build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Останати теми > Фото/Видео > Патеписи
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Ск-Бг-Будимпешта-Виена-Милано-Венеција-Фиренца....

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply
Author
Message
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Ск-Бг-Будимпешта-Виена-Милано-Венеција-Фиренца....
    Posted: 14-Oct-2011 at 00:44

Целосниот пат:

Скопје - Белград (транзит) - Будимпешта - Виена - Милано - Фиренца - Венеција - Љубљана - Камник - Цеље - Загреб - Белград - Скопје (патување 11-12 дена).

Ако ја тргнеме цената за возните билети, вакво патување со спиење во хотели/хостели, комоција во поглед на желбите, шопинг, посетување разноразни манифестации и сл ќе ве кошта околу 350-400 евра. Можда плус минус уште неколку десетина евра.


Будимпешта

Поглед од Келети Пу (главната железничка станица).


Надворешниот изглед на Келети Пу.


Според мене најубавата станбена зграда во Будимпешта.


Улицата каде се наоѓаше апартманот во кој бевме сместени, од каде мислам дека добиле нашиве идеја за Никола Вапцаров. Овде се наоѓа и еден од попознатите универзитети во овој дел од Европа, ЦЕУ.


Поглед кон Базиликата.

1.


2.


3.


Улиците не се со богзнае каков квалитет, ваквата слика е редовна, но она што го забележав е дека со сигурност не го користат истиот асфалт што се користи кај нас. Речиси секаде каде што бев асфалтот не наликува на нашиот.

Парламентот

1.


2.


За мене омилен тип на тротоари, од страна метални штитници плус асфалтна подлога.


Поглед кон стариот дел.

1.


2.


"Густина" на сообраќајот. Поради користењето на јавниот превоз, ретки се сликите да се видат полни и закочени улици во главниот град на Унгарија.


И таму се наоѓаат зелени површини кои се уништени од граѓаните, така да немам повеќе алиби да го окривувам македонскиот менталитет.

Стариот дел/град.

1.

2.


Неколку панорамски фотки.

1.


2.


3.Виена

Поглед кон главната шопинг улица.

1.

2.

Museums Quartier 

1. 2.Преостанатите слики говорат сами за себе.

1.

2.


3.


4.

5.

6.

7.

Две фотки од виенските улици.

1.2.Тоа е тоа.Тркалото Пратер во истоимениот парк.


И во "строгиот" центар на Виена може да се најде полупразен трговски центар.


Една панорамска фотка од Виена.
Милано

Главната железничка станица Milano Centrale

1.

2.

3.


4.


Il Duomo и неговата околина

1.


2.


3.


4.


За следниве слики немам некое посебно објаснување. Лично не сум импресиониран од Милано.

1.2.3.
Фиренца

Главната железничка станица Santa Maria Novella


Без коментар...

1.


3.


4.


5.


6.


7.8.9.10.


11.12.И една бонус.  


И една панорамска.Венеција

Од Венеција ќе објавам само неколку слики, затоа што во Венеција чекавме конекција за Љубљана, па за 2 саати не можеше нешто многу да се види.

1.

2.

3.4.5.6.7.8.9.Сеа екс-ју малце...

Љубљана

Од Љубљана имаме на форумов доста материјал и јас лично имам од претходно патување до таму, така да сеа ќе се насочам на делот околу Стожице, инфраструктурата околу него, четири фотки од Љубљана, а повеќе материјал има за Камник и Цеље.

1.2.3.4.5.6.7.8.Камник 

Станува збор за, по наше градче, по нивно урбано село, самостојна општина, во која живеат претежно луѓе кои работат во Љубљана. Оддалечено е некои 15-тина километри, инфраструктурно е феноменално поврзано со Љубљана, перфектно чисто, со еден збор идеално место за живеење. Големина налик на Пробиштип.

1.2.3.4.


Имаше некое народно весеље.

5.6.7.8.За семеен живот, идеално.

9.Цеље

Град по чиј терк би требало да одат Велес, Штип, Струмица и слични на нив.

1.


2.


3.4.5.

Бонус
Загреб

На кратко и од овој град.

1.


Салата "Дражен Петровиќ"
2.


