја оправат работата од корен, тука треба да се подослабат то столбовите напортите, но и обавезно да се интервенира околу надворешните огради по скалите, тоа на ништо не личи, а за тоа трибината и цело партерно решение да се најде сосем друг проект и сосем други изведувачи, пред се уметници а не пак  гранитовци! нема друго мора да се оправи работава, штета од готово вересија да ја тераме.

тука сум на линија и со Црквата доколку се изведе профи градбата и се запзат колоритот и вклопливоста со самиот плоштад, без збор ќе застанам зад тој објект, но доколку се оди пак на варијантата дај што даш мајсторе, тогаш тоа треба уште со време да се стопира, но бидејќи таму станува збор за делкан камен, нема да биде особен проблем фасада да биде питома и вклоплива (ова според она што го имаме како рендер), додека сите оние архивот, театарот па и музејот на вмро немам ништо против одма да ги дислоцираат, можат и на кале, можат под кале кај вардар, па дури и во парк кај кермес, но не тука, но реално откако архитектонско востание се исполитизира сега никој нема волја да протестира против другиве проекти кои навистина не им е место како супер-класицизам или екстра-барокизам во вакво опкружување! а кад е архитектонскиот еснаф, та зар тие немаат здруженија, та зар немаат институции како заводи, институти и факултети, та зар треба тие како најповикани гласно и сложно први да истапат против оние свои колеги кои немале ни 5 минути курс од урбанизам, што чекаат грчав да скока и трча по медиуми небаре као опозиционер само тој е повикан да даде суд!?!   

 



Edited by Max - 09-Oct-2009 at 02:37
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #405 Posted: 09-Oct-2009 at 14:53


Многу параграфи но не видов одговор на моето прашање освен можеби овој дел

...како симбол на изворност и припадност на некој начин...


Значи според тебе е нормално делото на католик, калуѓерка, мисионерка која цел свој живот го поминала во странство и го посветила на некакви универзални вредности да се интерпретира низ некаков локал патриотски квази изворен начин?

Да му дадеме почит на делото на нашата сограѓанка е ОК се понатака е во најмала рака спрема мене.... невкусно


Edited by pbanks - 09-Oct-2009 at 15:03
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #406 Posted: 09-Oct-2009 at 15:50
Originally posted by pbanks

Да му дадеме почит на делото на нашата сограѓанка е ОК се понатака е во најмала рака спрема мене.... невкусно
Една од причините што јас лично не користам речник што е вулгарен и непристоен за авторот на објектов и воопшто целата перипетија околу неговата градба е што сепак се работи за условно кажано религиска личност, па многу може ќе се најдат повредени. Стварно е и прилично невкусно што мораше да дојде и до ова ама таа е реалноста. Да се работеше за објект од некој друг карактер, сигурно ќе паднеше и некоја пцовка во редовиве, затоа што си заслужија сите вклучени во целиов процес (авторот, комисијата, црквата, министерството....)

Јас лично не можам да кажам дека сум потресен од тоа што таа што го напраила за градов, државава и сл. и дека нејзиното дело ми значи којзнае колку во животот...Факт е дека освен по местото на раѓање Тереза е наша „сограѓанка“ (и по ништо друго), ама ајде кога сите викаат дека е така, не ми е дојдено да одам контра на се’, додуша можеше многу повеќе значајни личности да добијат поголем и позначаен третман од нашава заедница од нејзе, ама што е тука е, требаше и таа еднаш да дојде на ред... тука ќе застанам по ова прашање зашто би било невкусно и навредливо за поголем дел од луѓето.

За „квалитетите“ на објектов, ако не е доволно ова гласање, во многу постови погоре се апсолвирани многу прашања и стварно не ми е јасно што има за дообјаснување. Факт е дека форумов е релативно објективен по прашање на политичка обоеност (не знам, барем јас така го доживувам)... може не го полнат врвни стручњаци, ама е искреноста е неспорна...од друга страна сите ја знаеме и реакцијата и по други форми на интернет комуникација, форуми, расправи и сл., што се однесуваа на тема - обликување на објектов. Сосема друго прашање е правно неисправната процедура на изборот што сите ја замижаа и што е коренот на овој проблем (уште повеќе што на тоа немаше скоро никаква реакција)...

