build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спомен куќа на Мајка Тереза

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <12345 23>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
4 [5.41%]
1 [1.35%]
2 [2.70%]
3 [4.05%]
3 [4.05%]
6 [8.11%]
1 [1.35%]
7 [9.46%]
5 [6.76%]
42 [56.76%]
You can not vote in this poll
Total votes: 74   Average: 2.85

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #41 Posted: 16-Apr-2008 at 12:02
Originally posted by shyes

Се надевам дека ќе личи поарно во живо


Се плашам дека нема надеж Wallbash
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #42 Posted: 16-Apr-2008 at 12:09
Originally posted by гитардемон

kako od prikaznata za ivica i marica ili koj bea tie so kukjata od chokolado rezil!


actually hansel and gretel
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #43 Posted: 16-Apr-2008 at 13:08
Thats it, i mene ne mi tekinase Yes
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #44 Posted: 05-May-2008 at 23:04

В петок ќе почне да се гради спомен-куќата на Мајка Тереза

Овој месец ќе биде поставен и камен- темелникот на музејот на ВМРО

Неделава ќе биде поставен камен-темелникот на спомен-куќата на Мајка Тереза, а кон крајот на овој месец ќе стартува и изградбата на музејот на ВМРО, најавуваат од Министерството за култура. Почетокот на градежните работи на спомен-куќата на најпозната скопјанка свечено ќе биде одбележан в петок.

Изградбата му е доверена на ГД „Гранит“ и, според договорот со Министерството за култура, кое е носител на проектот, ќе треба да заврши за четири месеци. Според Елизабета Канческа-Милевска, државен секретар во Министерството за култура, неделава ќе биде избран и изведувачот на градежните работи на музејот, чиј камен-темелник ќе биде поставен околу 20 мај.

„Оваа градежна сезона ќе се отвори уште едно градилиште и тоа за објектот на Македонската филхармонија. Неделава ќе биде распишан тендерот за градба и очекуваме целата процедура да заврши до почетокот на летото, за кога е планиран и стартот на изградбата“, вели Канческа-Милевска.

Спомен-куќата на Мајка Тереза ќе се гради во паркчето кај Домот на АРМ според проект на архитектот Вангел Божиновски, кој е комплетен автор и на идејното и на главното решение.

Проектот предвидува спомен-куќата да биде во духот на македонската национална архитектура, а околу неа ќе има плоштатче и двор. Музејскиот комплекс, пак, ќе се гради веднаш до Народниот театар, за кој се во тек градежни работи за негово обновување. Музејот ќе се гради според идејното решение на архитектот Зоран Јордановски, а автор на главниот проект е проектантската куќа „Неимар“. (Дс.Т.)http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=6466506A97DB9C4889AD7282F4E818CF
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #45 Posted: 05-May-2008 at 23:15
Question
Wallbash
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #46 Posted: 07-May-2008 at 18:36
Ohno

Дали има расположение кај членовите на форумот да се активираме против ова?

Нормално, не самите, туку да се обидеме да се поврземе и да се организираме со другите противници на овој невиден кич објект. И на интернет можат да се најдат многу такви... Ако некој има и дополнителни идеи ве молам кажете ги.
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #47 Posted: 07-May-2008 at 18:40
Originally posted by Cloverstack

Ohno

Дали има расположение кај членовите на форумот да се активираме против ова?

Нормално, не самите, туку да се обидеме да се поврземе и да се организираме со другите противници на овој невиден кич објект. И на интернет можат да се најдат многу такви... Ако некој има и дополнителни идеи ве молам кажете ги.