Музејот на легендарниот кошаркар.
3.


Деловната зграда на Агрокор.

4.Арена Загреб.

5.Тоа би било се за ова патување.
Од Белград и Скопје нема слики, доволно добро ги познавате.

Back to Top
Andrej_LJ View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 20-Oct-2008
Location: Ljubljana
Online Status: Offline
Posts: 2954
  Quote Andrej_LJ Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 14-Oct-2011 at 08:12
Thumbs%20Up Виена е прекрасна метропола, Камник пак навистина многу ми се допадна, сум бил еднаш таму но навечер. 
"Тaм, където глупостта е образец, разумът е безумие." Гьоте
Back to Top
Dave Gahan View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 27-Oct-2008
Location: 42°0′N,21°26′E
Online Status: Offline
Posts: 986
  Quote Dave Gahan Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 14-Oct-2011 at 09:16
Браво за турава! Штета е што во прилично краток период си ја поминал...за секој од поголемиве градови веројатно ти треба по 11-12 дена да ги видиш поубаво...

Мои фаворити - Милано и Будимпешта...по многу кажувања, најмногу убави жени на метар квадратен...
MAKE CAPITALISM HISTORY
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 14-Oct-2011 at 21:37

Previous

Од денешен аспект ми е криво што не останавме повеќе време, но затоа следната година ќе биде подолго.

Милано не им остави искрено силен впечаток, некако многу несредено делуваат, особено јавниот превоз и хигиената, а Будимпешта ми е мене фаворит број еден на ова патување. А за жените не си далеку од вистината...

Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 14-Oct-2011 at 21:42

Originally posted by Andrej_LJ

Thumbs%20Up Виена е прекрасна метропола, Камник пак навистина многу ми се допадна, сум бил еднаш таму но навечер. 

Дали дека не сум навикнат да гледам такви места нит кај нас ниту пак во поблискава околина, па Камник ми изгледаше речиси совршено. Едноставно сум зачуден како е можно и во такво мало место да има се што на еден човек му треба за живот. Веројатно во тоа лежи непотребата на граѓаните масовно да се преселуваат во Љубљана, кога истите работи ги има во секое место.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 15-Oct-2011 at 22:34
Супер фотки   Applause

Дали користеше јавен превоз во некои од овие градови? Ако да, можеш ли да направиш една генерална споредба?
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Oct-2011 at 13:37
Originally posted by Cloverstack

Супер фотки   Applause

Дали користеше јавен превоз во некои од овие градови? Ако да, можеш ли да направиш една генерална споредба?


Користев скоро во сите, освен во Љубљана Имам солиден фонд на слики од јавниот превоз во овие градови, па да најдам повеќе слободно време и ќе ги поставам тука сликите. 

А за споредба, освен што имаат понов возен парк, во повеќето градови менталитетот на патниците и услугите не се сензационално подобри од скопските.

Back to Top
Cloverstack View Drop Down
Admin Group
Admin Group
Avatar

Joined: 01-Sep-2007
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12451
  Quote Cloverstack Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 16-Oct-2011 at 14:38
Originally posted by N23


А за споредба, освен што имаат понов возен парк, во повеќето градови менталитетот на патниците и услугите не се сензационално подобри од скопските.

Не мислев споредба со Скопје, туку помеѓу тие градови
Во кратки црти:
- каде какви се главните карактеристики на јавниот превоз во секој од овие градови
- плусеви, минуси
- каде е најдобро, каде е најлошо...


Edited by Cloverstack - 16-Oct-2011 at 14:40
Back to Top
N23 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 03-Feb-2011
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2159
  Quote N23 Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 18-Oct-2011 at 00:13

 

Originally posted by Cloverstack

 

Не мислев споредба со Скопје, туку помеѓу тие градови 

Во кратки црти:
- каде какви се главните карактеристики на јавниот превоз во секој од овие градови
- плусеви, минуси
- каде е најдобро, каде е најлошо...

Ветено - сторено.

http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=894
Edited by N23 - 18-Oct-2011 at 00:14
Back to Top
 Post Reply Post Reply

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.109 seconds.

Copyright ©2007 - 2021  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.