Сега многу порелевантни се постовите(извадени од дневни весници) што се однесуваат на катастрофалната изведба, трошоците за секојдневна поправка и распаѓањето на објектот уште кога не е ни заживеан (прашање е дали и ќе го доживее ова, затоа што немам впечаток дека е преплавен од посетители)...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #407 Posted: 09-Oct-2009 at 16:05
Originally posted by Dave Gahan


Јас лично не можам да кажам дека сум потресен од тоа што таа што го напраила за градов, државава и сл. и дека нејзиното дело ми значи којзнае колку во животот...Факт е дека освен по местото на раѓање Тереза е наша „сограѓанка“ (и по ништо друго), ама ајде кога сите викаат дека е така, не ми е дојдено да одам контра на се’, додуша можеше многу повеќе значајни личности да добијат поголем и позначаен третман од нашава заедница од нејзе, ама што е тука е, требаше и таа еднаш да дојде на ред... тука ќе застанам по ова прашање зашто би било невкусно и навредливо за поголем дел од луѓето.


Па всушност го делиме истото чувство на (не)поврзаност со Мајка Тереза и меѓу другото затоа го потегнав и муабетот. Како што велиш, таа е "сограѓанка" по местото на раѓање и тука завршува приказната. Ниту она одела низ светот и го промовирала својот роден град и земја (BTW таа е родена во Турција и во едно многу поинакво Скопје), ниту родениот град и земја на било кој начин придонеле или учествувале во нејзиното животно дело. Затоа целата приказна околу Мајка Тереза треба да завршува на тоа дека ете таква позната личност, нобеловка е родена и го минала детството во Скопје, да се искористи некаков туристички моментум околу тоа и толку. Не ми смета ниту да има некаква музејска поставка за нејзе. Но.... Да се прави цела оваа драма, НВОа, чуда, врагови кои Мајка Тереза ја претвораат во национална опсесија па уште сето тоа сега го преплетуваме со некаква традиција, чувство за припадност и слични глупости..... Ете повторно, на најкултурен можен начин кажано е невкусно.

Мајка Тереза е Скопјанка исто колку што е и Џони Штулиќ.




Edited by pbanks - 09-Oct-2009 at 16:13
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #408 Posted: 09-Oct-2009 at 16:16
Ееее стварно ова излага од шини муабетов. Па по истат аналогија ниту јас не сум Македонец пошто сум роден во Југославија. Факт е дека Мајка Тереза е родена во Скопје и тоа трба да го уважаваме и почитуваме, пошто неможе тој сегмент да го почитува некој друг ако не ние. Но вулгарно е да се почитува нејзиното раќање во Скопје повеќе од нејзинито дело. и не ми е јано како ја насочивте дискусијата навака. Единствената реченицва од дискусијава која добро ја доловува сосотојбата е реченицата погоре од Архитектоне "небаре најбитната работа што ја направила е што се родила во Македонија....". Е сега немаше тоа да биде толку проблем доколку ставрно куќава беше у тој тадиционален стил. Но проблемот е што дури ни тој стил не се испочитува како што требаше ниту во изведбата што би рекол Макс (во целава ситуација ова е минорно), а најмногу не се испочитува во прокетот.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #409 Posted: 09-Oct-2009 at 16:19
@lsl

Си читал, не си дочитал или незнам што е. Ако го почитуваш нејзиното дело, искористи архитектонски израз кој го отсликува тоа дело. Тоа е единствената поента. Каква врска има наводна македонска традиционална архитектура со сето тоа јас неможам да разберам.


