build.mk Homepage
Forum Home Forum Home > Главни теми > Проекти > Административни
  Active Topics Active Topics
  FAQ FAQ  Forum Search   Register Register  Login Login

Надградба на Министерството за транспорт

Bookmark and Share
 Post Reply Post Reply Page  123 11>
Author
Message Reverse Sort Order
  Topic Search Topic Search  Topic Options Topic Options
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #1 Topic: Надградба на Министерството за транспорт
    Posted: 04-Apr-2018 at 21:33


Не е пуштен во употреба, освен тоа и просторот пред зградата не е поплочен. Секој ден поминувам оттука.
За сè има вторпат
Back to Top
stef4o View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 20-Oct-2015
Location: Skopje
Online Status: Offline
Posts: 2009
  Quote stef4o Quote  Post ReplyReply #2 Posted: 04-Apr-2018 at 19:24
Odamna nemam pominato odovde,sto stana so objektov,staven li e vo funkcija??
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #3 Posted: 02-Jan-2018 at 17:57
Џоле, прашањава им е беа упатени од нас за оваа зграда, ама одговорите завршиле кај „Плусинфо“...
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #4 Posted: 02-Jan-2018 at 17:53
Фасадата нема допирни точки со барок, ама нека им е...

Барокот проблем Транспорт да се всели во реновираната зграда

Реконструкцијата на зградата на Министерството за транспорт и врски кое траеше седум години е во завршна фаза. Од Министерството велат дека зградата е завршена и опремена, но за да биде вселена е потребно уште да се изврши технички преглед и да се добие одобрение за употреба. Дополнителен проблем е одлуката на општина Центар за стопирање на сите досега донесени Детални урбанистички планови (ДУП) меѓу кои и оној за Мал ринг.

-Согласно законските прописи, ќе се завршат сите потребни процедури па откако ќе се даде одобрение за употреба, ќе се изврши и вселување во реновираната зграда – велат од Министерството за транспорт.

Одобрение за употреба, според Законот за градење, треба да издаде посебна комисија која ја формира министерот за транспорт и врски од повеќе ресори. Кога ќе се формира комисијата, од Министерството за транспорт не откриваат.

Дополнителен проблем е и одлуката на Советот на општина Центар со која се стопираат сите детални урбанистички планови во општината, меѓу кои и оној за Мал ринг, во кој се изградени и планирани сите објекти од проектот „Скопје 2014“. За оваа одлука во меѓувреме е поднесена иницијатива до Уставниот суд.

Од Министерството за транспорт велат дека ќе се почека и на одлуката на Уставен за да бидат целосно задоволени законските барања.

Реновирањето на зградата на Министерството за транспорт и врски започна на крајот на 2011 година и требаше да биде завршено за една година, но поради низа измени во текот на изведување на работите траеше до сега. Претходното раководство на Министерството за транспорт, неколкупати се правдаше дека реконструкцијата доцни поради проблем со статиката и поради проблеми со темелите на објектот.

Во план е покрај Министерството за транспорт и врски, во старо-новата зграда да се смести и Државниот инспекторат за градежништво и урбанизам, Државниот инспекторат за транспорт, Државниот комунален инспекторат и Агенцијата за сигурност во железничкиот систем.

На овој начин, како што беше првично планирано, ќе се овозможи сите сектори и органи на ресорот транспорт и врски да бидат на едно место, наместо како што е сега на повеќе локации во Скопје.

Реконструкцијата на зградата ја изврши градежната компанија „Бетон“ и до сега за тоа се потрошени речиси 6 милиони евра. Зградата беше темелно реконструирана и доградена со два ката во барок стил. Доградениот објект се простира на површина од 4.580 квадратни метри.

http://www.plusinfo.mk/vest/139065/barokot-problem-transport-da-se-vseli-vo-renoviranata-zgrada
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #5 Posted: 21-Aug-2017 at 18:29
Отстранети се скелињата, веројатно наското ќе гледаме пуштање во употреба на „новата“ зграда:

Edited by Џоле - 21-Aug-2017 at 18:30
За сè има вторпат
Back to Top
Obedineta Makedonija View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 23-Aug-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 1594
  Quote Obedineta Makedonija Quote  Post ReplyReply #6 Posted: 16-Aug-2017 at 06:35
Originally posted by mr bombastic

Зошто сеуште не се тргнати скелињата долу, нели требаше уште јуни да биде се готово, не ми е јасно како може толку години да се влечкаат со објектов и пак крај му нема


