build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спомен куќа на Мајка Тереза

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 23>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
4 [5.41%]
1 [1.35%]
2 [2.70%]
3 [4.05%]
3 [4.05%]
6 [8.11%]
1 [1.35%]
7 [9.46%]
5 [6.76%]
42 [56.76%]
You can not vote in this poll
Total votes: 74   Average: 2.85

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
GreatMakedon View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 186
  Quote GreatMakedon Quote  Post ReplyReply #221 Posted: 31-Jan-2009 at 12:25
Od onie 4 stilovi koj objektot gi ima.. barem najgrdiot od niv koj jas mislam e ona sareniloto so okrugli prozorci, barem toj da se otsrani i eden od drugite tri stilovi da se vmetnat na negovo mesto, taka so 3 stilovi objektot moze kolku tolku da lici na nesto.. vaka lici na sarena dzamija, kuka od 18ti vek i butik.
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #222 Posted: 31-Jan-2009 at 13:39
Кај виде само 4 стилови! Тука има измешано премногу симболики што го прави објектов натрупан. Инаку шарената џамија е градена со еден стил кој бил препознатлив за тоа време, а спомен домот е во стилот не препознатлив за ниедно време!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #223 Posted: 31-Jan-2009 at 18:12
Финална тура фотографии од мене. За естетските и архитектонски карактеристики на објектов мислам дека нема повеќе што да се коментира. Можам само да останам и понатаму со подотворена уста во чудење.

Околу и внатре вриеше од луѓе. Поголемиот дел од нив веројатно никогаш порано не стапнале во музеј но ете дошле да ја видат Мајка Тереза. Имаше такви што се воодушевуваа на креативноста а гордите новопечени кустоси црвенееа околу од среќа. Кога се качував под скалите едни двајца џибери разгаќени во тренерки коментираа цитирам "Конечно нешто културно се направило во градов. До сега немало... Crazy". Прошетаа и веројатно се вратија пак во кладилница на второ полувреме. Во секој случај профилот и разновидноста на луѓе делуваше како да сум на панаѓур а не во музеј.

Како и да е. Да тргнеме

1   

2

3 Колку што разбрав ова ќе бидат четири фонтани

4 Ако ги гледаме две по две асоцираат на нешто друго

5   

6 Кратка прошетка околу куќата

7

8   

9   

10   

11   

12 Официјалниот влез

13 Предворјето дополнително декорирано со разводната табла на Гранит на нели завршениот објект

14 "Завршениот објект" секако уствари значеше една завршена соба за пред избори. Поголемиот дел од скалилата и собите беа заклучени вклучувајќи го и молитвениот стаклен ден кој го коментиравте вчера. Отворена беше само собата со поставката

15   

16 Лифтот кој води...

17 ...до собата со поставката. Не погледнав дали лифтот работи и дали воопшто внатре има лифт Crazy

18 Две фотки од таа соба

19   

20 Идеме назад по живописните скали

21 По сосема други скали се стига до т.н. молитвен дел кој како што реков беше затворен. После слушнав дека имало проблеми со незнам какво стакло и веројатно ќе ставале дополнителни стакла..... дека сме биле стока народ и ваква "софистикација" не била за нас... чув недочув муабетот беше во тој контекст. Иако е тешко да се одбере мислам дека овој елемент ми е "омилен" од целава каша

22   

23   

24 Поглед кон зградата кон Рекорд

25 Веројатно единствената добра страна на овој проект. Имаме нова позиција за правење слики на ул. Македонија

26   

27 Се враќаме надвор. Фамозното катче за културни збиднувања. Баш ме интересира како некој рецитал таму ќе и парира на вревата на дивите кафеанџии од спротива. Дали еден вакво олицетворение на кичот конечно ќе биде мотив да се среди барем проблемот со кафеаните?

28 Да го разгледаме малку партерното уредување. Еве ја подлогата на куќата која е во форма на круг. Секако тука е и неизбежното сонце кое очигледно има врска и со Мајка Тереза. Немаше да ме зачуди ако се поставеше и сонцето од Вергина.

