build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спомен куќа на Мајка Тереза

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
4 [5.41%]
1 [1.35%]
2 [2.70%]
3 [4.05%]
3 [4.05%]
6 [8.11%]
1 [1.35%]
7 [9.46%]
5 [6.76%]
42 [56.76%]
You can not vote in this poll
Total votes: 74   Average: 2.85

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4475
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #441 Posted: 05-Mar-2013 at 22:40
Bullcrap - толку
Back to Top
tiberix View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Aug-2011
Location: Sofia
Online Status: Offline
Posts: 284
  Quote tiberix Quote  Post ReplyReply #442 Posted: 07-Jun-2014 at 15:26
Видете на што налетав...Играта е на Facebook, од onie социјалните... нешто како Farmville


Edited by tiberix - 07-Jun-2014 at 15:27
Back to Top
jyvation View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 11-May-2013
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 4187
  Quote jyvation Quote  Post ReplyReply #443 Posted: 22-Jun-2015 at 20:06
Back to Top
Max View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Jun-2009
Online Status: Offline
Posts: 3516
  Quote Max Quote  Post ReplyReply #444 Posted: 17-Jul-2015 at 10:23


вчера конечно ја видов и каменава фасада во живо на спомен домов, и што да кажам не само ѕидарите од Гранит, ами и инжинњерите та и надзорот, а особено архитектите имаат тежок естетски кабает што допуштиле ваков келепурлук да се истресе сред улица Македонија таман симболично да покажат дека и од традиционалните елементи знаеме да направиме карикатура, од друга страна токму бидејки муабетот е фасада негледам зошто повторно истата не би се преѕидала, но конечно со некој вичен мајстор за камен од Мала Преспа та макар го платиле и по тоа англиските стадарди [1]

друга забелешка би било одржувањето, само колку скалите странично и ѕидот околу нив откако ја кренале не ги искречиле! може во сета оваа збрка и скулптурата на тешкото (пто е во продолжение) некако партерно или светлосно не ја врзале за објектов колку да се знае дека и оние кои искрено заслужуваат почит од скопјани тоа најскромно речено ќе го добијат многу тешко, во најдобар случај како тендерска изведба макар архитектите се надминале себеси и своите експериментални пориви

ќе заборавев кај бунарот со функција на коњопој ме изненади автоматот за кафе и сладолед, ем то фрижидерот за сокои, да ставеа и некое скараџиско гранапче место сувенирницата немаше да згрешеа, а позади на амфитеатарчето не ќе е лошо да му турат и една тенда пошто вака евентуално само навечер истото да е во функција!? да мучнеле малку глата и да го испуштеле спрема дрворедот кај тешкото и некако, но ова е уште еден дополнителен зицер а кој посекако требале да го истоварат бар во камен во контекст фасадава со оглед дека истото треба да е составен дел од домчево


Edited by Max - 17-Jul-2015 at 10:23
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 212223

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.297 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.