build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Културни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Спомен куќа на Мајка Тереза

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 23>
Poll Question: Оценка
Poll Choice Votes Poll Statistics
4 [5.41%]
1 [1.35%]
2 [2.70%]
3 [4.05%]
3 [4.05%]
6 [8.11%]
1 [1.35%]
7 [9.46%]
5 [6.76%]
42 [56.76%]
You can not vote in this poll
Total votes: 74   Average: 2.85

Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #81 Posted: 06-Oct-2008 at 23:26
1.


2.


3.



Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
Cibi View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 06-May-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 167
  Quote Cibi Quote  Post ReplyReply #82 Posted: 09-Oct-2008 at 09:46
ветуваа дека некаде при крајот на годината спомен куќата на мајка тереза ќе биде готова,ама не ми се верува по сликите што ги гледам.
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #83 Posted: 10-Oct-2008 at 03:07


На претходната страна фигурираат попрецизни ветувања, меѓу кои најбезобразно е ова искажано во август:
Спомен - куќата на Мајка Тереза готова во септември


Е сега се наметнува логично прашање, да не мислеле на септември 2016 Crazy

Но не сум баш многу потиштен што овој проект касни (иако во рамките на своите способности максимално го форсираат). Градот е подобар без оваа перверзија на Вангел Божиновски и јас се трудам да уживам во последните моменти додека не го нагрдила целиот тој простор во нејзината близина.


Edited by Cloverstack - 10-Oct-2008 at 03:08
Back to Top
Raisinloaf View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 31-May-2008
Location: Gevgelija
Online Status: Offline
Posts: 227
  Quote Raisinloaf Quote  Post ReplyReply #84 Posted: 10-Oct-2008 at 16:30
Ke vidime kako ke se vklopi koga ke se izgradi mene ne mi izgleda tolku loso
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #85 Posted: 10-Oct-2008 at 17:45
Originally posted by Raisinloaf

Ke vidime kako ke se vklopi koga ke se izgradi mene ne mi izgleda tolku loso


Секој си има свој вкус и тоа е во ред. Сепак не би се сложил со тебе затоа што тоа не треба да остане само на констатација, туку добро е и да се образложи. А да чекаме да се изгради нешто па тогаш да констатираме дали е добар или лош проект е доцна. Не се за џабе рендерите и дополнителните информации... Тие веќе зборуваат доволно за да се даде првична оценка и некои проекти (како на пример овој) да се отфрлат, за потоа со манипулации и нечисти игри да се вратат на голема врата.


Edited by Cloverstack - 10-Oct-2008 at 17:46
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #86 Posted: 23-Oct-2008 at 21:38
1


2


3

Back to Top
ivopfc View Drop Down
Newbiе
Newbiе
Avatar

Joined: 19-Oct-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 0
  Quote ivopfc Quote  Post ReplyReply #87 Posted: 24-Oct-2008 at 16:55
sekoj den pominuvam pokraj objektov i mozam da vi kazam deka od den na den e se pogrd i pogrd.
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #88 Posted: 30-Oct-2008 at 02:38

Kolku samo relaksiracki deluvase ogromniot prostor od ul. Makedonija do ARM-ke mi nedostasuva:(



Edited by evolutionary - 30-Oct-2008 at 02:40
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #89 Posted: 30-Oct-2008 at 19:27
Вангел, а јас (како човек што мислам дека знам да читам архитектура), бетонов во овие количини на што треба ме асоцира, веројатно на топлината на Мајка Тереза!?!...
....или на http://en.wikipedia.org/wiki/Fuehrerbunker
Само неписмен идиот и антиталент за архитектура може да ја состави карикатурава и сам себе да се прикажува како жива легенда...не поминувам по улица Македонија веќе заради ова чудовиште!
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
La Linea View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 07-Nov-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2067
  Quote La Linea Quote  Post ReplyReply #90 Posted: 30-Oct-2008 at 22:51
Originally posted by Dave Gahan

Вангел, а јас (како човек што мислам дека знам да читам архитектура), бетонов во овие количини на што треба ме асоцира, веројатно на топлината на Мајка Тереза!?!...
....или на http://en.wikipedia.org/wiki/Fuehrerbunker
Само неписмен идиот и антиталент за архитектура може да ја состави карикатурава и сам себе да се прикажува како жива легенда...не поминувам по улица Македонија веќе заради ова чудовиште!