29 Предниот дел кај фонтаните е пак различно уреден. Може да го погледнете поубаво на сликите со фонтаните на почетокот на репортажава. Овдека е прикжан "умесно направениот" судир на партерното уредување на делот со фонтаните, ул. Македонија и платото пред домот на АРМ

30 Овдека ја имаме пак средбата помеѓу платото пред арм, фонтаните и самата куќа

31 Како и со секој "завршен" проект во Македонија има уште доста остатоци од градилиштето. За враќање на околината во првобитна состојба пак да не говориме

32 

33 Скапиот мермер на Аларова за улица Македонија отиден по ѓаволите. Но се за повисоката цел

34 Што уште да се каже... коментарот во следната слика (#35) кажува се  

35  


На здравје нека ни е...
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #224 Posted: 31-Jan-2009 at 18:22
си се изнасликалBig%20smileсепак добри сликиBig%20smileThumbs%20Up значи отварањето на објектот вцера било отварање на пола дел,не е све завршено.и дрго што ме интересира,влезот е слободен или нешто се наплака????
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #225 Posted: 31-Jan-2009 at 18:27
Убаво, на виделина излезе уште еден тотален промашај - прикрпеното партерно уредување Wallbash

Луѓе, не знам дали ќе ми верувате, ама гледајќи го чудово ми се ствара некоја тензија, ме вознемирува, ми го покачува пулсот!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #226 Posted: 31-Jan-2009 at 18:49
Originally posted by Б.Ѓ.Т

си се изнасликалBig%20smileсепак добри сликиBig%20smileThumbs%20Up значи отварањето на објектот вцера било отварање на пола дел,не е све завршено.и дрго што ме интересира,влезот е слободен или нешто се наплака????


Зарем мислиш дека би платил?

Вагел зборуваше некаде дека единствено неговиот проект бил одржлив и "ќе носел пари" така да сигурно кога ќе помине популистичко-предизборниов филм карта ќе си се наплаќа. Барем за поставката.

_____

Поставив анкета.

Мислам дека е излишно понатаму да го презентирам моето мислење за овој конкретен објект. Се е кажано во нишкава и тоа не еднаш.

Како дополнување само сакам да кажам дека од самиот старт не ми се допаѓа идејата токму на оваа локација да се гради еден ваков објект. Имам неколку други визии за изгледот на тој дел од градот и нешто вакво не се вклопува во ниедна од нив макар и да беше убав објект.

Да не заборавиме и дека оваа маркичка е резулатат на еден од политичките упади во Мал Ринг.

Само од овие причини без воопшто да дадам осврт на изгледот на објектот и без асистенција на налудничавите роднини (што би рекол бетон)...

Мојата оценка е 1


Edited by pbanks - 31-Jan-2009 at 18:50
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #227 Posted: 31-Jan-2009 at 18:53
Сè ќе голтнам, ама од лифтот и слика 21 мислам дека ќе исповратам, ама буквално.
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #228 Posted: 31-Jan-2009 at 19:02
НЕДОВОЛЕН (1) и од мене за секој аспект на проектов!
Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #229 Posted: 31-Jan-2009 at 19:26
OMG!
 ne mi se veruva ....Slika 21 so toa vratata e kako da si se kacil na nekoj pokriv-divogradba....Isto taka mi se place od spoevite na parternoto ureduvanje.....sto e ova lugje? mozno li e deka ova mu go napravija na mestovo...mozno li e deka na vakov brutalen nacin go unistija platoto pred dom na arm...kolku samo bese prijatno mestoto, i kolku samo imase potencijal da se napravi prekrasen plostad...kolku samo bese ubavo parkceto na mestoto na denesnata "spomen kukja"....pa videte samo kako e nasadena onaa tribina....kako e samo prilepena do skalite od zgradata do nea....sto bara onoj lift voopsto vo cudovo....nemam sto da kazam, mi se place koga go gledam cudovo....
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #230 Posted: 31-Jan-2009 at 19:40

Од мене чист ко солза КЕЦ. Да имаше пониско со тоа ќе идев. Како образложение: Кич, невкус, упад во ДУП, фабрикувани конкурси и победа од политички мотиви, па дури и тоа ќе го сварев некако да не беше тешкиот фушерај во изведбата. Убедливо најлош објект во МК досега, тој новиот спорен на клучката Бит Пазар за овој е Бакингамска Палата.