Edited by pbanks - 09-Oct-2009 at 16:20
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #410 Posted: 09-Oct-2009 at 16:21

симболиката околу детството е добро запазена тука, долниот дел се до одлуката за служба на Бога е симболично претставен со камениот дел, додека католицизмот буквално е претставен онака модернистички како што и денес истиот се стреми да биде, на момент камената фасада се издолжува и повисоко, претпоставувам симболизирајќи го моментот дека мајка тереза не заборави каде е родена, но ова како современ експеримент си е на место и истиот не е реткост во светот (вака да се комбинираат стилови) но секаде тоа се прави крајно професионално!

сепак ако јас се прашувам би ја возобновил оригиналната куќа, но мислам дека повеќето сограѓани на тоа уште пожолчно би реагирале, но и да сакаме буквално оригинална возобнова, таа и веќе не е возможна, со оглед дека лумикс е на нејзиното место катастарски. инаку во право си панкс за почитта, некој таа ќе ја изрази и со палење свеќа или носење цвеќе пред споменик, со градење само на споменично обележје или некоја музејска поставка, но како и цел свет што од своите познати сограѓани тера туристички маркетинг, воедно и одавајќи им чест со тоа, па и нашите културно уметнички работници се одлучиле на ваков чекор, но заборавиле (или не ни биле свесни) дека иако се си е на место со заложбите и идеите, амбициозноста кај нас ретко се остварува целосно во реалност, требало да знаат дека кога бараат изведувач за вакво идејно решение, истиот треба да биде уметник а не стандарден градежник, а после тој нека бара подизведувачи за грубите работи, но овде е отидена работата на ефтини понуди и затоа и целосно ја заглавија. јас не секој експеримент би го подржал во архитектурата (зависно од намената и ефектот), но во случајов бидејќи има македонска нишка во постојниов, иситот и го подржувам, и убеден сум дека ако фасадата и сите останати детали беа со осет изведени, овој музеј ќе беше интересно парче кое воопшто немаше да штрчи во таа средина. и ќе додадам никогаш не е касно ваков фасадно-партерен момент да се оправи, она со левиот кров не би знаел што би можело да се направи, но и со се' него ќе тера некако, само нека го пресоблечат во камениот дел објектов, и така станува збор само за камена фасада

да биде уште поиронично дури и стражарската кула кај дом на арм има подобра камена фасада, иако истата е само стражарска кула, каде иако има и керамопластика на симсот и линтелите на прозорите, сепак истата е само стражарска кула. и таа е денес на некој начин музеј, но заради својата патина од мов и влага, далеку пооригално звучи, иако во делот на ѕидањето е исто груба, но сепак далеку поартикулирано срочена од оваа на новава, но таму главен ефект е ставено на керамопластиката, која кај новава фасада е изоставена како елемент со што се сложувам бидејќи не бил типичен за грото профана архитектура (освен богатите), туку пред се за сакралната архитектура, но баш заради тоа требало осоебно внимание да се даде на начин на ѕидање, потклесан, клесан, ашлар итн. но без навреда за гранит денешниве мајстори немаат абер од ѕидање со камен, она арпаџик знаат како треба да се реди, лупни екстра малтер онаму каде каменот не се сложува и уживај важно на време e...


Edited by Max - 13-Jun-2011 at 17:49

Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #411 Posted: 09-Oct-2009 at 16:25
Абе види, тачно дека архитектонскиот израз треба да го одсликува делото, но доколку беше ова во некој рандом град низ свет. Но овој спомен дом освен што го почитува делото треба да даде израз и за нејзиното раѓање што мене ми е многу нормално зашто се работи за нејзиниот роден град. Исто како што секој поедини град кој има било каква позврзаност со личноста може да си ја потензира својата врска со дотичната личност. Значи според мене воопшто не е лошо тоа што се употребил некој традиционален стил, поголем проблем е што и тој што се избра не е како што треба имплементиран. Не само што не е како што треба, туку воопшто не е. Не е тоа стил, не е ништо! 
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #412 Posted: 09-Oct-2009 at 16:32
Originally posted by lslcrew