Искривена била трасата на скелињата и тоа ќе сакало дополнителни сериозни зафати.....
Создаваме за да имаме, а и тоа што го имаме треба да го чуваме такво какво што е !!!!
Back to Top
mr bombastic View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 10-Jun-2011
Online Status: Offline
Posts: 371
  Quote mr bombastic Quote  Post ReplyReply #7 Posted: 16-Aug-2017 at 01:18
Зошто сеуште не се тргнати скелињата долу, нели требаше уште јуни да биде се готово, не ми е јасно како може толку години да се влечкаат со објектов и пак крај му нема
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #8 Posted: 20-Jul-2017 at 08:50
фото: tom s (flickr)
За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #9 Posted: 08-Jul-2017 at 16:30
Тука се останати скелиња само на приземјето:За сè има вторпат
Back to Top
Skopje 1982 View Drop Down
Newbie
Newbie
Avatar

Joined: 13-Nov-2016
Online Status: Offline
Posts: 25
  Quote Skopje 1982 Quote  Post ReplyReply #10 Posted: 16-Jan-2017 at 21:42
Генијално решение е билбордов преку прозорци.
Back to Top
shyes View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 09-Sep-2007
Location: Australia
Online Status: Offline
Posts: 259
  Quote shyes Quote  Post ReplyReply #11 Posted: 13-Jan-2017 at 13:12
shutter speed, tие е на многу брз сетинг на камерата.
“Without knowledge, skill cannot be focused. Without skill, strength cannot be brought to bear and without strength, knowledge may not be applied.”
Back to Top
mirakuliks View Drop Down
Senior Member
Senior Member


Joined: 06-Feb-2010
Location: Brisbane
Online Status: Offline
Posts: 805
  Quote mirakuliks Quote  Post ReplyReply #12 Posted: 13-Jan-2017 at 00:18
A portal to an alternate reality........
Back to Top
BOJAN View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 09-Sep-2008
Location: SKOPJE
Online Status: Offline
Posts: 3439
  Quote BOJAN Quote  Post ReplyReply #13 Posted: 12-Jan-2017 at 18:55
Originally posted by Џоле

Ова што блеска е екранот, не знам зошто фоткава излезе вака, иако сликав со мобилен телефон што има добра камера.Џоле, ова е уникат . Ми фали инспирација за во моментов да го искоментирам
Back to Top
stratus View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 19-Aug-2010
Location: Bitola/Skopje
Online Status: Offline
Posts: 717
  Quote stratus Quote  Post ReplyReply #14 Posted: 12-Jan-2017 at 18:20
Ова со екраните на плоштадите е класичен вид за ширење на мизерна пропаганда. Не знам колку е познато но слична идеја имал Хитлер своевремено, само што тогаш технолошки не било баш изводливо.
Back to Top
<Fresno> View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 13-Jun-2010
Online Status: Offline
Posts: 509
  Quote <Fresno> Quote  Post ReplyReply #15 Posted: 12-Jan-2017 at 09:43
Барем да ставеле 10-ка па да си збориме со Cortana
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #16 Posted: 11-Jan-2017 at 21:13
Секое утро ја гледам истава глетка:фото: Џото (твитер)
За сè има вторпат
Back to Top
Bojan10 View Drop Down
Senior Member
Senior Member
Avatar

Joined: 21-Jun-2011
Location: Macedonia
Online Status: Offline
Posts: 504
  Quote Bojan10 Quote  Post ReplyReply #17 Posted: 28-Dec-2016 at 15:08
Како бе врз прозор екран...
Од чаламот си патиме!
Back to Top
ant11 View Drop Down
Groupie
Groupie


Joined: 29-Mar-2011
Online Status: Offline
Posts: 39
  Quote ant11 Quote  Post ReplyReply #18 Posted: 28-Dec-2016 at 09:48
Originally posted by Џоле

Ова што блеска е екранот, не знам зошто фоткава излезе вака, иако сликав со мобилен телефон што има добра камера.Добро, ако веќе морало и тука да има дисплеј, нели можеше да го постават на тоа кршот десно, каде што нема прозорци?
Ај на некој му текнуваат вакви работи, ама до толку осет да се немало.
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #19 Posted: 27-Dec-2016 at 19:05
Ова што блеска е екранот, не знам зошто фоткава излезе вака, иако сликав со мобилен телефон што има добра камера.

За сè има вторпат
Back to Top
Џоле View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
Avatar

Joined: 23-Apr-2013
Location: Скопје
Online Status: Offline
Posts: 12042
  Quote Џоле Quote  Post ReplyReply #20 Posted: 26-Dec-2016 at 19:02
Инаку, утрово видов дека зградава добила огромен екран на десната страна од фасада. Ќе сликам утре ако можам.
За сè има вторпат
Back to Top
 Post Reply Post Reply Page  123 11>

Forum Jump Forum Permissions View Drop DownThis page was generated in 0.094 seconds.

Copyright ©2007 - 2019  build.mk

Коментарите на форумот претставуваат лично мислење на нивните автори и не претставуваат официјален став на build.mk.