Edited by UrbanFreak - 31-Jan-2009 at 19:41
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 5422
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #231 Posted: 31-Jan-2009 at 21:04
.

Edited by гитардемон - 20-Mar-2010 at 01:14
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #232 Posted: 31-Jan-2009 at 21:05
i od mene ima KEC,inace sakav da prokomentiram za liftot preska ama zaboraivBash dobro e se toa sto postavile lift ama mozelo da bide malce pomoderenBig%20smile ovoj mi lici ko  izvaden od nekoja zgrada pred zemjotresot.


Originally posted by ivopfc

OMG!
 ne mi se veruva ....Slika 21 so toa vratata e kako da si se kacil na nekoj pokriv-divogradba....Isto taka mi se place od spoevite na parternoto ureduvanje.....sto e ova lugje? mozno li e deka ova mu go napravija na mestovo...mozno li e deka na vakov brutalen nacin go unistija platoto pred dom na arm...kolku samo bese prijatno mestoto, i kolku samo imase potencijal da se napravi prekrasen plostad...kolku samo bese ubavo parkceto na mestoto na denesnata "spomen kukja"....pa videte samo kako e nasadena onaa tribina....kako e samo prilepena do skalite od zgradata do nea....sto bara onoj lift voopsto vo cudovo....nemam sto da kazam, mi se place koga go gledam cudovo....


ko starec nekoj si sto se potseka na starite dobri denovi,kako setal niz nekoj park a mu go unistile  i igral sah na klupite sto sea mu gi trgnale za da izgradat nesto Big%20smileBig%20smileBig%20smile
Big%20smile

Edited by Б.Ѓ.Т - 31-Jan-2009 at 21:06
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #233 Posted: 31-Jan-2009 at 21:06
Цела листа крајно лоши импресии, а апсолутно никакви позитивни кои барем малку би ја разблажиле катастрофата колку да не е чиста единицата. Мислев дека на ваква скала единица е оценка која е таму ради формалност, дека во пракса не би се употребувала, затоа што не може да има нешто толку одвратно и без ни трунка добри страни за да заслужи таква оценка, но еве не било така.

Со оглед на вулгарноста на објектов, особено во контекст на личноста на која е посветен, би рекол му прилега и негативна оценка, но најниската оценка што ја нуди анкетата е 1, па од мене таа и ќе ја добие... 1,00
Подетално мислење и овразложение веќе наведов неколку пати до сега, нема повеќе да трошам зборови на ова гомно.

Инаку пбанкс, џабе си ги нумерирал сликите, коментарот за секоја ионака би ми бил сосема ист - одвратно.


Edited by Cloverstack - 31-Jan-2009 at 21:11
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #234 Posted: 31-Jan-2009 at 21:10
Цела листа крајно лоши импресии, а апсолутно никакви позитивни кои барем малку би ја разблажиле катастрофата колку да не е чиста единицата.

se lazesh nekoj dal duuuriii i 6-ka.toa neznam dali od inat za da ne bide se 1 i 2 pa da razbie monotonija ili do tolku mu se svigaBig%20smile

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #235 Posted: 31-Jan-2009 at 21:13


Зборував за мене лично и зошто давам чиста единица, зошто не барем двојка.

Иначе секој си има право на свој вкус и своја оценка, а вкупниот впечаток ќе го долови просекот кој моментално  после десет гласа е 1,6 и покрај таа 6-ка.