Абе види, тачно дека архитектонскиот израз треба да го одсликува делото, но доколку беше ова во некој рандом град низ свет. Но овој спомен дом освен што го почитува делото треба да даде израз и за нејзиното раѓање што мене ми е многу нормално зашто се работи за нејзиниот роден град. Исто како што секој поедини град кој има било каква позврзаност со личноста може да си ја потензира својата врска со дотичната личност. Значи според мене воопшто не е лошо тоа што се употребил некој традиционален стил, поголем проблем е што и тој што се избра не е како што треба имплементиран. Не само што не е како што треба, туку воопшто не е. Не е тоа стил, не е ништо! 


Иако врската меѓу Скопје и Мајка Тереза е нејзиното раѓање и детството, нејзиното дело е она што е големо и на кое треба да му се оддаде почит и кое треба да го буди главниот интерес. Нејзината врска со Скопје треба да дојде како некаков гарнир а не да биде сервирана како главно јадење. Незнам дали си ја видел поставката во спомен куќата има некаков кревет (на кој ваљда наводно таа спиела) неколку парчиња мебел и слични глупости а премалку има за нејзиното дело.

Значи наместо да комуницираме со оваа наша "сограѓанка" на еден светски, космополитски начин акцентирајќи го нејзиниот цивилизациски придонес, ние повторно се заплеткуваме во некакви провинциски лавиринти и правиме невкусна бурлеска од сето тоа еве и јас ќе го парафразирам Архитечтоне "небаре најбитната работа што ја направила е што се родила во Македонија...."

Edited by pbanks - 09-Oct-2009 at 16:32
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #413 Posted: 09-Oct-2009 at 16:36

тоа е факт! да се родила три улици подоле или во друг град сигурно поинаку ќе се одвивале сите нејзини идни одлуки и цел нејзин живот!

едит: еве зошто на тошка музеј му прават во крушево? а и на сите почесни граѓани низ светот им прават некаков спомен дом, бах, моцарт, тесла... што да праиме што мајка тереза се родила во центар, ова е исклучиво маркетиншки момент и ништо повеќе, кој кај нас е лошо изведен!



Edited by Max - 09-Oct-2009 at 16:42
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #414 Posted: 09-Oct-2009 at 16:37
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #415 Posted: 09-Oct-2009 at 16:37
Сепак имаме разидување во однос на тоа во колкав процент треба да се употреби нејзинито раќање во Скопје. Идејата ми е дека овој спомен дом не треба да биде исти како некој си смоне дом на Мајка Тереза било каде низ Скопје. Овој треба да биде посебен со тоа што ќе го потенцира нејзиното тукашно раќање исто како што некој спомен дом ќе го потенцира нејзииноото дејствување тамо. Овој спомен дом кога ќе го ставиме на празно поле заедно со спомен домови од америка или европа некаде треба да биде во некоја мера различен и ќе укажува на тоа дека нешто поразлично се десило тука. Но сепак ова и не ми беше главното што сакав да го потенцирам. Главниот проблем сепак останува тоа што дури и ибраниот стил не е како што треба применет. Мајка тереза стил у архитектурата не постои, ние сепак како и да е ќе требаше да примениме некој стил. И во зградата на владата се има црпено инспирација од традиционалниот стил но сепак е добар објект. Ова овдека со спомен домот е шала.