Da napravime protest na pocetokot na izgradbata nesto takvo?
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #48 Posted: 07-May-2008 at 19:07


Меѓудругото
Back to Top
se_manda View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 15-Nov-2007
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote se_manda Quote  Post ReplyReply #49 Posted: 07-May-2008 at 19:29
aj ako sakate ke se naredime so dinamit i ke zastaneme tamu pa da vidime dali nekoj ke proba neso da naprai se zaebaam.aj ako praite neso vikajte ke se najdat mn luge so ke bidat protiv poso zimno vreme ke nema kaj da se dreme
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #50 Posted: 07-May-2008 at 19:41
Важно е да се спречи било каков почеток на градење зошто ако се почне веќе ќе биде касно. Јас сум во Македонија до почеток на Јуни, па ако можам било како помогнам да се спречи градењето на грдосијава со задоволство би го направил тоа.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #51 Posted: 07-May-2008 at 21:41
Originally posted by La Linea

Важно е да се спречи било каков почеток на градење зошто ако се почне веќе ќе биде касно. Јас сум во Македонија до почеток на Јуни, па ако можам било како помогнам да се спречи градењето на грдосијава со задоволство би го направил тоа.


Да го спречиш нема. Груевски лично ќе фрлал лопата. Тоа повлекува прашање дали треба да се пријави протест ако прави ме било што. Петок е задутре луѓе. Не сакам да ја минирам идејата или нешто слично но како да нема многу време за мобилизација.


Edited by pbanks - 07-May-2008 at 21:41
Back to Top
гитардемон View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Feb-2008
Online Status: Offline
Posts: 4434
  Quote гитардемон Quote  Post ReplyReply #52 Posted: 08-May-2008 at 12:24
abe vo moskva imam videno edno vakvo shareno kukjare (golemo dodusha) i beshe na nekoja bajka posveteno ili neshto i e najinteresnoto neshto sho go imam videno... ne beshe vo detski park tuku na golema ulica megju golemi zgradi... mislam deka renderot e sranje inache e mozhno da izlezi jaka kukjata - arno ama jaka ako e posvetena za nekoja bajka, a za majka tereza - ne idi vo predvid... kako i da e, mislam nema da izlezi tolku losho neshtovo, kolku sho kje bidi promashena namenata
Arguing on the internet is like running at the special olympics. Even if you win, you're still retarded.
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #53 Posted: 08-May-2008 at 13:58
    Јас сум СИГУРЕН дека ќе излезе лошо, а земи во предвид дека ова не е посветено на бајка, туку на Мајка Тереза.
    Да не збориме под какви сомнителни околности е избран овој проект.
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #54 Posted: 09-May-2008 at 15:28
И против што ќе протестираме... видете ја цела оваа силна свита од попови, политичари, дипломати......... страшно е каква силна кичма има кичот Ohno

1

2

3

4

5


Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #55 Posted: 09-May-2008 at 15:51


Стока!!!
Puke


А ние јасно е дека уште немаме критична маса... Им пишав и на оние од 365 (минатиот пат беа доста гласни), ама тие луѓе не можам да ги разберам... Изгледа навистина ги игнорираат сите кои не се од нивниот круг (освен кога треба анонимно да се украде по некој материјал од тука или од ССЦ, без кредит нормално)

Roll%20eyes
Edited by Cloverstack - 09-May-2008 at 15:52
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9018
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #56 Posted: 09-May-2008 at 16:00


зарем уште имаш надеж дека таа самопрогласена масонска ложа ќе мрдне со малиот прст Ohno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #57 Posted: 09-May-2008 at 16:03
Знаеш дека сум упорен човек Smile
Back to Top
Vladimir P View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-Apr-2008
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 3300
  Quote Vladimir P Quote  Post ReplyReply #58 Posted: 09-May-2008 at 18:55
Smile
Клуб на љубители на железниците во Македонија, Macedonian Railways Fan Club
https://www.facebook.com/767277056651521/
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #59 Posted: 09-May-2008 at 20:21
Катастрофално Wallbash ....Незнам што да мислам освен дека навистина треба да станеме погласни, и побучни. На овој начин градот кој и онака не е убав ке стане симбол за кич, урбанистички хаос, урбана мафија и што ли уштее не... Следна е црквата...Ohno
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12018
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #60 Posted: 24-May-2008 at 23:36
Хаха сега слушам на МТВ дека нашиве таленти денеска му врачиле покана на папата да ја посети Македонија за да ја освети спомен куќата на Мајка Тереза Crazy

Буахахахахахаха
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <12345 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.328 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.