Edited by Cloverstack - 31-Jan-2009 at 21:13
Back to Top
Б.Ѓ.Т View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2008
Location: skopje
Online Status: Offline
Posts: 311
  Quote Б.Ѓ.Т Quote  Post ReplyReply #236 Posted: 31-Jan-2009 at 21:18
Ок. Погрешно сум сватил мислев дека збориш општо. 
Back to Top
beTon View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 25-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 3887
  Quote beTon Quote  Post ReplyReply #237 Posted: 31-Jan-2009 at 21:43

мое мислење е дека нема потреба воопшто да има гласање за објект кој јасно заминал од времето, просторот и функцијата, можеби е само како кулминација на досегашните транзициски архитектонски спектакли и таман насаден на улица Македонија како сведоштво за нашите применети уметнички дострели Stern%20Smile футурама нема што, само уште на фрај и бендер фалат скулптури пред дом на АРМ и така галеријата и просториите на ДЛУМ се сега таму па ќе добие просторов колку толку оправдан сарказам!

 мислам дека најголемата беља е кај ГП Гранит прво незнам зошто надворешните скали се изведени волку лошо исто и бината од држачи па до форма и структура, исто ме чуди кој ја стокмил камената фасада и куповите фонтани, нешто досега најимпровизирано што сум видел од камена пластика, но за тоа никој не е крив освен најдобрата понуда на гранит, колку пари толку музика, добри мајстори за камен во СК не се наоѓаат, единствено што има нешто од внатрешноста и патем тајфите на прсти се бројат, а ако сакавме професионална изведба бар на каменот требаше за тоа да ги ангажираат ѕидарите од Мала Преспа,  сетне боите кои се користени се тотална импровизација изгледа надзор на објектов биле некои воспитувачки од градинка, а кога ќе размислам и тие би имале подобар вкус, боите по вратите, по столбовите, во внатрешноста итн. итн...

за местоположба и невклопливоста во опкружувањето нема ни потреба да се коментира, можеби ако изведбата и беше доделена на некоја попрефинета компанија "можеби" и ќе се замаскираа доста веќе постоечки недостатоци како тоа претопите и споевите од стилови и форми за кои немам коментар ниту пак некогаш ќе го најдам, единствено можеби ќе остане запомнато дека сме се заложиле да изградиме спомен дом за мајка Тереза. штета што тоа здружението не ја истурка до крај иницијативата за возобновување на самата куќа на мајка Тереза спроти лумикс, едно ќе беше чист случај и како стил и како местоположба односно комплетна симболика "родното место на мајка Тереза" а и ќе се надоврзеше добро на предвидената Црква на плоштад и ќе направеше добар и чист контрастен претоп на тој потег, односно два помали спротивставени стилови и два поголеми во продолжение!

ме интересира тајфата архитекти кој коментар ќе го имаат за објектот, сигурно ќе се вадат на изведбата, не ме чуди и да бараат патем реконструкција на објектот како би си ги испрале рацете Bash пак ќе кажам штета но што е тоа е можеби и ќе можеше нешто да се ревидира и доколку не се осветешe објектов...

хм туку дајте некоја вечерна слика да видиме како е осветлен самиот објект, ако ништо друго ќе се тешиме со стакларникот!.    

Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #238 Posted: 01-Feb-2009 at 01:16
Среќа што мајка тереза не е жива. Не знам како би реагирала на толку многу скали, на кои и планинар би се подзамислил дали ќе ги качува зимно време на снег. Ова е тортура за изнемоштените, и казна за сиромашните(доколку се плаќа влез). Лифтот ќе работи колку што работат тие во влајко. Објектов ќе заврши ко крстот, ќе бара милост од градот за да не пропадне целосно.... Нема утеха! Не ни треба да се тешиме... Ја не можам да гласам, ама и да можев немаше да гласам бидејќи нема НУЛА во опциите.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #239 Posted: 01-Feb-2009 at 01:21
За гласање се потребни 20 поста, тебе баш ти се погоди дваесетиот да биде тој каде што се пожали дека не можеш да гласаш LOL

Сега можеш да гласаш, па ако се предомисли во врска со нулата повели гласај Smile
Back to Top
ArchiTechTone View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Jan-2009
Online Status: Offline
Posts: 280
  Quote ArchiTechTone Quote  Post ReplyReply #240 Posted: 01-Feb-2009 at 01:25
Нема гајле, останувам на нулата
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 1011121314 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.156 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.