Edited by lslcrew - 09-Oct-2009 at 16:38
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3609
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #416 Posted: 09-Oct-2009 at 16:53
абе запазете ја цела околина од сликите погоре, катастрофа, и сакале папата тука до го донесат, изгледа забораваат дека папата во ватикан живее! ве поздравија тоа жардињерите зад спомен домов, флеките на дом на арм, а партерниот претоп помеѓу ул МКД музејов и платото на дом на арм, тоа е посебен момент, и капак фонтаните, цела околина со различно осветлување, руинирани згради, ех ова ни во индија немаше да успејат ваков коктел во чест на мајка тереза да направат... и капак ова музејов сега и некако со парков до него е малку од малку вклоплив во цел тој дел (под услов ако ја оправат шминката во блиска иднина) но кога ќе го тргнат тоа паркот и насадат тука зграда, ова музејов ќе изгледа како да паднал од јупитер а не од марс, ќе фрли огромен визуелен дисбаланс на таа микро локација.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #417 Posted: 30-Nov-2009 at 21:56

Куќата на Мајка Тереза - објект на месецот во Австрија

Најголемиот производител на термички фасади „Сто“ од Австрија в година ќе го издаде својот календар во кој „Спомен-домот на Мајка Тереза“ ќе биде на сликата за мај 2010 година

Рибите што излегуваат од фасадата и формираат гулаби, а нивните очи се рефлектираат преку сончевите зраци, беа повод најголемиот производител на термички фасади во Европа, австриската фирма „Сто“, да го прогласи „Спомен-домот на Мајка Тереза“ за најдобар објект во ноември. На нивната интернет-страница www.sto.at се вели дека „овој објект што е изработен со примена на рециклирано стакло, производ на „Сто“, преку изведбата на христијанските симболи риба и птица е селектиран од архитектот Клаудија Фриц, инженерот Харалд Хојвајзер, директорот на информативниот центар Едмонд Грубер и генералниот директор на „Сто“, Валтер Виденбауер.

Според архитектот на објектот, Вангел Божиновски, овој избор претставува големо признание за македонската архитектура.

- Оваа австриска фирма изработува 37 отсто од сите фасади во Европа и вградува 10 квадратни километри фасади во еден месец. Нивниот избор ме прави меѓународно верификуван, оригинален и признаен архитект. Кај признанието „објект на месецот“ нагласени се и некои практични аспекти со кои се потврдуваат и моите иновативни и функционални критериуми. Креативната орнаментика проследена со ефикасна реализација предизвика примена во една високопрофесионална фирма - вели Божиновски.

Во наредната година „Сто“ ќе го издаде својот календар во кој „Спомен-домот на Мајка Тереза“ ќе биде на сликата за мај 2010 година

. Освен овој објект, на календарот ќе бидат презентирани две комплетно пасивни соларни куќи во Целовец и во Инсбрук, Австрија, како и ревитализацијата на виенската Народна опера од еминентниот архитект Херман Чех. Досега само архитектите Јанко Константиновски и Олга Чоланчевска имале свое дело во меѓународен календар.

- Овој архитектонски споменик е најпопуларниот објект преку кој се препознава Македонија во светот. Само во првите девет месеци го посетиле околу 90.000 луѓе. Да не зборувам за фотографирањата за спомен или за редакциски прилози, не само од домашните ТВ-станици туку и два индиски филма за објектот. Салата за промоции е редовно побарувана за промоции, монодрами и за рецитали.Театарот на отворено стапи во функција веднаш во првото лето по отворањето и ги покажува своите високи вредности - вели Божиновски.

Спомен-домот зафаќа површина од 500 квадратни метри и уште толку се двор и мини-плоштад токму на местото на кое била католичката црква „Пресвето срце Исусово“, во која е крстена Гонџа Бојаџиу. Содржи повеќе простори: музички, личен молитвен на Мајка Тереза, мултимедијален за камерни дела, амфитеатар за поголеми претстави, продавница за сувенири, соба од сестринскиот Ред на милосрдието. Објектот претставува трансформација на родната куќа на Гонџа Бојаџиу, во која преку архитектонски изразни средства е претставено нејзиното детство, заминувањето од Скопје, животот и враќањето на нејзиниот дух во родниот град. Објектот беше отворен на 1 февруари годинава.

http://dnevnik.com.mk/?ItemID=9D60EB93A5DCC84A98B1D7EB10915D77
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #418 Posted: 05-Dec-2009 at 02:04


Прво помислив дека Вангел си нашол соодветно друштво и во Австрија (лудаци има насекаде), ама не била таква работава...