Ohno

Добро, сеуште не се стигнати до делот кога ќе почнат да работат на деталите како стаклата, топките, аквариумите и сите мегакич елементи кои допрва следат... Тек тогаш ќе те видам.

А претпоставувам дека ти како архитект се движиш во тие кругови и ме интересира - Дали постои консензус меѓу сите архитекти околу овој проект, и што направија архитектите кои што толку го осудуваат овој проект поради неговата грдотија да ја спречат неговата изградба?
Помогнете во Македонската Википедија - Слободна енциклопедија!
Back to Top
zabegan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 01-Jul-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 7859
  Quote zabegan Quote  Post ReplyReply #91 Posted: 30-Oct-2008 at 23:17
како прво јас сеуште се мислам дали беше потребно воопшто да се гради спомен куќа на таа локација, како што рече evolutionary тој простор порано делуваше доста релаксирачки и беше успешно направен
веќе имаше убав споменик и спомен плоча на плоштад, немаше потреба од вакви глупости, макар и добар проект да беше
Back to Top
evolutionary View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Jun-2008
Online Status: Offline
Posts: 198
  Quote evolutionary Quote  Post ReplyReply #92 Posted: 31-Oct-2008 at 02:29
Interesno, sto se sluci so spomen plocata na toj plostad?
Knowledge Reigns Supreme Over Nearly Everyone
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #93 Posted: 31-Oct-2008 at 09:27
Originally posted by La Linea

Дали постои консензус меѓу сите архитекти околу овој проект, и што направија архитектите кои што толку го осудуваат овој проект поради неговата грдотија да ја спречат неговата изградба?
Генерално да, сите се тука некаде во ставовите - ова го кажувам од разговори со колеги (а ги имаше поприлично на оваа тема) и реакциите по вакви слични форуми...е сега друга работа е што Асоцијацијата е безгласна буква, посебно кога е во прашање партиски војник од калибарот на горенаведениот автор....знаеме како насилно се настапуваше во конкурсите (посебно вториот - со најголемиот преседан во историјата на архитектонските конкурси) и како си се поставија над законот, па затоа правно не верувам дека ќе се добиеше битката (секој ден гледаме како убијци се помилуваат, па сега за еден конкурс - на кого му е гајле)...сепак мислам дека малку (или ништо) направи Асоцијацијата, Факултетот, студентите и најмалку професорите (што во случајов се најповикани), а можевме да свртиме некакво внимание (па и на неконвенционален начин) и да се спречеше овој дебакл.
Сега останува да ја видиме на реакцијата на светот, кога ќе биде завршен "објектов" и кога Папата ќе го посети Скопје (или барем така се најавува), што на крај и не е толку важно, затоа што на нас ќе ни остане да го гледаме секој ден...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
lslcrew View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 14-Jan-2008
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 10988
  Quote lslcrew Quote  Post ReplyReply #94 Posted: 31-Oct-2008 at 09:34
Даве Гахан а да те прашам.. можно ли е на карабината да се реагира со друг стил, односно од ова што ќе се изѕида се се извади нешто повеќе. На пример место плави шари и топка на кров да се осмисли некое подобро екстериерно уредување?!Нормално доколку некогаш некоја идна администрација пројави искрена воља за тоа.

Инаку досега неможев конкретно да го опишам обејкт, ни сега неможам. Премногу е ексцентричен но многу ми личи како да е изведен од некоја предходна идеја што ја имал авторот. Ми изгледа дека имал он некој проект па сакал идејата да ја преточи овдека, но димензиите му биле премали па некако натрупал.


Edited by lslcrew - 31-Oct-2008 at 09:38
Back to Top
pbanks View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 9141
  Quote pbanks Quote  Post ReplyReply #95 Posted: 31-Oct-2008 at 11:21
Originally posted by lslcrew

Даве Гахан а да те прашам.. можно ли е на карабината да се реагира со друг стил, односно од ова што ќе се изѕида се се извади нешто повеќе. На пример место плави шари и топка на кров да се осмисли некое подобро екстериерно уредување?!Нормално доколку некогаш некоја идна администрација пројави искрена воља за тоа.

Инаку досега неможев конкретно да го опишам обејкт, ни сега неможам. Премногу е ексцентричен но многу ми личи како да е изведен од некоја предходна идеја што ја имал авторот. Ми изгледа дека имал он некој проект па сакал идејата да ја преточи овдека, но димензиите му биле премали па некако натрупал.