Субјект кој учествувал во изработката на фасадата (конкретно делот со птиците/рибите), решил да стави слика од објектов во календарот кој го издава (практично рекламен материјал за своето производство) и за Вангел тоа е „големо признание за македонската архитектура“. Океј...

Тоа не било доволно, па морало да дрибла со термини како „најдобар објект“ и “објект на месецот во Австрија“. Посочениот сајт, со помош на гугл пребарување и гугл превод, го пребарав надолж и попреку, ама фалби или признанија не најдов, најдов само обична страница со основни податоци, какви што имаат еден тон, за разноразни проекти:
http://www.sto.at/evo/web/sto/25578_DE?refId=258

Ама ни тоа не било доволно, морало уште малце да ја напумпа работата за да биде достојна на „великан“ каков што е самиот тој, па ни го сервираше и оној малоумен податок дека конкретната фирма произведувала дури 37% од фасадите во Европа.

И на крај мудро заклучи:
Нивниот избор ме прави меѓународно верификуван, оригинален и признаен архитект. Кај признанието „објект на месецот“ нагласени се и некои практични аспекти со кои се потврдуваат и моите иновативни и функционални критериуми. Креативната орнаментика проследена со ефикасна реализација предизвика примена во една високопрофесионална фирма



Покрај тоа што Вангел очигледно е болно очаен за внимание и верификација, моја претпоставка е дека дотичниот повторно е на тешки дроги. Ама ако грешам и Вангел навистина добил онакво признание од произведувачот кој произведувал 37% од фасадите во Европа, длабоко ќе му се извинам и ќе му купам една вратоврска со мотив од M.C.Escher (холандскиот уметник од кого наш Вангел ги дрпна птиците и рибите, а со кои толку многу се кочопери), меѓудругото како сведоштво за вангеловата оригиналност, инвентивност и креативност, квалитети за кои не пропушти сам да си се пофали.

http://www.worldofescher.com/store/T37B.html




Edited by Cloverstack - 05-Dec-2009 at 03:11
Back to Top
xnx View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 05-Apr-2009
Online Status: Offline
Posts: 1943
  Quote xnx Quote  Post ReplyReply #419 Posted: 26-Jan-2010 at 13:36
Originally posted by anDarko

без коментар...

од денешна Нова Македонија:

За негаторите на Спомен домот на Мајка Тереза




Убавата музика, убавиот поетски збор, убавиот објект, влијаат на нашите чувства. Најубавите архитектонски дела ги будат во нас емоциите и остануваат запаметени како нешто блиско до срцето, душата и умот. Дело кое не тропнало на сите врати на човекот, не останува во паметењето и не предизвикува потреба за коментар. Некои уметнички творби влијаат на подзаспаните души за моментално будење во восхит, а некои дела можат да ја натераат човековата верба во преиспитување на внатрешните стравови. Се случува некои дела на луѓето да им предизвикаат стрес од заклучокот дека тие не направиле нешто убаво. Само на најхрабрите им останува да се доближат и да ја сфатат убавината и вистината како општо добро и да ги примат како подарок.

На времето имав тројца колеги. Двајцата непрекинато ги омаловажуваа делата на третиот. Третиот се насмевнуваше мило, им покажуваше почит и љубов и си ја гледаше работата. Првите не работеа ништо, па така не направија ништо, ниту за себе ниту за другите. Ова го пишувам за да се сфати целата одбојност и јавна, а особено тајна и злонамерна критика, кон делото „Спомен куќата на Мајка Тереза“ од арх. Вангел Божиновски.

Отпрвин го напаѓаа конкурсот без докази, потоа од кога го видоа проектот и колку е велелепна замислата, почнаа да ги жалат трите брези кои требаше да се однесат. Сега кога делото се појави со сиот сјај, ним им е нескромно. Кутрите плукачи, ниту ја препознаваат симболиката на делото и нашата благодарност кон она кое го направи Мајка Тереза во име на љубовта кон човештвото.

Кога некој ќе се потпише во Вашиот ценет весник „Нова Македонија“ како „прост лаик“, а потоа пишува за сомнителноста на архитектонските конкурси и дека првичното ниво на конкурсот дало подобар резултат, тогаш мораме да заклучиме дека тоа е само нарачано пишување.

Од друга страна, констатацијата дека Мајка Тереза била секогаш смирена зборува за големо непознавање. Да не беше борец, страдалниците од Калкута не ќе ја осетеа нејзината рака на нивното премалено тело. Што се однесува до „потсмевот од другите земји“ тие се само потврда за нашата доблест. Да потсетам само дека Ајфеловата кула во Париз некои бараа да биде срушена. Историјата е полна со вакви „лаици“.

Подбуцнувачите на ваквите лаички мислења од друга страна, тие истите го продуцираа и одобрија Големиот и Малиот ринг, и во нив без ред и поредок никнат експлозивно накитени згради, преку ноќ ги менуваат ДУП-овите, гаражните згради ги менуваат во административни.

Непознавањето на симболите на религиите до некаде го разбирам бидејќи образованието ни беше навистина штуро, но секој што пишува за архитектурата е должен перманентно да се дообразува. Зборуваат дека фасадата на објектот е шарена, а на неа основниот симбол на христијанството - рибата и гулабот не ги препознаваат. Исто така, им пречат елементите за означување на: дом, порта, двор, кладенец, прием на гости, фамилија во македонската архитектура.

Кога веќе ги објаснувам симболите, морам да ја ставам на увид и симболиката на седумте нивоа на човековата внатрешна сопственост. Душата се стреми кон небото и тоа овој споменик го објаснува со стаклениот кубус.

Мајка Тереза излезе од недрата на оваа напатена земја и ја предаде со највисоко достоинство душата на Бога. Индија, земјата на екстремните пројавувања на богатството и сиромаштијата, поседува богата ризница на архитектонски дела, но знае да се радува и на еден цвет.

Со ова мое обраќање сакам да ви помогнам да со широко отворени очи и ум го гледате овој објект, кој ни носи радост и вдахновение. Синагогите, црквите, џамиите и најмалите места за молитва со својата возвишена порака нè внесуваат во царството на убавината. Нека нашите молитви бидат благодарност што го имаме овој објект.

Олга Чоланчевска, архитектка
http://novamakedonija.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=1&tabid=2&fCat=1&top=1&EditionID=309&ArticleID=17383


kolku mi se interesni ovie tezi, deka ako nekoj za nesto pluka avtomatski mu ljubomori zatoasto e tolku uspesen... site na forumov izgleda se grupa isfrustrirani neuspesni nepismeni luge sto samo ljubomorat na site, i sekako site ovie plukanja se uste eden cvrst dokaz za vangel deka navistina napravil remek delo. bravo olga sto me prosvetli kolku sum ustvari zloben i ljubomoren dlaboko vo sebe. samo cudno zosto bas na vangek mu se ljubomorni... kako taka go izbraa siromav toj... zosto ovaa grupa izfrustrirani luge ne im se ljubomorni i na hipetium, san marko, invest banka, megi ili nekoi drugi visoko oceneti zgradi? kako toa bas na vangel mu ljubomorat? prasanje za olga za sledniot natpis vo vesnik...
Back to Top
SpaceAge View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 11-Dec-2009
Location: SWEDEN
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote SpaceAge Quote  Post ReplyReply #420 Posted: 26-Jan-2010 at 15:16
Ako nie ne sme objektivni vo ocenkite za ova monstrumce togas bi sakal da doznam sto mislaat stranskite arhitekti a voopsto obicniot covek za ova "remekdelo".
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1920212223>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 2.364 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.