Ќе си дадам слобода јас да одговорам. Нормално дека може да се модификува но не гледам како тоа би се случило и која би било основата. Единствено чесно решение ќе биде во иднина ова да се урне па дури и тоа е грешно треба воопшто да не ни се случуваат вакви работи а не да мислиме на рушење.

Од каде му дошла "инспирацијата" на Вангел незнам и искрено не ме интересира, објектот е ѓубре и тука приказната завршува.

Коментарот на ivopfc е супер LOL
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #96 Posted: 31-Oct-2008 at 13:15
....земјотрес, комета, црна дупка, тоа може да не спаси од ова чудовиште...инаку за некакво преобликување на ваков објект, од надвор или од внатре, во пракса никаде не сум видел да се спровело (освен ако е некој арапски нафташ, па да побара цел објект да се преуреди, кај нас тоа е sf), а и нема резон тоа па на вакви меморијални објекти да се спроведува,  затоа што тие (нормалните архитекти) ги проектираат во еден здив и не може да се издвојат ентериерот од екстериерот или обратно, затоа што тие се една целина, една приказна...се обидувам да не бидам премногу строг кога коментирам објекти, затоа што во повеќето случаи архитектите се водат со добра идеја да се добие корисен и естетски прифатлив објект, а во овој случајов со Вангел не верувам дека отсуствувала желба, туку повеќе знаење...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #97 Posted: 31-Oct-2008 at 14:05
не ми е јасно како никој не се сети едноставно само да се обнови старата католичка црква која се до земјотресот во 1963 се наоѓала на локацијата каде сега се гради оваа монструм спомен куќа? во таа црква Мајка Тереза одела 18 години на молитви, од таму ја стекнала религиозноста...и на крајот на краиштата, како што се гледа од сликава, таа црква била скромна и по големина и по изглед, што е сосема пригодно за карактерот и делото на Мајка Тереза. Можеа да ја обноват црквава, да си има мала капела во едно ќоше а поголемиот дел да биде изложбен дел/спомен куќа за Мајка Тереза.





Edited by anDarko - 31-Oct-2008 at 14:07
Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12453
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #98 Posted: 31-Oct-2008 at 14:13


Црквата просторно уште полошо би се вклопила. Ако сме сакале да го обновуваме „старо Скопје“ таква одлука требало да се донесе веднаш после земјотресот. Сега тој воз е поминат и не треба по секоја цена да вметнуваме остатоци од предземјотресно Скопје во новодефинираните простори.
Back to Top
UrbanFreak View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 28-Oct-2007
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 1732
  Quote UrbanFreak Quote  Post ReplyReply #99 Posted: 31-Oct-2008 at 14:19
Дали мене само ми изгледа, или некогашната католичка црква е поблиску до улицата на кај Рекорд отколку Спомен куќата? Според сликата добри 20тина метра сегашната спомен куќа е поодалечена од локацијата на црквата. Значи повторно го имаме моментот, тука близу беше ајде во дупкава ќе ја вметнеме, има симболика. Незнам што би требало да има на таа локација, но во секој случај ова е крајноста на кичот и дефинитивно би одел со ЛСЛ заедно да ги распееме хилтата и багерите.
Back to Top
anDarko View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 12-Oct-2008
Online Status: Offline
Posts: 204
  Quote anDarko Quote  Post ReplyReply #100 Posted: 31-Oct-2008 at 14:20
сакав да кажам, црквата да била инспирација за архитектонското решение за спомен куќата. А од друга страна, повеќето згради во околината се истите како и пред земјотресот, или пак се направени во скоро ист стил, така да ако одговарало тогаш, не гледам како сега би штрчело од околината. Како и да е, отиде возот за било какви други решенија Ohno

п.с. инаку, зошто кај нас се бега толку од обнова на објекти уништени пред 40тина години!? во Берлин моментално најголем проект е повторната изградба на уништената Градска куќа (била разрушена од сојузничките сили во 1945та, а потоа целосно уништена од комунистичките власти на Источна Германија). Сега се обновува тој огромен класичен објект до секој последен детал според стари фотографии и сеќавања (поголем дел од оригиналната проектна документација е изгубена).


Edited by anDarko - 31-Oct-2008 at 14:24
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  <1 34567 23>

Forum Jump Forum Permissions View Drop Down



This page was generated in 0.254 seconds.

Copyright ©2007 - 2024  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.